رژیم های لاغری

رژیم سم زدایی چیست ؟

امروزه استفاده از این برنامه مورد توجه افراد زیادی قرارگفته زیرا که این برنامه رسالت خود را آن میداند که میتواند خون را پاکسازی کند و موجب سلامتی افراد شود اکنون ما در این مقاله میخواهیم مزایا و معایب این برنامه را برای شما بررسی کنیم در کنار ما باشید.

رژیم سم زدایی چهل روزه چیست ؟

رژیم سم زدایی چیست ؟

هدف از این برنامه رژیم چهل روزه لاغری (Detox Diet) حذف مواد ناخواسته موجود در بدن و همچنین افزایش جذب ویتامین‌ها و مواد معدنیه.

امروزه افراد با وجود مشغله‌های فراوان ناچار به انتخاب سبک زندگی نادرست مانند نوشیدن مقدار زیادی قهوه یا غذا خوردن در بیرون شده‌اند. این سبک زندگی می‌تواند گاهی منجر به سهل‌انگاری در سلامتی و تندرستی فرد بشه.

مشخص شده است که با گذشت زمان، به دلیل انتخاب نادرست مواد غذایی، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مضر و انواع مختلف آلودگی، سموم زیادی در بدن جمع میشه. با استفاده از این برنامه میتونه این سموم تولید شده در بدن را از بین ببره.

برنامه سم زدایی معمولاً شامل نوشیدن مایعات زیاد، خوردن غذاهای کامل یا حتی چند روز یا گاهی حتی یک هفته روزه گرفتنه.در کنار سم زدایی شاید برنامه لاغری نیز نیازمند میشید برای دیدن رژیم لاغری کلیک کنید.

سم زدایی به چه معناست؟

 از نظر بیوشیمی سم زدایی فرایند متابولیکی است که توسط آن سموم به مواد با سمیت کمتر یا با دفع سریع‌تر تبدیل میشه.

انواع رژیم سم زدایی

انواع رژیم سم زدایی

 انواع مختلفی از این برنامه از نظر عملکرد و همچنین شدت وجود دارد. برخی از محبوب ترین انواع نمونه رژیم سم زدایی عبارتند از:

1. Master Cleanse

از همه شدیدتر، Master Cleanse است که شامل تهیه معجونی از آب لیمو، شربت افرا، فلفل قرمز و آبه. همچنین می‌تواند شامل مصرف یک نوشیدنی متشکل از آب نمک گرم و چای ملین در طول روز میشه. این برنامه حداقل به مدت ده روز طول میکشه.

2. پاک کردن روده بزرگ یا Colon cleanse: پاکسازی روده بزرگ اغلب شامل یکی از این دو روش است: انما یا ملین. هر دو روش برای پاکسازی روده بزرگ از مواد زائد طراحی شده‌اند. پزشکان پاکسازی روده بزرگ معتقدند که این برنامه باعث دفع سموم مضر از سیستم گوارشی میشه و سلامت کلی را بهبود میبخشه.

3. رژیم آبمیوه (Juice Diet)

شاید یکی از محبوب ترین برنامه های سم زدایی، پاکسازی با آبمیوه است که در آن فرد در طول برنامه فقط آب میوه و سبزیجات مصرف میکنه.

4. پاکسازی کبد یا Liver cleanse: این برنامه کبد اغلب بر نوشیدن آب سبزیجات، افزایش مصرف پتاسیم، خوردن جگر گاو و مصرف مکمل‌های خاص تمرکز میکنه.

برنامه سم زدایی ۴۰ روزه

برنامه رژیم پاکسازی بدن 40 روزه، یک چالش حذف 40 روزه است و برخلاف رژیم پاکسازی بدن 14 روزه، در مورد مقدار خوردن شما هیچ محدودیتی وجود ندارد. در عوض، موارد خاصی وجود دارد که شما از برنامه خود حذف می‌کنید. از جمله میتونه به موارد زیر اشاره کرد که می‌توان یک، چند و یا هر چهار مورد را حذف کرد:

  • حذف غذای فرآوری شده
  • حذف الکل
  • حذف گوشت (از جمله ماهی)
  • حذف قهوه (چای مجاز است).

از جمله فواید مورد انتظار این برنامه در برنامه رژیم سم زدایی چهل روزه، انرژی بیشتر، خلق و خوی بهتر، تفکر مثبت‌تر، کاهش وزن، موهای سالم، شفافیت پوست و احساس سلامتی عمومی هستند.

