تغذیه و لاغری

رژیم غذایی برای کبد چرب

غذاهای مفید برای کبد چرب و هم چنین درمان کبد چرب با تغذیه یکی از مهمترین راهکارها برای پیشگیری و مقابله با این بیماریه. هدف از ارائه این مقاله آشنایی هر چه بیشتر با انواع برنامه غذایی برای کبد چرب، ارائه برنامه هفتگی رژیم غذایی کبد چرب و راهکارهای دیگری برای بهبود این بیماریه.


رژیم غذایی برای کبد چرب چه نوع رژیمی است؟

غذاهای مفید برای کبد چرب گرید 2


اما پیش از بررسی تاثیر برنامه غذایی برای کبد چرب بهتره با انواع این بیماری بیشتر آشنا بشیم. این بیماری دو نوع داره بیماری کبد چرب ناشی از الکل و غیر الکلی. بیماری کبد چرب یکی از اصلی ترین عوامل موثر در نارسایی کبده. بیماری کبد چرب نوع غیرالکلی بیشتر به علت چاقی یا کم تحرکی و داشتن برنامه غذایی بسیار فراوری شده ایجاد میشه.


برنامه غذایی یکی از راه های اصلی درمان بیماری کبد چرب، صرف نظر از نوع آنه. علت این بیماری تجمع مقدار زیادی چربی در کبد میباشد. در یک بدن سالم، کبد به دفع سموم کمک میکنه و صفرا پروتئین گوارشی را تولید میکنه. بیماری کبد چرب به کبد آسیب میرساند و مانع کار آن میشه.

به طور کلی برنامه غذایی برای کبد چرب شامل موارد زیره:


مقدار زیادی میوه و سبزیجات
گیاهان با میزان فیبر بالا مانند حبوبات و غلات کامل
مقدار کمی قند، نمک، چربی ترانس، کربوهیدرات تصفیه شده و چربی اشباع اضافه شده
بدون الکل
رژیمی که کم کالری و کم چربی باشه، میتونه به کاهش وزن کمک کرده و خطر ابتلا به بیماری کبد چرب را کاهش بده. در حالت ایده آل، اگر اضافه وزن دارید، هدف شما باید این باشد که حداقل 10 درصد از وزن بدن خود را کاهش بدید.

برای مطالعه: استویا در رژیم کتوژنیک

برنامه غذایی و درمان برای کبد چرب با تغذیه چطور ممکن است؟


بیماری کبد چرب منجر به آسیب کبدی شده و بنابراین مانع از دفع سموم و تولید صفرا برای دستگاه گوارش جلوگیری میشه. هنگامی که کبد نتواند این وظایف را به طور موثر انجام بده، فرد را در معرض خطر ابتلا به سایر مشکلات در سراسر بدن خود قرار میده.


درمان کبد چرب با تغذیه میتونه مفید واقع بشه. از جمله راهکارهای مهم و اصلی کنترل این بیماری، ورزش منظم و تغییرات در برنامه غذایی چربه. با این حال برخی افراد میتونند برای ادامه درمان به پزشک مراجعه کنند.
در این مقاله چندین ماده غذایی را که باید در درمان کبد چرب با تغذیه در نظر داشته باشید و همچنین غذاهایی که باید از آنها اجتناب کنید را قرار داده ایم. رژیم لاغری یکی از روش های رسیدن به وزن ایده آل شماست.


غذاهای مفید برای کبد چرب گرید 1

رژیم غذایی برای کبد چرب گرید 1


کبد چرب گرید 1 یا کبد چرب ساده (استئاتوز): مربوط به زمانیه که چربی اضافی در سلول های کبدی جمع میشه، اما بی ضرر محسوب میشه. معمولاً هیچ علامتی وجود ندارد و ممکنه تا زمانی که نتیجه آزمایش خون غیرطبیعی دریافت نکنید، حتی متوجه آن نشوید.


درمان کبد چرب غیر الکلی به طور کلی با تغییر در برنامه غذایی و ورزش منظم که باعث کاهش وزن میشه، انجام میشه. کاهش میزان کالری دریافتی حداقل به میزان 30٪ یا تقریباً به میزان 750-1000 کیلوکالری در روز باعث بهبود استئاتوز کبدی میشه. برای افراد مبتلا به کبد چرب غیر الکلی، کاهش وزن از طریق ترکیبی از برنامه غذایی و ورزش برای بهبود یا حل بیماری نشان داده شده است.

پیشنهاد های زیبا: رژیم کتوژنیک

غذاهای مفید برای کبد چرب گرید 2


غذاهای مفید برای کبد چرب گرید 2 یا استئوهپاتیت غیر الکلی: مرحله 2 نوعی حالت تهاجمی تره، جایی که کبد ملتهب شده. برای جلوگیری از پیشرفت بیماری تا مرحله جدی تر و کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی، ایجاد تغییر در سبک زندگی مهمه. مواد غذایی مضر برای کبد چرب گرید ۲ رو به هیچ عنوان مصرف نکنید همچنین باید سیگار نکشید ، رژیم غذایی برای کبد چرب گرید 2 رو رعایت کنید و در صورت وجود علت زمینه ای را درمان کنید.


برنامه غذایی برای کبد چرب گرید 3برنامه غذایی برای کبد چرب گرید 3 این نوع شدید کبد چربه که دارای علائمه. علاوه بر توجه به برنامه غذایی برای کبد چرب و وزن مناسب و نیز ورزش،مصرف میوه های مفید برای کبد چرب گرید 3 و درمان های پزشکی فعال لازمه.


برنامه هفتگی رژیم غذایی کبد چرب

بهتر است بدونید برای داشتن برنامه درست و منظم و لیست غذایی کبد چرب بدون نظر و تشخیص پزشک اقدام نکنید داشتن برنامه ایی که به بهبود بیماری شما کمک کنه حتما باید زیر نظر پزشک باشه به طور کلی باید موارد زیر و در برنامه هفتگی رژیم غذایی کبد چرب و رعایت کنید


یک منوی غذایی کبد چرب شامل چه مواردیه؟ در اینجا یک منوی معمولی و ساده در یک برنامه غذایی برای کبد چرب شرح داده شده:
منوی غذا
صبحانه:
• 227 گرم بلغور جو دوسر داغ مخلوط با 2 قاشق چایخوری کره بادام و 1 عدد موز خرد شده
• 1 فنجان قهوه با شیر کم چرب یا بدون چربی
ناهار:
• سالاد اسفناج همراه با سرکه بالزامیک و سس روغن زیتون
• 85 گرم مرغ کبابی
• 1 سیب زمینی کوچک پخته شده
• 1 فنجان کلم بروکلی، هویج یا سایر سبزیجات پخته شده
• 1 عدد سیب
• 1 لیوان شیر


میان وعده:


• 1 قاشق غذاخوری کره بادام زمینی روی سیب های خرد شده یا 2 قاشق غذاخوری هوموس با سبزیجات خام
شام:
• سالاد لوبیای مخلوط کوچک
• 85 گرم ماهی سالمون گریل شده
• 1 فنجان کلم بروکلی پخته شده
• 1 رول غلات کامل
• 1 فنجان توت مخلوط
• 1 لیوان شیر

پیشنهاد های زیبا : قرص تثبیت کننده وزن


غذاهای مفید برای کبد چرب

برنامه هفتگی رژیم غذایی کبد چرب


یک برنامه غذایی برای کبد چرب باید طیف گسترده ای از غذاها را در خود جای بده.
برای شروع میتوان کالری دریافتی را کاهش داده و مقدار فیبر زیادی را از غذاهای طبیعی دریافت کرد. انرژی پایدار را میتوان با خوردن غذاهای سیر کننده ای که حاوی پروتئین، کربوهیدرات های پیچیده و فیبر هستند، تامین کرد.

غذاهای مفید برای کبد چرب غذاهاییست که التهاب را کاهش میده یا به بدن در ترمیم سلول های خود کمک میکنند به همان اندازه مهم هستند.
برخی افراد برنامه های غذایی خاصی مانند برنامه مدیترانه ای و یا برنامه گیاهی را ترجیح میده. اما برای دریافت یک برنامه غذایی ویژه و متناسب با وضعیت سلامتی، سلیقه و مرحله پیشرفت بیماری فرد، میتوان به متخصص تغذیه مراجعه کرد.

اسیدهای چرب امگا 3: بررسی 2016 تحقیق حاضر نشان میده که مصرف اسیدهای چرب امگا 3 منجر به بهبود سطح چربی کبد و سطح HDL در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی میگردد.
مسلما تحقیقات بیشتری برای تأیید این یافته مورد نیازه، اما استفاده از غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا 3 میتونه چربی کبد را کاهش بده.

این غذاهای مفید برای کبد چرب عبارتند از: ماهی سالمون، ساردین، گردو و بذر کتان
قهوه: نوشیدن قهوه از جمله کارهای مورد علاقه بسیاری از افراده. اما علاوه بر ایجاد انرژی فراوان، فوایدی نیز برای افراد مبتلا به کبد چرب داره.


یک بررسی روی حیوانات در سال 2019 مشخص کرد که قهوه بدون کافئین میتونه آسیب کبدی و التهاب را در موش هایی که برنامه غذایی حاوی مقادیر زیادی چربی، کلسترول و فروکتوز دارند، کم کند.


تحقق دیگر روی موش های همان سال نتایج یکسانی داشت و مشخص گردید که قهوه میزان چربی جمع شده در کبد این موش ها را کاهش داده و متابولیسم انرژی در بدن آنها را بهبود میبخشه.
کلم بروکلی: خوردن انواع سبزیجات برای افراد مبتلا به این بیماری ضروریه اما در بین سبزیجات، کلم بروکلی بایستی حتما در برنامه غذایی برای کبد چرب قرار بگیره.


یک بررسی روی حیوانات در سال 2016 در مجله تغذیه مشخص کرد که مصرف کلم بروکلی به مدت زیاد منجر به جلوگیری از تجمع چربی در کبد موش میشه.
اما تحقیقات انسانی بیشتری در این زمینه نیازه. با این حال، تحقیقات انجام شده در مورد تاثیر خوردن کلم بروکلی در بروز این بیماری نتایج امیدوار کننده ای داشته.

بیشتر بدانید: درمان جوش زیر پوستی

برنامه غذایی برای کبد چرب

برنامه غذایی برای کبد چرب گرید 3

چای سبز: استفاده از چای برای اهداف دارویی عملیه که به هزاران سال قبل برمیگردد. یک بررسی در سال 2015 در مجله جهانی گوارشی نشان میده که چای سبز میتونه به کاهش سطح چربی در خون و بدن کمک کند.

یکی از مطالعات شامل کاهش سطح چربی در کبد در افرادی است که 5-10 فنجان چای سبز در روز مصرف میکنند. چای سبز چندین آنتی اکسیدان مانند کاتچین فراهم میکنه که میتونه به بهبود بیماری کبد چرب کمک کنه.


گردو: در حالی که همه آجیل های درختی یک افزودنی عالی برای هر برنامه غذایی هستند، گردو به خصوص دارای اسیدهای چرب امگا 3 است و میتونه مزایایی را برای افراد مبتلا به بیماری کبد چرب فراهم کنه.


نتایج یک بررسی از سال 2015 نشان داد که خوردن گردو منجر به بهتر شدن نتایج آزمایش عملکرد کبد در افراد مبتلا به کبد چرب غیرالکلی میشه.


پروتئین سویا یا آب پنیر: مطالعه ای در سال 2019 در مجله Nutrients مشخص کرد که هر دوی پروتئین سویا و آب پنیر تجمع چربی در کبد را کاهش میده.
نتایج یک تحقیق در این بررسی مشخص کرد که مصرف 60 گرم پروتئین آب پنیر برای 4 هفته و به صورت روزانه توسط زنان مبتلا به چاقی، میزان چربی کبد را به اندازه ی 20 درصد کاهش میده.

وجود آنتی اکسیدان هایی به نام ایزوفلاون در پروتئین سویا منجر به کاهش میزان چربی در بدن و بهتر شدن حساسیت به انسولین میگردد.


چه غذاهایی برای کبد چرب خوب نیست ؟


در صورت ابتلا به بیماری کبد چرب، قطعا غذاهایی وجود داره که باید از آنها اجتناب کرده و یا تا آنجا که امکان داره آنها را محدود کنید. این غذاها به طور کلی به افزایش وزن و افزایش قند خون کمک میکنه. این غذاها عبارتند از:

الکل: الکل دلیل اصلی بیماری کبد چرب و همچنین سایر بیماری های کبدی است.
شکر اضافه شده: از مواد غذایی شیرین مانند آب نبات، کلوچه، نوشابه و آبمیوه ها دوری کنید. قند خون بالا میزان تجمع چربی در کبد را افزایش میده.


غذاهای سرخ شده: اینها حاوی چربی و کالری هستند.
نمک: نمک یا سدیم را به کمتر از 1500 میلی گرم در روز محدود کنید.
نان سفید، برنج و ماکارونی: سفید معمولا به این معنیه که آرد بسیار فرآوری شده است که به دلیل کمبود فیبر میتونه بیشتر از غلات کامل قند خون شما را افزایش بده.


گوشت قرمز: گوشت گاو سرشار از چربی اشباع شده.
غذاهای بی خطر برای کبد چرب


به طور کلی سبزیجات و میوه ها، چربی های سالم، ماهی و پروتئین گیاهی و غلات کامل، غذاهای بی خطر در برنامه غذایی برای کبد چرب هستند.


غذاهای بی خطر برای کبد چرب

غذاهای بی خطر برای کبد چرب


صبحانه مناسب برای کبد چرب


اگر به دنبال صبحانه مناسب در برنامه غذایی برای کبد چرب هستید ما در اینجا به مواردی از آنها اشاره میکنیم.


1- پودینگ دانه های تخم شربتی 2- سالاد میوه 3- خمیر آووکادو روی نان تست 4- فرنی خانگی جو پرک 5- ماست و انواع توت 6- سالاد کینوا 7- سبزیجات تازه 8- املت 9- تست با آووکادو و ریکوتا

برای مطالعه بیشتر: قویترین چربی سوز شکم و پهلو 7 کیلو در 7 روز


ناهار مناسب برای کبد چرب


در این قسمت برخی از ایده های ناهار به عنوان غذاهای مفید برای کبد چرب را بیان میکنیم.
1) سوپ سبزیجات خانگی 2) لقمه ماهی تن کم چربی 3) لقمه مرغ کم چربی 4) سالاد مدیترانه ای 5) سالاد عدس با تخم مرغ 6) بادمجان شکم پر 7) سالاد متشکل از سه نوع لوبیا و کلم پیچ 8) کینوا با لوبیا 9) سینه مرغ گریل شده با سالاد برگ سبزیجات 10) نودل کدو سبز کنجدی


شام مناسب برای کبد چرب


اگر کبد چرب غیر الکلی دارید چه چیزی برای شام بخورید؟ در این مقاله برخی از ایده های شام در برنامه غذایی برای کبد چرب را ارائه میدهیم.


1) هوموس خانگی
بهترین چیز اینه که نخود در واقع یک غذای عالی برای کبد محسوب میشه و شما با تهیه هوموس خانگی یک شام عالی و البته مفید خواهید داشت.

2) سوپ غلیظ سبزی و لوبیا و ماکارونی (سوپ مینسترونی)
3) سالاد ماهی تن
4) سبزیجات و مرغ
5) سالاد لوبیا
6) سالمون سیری با سبزیجات
7) سالاد سبز


سریع و آسان درست میشه و خوشمزه است. به سادگی سبزیجات (2 عدد گوجه فرنگی متوسط، 1 عدد خیار، پیاز، نصف فلفل دلمه ای) را برش داده و با 7-8 عدد زیتون کالاماتا و کمی پنیر فتا مخلوط کنید (البته زیاد نباشد) و 1 قاشق غذاخوری روغن زیتون اضافی بریزید.نمونه برنامه غذاهای مفید برای کبد چرب

نمونه رژیم غذایی کبد چرب


در زیر یک نمونه برنامه غذایی برای کبد چرب را مشاهده میکنید.

برای افراد دیابتی : رژیم دیابتی ها


روز1


صبحانه فرنی خانگی یا بلغور جو دوسر با بلوبری (هیچ قند یا مواد افزودنی اضافه نکنید، فقط بلغور جو دوسر، شیر کم چرب و بلوبری)
میان وعده 1 1 مشت آجیل خام یا بو داده و در روغن سرخ نشده (حدود 4/1 فنجان)
ناهار سالاد مدیترانه ای


میان وعده 2 1 موز
شام برنج قهوه ای با سینه بوقلمون کبابی
روز 2
صبحانه گواکامول (خمیر آووکادو) خانگی روی نان تست (2 برش – اما فقط از آرد گندم کامل بدون قند یا مواد شیمیایی دیگر استفاده کنید)
میان وعده 1 2 سیب متوسط


ناهار سوپ سبزیجات خانگی و کینوا با سالاد لوبیا
میان وعده 2 یک فنجان ماست کم چرب
شام فلفل دلمه ای پر از جو (بدون روغن بپزید)


روز 3


صبحانه پودینگ تخم شربتی با انواع توت و نصف قاشق غذاخوری عسل
میان وعده 1 1 فنجان پاپ کورن خانگی (از روغن و کره استفاده نکنید)
ناهار 1 بادمجان شکم پر


میان وعده 2 یک کاسه میوه های تازه (تمشک، توت فرنگی، زردآلو و غیره)
شام سیخ توفو لیمویی کبابی


روز 4


صبحانه املت
میان وعده 1 مقداری تخم شربتی
ناهار سالاد عدس با تخم مرغ های آب پز


میان وعده 2 1 فنجان اسموتی چغندر
شام تکه بزرگ ماهی سالمون (یا ماهی مورد علاقه خودتان) کبابی یا کوره ای (بدون روغن)، به اندازه دست یک بزرگسال، همراه با سالاد سبزیجات برگ دار


روز 5


صبحانه مقدار زیادی ماست کم چرب همراه با انواع توت ها یا سایر میوه های تازه یا منجمد
میان وعده 1 سبزیجات تازه (2 هویج یا 2 خیار)
ناهار لقمه مرغ کم چرب (استفاده از کاهو به جای نان سالم تر است)
میان وعده 2 1 مشت آجیل


شام سالاد مخلوط (سبزیجاتی مانند گوجه فرنگی، خیار، پیاز قرمز، فلفل و آووکادو را اضافه کنید و آنها را با یک قطره روغن زیتون فوق العاده مخلوط کنید)


روز 6


صبحانه میوه ها و دانه های تازه (1 موز و 1 فنجان توت یا 2 سیب و کمی آجیل بو داده)
میان وعده 1 تعداد خیلی کمی کراکر چاودار
ناهار سوپ سبزیجات خانگی 1 بسته ماهی تن کم چربی
میان وعده 2 یک فنجان ماست کم چرب و انواع توت
شام سالاد متشکل از سه نوع لوبیا با کلم پیچ


روز7


صبحانه پنیر خامه ای کم چرب روی نان تست (دو برش)
میان وعده 1 2 سیب یا 2 پرتقال یا چیزی شبیه به آن
ناهار خورش لوبیا سبز
میان وعده 2 1 فنجان سبزیجات تازه یا پوره گل کلم آب پز
شام لوبیا سبز با سینه مرغ سوخاری


برنامه غذاهای مفید برای کبد چرب در طب سنتی

برنامه غذاهای مفید برای کبد چرب در طب سنتی

در طب سنتی چینی تاثیر سه گیاه دارویی درمنه، گاردنیا و ریواس چینی روی کبد چرب مشخص شده و قرن هاست که در درمان بیماری های کیسه صفرا و کبد استفاده میشه.

مطالعات اخیر گزارش کرده اند که این ترکیب میتونه تجمع چربی کبدی را کاهش بده، ترشح آدیپونکتین را افزایش بده، تکثیر سلول های پیش ساز اندوتلیال را افزایش بده و بیان PPAR-γ را افزایش بده، که احتمالا مسئول اثر درمانی این برنامه گیاهی بر بیماری کبد چرب غیر الکلی است.


همچنین در طب سنتی اثر گیاهان دارویی مانند خار مریم، کاسنی، خاکشیر، زردچوبه، چای سبز و جلبک کلرلا ولگاریس در کاهش چربی پلاسما ثابت شده است.


دستور پخت غذا برای کبد چرب


در این قسمت دستور پخت یکی از غذاهای موجود در برنامه غذایی برای کبد چرب شرح داده شده است:
دستور پخت سوپ مینسترونی (سوپ ایتالیایی):
ترکیبات مورد نیاز برای 6 وعده:

 • 2 پیاز بزرگ خرد شده
 • 2 حبه سیر خرد شده
 • 2 فنجان کرفس خرد شده
 • 3 هویج بزرگ خرد شده
 • 1 فنجان لوبیا سبز (برش به صورت قطعات نیم اینچی)
 • 5/1 فنجان لوبیای خشک شده
 • 1 عدد فلفل دلمه ای بزرگ خرد شده
 • 1 فنجان نخود فرنگی منجمد
 • 1 عدد گوجه فرنگی خرد شده
 • 2 فنجان سس گوجه فرنگی
 • 2 قاشق غذاخوری ریحان تازه (یا 1 قاشق چایخوری ریحان خشک)
 • 6 فنجان آب
 • نمک برای طعم دادن
 • 1 قاشق غذاخوری پنیر پارمزان رنده شده برای روکش

هم چنین:

پیاز، هویج و کرفس را در قابلمه بزرگی بریزید و در حرارت متوسط با 6 فنجان آب بجوشانید.وقتی آب شروع به جوشیدن کرد.

لوبیا سبز، فلفل دلمه ای، نخود فرنگی منجمد و گوجه فرنگی های خرد شده را اضافه کنید و اجازه بدید سوپ حدود 30 دقیقه بجوشد. در صورت لزوم آب اضافه کنید: لازمه غلیظ باشد، اما خیلی غلیظ نباشد، مانند خورش.


بعد از 30 دقیقه، سس گوجه فرنگی و ریحان و سپس نمک را اضافه کنید تا مزه دار بشه. بگذارید 5-10 دقیقه دیگر بپزد و سپس سیر را اضافه کنید. بگذارید 5 دقیقه بیشتر بجوشد و اگر سبزیجات پخته نشده اند، باید بیشتر بجوشد.


هنگام سرو پنیر پارمزان را روی سوپ مینسترونی اضافه کنید.
توجه: شما میتونید با افزودن 1 فنجان ماکارونی پخته شده، آن را خوشمزه تر نیز کنید، اما به علت کربوهیدرات بالا توصیه نمیشه.


اگر میخواید آن را اضافه کنید، در آخر، وقتی سیر را اضافه کردید، ماکارونی پخته شده (ماکارونی صدفی یا آرنجی) را اضافه کنید.
سوپ مینسترونی


طرز تهیه غذا برای بیماران کبد چرب

طرز تهیه غذا برای بیماران کبد چرب


در این قسمت طرز تهیه ی هوموس خانگی که معمولا در برنامه غذایی برای کبد چرب جای دارد را شرح میدهیم:
ابتدا 1 فنجان نخود را در 4 فنجان آب در طول شب بخیسانید (در حالت ایده آل، 12 ساعت). آب را خالی کنید، نخودها را آبکشی کرده و به قابلمه بزرگی منتقل کنید، سپس روی آنها را با آب بپوشانید (حدود 8 تا 9 فنجان).


بجوشانید، سپس حرارت را کم کنید و بگذارید تا حدود 1 ساعت پخته بشه. در صورت نیاز آب بیشتری اضافه کنید و گاهی اوقات هم بزنید.
بعد از تمام شدن، نخود را خالی کرده و به غذاساز منتقل کنید.


نخود را پوره کنید، سپس برای مزه دار کردن، نمک اضافه کنید (نصف قاشق چایخوری تا یک قاشق چایخوری)، 4 قاشق غذاخوری خمیر کنجد، 2 حبه سیر، آب نصف لیمو و نصف قاشق چایخوری پودر فلفل یا پاپریکا ( اگر طعم اضافی میخواید، میتونید بیشتر اضافه کنید). دوباره پوره کنید تا زمانی که هوموس خامه ای آماده بشه.

آن را به یک کاسه منتقل کنید و لذت ببرید. میتونید مقداری فلفل قرمز اضافی بپاشید، اما هیچ روغنی اضافه نکنید زیرا خمیر کنجد چربی کافی را در خود نگه میداره و در حال حاضر به برنامه غذایی خود به چربی اضافی احتیاج نداریم.


میتونید هوموس را با نان گندم کامل (خانگی) بخورید یا از سبزیجات مختلف به عنوان پایه استفاده کنید: خیار، کلم پیچ و غیره.


معجون سم زدایی کبد


این 4 ماده معجونی را برای بهبود کبد تشکیل میده که برای بهبودی کامل پس از انواع اختلالات کبدی توصیه میشه.
ترکیبات:
-2 مشت برگ قاصدک
-3 هویج
-1 خیار
-2/1 لیمو پوست کنده شده
روش آماده سازی:
به سادگی تمام مواد را در مخلوط کن مخلوط کنید و در عرض پنج دقیقه بهترین ماده مقوی برای کبد را داشته باشید.


کبدم چربه غذا چی بخورم ؟

کبدم چربه غذا چی بخورم ؟


12 غذا و نوشیدنی را که باید در برنامه غذایی برای کبد چرب قرار بگیرند عبارتند از:

سبزیجات برای جلوگیری از تجمع چربی
نشان داده شده که کلم بروکلی به جلوگیری از تجمع چربی در کبد کمک میکنه. خوردن سبزیجات بیشتر مانند اسفناج، کلم پیچ و کلم بروکسل نیز میتونه به کاهش کلی وزن کمک کنه.

قهوه برای کاهش آنزیم های غیر طبیعی کبد
بررسی ها نشان داده که افراد مصرف کننده قهوه و مبتلا به بیماری کبد چرب، آسیب کمتری نسبت به کسانی که این نوشیدنی را نمیخورند، دارند. اثر کافئین موجود در قهوه اینه که میزان آنزیم های غیر طبیعی کبد را در افرادی که در معرض بیماری های کبدی هستند، کاهش میده.
قهوه برای کاهش آنزیم های غیر طبیعی کبد

توفو برای کاهش تجمع چربی
بررسی دانشگاه ایلینوی روی موش ها مشخص کرد که پروتئین سویا موجود غذاهایی مثل توفو میتونه منجر به کاهش تجمع چربی در کبد بشه. به علاوه توفو چربی کم و پروتئین زیادی داره.

ادامه:

ماهی برای التهاب و سطح چربی
ماهی های چرب مانند سالمون، ساردین، ماهی تن و ماهی قزل آلا سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند. اسیدهای چرب امگا 3 میتونه به بهبود سطح چربی کبد کمک کنه و باعث کاهش التهاب بشه.

بلغور جو دوسر برای تامین انرژی
کربوهیدرات های غلات کامل مانند آرد جو دوسر به بدن شما انرژی میده. محتوای فیبر آنها همچنین شما را سیر کرده که میتونه به شما در حفظ وزن کمک کنه.

گردو برای بهبود کبد
این مغزها غنی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند. تحقیقات نشان میده که افراد مبتلا به بیماری کبد چرب که گردو میخورند آزمایشات عملکرد کبد را بهبود بخشیده اند.

آووکادو برای کمک به محافظت از کبد
آووکادو غنی از چربی های سالمه و نتیجه تحقیقات نشان میده که آنها دارای مواد شیمیایی میباشند که میتونه آسیب کبدی را کند کنند. آنها همچنین غنی از فیبر هستند که میتونه به کنترل وزن کمک کنه.
آووکادو برای کمک به محافظت از کبد

درمان

هم چنین:

شیر و سایر لبنیات کم چرب برای محافظت در برابر آسیب
طبق یک بررسی در سال 2011 روی موش صحرایی مشخص شد که لبنیات حاوی پروتئین آب پنیره که میتونه منجر به محافظت در مقابل آسیب کبدی بیشتر بشه.

دانه های آفتابگردان برای آنتی اکسیدان ها
مغز این دانه های طعم دار سرشار از ویتامین E هستند، یک آنتی اکسیدانه که میتونه کبد را از آسیب بیشتر محافظت کنه.

روغن زیتون برای کنترل وزن
این روغن سالم سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است.

سیر برای کمک به کاهش وزن بدن
این گیاه نه تنها طعم مطلوبی به غذا میبخشه، بلکه مطالعات تجربی همچنین مشخص کرده که مکمل های پودر سیر میتونه به کاهش وزن و چربی در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب کمک کنه.

چای سبز برای جذب چربی کمتر
داده ها پشتیبانی میکنه که چای سبز میتونه در جذب چربی تداخل ایجاد کنه، اما نتایج هنوز قطعی نیستند. محققان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا چای سبز میتونه ذخیره چربی در کبد را کاهش بده و عملکرد کبد را بهبود بخشد. اما چای سبز فواید زیادی نیز داره، از کاهش کلسترول گرفته تا کمک به خواب.


بیسکویت برای کبد چرب


به یاد داشته باشید که یکی از مواد غذایی مضر برای کبد چرب که باید از آن دوری کنید یا مصرف آن را به حداقل برسانید، بیسکویته. بیسکویت، هر دو نوع شیرین و خوش طعم به دلیل اینکه حاوی آرد و روغن های گیاهی هیدروژنه است و اگر شیرین باشد قند زیادی خواهد داشت، نباید در برنامه غذایی برای کبد چرب قرار بگیره.همچنین از مصرف میوه های مضر برای کبد چرب پرهیز کنید.


آش برای کبد چرب


همانطور که اشاره شد انواع آش و سوپ اگر حاوی غلات، حبوبات و سبزیجات باشند برای کبد چرب مناسب هستند.


نخودچی برای کبد چرب


نخودچی از جمله مواردیه که معمولا در برنامه غذایی برای کبد چرب قرار میگیره زیرا باعث پاکسازی کبد شده و خواص زیادی برای سلامتی داره.


هویج و کبد چرب


هویج جزء 10 میوه ای که اضافه کردن آن به برنامه غذایی برای کبد چرب منجر به پاکسازی و سلامت کبد میشه.
هویج دارای مقدار زیادی فلاونوئید گیاهی و بتاکاروتنه که به طور کلی منجر به تحریک و پشتیبانی عملکرد کبد میشه. هویج همچنین دارای ویتامین A است که باعث جلوگیری از بیماری کبد میشه.


مربا برای کبد چرب

از این کربوهیدراتها در برنامه غذایی برای کبد چرب بایستی اجتناب کرد:
اینها شامل شکر سر سفره، غذاهای حاوی شکر یا مالتودکسترین، فروکتوز، پلی دکستروز، شربت ذرت با فروکتوز بالا، عسل، شربت طلایی،

ملاس، مربا، مواد نگهدارنده ساخته شده با شکر، آبنبات، دسرهای شیرین، شکلات و بستنی، کلوچه، دونات، پیتزا، چوب شور، چیپس، شیرینی، کیک و بیسکویت. بهترین نوع شکلات برای کسانی که کبد چرب دارند ، شکلات شیرین استویا است.


نان سنگک برای کبد چرب

از آنجا که مصرف آرد سفید برای کبد چرب توصیه نمیشه، بنابراین خوردن نان سنگک برای این بیماری پیشنهاد نمیشه.


آیا عدس برای کبد چرب مضر است؟


خوردن ماهی و پروتئین های گیاهی در برنامه غذایی برای کبد چرب بسیار اهمیت داره. یکی از منابع پروتئین گیاهی عدس است و خوردن آن برای بیماری کبد چرب مفید میباشد.
تغذیه و کبد چرب


چه چیزهایی باعث کبد چرب می شود؟


علت اصلی کبد چرب نوع الکلی، مصرف الکله اما مشخص نیست که چه عواملی باعث بیماری کبد چرب در افرادی میشه که الکل زیادی نمینوشند و همچنین چرا چربی در کبد تجمع مییابد. اما عوامل زیر خطر ابتلا به کبد چرب غیر الکلی را افزایش میده:


اضافه وزن یا چاقی، کلسترول بالا، دیابت نوع 2، فشار خون بالا، سن بالای 50 سال، سیگار، .چربی خون بالا
برخی شواهد نشان میده که بیماری کبد چرب ممکنه با کاهش سریع وزن، سوء تغذیه یا سبک زندگی بدون تحرک مرتبط باشه.
اما با وجود این عوامل خطر واضح برای کبد چرب غیر الکلی، ایجاد این بیماری بدون هیچ یک از این عوامل خطر امکان پذیره و این بیماری میتونه در هر سنی ایجاد بشه، حتی در کودکان خردسال نیز تشخیص داده شده است.
اما میتوان گفت که برنامه غذایی برای کبد چرب راهی موثر در پیشگیری و همچنین بهبود این بیماری است.


رابطه ی لاغری و کبد چرب

مطالعات نشان میده که از دست دادن حداقل 3 تا 5 درصد از کل وزن بدن میتونه به کاهش میزان چربی در کبد کمک کنه، همچنین کاهش تا 10٪ از وزن بدن میتونه به کاهش التهاب کبد کمک کنه.


اما باید توجه داشت که کاهش وزن سریع میتونه به کبد فشار آورده و کبد چرب را بدتر کند، بنابراین کاهش وزن را به آرامی انجام بدید و برای مشاوره در مورد راه های ایمن کاهش وزن با پزشک یا متخصص رژیم درمانی صحبت کنید.


چه ورزشی برای کبد چرب خوب است؟

چه ورزشی برای کبد چرب خوب است؟


هر دو ورزش و ترک سیگار از نظر پزشکی روش های شناخته شده ای برای بهبود بیماری کبد چرب هستند و سلامت عمومی شما را بهبود میبخشند.
ورزش هوازی در واقع میتونه میزان چربی کبد شما را کاهش بده.

یک تمرین سنگین نیز میتونه التهاب را کاهش بده. تمرینات مقاومتی یا تمرینی قدرتی مانند وزنه برداری همچنین میتونه بیماری کبد چرب را بهبود بخشد. حداقل 5 روز در هفته به مدت 30 تا 60 دقیقه یا بیشتر تمرینات هوازی سطح متوسط تا سطح بالا و 3 روز در هفته تمرینات قدرتی متوسط تا سطح بالا را دنبال کنید.

سوالات متداول

بهترین رژیم های غذایی برای کبد چرب کدام ها هستند؟

رژیم غذایی برای کبد چرب، یک برنامه غذایی شامل کمی قند، چربی‌های اشباع و ترانس و سرشار از امگا3 است.

چه غذاهای مفید برای کبد چرب هستند؟

کلم،میوه های غنی از آنتی اکسیدان،روغن زیتون،مصرف شیر و لبنیات و….

علائم کبد چرب چیه؟

از دست دادن اشتها ، کاهش وزن ، ضعف ، خونریزی از بینی ، خارش پوست ، زردی پوست و چشم


خلاصه نکات مقاله


در این مقاله به نکات مهمی پیرامون رژیم غذایی برای کبد چرب اشاره بشه برنامه غذایی برای کبد چرب و همچنین ورزش از جمله عوامل مهم و تاثیر گذار در بهبود این بیماری هستند. این برنامه حاوی مواد غذایی سالم مانند سبزیجات و میوه ها و همچنین اجتناب از مصرف الکل میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا