تناسب اندامرژیم های لاغری

چگونه رژیم کتوژنیک بگیریم تا خیلی سریع لاغر شویم

در حال حاضر رژیم کتو به عنوان یکی از رژیم های فوق العاده موثر برای کاهش وزن و تناسب اندام توصیه میشه. این رژیم از نظر خیلی از پزشکان و کارشناسان تغذیه هم اعتبار داره. رژیم کتو با تغییر فرآیندهای متابولیک بدن، شرایط رو برای کاهش وزن به وجود میاره. در ادامه مراحل چگونه رژیم کتوژنیک بگیریم رو براتون خیلی شفاف توضیح دادم.

گام به گام برای اینکه چگونه رژیم کتوژنیک بگیریم

دستور العمل گام به گام برای اینکه چگونه رژیم کتوژنیک بگیریم

برای پاسخ به سوال چگونه رژیم کتو بگیریم، دستورالعمل و مراحل زیادی ذکر شده. این مراحل بهتون کمک میکنه طریقه صحیح اجرای رژیم کتو رو بدونید.

گام1: اطلاعات مهم در مورد رژیم کتو

گام1:اطلاعات مهم در مورد رژیم کتو

همون طور که میدونید اضافه وزن میتونه مشکلات زیادی رو برای فرد به دنبال داشته باشه. یکی از این مشکلات عدم تناسب اندامه. عدم تناسب اندام شما رو تو خرید انواع لباس دچار مشکل میکنه. از این رو خیلیا میخوان پاسخ سوال چگونه رژیم کتوبگیریم رو پیدا کنن.

البته رژیم کتو فواید زیادی داره. در واقع شما میتونید با برنامه غذایی این رژیم رو از بی نظمی های موجود در بدن رها سازید و بسیاری از بیماری های خودتون رو هم درمان کنید. از این رژیم برای درمان خیلی از بیماری ها استفاده میشه.

در اصول چگونه رژیم کتو بگیریم، باید به دنبال مصرف بیشتر چربی ها و کاهش کربوهیدرات ها باشید. از این رو همواره برای مصرف سبزیجات از روغن زیتون یا نارگیل کمک گرفته میشه. این روغن ها میتونن به عنوان چاشنی به انواع سالاد اضافه شن. همچنین میتونید از این روغن ها برای تفت دادن سایر خوراک و مواد غذایی بهره مند شید.

رژیم لاغری ۲۱۶ ؛ 6 کیلو لاغری در 21 روز

بیشتر بدانید: رژیم شیر و خرما | لاغری با مصرف منظم شیر به همراه خرما

برای دریافت مشاوره رایگان رژیم غذایی فرم زیر را کنید

اول: رژیم کتوژنیک چیست؟

اول: رژیم کتوژنیک چیست؟

برا اینکه متوجه شیم چگونه رژیم کتو بگیریم، باید ابتدا تعریف کلی اما دقیقی در مورد این رژیم داشته باشیم. این طور متوجه میشیم تاثیر این رژیم بر روی بدنمون چه قدر میشه.

بشرهمواره در پی راهکارهای زیادی برای کاهش وزن بوده. بسیاری از این راهکارها در مدت زمان کوتاه سبب کاهش وزن میشدن اما بعد از مدتی بر روی روند لاغری فرد بی تاثیر بودن. یه وقتاییم برخی از رژیم ها با کاهش و کمبود مواد غذایی همراه میشدن و حتی زمینه ابتلای فرد به بیماری های دیگه رو فراهم میکردن.

برنامه رژیم غذایی داری؟ کلیک کن.

با ورود رژیم کتو خیلیا با اضافه وزن بالا و چاقی مفرط تونستن از این رژیم نتیجه بگیرن. شاید در نگاه اول رژیم کتو بی اهمیت جلوه کنه اما با شروع این رژیم متوجه میشید که تناسب اندام بخش مهمی از اهداف دنبال شده تو این رژیم هست.

تو رژیم کتومصرف گلوکز و کربوهیدرات به پایین ترین حد ممکن میرسه. ضمن اینکه خوردن چربی ها به عنوان مواد جایگزین خیلی مهمه.

تو این روش میبنید که کاهش وزنتون خیلی سریعه. ضمن اینکه چربی های خورده شده صرفاً برای سوخت و ساز استفاده میشن و ابداً ذخیره نمیشن. البته برای موفقیت تو این رژیم باید به شکل اصولی عمل کنید. هر رژیمی با برنامه های خاصی همراه هست. زمانی میتونید تو این رژیم موفق باشید که به برنامه های دنبال شده توی رژیم توجه و اونا رو به کار ببندید.

علاوه بر تمامی این نکات میتونید جزییات دقیق این رژیم رو در مقاله رژیم کتوژنیک مطالعه کنید.

رژیم لاغری ۲۱۶ ؛ 6 کیلو لاغری در 21 روز

دوم: این رژیم چگونه کار میکند؟

سوال دومی که در رابطه با چگونه رژیم کتو بگیریم مطرح میشه اینه که رژیم غذایی کتو چه طور باعث لاغری میشه؟

رژیم لاغری کتو بدن رو از روال طبیعی و همیشگی خارج میکنه. در واقع رسیدن بدن به وضعیت کتو بیشترین تغییریه که تو این رژیم اتفاق میفته. وقتی که شما مصرف کربوهیدراتا رو کم میکنید، بدن با کمبود سوخت برای تامین انرژی مواجه میشه. یعنی بدن از انرژی های جایگزین برای بهبود وضعیت خود کمک میگیره.

ساز و کار لاغری با این رژیم

نحوه تاثیر رژیم کتو

 چربی ها مهم ترین عامل جایگزینی برای سوخت و ساز بدن هستن. همون طور که میدونید آدمای چاق به کتوژنیک علاقه بیشتری دارن. به این شکله که اونا با مصرف چربی های مازاد میتونن در کمترین زمان ممکن به وزن ایده آلشون برسن.

وقتی که تولید انرژی از مصرف چربی ها تامین میشه، بدن به وضعیت کتوز میرسه و این موضوع به معنی خداحافظی قطعی با چربی هاس. چربی سوزی تو رژیم کتو مهم ترین اصل برای رسیدن به وزن ایده آل هستش.

سوم: میزان مواد غذایی مختلف در این رژیم

همون طور که میدونید مهم ترین اصل در دنبال کردن رژیم غذایی کتو به مصرف کربوهیدرات پایین مربوط میشه. عده ای هم رژیم غذایی کتوژنیک با مصرف بالای پروتئین رو دنبال میکنن. این رژیم تنوعش زیاده اما به طور کلی روال طبیعی این رژیم به شکلیه که مصرف چربی ها رو در حد بالا و بهره مندی از کربوهیدرات ها رو درمیزان پایین پیشنهاد میکنه.

برای اینکه بدونید چگونه رژیم کتو بگیریم باید از میزان مصرف مواد غذایی آگاه شید. البته مهم تر از این موضوع شناسایی مواد غذاییه. به طور کلی کربوهیدرات ها گروه پرمصرفی در میان سایر افراد هستن. البته خیلی از کشورها جایگزین کردن پروتئین با کربوهیدرات رو راه حل دونستن.

رژیم لاغری در کمترین زمان و آسان ترین راه

1. کربوهیدرات ها
آیا میتوانم کربوهیدرات را از رژیمم حذف کنم؟

کربوهیدرات ها تو رژیم کتو حدود 20 درصد یا کمتر استفاده میشن. البته عده ای هم به دنبال حذفش در رژیم کتو هستن. اصلا این موضوع رو پیشنهاد نمیکنم و واقعا این رو منع میکنم چرا که احتمال اینکه سوء تغذیه بگیرین زیاده. پس برای اینکه تو وضعیت بدنی مناسبی از نظر تامین ویتامین و مواد معدنی قراربگیرین و مشکلیم براتون پیش نیاد، باید کربوهیدرات مصرف کنید.

بسیاری از سبزیجات نیز دارای کربوهیدرات پایین هستن. این سبزیجات علاوه بر کربوهیدرات پایین، دارای مواد معدنی سرشار هستن. کلم بروکلی از دسته سبزیجاتیه که میتونه تامین کننده خیلی از مواد معدنی و ویتامین ها باشه. پس نمیشه سبزیجات رو در رژیم کتو حذف کرد.