این برنامه به طور کلی یک برنامه غذایی yogic محسوب میشه. علاوه بر پاکسازی بدن، در یادگیری شکستن الگوها کمک میکنه، زیرا رفتارهای الگوی فوق العاده‌ای در تغذیه وجود دارد.

در رژیم پاکسازی بدن 40 روزه، تعداد 40 روز “از نظر معنوی” در نظر گرفته می‌شود و اعتقاد بر این است که تعداد روزهای لازم برای ترک یک عادته. تا 40 روز، مغز شما شروع به برنامه ریزی مجدد خود میکنه. صفحه برنامه رژیم غذایی را مطالعه کنید.

برنامه سم زدایی برای لاغری

این برنامه لزوماً برای کاهش وزن طراحی نشده، اگرچه بسیاری ادعا میکنه که نابودی سم بدن می‌تواند به چند روش مختلف از کاهش وزن پشتیبانی کند. با این حال، هیچ پشتوانه علمی برای این نظریه ها وجود ندارد.

تا آنجا که میدونیم، کنترل کالری همچنان به عنوان موثرترین رویکرد مدیریت وزن محسوب میشه. روزه گرفتن و سم زدایی میتونه به شما کمک کند مقدار قابل توجهی کالری کم کنید که اغلب منجر به کاهش وزن میشه، اما هیچ تحقیقی نشان نمیده که عمل واقعی “سم زدایی” نتایج بهتری در کاهش وزن داشته باشد.

علاوه بر این، بیشتر رژیم‌های سم زدایی کوتاه مدت هستند و کمتر از دو هفته طول می‌کشند و منجر به کاهش وزن می‌شوند اما کاهش چربی به زمان بسیار بیشتری نیاز داره.

مطالعات علمی کمی تأثیر رژیم سم زدایی بر کاهش وزن را بررسی کرده‌اند (2 منبع معتبر).

مطالعات علمی کمی تأثیر ان را بر کاهش وزن را بررسی کرده‌اند (2 منبع معتبر).

در حالی که برخی از افراد ممکنه به سرعت وزن زیادی از دست بدهند، اما به نظر میرسه این اثر به دلیل از دست دادن مایعات و ذخیره کربوهیدرات ها به جای چربی باشه. این وزن معمولاً به محض خارج شدن از پاکسازی، به سرعت بر میگرده.

یک مطالعه در زنان کره‌ای دارای اضافه وزن، رژیم لیمو را مورد بررسی قرار داد، رژیمی که شما را به مدت هفت روز به مخلوطی از شربت های ارگانیک یا نخل و آب لیمو محدود میکنه.

این برنامه به طور قابل توجهی باعث کاهش وزن بدن، BMI، درصد چربی بدن، نسبت دور کمر به باسن، دور کمر، نشانگرهای التهاب، مقاومت به انسولین و سطح لپتین در گردش خون می‌شود (16 منبع معتبر).

اگر یک برنامه بتواند میزان کالری را محدود کند، مطمئناً باعث کاهش وزن و بهبود سلامت متابولیسم میشه، اما بعید به نظرمیرسه در دراز مدت وزن شما را کاهش بده.

برنامه سم زدایی 21 روزه

 برنامه 21 روزه به صورت زیر قابل اجراست :

 در 5 روز اول، هدف حذف غذاهای فرآوری شده از برنامه غذایی و افزایش مقدار غذاهای تازه و کامل در برنامه شماست تا شما را برای نابودی عمیق تر آماده کند. در طول 21 روز میتونه چای سبز یا چای‌های گیاهی بنوشید. حذف غذاها و نوشیدنی‌های فرآوری شده در 5 روز اول برنامه می‌تواند به خودی خود سم زدایی باشه. هدف همینه. این نابودی سم تدریجی روی بدن شما ملایم‌تر خواهد شد.

در روزهای 5 تا 10، فقط آب و آب میوه‌های تازه یا نوشیدنی‌های مخلوط مصرف خواهید کرد. میوه‎ها و سبزیجات را با مقدار کمی آب مخلوط کنید و هنگامی که میوه‌ها و سبزیجات خوب مخلوط شدند، آب بیشتری اضافه کنید تا ترکیب آن کامل شود. سپس آماده نوشیدن خواهد شد.

هم چنین:

در طول این قسمت تا آنجا که ممکنه به خود استراحت بدید. این قسمت به بازسازی کمک میکنه و شما همچنین مقدار کالری کمی مصرف میکنید. هرچقدر که بدن شما تمیزتر باشد، حتی با خوردن آب میوه به تنهایی، انرژی بیشتری خواهید داشت.

در روزهای 11 تا 13 میوه‌ها و سبزیجات پخته یا خام جامد را به برنامه غذایی خود اضافه کنید. شما هنوز غلات، نان، لوبیا یا پروتئین‌های سنگین نخواهید خورد. بدن شما برای هضم این غذاها باید آب جمع کند. ساده ترین مواد غذایی برای بدن از نظر هضم به ترتیب شامل: میوه‌ها و سبزیجات، غلات، لوبیا یا حبوبات و پروتئین‌ها و گوشت‌های سنگین تره.

در روزهای 14 تا 18 انواع غلات را به برنامه خود وارد کنید. معده شما اکنون آماده هضم و جذب کامل آنهاست. در روزهای 19 تا 21، حبوبات به برنامه وارد می‌شوند، در حالی که همچنان مصرف میوه و سبزیجات را ادامه می‌دهید. ممکن است مقدار غذا کم باشد اما بدن شما راضیه.

رژیم سم زدایی کبد

رژیم برای کبد

کبد عضویه که وظیفه روباییدن سم از بدن را بر عهده داره. بنابراین، سموم مضر به کبد منتقل میشه تا به متابولیت‌های بی خطر تجزیه شوند. این برنامه کبد برای دفع این سموم و بازگرداندن عملکرد منظم کبد طراحی شده. این برنامه اساساً شامل نوشیدن مقدار زیادی آب، آب سبزیجات یا میوه و همچنین کنترل مصرف پتاسیه.

رژیم سم زدایی بلغم

هدف از سم زدایی بلغم (mucus) دفع مخاط اضافیه. مخاط مایعیه که بدن به عنوان مکانیسم محافظتی درست مثل اشک یا بزاق تولید میکند و وقتی سیستم ایمنی بدن احساس کند مورد حمله قرار میگرد، تولید میشد. بنابراین وقتی دائماً در حال تولید مخاط هستیم‌، این نشان دهنده ضعف سیستم ایمنی بدنه.

ما باید آنچه را میخوریم، مینوشیم یا با آن مواجه میشیم که باعث واکنش میشه، تجزیه و تحلیل کنیم. با استفاده از برنامه کاهش مواد غذایی، غذاهایی را که به آنها حساسیت دارید، تشخیص دهید. کربوهیدرات اضافی و شکر تصفیه شده همچنین می‌تواند باکتری‌های خوب را ضعیف کند و بنابراین باعث تولید مخاط در بدن میشه.

افزودن غذاهای زیر به برنامه غذایی میتونه کمک زیادی به دفع مخاط از بدن کند:

غذاهای غنی از ویتامین C ، پتاسیم (بهترین پاک کننده بدن) و فیبر که بدن را از سموم پاک میکنه و باعث ایجاد ایمنی میشه.

 زنجبیل: زنجبیل یکی از شناخته شده ترین روش‌های درمانی برای پاکسازی بدن از مخاط است. زنجبیل دارای مزایای آنزیمی خاصی است که به دفع سموم کمک می‌کند. همچنین ماهیت ضد التهابی دارد.

  سبزیجات سبز: سبزیجات مملو از ویتامین‌های A، C،E ، ویتامین‌های گروه B و پتاسیم ، بدن را به طور طبیعی از مخاط و سموم پاک میکنه. محتوای بالای کلروفیل آنها از ایمنی بدن و خون پشتیبانی میکنه. سعی کنید حداقل هفته‌ای یک بار سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج را مصرف کنید.

 خیار: خیار سرشار از آب، پتاسیم و ویتامین C است که همه به پاکسازی بدن کمک میکنه. ویتامین C همچنین از سلامت سیستم ایمنی بدن و همچنین خاصیت قلیایی خیار، تغذیه کننده روده و کاهش التهاب در دستگاه گوارشه. قبل از هر وعده غذایی کمی سالاد خیار بخورید.

 سیب: سیب مملو از ویتامین C و فیبر (معروف به پکتین) و پتاسیمه. از آنها میتوان به شکل سالم و یا به شکل آبمیوه لذت برد.

درادامه:

توت: توت به منظور پاکسازی دستگاه گوارش شناخته شده زیرا سرشار از ویتامین C ، پتاسیم، فیبر و آنتی اکسیدان هستند. این فیبر به تجزیه سموم در بدن کمک کرده و التهاب و عفونت را برطرف میکنه. شکر را با تمشک، توت سیاه و بلوبری در اسموتی خود جایگزین کنید. یا یک سالاد میوه جالب با سیب، توت و موز درست کنید. آنها شیرینی طبیعی دارند که عطر و طعم غذا را افزایش میده و به طور طبیعی به تأمین ایمنی کمک میکنه.

 کلم بروکلی: کلم بروکلی حاوی آنزیم‌هایی است که به تجزیه سموم کمک میکنه زیرا دارای ویتامین C و سرشار از فیبر هستند که به دفع سموم از بدن کمک میکنه. سوپ کلم بروکلی و بادام می‌تواند روزهای سرد زمستان را گرم کند. یا می‌توانید به پاستای خود کلم بروکلی اضافه کنید.

هویج: هویج حاوی مقادیر زیادی ویتامین C، پتاسیم، فیبر و ویتامین A است. قبل از هر وعده غذایی چند قطعه هویج خام را به صورت سالاد استفاده کنید.

دستگاه سم زدایی بدن

دستگاه برای نابودی سم از بدن

با وجود خوردن انواع مختلفی از مواد غذایی که ممکن است برای بدن ما سمی باشند، نیاز داریم تا بدن خود را سم زدایی کنیم. خوشبختانه، بدن‌های سالم به تنهایی به طور باورنکردنی در سم زدایی کارآمد هستند.

عملکردهایی از جمله تعریق، دفع ادرار و حرکت روده‌ها همه بدن را از سموم پاک میکنه. سموم از محصولات جانبی غذا ، هوا و آب هستند و ما روزانه در معرض آنها هستیم. حتی هنگامی که شما از یک برنامه غذایی سالم استفاده می‌کنید، سموم تولید میشه و باید از بدن دفع بشه.

سیستم‌های کبدی، کلیوی، تنفسی، لنفاوی و دستگاه گوارش (GI) همه با هم کار میکنند تا سموم بدن ما را در هر روز پردازش کرده و در نهایت دفع کنند.

با این حال انواعی از دستگاه‌های سم زدایی بدن ساخته شده‌اند که هر کدام دارای مزیت‌ها و نیز معایب خاص خودشان هستند. از جمله این دستگاه‌ها میتونه به Ionic Foot Spa Machine Body Detoxiation Ion Array Detox Feet Bath Waist Massaging Device Deluxe Spa Detoxification Electric Foot Massager اشاره کرد.

اگر در مورد برنامه‌های سم زدایی تحقیق کرده‌اید یا با یک متخصص صحبت کرده‌اید، ممکنه از قبل با فناوری حمام پا یونی (ionic footbath) آشنا باشید. این سیستم یک سیستم پاکسازی مبتنی بر یون بر اساس الکترولیز آب است، که در طی یک سری جلسات حمام پا، سم زدایی کامل بدن انجام میشه.

بیشتر بدانید: معرفی رژیم آمریکایی و ویژگی های آن

کتاب سم زدایی 12 روزه

از جمله کتاب‌ها دراین مورد 12 روزه میتونه به کتابی با عنوان پاکسازی 12 روزه دکتر سبی: راهنمای سم زدایی تایید شده با دستورالعمل‌های قلیایی برای سم زدایی کبد، پاکسازی اعضای بدن و درون سلولی، بازسازی بدن و غیره در 12 روز (کتاب سوم از مجموعه کتاب‌های دکتر سبی)، نوشته کری ویلیامز است که در سال 2020 منتشر شده.

خلاصه نکات مقاله

این رژیم رژیمی است که موجب دفع مواد سمی از بدن میشه. برخی از افراد در طول و بعد از رژیم‌های سم زدایی احساس تمرکز و انرژی بیشتری میکنه. با این حال، این تندرستی ممکنه به دلیل حذف غذاهای فرآوری شده، الکل و سایر مواد ناسالم از رژیم غذایی شما باشه.

همچنین ممکنه ویتامین‌ها و مواد معدنی که قبلاً کمبود آن حس میشه را دریافت کنید. چنین رژیمی معمولاً شامل نوشیدن مایعات زیاد، خوردن غذاهای کامل یا حتی چند روز یا گاهی حتی یک هفته روزه گرفتنه.هم چنین شما میتوانید منبع ماراو در سایت لینک شده جستجو کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا