تغذیه و لاغری

استویا در رژیم کتوژنیک


استویا یکی از گیاهان محبوب بوده که استفاده از آن برای برخی افراد جای ابهام دارد، چرا که برخی افراد عقیده دارند، استفاده از آن دارای عوارض می باشد. در این مقاله قصد داریم در مورد این ابهامات و همچنین کاربرد استویا در رژیم کتوژنیک صحبت کنیم

استفاده از برنامه های تایید شده و صحیح بهترین راهکار کاهش وزن برای افرادی است که از اضافه وزن رنج می برند. این برنامه از جمله برنامه های کاهش وزن است که افراد با رعایت این برنامه غذایی علاوه بر تامین کالری مورد نیاز، روزانه شاهد کاهش وزن خود هستند. یکی از گیاهانی که در این برنامه اخیرا مورد توجه قرار گرفته، گیاه استویا است که در این مقاله قرار است در مورد نقش گیاه استویا در برنامه کتو صحبت کنیم.

کاربرد استویا در رژیم

کاربرد استویا در رژیم کتوژنیک


همانطور که می دانید رژیم کتو یک رژیم همراه با کربوهیدرات کم و چربی بالا است. که به دلیل ایجاد شرایط کتوز در بدن سبب کاهش وزن در افراد می شود. در ابتدا لازم می دانم، در مورد اینکه کتوز چطور شکل می گیرد توضیحاتی بدهم. هنگامی که بدن در شرایط ناشتایی قرار میگیرد و قند ذخیره شده در کبد رو به اتمام باشد.آیا از جدیدترین رژیم لاغری سریع با خبرید؟ 

هورمون هایی ترشح می شوند که هدف آن ها جلوگیری از مصرف قند توسط اندام هایی مثل قلب و کلیه است. سوال پیش آمده این است که پس این دو اندام مهم از چه چیزی باید برای کسب انرژی استفاده کنند؟ جواب اسید های چرب است. اسید های چرب در بدن برای اینکه بتوانند وارد جریان خون شده و به اندام های برای کسب انرژی بروند، نیاز دارند به مواد محلول در خون تبدیل شوند.

پس در این شرایط اسید های چرب به اجسام کتونی تبدیل می شوند . به اصطلاح گفته می شود بدن در شرایط کتوقرار دارد. پس همانطور که به آن اشاره شد، از مهم ترین عوامل اثرگذار در ایجاد شرایط کتوکاهش قند خون و کاهش کربوهیدرات در رژیم غذایی است. با توجه به اینکه اینجا صحبت از استویا در این رژیم کتو است.

برای مطالعه: رژیم یویو چیست؟

محصولات گیاه استویا دراین رژیم

اگر بخواهیم پاسخ این سوال را بدانیم در ابتدا لازم است در مورد گیاه استویا نیز اطلاعاتی داشته باشیم. استویا یک گیاه شیرین کننده است نه یک گیاه با کربوهیدرات بالا. جالب است که بدانید میزان شیرین کنندگی گیاه استویا 200 برابر بیشتر از شکر است در حالی که به دلیل داشتن کربوهیدرات بسیار کم کالری ناچیزی دارد.رژیم غذایی کم کربوهیدرات

علت هم این است که در رشد این گیاه میزان کربن کمتری نسبت به گیاهانی چون نیشکر به کار می رود. پس استفاده استویا علاوه بر اینکه تغییری در روند شرایط کتوایجاد نمی کند بلکه میل افراد به مواد شیرین را ارضاء کرده و سبب می شود کربوهیدرات کمتری مصرف شود.

مطالب مرتبط: نمونه رژیم کتوژنیک

نکته جالب توجه این است که در شرایط کتوز دربدن به طور طبیعی اسید در بدن افزایش می یابد. استفاده از گیاه استویا علاوه بر شیرین کنندگی و کالری ناچیز به دلیل ماهیت گیاهی بودن سبب افزایش شرایط قلیایی و کمک به دفع اسید بدن می شود. باید توجه داشته باشید که این نکته بسیار با اهمیت است،

چرا که افزایش اسیدیته بدن سبب احساس خمودگی و خستگی در افراد می شود. نکته جالب توجه این است که افزایش اسیدیته بدن اگر به صورت مداوم در بدن صورت بگیرد، به دلیل اینکه سبب کاهش مداوم اکسیژن رسانی می شود احتمال بروز سرطان را نیز افزایش می دهد که همین مورد اهمیت ویژه ای استفاده از استویا را نشان می دهد.

شکر استویا را از کجا بخریم


با توجه به محبوبیت و البته کاربرد بالای این گیاه اخیرا مراکز متعددی هم به صورت حضوری و هم اینترنتی در حال فروش این گیاه هستند. گیاه استویا به اشکال متعددی ارائه می شود که شامل: قطره استویا، پودر استویا، برگ و شکر استویا. از میان این ها شکر گیاه استویا به دلیل کاربرد های متعدد آن در آشپزی و شیرینی پزی طرفداران بیشتری دارد. در مورد تهیه ی آن باید دقت کنید که حتما از مراکز معتبر و شناخته شده خرید کنید تا از خلوص محصول اطمینان داشته باشید.

بیشتر بخوانید: رژیم شوک کتوژنیک چیست؟

مراکز فروش استویا در تهران

مراکز فروش استویا در تهران


 یکی از مراکز فروش استویا در تهران شرکت مهندسی بازرگانی تکفا می باشد که در زمینه تامین موادی چون اسید سیتریک، اسید فسفریک و شیرین کننده طبیعی گیاه استویا با خلوص بالا فعالیت دارد. این شرکت از شرکت های صنایع غذایی خوشنام و معتبر در این زمینه است.


از دیگر شرکت های فعال در این زمینه فروشگاه اینترنتی دینگولند می باشد، که انواع محصولات استویا شامل کریستال های استویا، شکر استویا، شیرین کننده های رژیمی استویا و قرص شیرین کننده است.


کارخانه تولیدی کامور نیز از دیگر مراکز فعال در این زمینه بوده که علاوه بر دارا بودن خط تولید مواد شیرین کننده مختلف دارای خط تولید محصولات گیاه استویا نیز است.


فروشگاه اینترنتی بیلو نیز در این زمینه فعالیت دارد و علاوه بر ارائه انواع محصولات استویا، همچنین محصولاتی چون بیسکویت ها و پودر کیک های رژیمی را نیز ارائه می دهد.اگر دوست داری یه برنامه رژیم غذایی مفید داشته باشی بزن رو لینک.


قیمت گیاه استویا چیست؟


قیمت گیاه استویا در فروشگاه ها و عطاری ها متفاوت است. ولی معمولا فروشگاه های اینترنتی دارای قیمت مشابهی هستند. در این فروشگاه ها قیمت هر 100 گرم برگ خشک استویا حدودا 30 هزار تومان است.


مضرات گیاه استویا


طبق مطالعات صورت گرفته تاکنون هیچ عارضه جانبی برای گیاه استویا به اثبات نرسیده است. گزارشات دریافتی از افرادی که مصرف طولانی مدت استویا داشته اند نیز حاوی هیچ عارضه ی قابل توجهی در مصرف این گیاه نبوده است.

از آنجا که استفاده از گیاه استویا نیز رایج بوده برخی افراد ممکن است نگرانی هایی بابت استفاده از آن داشته باشند. در اینجا به بررسی برخی از اثرات مصرف این گیاه و همچنین تصورات افراد در مورد مصرف آن می پردازیم.


آیا مصرف گیاه استویا سبب آسیب کلیوی می شود؟

آیا مصرف گیاه استویا سبب آسیب کلیوی می شود؟ استویا در رژیم کتوژنیک


همانطور که می دانیم استویا یک ماده دیورتیک است، که سبب افزایش فیلتراسیون کلیوی می شود. در ابتدا تصور می شد این خصوصیت در گیاه استویا سبب افزایش فیلتراسیون آب و الکترولیت ها شده، که در نهایت سبب آسیب کلیوی می شود. طبق مطالعات انجام شده مصرف معمول گیاه استویا به هیچ عنوان سبب آسیب کلیوی نمی شود و چه بسا خاصیت دیورتیک این گیاه عاملی مهمی در افزایش سرعت دفع مواد زائد موجود در جریان خون می باشد. به همین سبب است که مانع از رسوب مواد در کلیه شده و در نهایت عملکرد کلیوی را بهبود می بخشد.


آیا مصرف گیاه استویا سبب آسیب به عملکرد گوارشی می شود؟


مطالعات صورت گرفته در جانوران و همچنین کشت های سلولی انسانی هیچ عارضه ی در رابطه با مصرف این گیاه را نشان نداده است. جالب است که بدانید گلیکوزیدهای استویا دارای اثرات مطلوبی نیز بر عملکرد گوارشی می باشند، که از آن می توان به کاهش علایم اسهال و سندروم روده تحریک پذیر اشاره کرد.

موارد بسیار کمی از بروز عارضه ی آلرژی در افراد گزارش شده است. البته باید توجه داشت که برخی مراکز فروش و یا کارخانه ها به برخی محصولات استویا الکل قندی اضافه می کنند، که در برخی افراد ممکن است سبب بروز علائمی چون تهوع، استفراغ و نفخ داشته باشد. بروز این علائم به هیچ وجه ارتباطی با خود گیاه استویا ندارد.