2. میزان مصرف چربی ها در رژیم کتو

چربی ها هم حدود 50 درصد رژیم کتو رو به خود اختصاص میدن. در واقع تو این رژیم چربی ها بیشترین طیف مصرفی رو دارن. البته باید بدونید که چربی های اشباع شده در اولویت مصرف قرار میگیرن. این چربی ها تو خیلی از مواد غذایی وجود دارن. روغن نارگیل در گروه همین چربی های سالم و اشباع شدس.

اگه شما مصرف کننده چربی های اشباع نشده هستید، باید این چربی ها حتماً از نوع سالمش باشه. روغن بادام و روغن زیتون از چربی های اشباع نشده هستن اما به دلیل سالم بودن هر چند وقت یه بار تو رژیم غذایی کتوژنیک جای میگیرن.

3. پروتئین در رژیم کتو
پروتئین در رژیم کتو

یکی دیگه از عناصر مهم تو رژیم غذایی کتو, پروتئینه. این عنصر با حذف شدن بیماری های جدیی رو باعث میشه. خوشبختانه مصرف این عنصر در نوع مجاز و تعدیل شده مشکلی رو در روند کاهش وزن و تامین ویتامین به دنبال نداره. همین طور که به طور کلی همواره برای روال و متابولیک طبیعی بدن توصیه میشه.

چهارم: کتوز و مرحله کتوزیس چیست؟

مرحله کتوز در رژیم کتو

اگه میخواین بدونید چگونه رژیم کتو بگیریم اطلاع داشتن درباره مرحله کتوزیس ضروریه، کتوز یکی از اصطلاحاتیه که خیلی تو رژیم کتو میشنویم. در واقع این اصطلاح توصیف گر یک پروسه متابولیکه.

زمانی که بدن در جریان سوخت و ساز با کمبود گلوکز مواجه میشه و به دنبال نیروی جایگزین برای تامین انرژی هستش، از چربی های ذخیره شده کمک میگیره. همین موضوع سبب تولید اسیدهایی به نام کتون در بدن فرد میشه.

برای اطلاعات بیشتر: راهنمای آشپزی کتوژنیک برای هر وعده ؛ صفر تا صد نکات تغذیه ای کتویی

مرحله کتوز در رژیم کتو

تو این روال چربی ها ناخواسته میسوزن و چربی سوزی تداوم داره. زمانی که کتون ها تو خون تولید میشن، مرحله کتوز شکل گرفته. این موضوع برای افراد مبتلا به دیابت به شکل عادی رخ میده. چون با نبود انسولین، بدن ممکنه این نوع تامین انرژی رو در پیش بگیره.

کتوزیس در واقع نام دیگریه که برای توصیف رژیم کتو استفاده میشه. زمانی که بدن به مرحله کتوزیس رسید، لاغری انجام میشه.

کتوز شدید میتونه مشکلات زیادی رو برای فرد به دنبال داشته باشه. این موضوع در دیابتی های نوع یک بیشتر از دیابتی های نوع دوم دیده میشه.

گلوکز برای تامین انرژی  بدن از غذاهای نشاسته ای، قندها و کربوهیدرات ها کمک میگیره.

این مواد برای تغذیه سلول ها به شکل قندهای ساده درمیان. در نهایت این گلوکز برای سوخت بدن استفاده شده و اضافی آن تو ماهیچه ها(گلیکوژن) و کبد نگه داری میشه.

کتون ها در نتیجه چربی سوزی ایجاد میشن. کتو اسیدوز نوعی مسمومیته. تو چنین وضعیتی کتون موجود تو خون فرد خیلی بالاتر از حد مجازه و همین موضوع مشکلات زیادی رو برای فرد به وجود میاره.

پنجم: فست در رژیم کتو یعنی چه؟

پنجم:فست در رژیم کتوژنیک یعنی چه؟

فست تو رژیم کتودر واقع دوره ناشتایی طولانی یا همان روزه داری هستش. رژیم غذایی کتو گاهی برای مصرف کم کربوهیدرات از روزه داری استفاده میکنه. وضعیت فست تو رژیم غذایی کتوژنیک باعث تولید کتون تو خون و از بین رفتن چربی ها میشه.

این وضعیت میتونه به مدت 12 تا 24 ساعت تو بازه زمانی طولانی مثلاً یه دوره سی روزه ادامه داشته باشه. تجربه نشون داده که چنین وضعیتی فرد رو به کاهش وزن میرسونه. ضمن اینکه این کاهش وزن تو مدت زمان کوتاهی خودش رو نشون میده.

گام2: دیگران در مورد این رژیم چه میگویند

افراد مختلف نظرات گوناگونی در مورد این رژیم دارن. ضمن اینکه خیلیا تو جاهای مختلف دنیا از جمله ایرانیان با اون به خوبی آشنا هستند. ایرانیان وقتی که ایام روزه داری رو سپری میکنن، در واقع به وضعیت فست تو کتوژنیک میرسن.

به طور کلی بیشترافرادی که با این روش به دنبال لاغرین، از روند رژیم خود نتیجه گرفتن و رضایت دارن. این موضوع نشون میده که این رژیم ترفند خوبی رو برای لاغری در پیش گرفته.

این رژیم توسط بسیاری از متخصصان تغذیه و پزشکان برای مبارزه با چاقی های مفرط و چربی های اضافی توصیه میشه. چنین مسائلی اهمیت کتو رو به خوبی القاء میکنه.

اول: رژیم کتو مناسب چه کسانی است

رژیم کتوژنیک مناسب چه کساییه

رژیم کتو برای کلیه افرادی که دچار اضافه وزنن، گزینه مناسبیه. این رژیم برای خیلی از ورزشکاران توصیه میشه. اونها تو دوران این رژیم از گلیکوژن ذخیره شده تو بافت ماهیچه ها بهره میبرن. همین موضوع باعث میشه روند فعالیتی موثرتری برای سوزاندن چربی و فرم گیری بدن داشته باشن.

رژیم کتو برای افرادی توصیه میشه که بافت ذخیره چربی زیادی دارن. این افراد تمایل به حذف کردن این چربی ها دارن. روش کارآمد کتو برای تحلیل چربی ها بسیار مفید و موثره و در کوتاه ترین زمان ممکن به وزن دلخواه خود میرسین.

دوم: افراد مشهور از این رژیم استفاده میکنند؟

همون طور که میدونید خیلی از سلبریتی ها از جمله بازیگران و خوانندگان دارای تناسب اندام و وزن ایده آل هستند. تمایل به گرفتن رژیم های مناسبی دارن.

سلبریتی هایی نظیر کیتی کوریک، ری دروموند، هلی بری، ونسا هاجنز، کلی ریپا، جیلیان میشائیل و دکتر تری دوبرو از افراد مشهوری هستن که از این رژیم بهره مند شدن و به نتایج قابل قبولی هم رسیدن. اگه دوست دارید نمونه هایی از این رژیم رو ببینید، مقاله نمونه جدول برنامه غذایی رژیم کتوژنیک برای لاغری + دانلود PDF برنامه رو مطالعه بفرمایین.

سوم: کارشناسان تغذیه چه می گویند؟

سوم:کارشناسان تغذیه چه می گویند؟

متخصصان تغذیه تو کل جهان این رژیم رو به افراد مختلف توصیه میکنن اما نگرانی های خودشون رو هم درباره اون میگن. همون طور که میدونید تو این رژیم اصل تغذیه بر مبنای مصرف چربی ها و کاهش کربوهیدرات هستش.

متخصصان تغذیه در مورد طولانی شدن این رژیم میگن که ممکنه مصرف زیاد گوشت قرمز و چربی ها در طولانی مدت عارضه های قلبی رو برای فرد به وجود بیاره. البته این موضوع با طولانی شدن رژیم کتو برای برخی افراد اتفاق میوفته.

از همین رو آشنایی با سوال چگونه رژیم کتو بگیریم، اهمیت داره. ضمن اینکه بیشتر افراد اکثرا از مزایای مثبت این رژیم یعنی انرژی بیشتر و کاهش وزن بهره برده اند.

متخصصان تغذیه در مورد عوارض رژیم کتو هنوز اطلاعات کافی در دسترس ندارند و این موضوع نیاز به بررسی و کند و کاو بیشتری داره.

گام3: چگونه رژیم کتو بگیریم را شروع کنیم؟

چگونه رژیم کتوژنیک بگیریم و آن را شروع کنیم؟

رژیم غذایی کتو نیاز به یک برنامه ریزی منسجم و دقیق داره. این برنامه ریزی باید به گونه ای ترتیب داده بشه که در آن کلیه عناصر و مواد مغذی وجود داشته باشه.

اول: غذاهای مجاز رژیم کتو

همون طور که میدونید در این رژیم یک برنامه غذایی با پروتئین متوسط، کربوهیدرات پایین و چربی بالا تهیه میشه. استفاده کم از کربوهیدرات هم برای رسیدن به وضعیت کتو اهمیت داره.

به طور کلی کامل غذا خوردن تو این رژیم اهمیت زیادی داره. چون به شما کمک میکنه تا از مصرف قند و گلوکز بپرهیزید.

1.  سبزیجات کم کربوهیدرات
 سبزیجات کم کربوهیدرات

سبزیجات از جمله خوراکی هایی هستن که نمیشه اونا رو از برنامه غذایی حذف کرد. در واقع این خوراک کم کربوهیدرات هستند و مواد مغذی زیادی رو به بدن میدن.

 • جوانه بروکسل
 • لوبیا سبز
 • خیار
 • کدو سبز
 • فلفل سبز و فلفل قرمز
 • کلم
 • کاهو
 • کلم بروکلی
 • گل کلم
 • کرفس
 • اسفناج
2. میوه های کم کربوهیدرات
میوه های کم کربوهیدرات

لیمو، توت سیاه، توت فرنگی، نارگیل، تمشک، گوجه فرنگی و زغال اخته از میوه هایی با کربوهیدرات پایین هستن. البته این میوه ها دارای چربی سالمم هستن. بنابراین میتونن تو رژیم لاغری کتو باشن. 

3. مرغ، تخم مرغ و گوشت بهترین منابع پروتئین

اینها تامین کننده خوبی برای پروتئین هستن. برای تامین پروتئین از یه منبع بهره مند نشید. میزان پروتئین تو روز باید بین 4 تا 6 اونس باشه.

 • گوشت گاو
 • گوشت بره
 • تخم مرغ
 • مرغ
 • ژامبون
 • گوشت گوساله

اگه دنبال چند دستور برای ناهار میگردین: 6 دستور ناهار کتوژنیک خوشمزه و سالم برای کتویی ها

4. ماهی بمب پروتئین
سوم:کارشناسان تغذیه چه می گویند؟

دارای اسید چرب امگا 3، پروتئین و چربی های سالمه. ضمن اینکه میتونه تامین کننده خوبی برای سایر ویتامین ها و مواد معدنی ضروری بدن باشه. ماهی یکی از مواد غذایی مهم درباره اینکه چگونه رژیم کتو بگیریم است.

 • ساردین
 • ماهی قزل آلا
 • ماهی تن
 • میگو
5. لبنیات سرشار از پروتئین

پنیر و لبنیاتی همچون کره، پنیر خامه ای، گودا و …  هم برای رژیم لاغری کتو استفاده میشه.

6. روغن های مناسب برای رژیم کتو
 • کره نارگیل
 • روغن گردو
 • روغن آووکادو
 • روغن زیتون
 • روغن گلرنگ
 • سس مایونز بدون قند
 • روغن نارگیل
 • روغن MCT
 • روغن کنجد

دوم: غذاهای غیر مجاز رژیم کتو

غذاهایی که دارای کربوهیدرات بالا هستن، تو رژیم کتو به عنوان غیر مجاز تلقی میشن.

 • سیب زمینی
 • آجیل های شکلاتی
 • کشمش
 • ذرت
 • سس باربیکیو
 • عسل

گام4: بایدها و نبایدهای این رژیم

برای اینکه درباره اینکه چگونه رژیم کتو بگیریم از این نوع رژیم به خوبی بهره مند شید، باید با دستورالعمل های کاربردیش آشنا شید.

اول: این رژیم برای بدن سازان هم موثره؟

این رژیم برا بدن سازانم موثره

خیلی از بدن سازان به دنبال رژیم مناسبی برای چربی سوزی و استفاده گلیکوژن موجود در ماهیچه ها هستن، بنابراین میتونن از رژیم کتو بهره مند شن.

دوم: چه کسانی نباید از این رژیم استفاده کنند؟

افرادی که به بیماری های مزمن دچارن، نباید رژیم کتوبگیرن. همین طور اون هایی که به بیماری های کلیوی، کبدی، قلبی و دیابت مبتلا هستن هم نباید بدون تشخیص پزشک از این نوع رژیم استفاده کنن.

گام5: برنامه حرفه ای یک دوره رژیم کتو

به طور کلی رژیم لاغری کتو تنوع زیادی داره. یکی از معروف ترین این رژیم ها، 216 هستش. خیلیا از این نوع رژیم بهره مند شده اند. این رژیم یه بازه زمانی 21 روزه داره. کاهش وزن مربوط به این رژیم برابر با 8 کیلو هست.

میزان مصرف پروتئین این رژیم برابر با 20 درصد، میزان کربوهیدرات 5 درصد و درصد چربی مصرفی آن نیز به 70 تا 80 درصد میرسه. خیلی از افراد برای لاغری از این نوع رژیم بهره مند میشن. این رژیم با توجه به تاثیرگذاری فوق العاده به اون دسته از کسایی که اضافه وزن دارن پیشنهاد میشه.

اضافه وزن بالا در جریان رژیم 216 کتو به خوبی هدایت میشه. در واقع افراد تو بازه زمانی بیست و یک روزه این رژیم، حدود 5 تا 8 کیلوگرم وزن از دست میدن.

همون طور که میبینید تو رژیم کتو 216 از درصد خیلی کمی کربوهیدرات تو برنامه غذایی استفاده شده. همین موضوع تاثیر زیادی تو کاهش وزن داره. در واقع میزان کربوهیدرات مصرفی پایین بدن رو زودتر از رژیم های دیگه به چربی سوزی و تولید کتون وادار میکنه.

از همین رو کاهش وزن برای این نوع رژیم زودتر از بقیه رژیم ها اتفاق میوفته. افراد مشهوری همچون کیم کارداشیان کاهش وزن و تناسب اندام خودشون رو مدیون رژیم 216 کتو میدونن. از این رژیم به عنوان یکی از رژیم های زیبایی کتو یاد میشه. این موضوع به دلیل تسریع رژیم تو کاهش وزنه.

تصورات غلط درباه رژیم کتو

تصورات غلط درباه رژیم 216 کتو

عده ای گمان های اشتباهی در مورد رژیم عای کتو دارند. با تصور اینکه با این رژیم مدام باید گرسنگی داشته باشند، سراغ این نوع رژیم ها نمیرن. در حالی که ابداً این طور نیست. این رژیم با مصرف چربی بیشتری نسبت به رژیم های دیگه همراه هست. بنابراین شرایط مطلوبی رو برای فرد ایجاد میکنه.

طوری که فرد احساس گرسنگی نداره. این موضوع از چربی سوز بودن رژیم ناشی میشه. رژیم کتو یکی از رژیم های فوق العاده برای چربی سوزیه. این رژیم از تنوع زیادی برخورداره. شما میتونید هر کدوم از این نوع رژیم ها رو با توجه به استایل بدنی و مقاومت خودتون انتخاب کنید.

افرادی که بیماری های مزمن و خطرناک دارن، باید از طی کردن دوران این رژیم صرف نظر کنن. اونا تنها در صورت صلاح دید پزشک، میتونن این رژیم رو انتخاب کنن.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فقط تا ساعت 12 شب میتوانید رژیم لاغری 216 رو با تخفیف خریداری کنید!

دریافت رژیم
دکمه بازگشت به بالا