رژیم خام گیاه خواری چگونه رژیمی است ؟ | رژیم خام گیاه خواری 15 روزه - های زیبا

رژیم خام گیاه خواری

0

رژیم خام گیاه خواری در قرن نوزدهم میلادی بین بسیاری از افراد رواج پیدا کرد و موردتوجه واقع شد در ادامه به بررسی این رژیم میپردازیم.

همه چیز درباره رژیم خام گیاه خواری برای پاکسازی بدن

همه چیز درباره رژیم خام گیاه خواری برای پاکسازی بدن

رژیم خام گیاه خواری یک رژیم غذایی جدید نیست اما در سال های اخیر، محبوبیت رو به رشدی را تجربه کرده. این رژیم غذایی که ترکیبی از قوانین این رژیم و همچنین رژیم خام خواریه، فواید بسیار زیادی برای بدن داره. شاید بتوان رژیم غذایی مدیترانه ای را نیز جرز این دانست.

در حالی که عده ای با هدف کمک به محیط زیست و حفظ کره زمین این رژیم غذایی را انتخاب میکنند، توجه گروه دیگر معطوف بهره مندی از فواید این رژیم غذاییه. این فواید شامل کاهش وزن، بهبود عملکرد سیستم قلب، کاهش احتمال ابتلا به دیابت و پاکسازی بدن میباشه. در این مقاله با ویژگی ها، مزایا و معایب این رژیم آشنا میشیم.


قوانین این رژیم


رژیم خام گیاه خواری شاخه ای از رژیم غذایی گیاه خواری است و بر اساس مستندات تاریخی، از اواسط قرن نوزدهم میلادی رواج داشته. در این رژیم مصرف هر گونه غذا با منشا حیوانی ممنوعه.

همچنین در این رژیم غذایی مصرف گیاهان، سبزیجات و میوه های پخته شده با دمایی بالاتر از 48 درجه سانتی گراد ممنوعه. این رژیم بر پایه مصرف مقدار زیادی میوه، سبزیجات، آجیل، دانه های مغذی و حبوبات استواره. در این رژیم غذایی سایر روش های آماده سازی غذا، مانند آب گیری، مخلوط کردن، خیس کردن و خشک کردن میوه ها استفاده میشه.


افرادی که از این رژیم غذایی پیروی میکنه معتقدند که مواد غذایی پخته شده از خواص کمتری نسبت به شکل خام خود برخوردار هستند. به همین سببه که افراد معمولا با هدف بهره مندی از مزایای یک رژیم غذایی سالم تر، این رژیم را انتخاب میکنه. استفاده از مکمل های غذایی در این رژیم چندان رایج نیست.

برای مطالعه: استویا در رژیم کتوژنیک

فواید


این رژیم فواید بسیار زیادی برای بدن داره. این رژیم غذایی میتونه با کاهش فشار خون، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و سکته را کاهش بده.

مطالعات دانشمندان ثابت کرده احتمال ابتلا به فشار خون تا 75 درصد و احتمال سکته قلبی تا 42 درصد در افرادی که از رژیم های گیاهخواری پیروی کرده اند، کمتره. این رژیم غذایی همچنین احتمال ابتلا به بیماری های دیابتی و مشکلات گوارشی را نیز به شکل قابل قبولی کاهش میده.


با وجود تمام مزایای فوق، بهتره رژیم خام گیاه خواری را زیر نظر پزشک متخصص دنبال کنید. عدم رعایت تعادل در مصرف مواد مغذی و ویتامین های لازم برای بدن ممکنه تعادل آن ها را به هم بریزه و عارضه های جدی مانند کم خونی، پوکی استخوان و ضعف ماهیچه ای را به همراه داشته باشه. در صورت عدم رعایت یک رژیم استاندارد، کمبود مواد غذایی همچنین میتونه سبب نازایی و پریود های نامنظم بشه.


غذاهای خام گیاه خواری


غذاهایی که در رژیم خام گیاه خواری مجاز به مصرف آن ها هستید:
• میوه های خشک شده، تازه و آب میوه های طبیعی
• سبزی های تازه و خشک شده
• دانه ها و مغز های خام
• حبوبات پخته نشده

هم چنین:


• شیر های گیاهی خام ( رژیم لاغری با شیر )
• کره های گیاهی خام
• روغن های گیاهی
• گیاهان دریایی


• شیرین کننده های گیاهی، مانند پودر نارگیل خام و یا شیره درخت افرا
• چاشنی ها، شامل سرکه و سس سویا
غذاهایی که در رژیم خام گیاه خواری نمی توانید مصرف کنید:
• میوه، سبزیجات، حبوبات و دانه های پخته شده


• دانه ها و آجیل های تفت داده شده
• نمک
• شکر و آرد
• آب میوه های صنعتی
• قهوه و چایی


• الکل
• غذاها و میان وعده های فراوری شده، مانند چیپس و شیرینی ها


صبحانه خام گیاه خواری

صبحانه خام گیاه خواری


وعده های صبحانه این رژیم میتونه شامل موارد زیر باشه:
• کیک شکلاتی توت سیاه خام
• اسموتی انرژی زا شکلات
• اسموتی توت به همراه دانه های چیا و شکلات
• اسموتی زمستانی


• اسموتی میوه های سبز
• پنکیک تازه موز به همراه کره بادام
• اسموتی اسپیرولینا سبز
خام گیاه خواری و پاکسازی بدن
ناهار خام گیاه خواری


وعده های ناهار رژیم خام گیاه خواری میتونه شامل موارد زیر باشه:


• سالاد آووکادو
• پرتقال تازه به همراه قارچ
• گلابی تازه، نعنا و سوپ آووکادو
• سالاد رنگین کمانی

• قارچ های مزه دار شده به همراه سوپ کره گیاه خام
• پاستای پستو و بادمجان به همراه ریحان


شام خام گیاه خواری


وعده های شام این رژیم میتونه شامل موارد زیر باشه:
• نودل خام بادمجان به همراه سس گوجه و ریحان
• آنچیلادای گیاهی به همراه سس پنیر، سالسا و آجیل
• لازانیای خام بادمجان و گوجه به همراه سس پنیر و آجیل
• لازانیای خام به همراه سبزیجات مزه دار شده و سس پستو و گوجه


با خام گیاه خواری چقدر لاغر می شویم؟

رژیم خام گیاه خواری در زمینه کاهش وزن و تثبیت آن بسیار قوی عمل کرده. مطالعات نشان داده که این رژیم میتونه ذخایر چربی بدن را چیزی در حدود 7 الی 9.4 درصد کاهش بده. در یک مطالعه که اخیرا بر روی گروهی از افراد خام گیاه خوار انجام شده ، 10 الی 12 کیلو کاهش وزن در طول 3.5 سال گزارش شده.

درادامه:

کاهش 8 کیلوگرم از وزن در طی یک دوره هفت روزه از این رژیم نیز مشاهده شده. همچنین این مطالعات نشان داده اند افرادی که بیشترین غذای خام را در رژیم روزانه خود مصرف کرده اند، از شاخص توده بدنی پایین تری برخوردار هستند. البته باید توجه داشت که میزان کاهش وزن در طول این رژیم به عوامل مختلفی، از جمله فعالیت بدنی، پارامتر های ژنتیکی و سطح متابولیسم بدن نیز بستگی داره.انواع رژیم خام گیاه خواری برای لاغری سریع

انواع رژیم خام گیاه خواری برای لاغری سریع


این رژیم به معنای دنبال کردن عادات غذایی خاص در یک دوره زمانی مشخصه. رژیم های خام گیاه خواری معمولا به دوره های هفت روزه، 15 روزه، 21 روزه و چهل روزه دسته بندی میشه. در خلال هر کدام این دوره ها، افراد از مصرف مواد غذایی با منشا حیوانی پرهیز میکنه و تا جای ممکن از مصرف مواد غذایی پخته شده نیز دوری میکنه. معمولا میان هر دوره از این رژیم یک بازه زمان استراحت وجود داره.

پرهیز از پرخوری در دوران استراحت میتونه نتیجه نهایی را بهبود ببخشد و وزن کاهش یافته را تثبیت کنه. معمولا رژیم های خام گیاه خواری باید تحت نظر پزشک متخصص دنبال شوند، چرا که کمبود مواد مغذی و ویتامین ها یکی از خطرات رایج برای افراد گیاه خواره. تحت نظر متخصص تغذیه، این کمبود ها جبران میشه و خطرات جانبی رژیم کاهش پیدا میکنه.

اگر به این رژیم علاقه مند هستید اما تا به حال سابقه خام خواری نداشته اید، بهتره تحت نظر متخصص از دوره های کوتاه مدت شروع کرده و به مرور دوره های رژیم خود را طولانی تر کنید.


رژیم خام خواری 40 روزه

رژیم خام خواری 40 روزه

روش های بسیار زیادی برای دسترسی به غذاهای خام و دنبال کردن این رژیم در چهل روز وجود داره. سه روش عمده عبارتند از:


• رژیم خام خواری 40 روزه- 50% خام خواری: شاید در ابتدا دنبال کردن رژیم خام خواری برای بسیاری دشوار باشه. یک روش آسان برای شروع این رژیم، تبدیل 50 درصد از حجم غذای روزانه به مواد غذایی خامه. شما میتونید در این استراتژی تمامی فرآورده های حیوانی را از رژیم خود حذف کنید و 50 درصد از مصرف غذایی روزانه خود را به مواد خام اختصاص بدید.

برای تبدیل رژیم غذایی به 100 خام گیاه خواری، بهتره از پله های کوچک تر شروع کنید تا با عادت دادن بدن به شیوه غذایی جدید، از بروز شوک و یا مشکلات گوارشی جلوگیری کنه. شیوه 50 – 50 را میتونید به دو شکل اجرا کنید: 50 درصد خام گیاه خواری و 50 درصد مواد غذایی فراوری شده.

این استراتژی توصیه نمیشه، چرا که مواد فراوری شده مانند چیپس و شیرینی جات ارزش غذایی زیادی نداره اما کالری بسیار زیادی را به بدن شما وارد میکنه. این امر میتونه فرایند کاهش وزن را با مشکل روبرو کنه. روش دوم 50 درصد خام گیاه خواری و 50 درصد مصرف غذاهای سالم پخته شده. استراتژی دوم انتخاب سالم تری برای دنبال کردن این رژیم و تغییر تدریجی عادات غذایی میباشه

درادامه:


• این رژیم 40 روزه – 80 % خام خواری: این استراتژی میتونه قدم دوم در راستای تبدیل عادات غذایی به خام گیاه خواری باشه. بدیهی است که دنبال کردن این روش میتونه فواید زیادی برای بدن داشته باشه و نرخ کاهش وزن را سرعت ببخشه، اما بهتره در خصوص 20% دیگر این رژیم با دقت عمل کنید.

انتخاب مواد غذایی سالم پخته شده در این بخش اهمیت داره چرا که میتونه سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کنه و از ورود کالری های اضافی و سموم به بدن جلوگیری کنه.


• رژیم خام خواری 40 روزه- 100% خام خواری: در این روش تمامی مواد غذایی پخته شده از رژیم غذایی حذف میشه. اگر دنبال کردن چنین رژیم غذایی برای 40 روز برایتان دشواره، میتونید از دوره های رژیمی کوتاه مدت تر و یا روش های 50-50 و 80-20 استفاده کنید تا بدن شما به عدم مصرف مواد غذایی پخته شده، عادت کنه.


در ادامه به بررسی منوی غذایی 10 روزه رژیم خام خواری 100% خواهیم پرداخت:

روز اول – صبحانه: اسموتی سبز؛ ناهار: سالاد و یک فنجان سوپ خام؛ شام: همبرگر سبزیجات خام و پیچیده شده در داخل یک کاهو؛ دسر: پودینگ خام چیا

روز دوم- صبحانه: اوتمیل خام؛ ناهار: سبزیجات به همراه سس و میوه؛ شام: پاستای آلفردو خام و سالاد؛ دسر: چیز کیک خام

روز سوم- صبحانه: گرانولا خام؛ ناهار: سوپ و ساندویچ خام؛ شام: سالاد بزرگ؛ دسر: براونی خام

روز چهارم- صبحانه: اسموتی سبز؛ ناهار: پاستا با سس پستو خام؛ شام: ماکارونی خام به همراه پنیر و سالاد؛ دسر: سالاد میوه

روز پنجم – صبحانه: اسموتی میوه؛ ناهار: سالاد بزرگ به همراه سوپ خام؛ کوکوی سبزیجات خام و سالاد؛ دسر: اسموتی توت فرنگی

روز ششم- صبحانه: اوتمیل خام؛ ناهار:سالاد بزرگ؛ شام: ساندویچ تاکو؛ دسر: براونی خام

روز هفتم- صبحانه: سالاد صبحانه؛ ناهار: کوکوی سبزیجات خام به همراه سالاد؛ شام: پاستای خام به همراه سس آلفردو؛ دسر: پودینگ خام چیا

روز هشتم-صبحانه: اسموتی سبز؛ ناهار: سبزیجات به همراه سس مخصوص؛ شام: لازانیای خام؛ دسر: سالاد میوه

روز نهم- صبحانه: پنکیک خام؛ ناهار: پاستای خام به همراه سس پستو؛ شام: ماکارونی خام به همراه پنیر و سالاد؛ دسر: کیک شکلاتی خام

روز دهم- صبحانه: املت خام؛ ناهار: سالاد؛ شام: پیتزای خام؛ دسر: چیز کیک خام
خام گیاه خواری و پاکسازی بدن


رژیم خام خواری 15 روزه

رژیم خام خواری 15 روزه


رژیم خام خواری 15 روزه میتونه در مدت زمان کم، تاثیرات مثبت زیادی بر روی بدن شما داشته باشه. این رژیم میتونه سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کنه، خواب شما را تنظیم کنه، سموم بدن را دفع کنه و بین 3 الی 6 کیلو کاهش وزن به همراه داره. شما میتونید این رژیم را به صورت 50-50، 20-80 و یا 100% خام خواری دنبال کنید.


رژیم خام گیاه خواری 21 روزه


یکی از استراتژی های رایج در زمینه کاهش وزن و پاکسازی بدن، رعایت یک رژیم 21 روزه و یک دوره استراحت 7 روزه. این دوره از این رژیم نیز مانند نمونه های بررسی شده تا به اینجا، میتونه در مدت زمانی کم اثرات مثبت بسیار زیادی بر روی بدن شما داشته باشه.

در یک دوره 21 روزه میتونید سموم بدن خود را دفع کنید، احساس سبکی و نشاط پیدا کنه و چیزی در حدود 4 – 6 کیلو وزن کم کنه. شما میتونید این دوره از خام گیاه خواری را نیز مطابق آنچه در بخش های قبل بدان اشاره شد، به صورت 100 درصد و یا در ترکیب با غذاهای پخته شده دنبال کنید.


خلاصه نکات مقاله


این رژیم یک رژیم غذایی نوظهور نیست اما در طی سال های اخیر توجه بسیار زیادی را به خود جلب کرده. در خلال یک دوره این رژیم، افراد از مصرف مواد غذایی با منشا حیوانی و همچنین وعده های غذایی پخته شده خودداری میکنه. این رژیم بر پایه مصرف سبزیجات، میوه ها و حبوبات خام استواره. این رژیم غذایی میتونه به کاهش وزن سریع، از بین بردن سموم بدن، بهبود سیستم قلبی و عروقی، تقویت سیستم گوارش و کاهش خطر ابتلا به بیماری دیابت کمک کنه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فقط تا ساعت 12 شب میتوانید رژیم لاغری 216 رو با تخفیف خریداری کنید!
دریافت رژیم
6 کیلو لاغری در سه هفته! فقط تصورش کن...
چه رژیمیه؟
Your offer is still here!