پیشنهاد های زیبا: رژیم پر کربوهیدرات چیست؟


آیا مصرف استویا سبب هیپوگلیسمی یا افت قند خون می شود؟


با توجه به اینکه مصرف استویا سبب کنترل قند خون در افراد دیابتی می شود، شاید برای برخی افراد این ابهام ایجاد شود که مصرف استویا سبب افت قند خون و شرایط هیپوگلیسمی می شود به همین علت استفاده از این گیاه سبب دشوار شدن ناشتایی در افراد می شود. شرایط هیپوگلیسمی و سطح کنترل شده قند خون دو شرایط متفاوت بوده و مکانیسم های ایجاد آن ها با یکدیگر متفاوت است. شرایط هیپوگلیسمی به دلیل نبود گلوکز مورد نیاز برای مصرف گلبول های قرمز و مغز ایجاد می شود چرا که به هر دلیلی کبد قادر به تولید آن از فرآورده های غیر قندی نیست.

اما در شرایط سطح کنترل شده ی قند خون مکانیسم های در رابطه با کاهش قند خون به درستی عمل کرده و قند موجود در جریان خون را به سطح نرمال رسانده اند. با توجه به مطالب گفته شده گیاه استویا از طریق تقویت مکانیسم های کنترل قند خون سبب افزایش ظرفیت بدن برای مقابله با شرایط افزایش قند خون می شوند.


آیا مصرف گیاه استویا سبب افت فشار خون می شود؟


گیاه استویا به عنوان یک عامل گشادکننده عروق شناخته می شود. در این مورد فقط به جنبه مثبت آن نمی توان نگاه کرد. با اینکه کاهش فشار خون و یا گشادشدن عروق خونی برای بسیاری افراد خوشایند و نجات دهنده است ولی اگر مقدار کنترل نشده ی این گیاه توسط افرادی که دچار افت فشار خون هستند، استفاده شود، سبب کاهش شدید فشار خون خواهد شد. پس توصیه می شود این افراد مصرف گیاه استویا را با مشورت پزشک انجام دهند.


آیا مصرف استویا سبب اختلال در غدد درون ریز می شود؟

آیا مصرف استویا سبب اختلال در غدد درون ریز می شود؟


طبق مطالعات انجام شده مصرف خودسرانه و خارج ار حد معمول گیاه استویا سبب اختلال در عملکرد غدد درون ریز می شود. از آنجایی که گیاه استویا دارای ترکیبات استویول گلیکوزیدی است، مصرف خارج ازحد معمول آن سبب اختلال در ترشحات غدد درون ریز می شود. البته این اصلا به این معنا نیست که استفاده از استویا ممکن است همراه با عارضه برای افراد باشد. چرا که طراحی این رژیم به این صورت است که میزان مصرفی استویا در حد معمول و کنترل شده باشد.

محصولات استویا چه چیزهایی هستند؟


امروزه انواع مختلفی از محصولات گیاه استویا وارد بازار شده اند، که افراد با توجه به نیاز می توانند از آن ها استفاده کنند، که شامل:
قرص استویا که جایگزین مناسبی برای قند است
گز بدون شکر و غنی شده با گیاه استویا
شکر استویا که جایگزین مناسبی برای شکر سفید برای استفاده در آشپزی و شیرینی پزی است.
پودر گیاه استویا که افراد به راحتی برای موارد خوراکی از آن می توانند استفاده کنند.
برگ خشک گیاه استویا

خلاصه نکات مقاله


این رژیم یک رژیم لاغری موثر برای افرادی است که قصد کاهش وزن دارند. این رژیم غذایی دارای کربوهیدرات کم و چربی بیشتر است. این رژیم غذایی از طریق ایجاد کتوز در بدن سبب سوختن چربی ها و در نتیجه کاهش وزن می شود. شرایط کاهش کربوهیدرات که در این رژیم غذایی وجود دارد ممکن است برای افرادی که علاقه فراوان به شیرینی دارند آزاردهنده باشد.

یکی از راه های پیشنهادی استفاده از گیاه محبوب استویا در رژیم کتو است. گیاه استویا به عنوان یک گیاه شیرین کننده شناخته می شود، که با وجود شیرین کنندگی بالای آن کالری بسیار پایینی دارد. علت کالری پایین این گیاه وجود کربن کمتر در ساختار آن است. این درحالی است که حدود 200 برابر شیرین تر از شکر است.

تا به امروز عوارض قابل توجهی از مصرف گیاه استویا گزارش نشده است. با وجود این بسیاری از متخصصین عقیده دارند که مصرف بیش ازحد از این گیاه جایز نمی باشد و افرادی که مشکل افت فشار دارند، باید مصرف آن را زیر نظر پزشک انجام دهند.

این گیاه به اشکال مختلف در بازار وجود دارد و افراد با توجه به نیاز و علاقه می توانند محصولات مختلف آن را خریداری و مصرف کنند. اخیرا مراکز فروش این گیاه در ایران و تهران گسترش چشمگیری داشته و نکته مهم این است که افراد برای اطمینان از خلوص محصول باید این گیاه را از مراکز معتبر خریداری کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا