رژیم غذایی کم کربوهیدرات چگونه رژیمی است؟ | میوه های رژیم کم کربوهیدراته - های زیبا

رژیم غذایی کم کربوهیدرات

0

آیا میدانید که رژیم غذایی کم کربوهیدرات چگونه رژیمی است؟ برای به دست آوردن اطلاعات در این باره پیشنهاد میشود مقاله زیر را مطالعه نمایید.

رژیم غذایی کم کربوهیدرات چه رژیمی است؟

رژیم غذایی کم کربوهیدرات تعداد کربوهیدرات هایی را که فرد می خوره ، محدود میکنه. افراد به جای استفاده از کربوهیدرات ، روی خوردن پروتئین ، چربی های مفید و سبزیجات تمرکز میکنه.

کربوهیدرات ها یکی از سه نوع ماده غذایی اصلی هستند که بدن برای فعالیت به آنها نیاز دارد. دو مورد دیگر پروتئین و چربی اند. کربوهیدرات ها انرژی بدن را تامین میکنه.

اگر بدن به محض اینکه فرد کربوهیدرات بخورد نیازی به انرژی نداشته باشد ، آنها را در عضلات و کبد ذخیره کرده تا بعداً استفاده کند و در غیر این صورت آنها را به چربی تبدیل خواهد کرد.

به چه رژیمی رژیم غذایی کم کربوهیدرات می گویند؟


رژیم غذایی کم کربوهیدرات که به آن رژیم غذایی لو کارب (Low-Carb) نیز می گویند، یک رژیم غذایی است که از طریق کاهش مواد غذایی کربوهیدرات دار باعث کاهش وزن سریع میشه.
قبل از برنامه ریزی برای هر نوع رژیم غذایی از جمله رژیم کم کربوهیدرات، لازم است نکات اساسی مربوط به رژیم های غذایی را بدانید. به عنوان مثال لازم است بدانید که هر فرد نرمال و بالغ میزان مصرفی کالری روزانه آن 2000 تا 2500 کیلو کالری هست.

کالری مورد نیاز بدن را باید از مواد غذایی متنوع و سالم دریافت کرد و رعایت اصل تعادل در بین مواد غذایی مختلف از نکات مهم برنامه های غذایی هست.

به عنوان مثال، مواد غذایی متنوع که روزانه هر فرد عادی باید مصرف کنه شامل، دو وعده میوه، دو وعده سبزیجات، دو وعده شیر و یا لبنیات جایگزین مثل ماست، 113 تا 170 گرم پروتئین و 30 گرم چربی هست.

حال، رژیم های غذایی مختلف بسته به هدفی که دارند با جابجا کردن میزان مصرفی مواد غذایی و جایگزینی آن ها با مواد غذایی که ویژه همان رژیم غذایی است، برنامه غذایی مخصوص به خود را تشکیل میده.
مطالعات تغذیه ای در آمریکا نشان داده است که برای کاهش وزن که یکی از اهداف مهم رژیم کم کربوهیدرات نیز هست، به تدریج به طور روزانه، 500 کیلو کالری از میزان کل کالری مصرفی کم بشه. یعنی هر روز همان 500 کیلو کالری کم بشه.

با این روش تقریبا بین 450 گرم تا نیم کیلو به طور هفتگی کاهش وزن اتفاق می افتد. حال اگر این فرایند همراه با ورزش باشه باعث رخ دادن نتیجه بهتری خواهد شد.

غذاهای کربوهیدرات دار ورژیم غذایی کم کربوهیدرات برای کاهش وزن

غذاهای کربوهیدرات دار ورژیم غذایی کم کربوهیدرات برای کاهش وزن

در اینجا برای گنجاندن مواد غذایی در رژیم غذایی کم کربوهیدرات محصولات را در دو دسته کم کربوهیدرات و کربوهیدرات بالا دسته بندی می کنیم:

تخم مرغ و گوشت: کربوهیدرات موجود در تخم مرغ و گوشت تقریبا صفر درصد است.از انواع گوشت میتوان به گوشت بره، بوقلمون، گوشت گوساله، گوشت گوزن و مرغ اشاره کرد. در میان غذاهای کم کربوهیدرات دریایی بهترین گزینه ها برای کاهش وزن عبارتند از:

ماهی قزل آلا ( صفر درصد کربوهیدرات)، ساردین ( صفر درصد کربوهیدرات)، صدف (4 تا 5٪ کربوهیدرات)، میگو، شاه ماهی، ماهی تن، ماهی کاد وگربه ماهی

اکثر سبزیجات کربوهیدرات زیادی ندارند. بیشتر کربوهیدرات سبزیجات برگدار را فیبر تشکیل میدهد.

از طرف دیگر ، سبزیجات ریشه ای حاوی نشاسته مانند سیب زمینی و سیب زمینی شیرین سرشار از کربوهیدرات هستند.

تا این قسمت از مقاله با اصول پایه ای تغذیه و کاهش وزن آشنا شدید. در ادامه به تعریف کربوهیدرات و انواع آن و تاثیر آن بر سلامت بدن و رابطه بین کربوهیدرات و هورمون انسولین و تاثیر آن ها بر افزایش یا کاهش وزن خواهیم پرداخت.
کربوهیدرات ها دارای دو نوع مختلف هستند.

هم چنین:

از جمله آن ها، کربوهیدرات خوب یا پیچیده که به آن کربوهیدرات تصفیه نشده نیز میگن و کربوهیدرات بد یا به عبارتی دیگر ساده یا تصفیه شده هست. کربوهیدرات های بد، مثل برنج سفید، نان سفید و سایر مواد غذایی این چنینی زود هضم هستند و فرد به سرعت احساس گرسنگی میکنه و ناچار باید کالری بیشتری را استفاده کنه.

در نتیجه انسولین بیشتری در خون تولید میشه و فرد افزایش وزن پیدا میکنه.
کربوهیدرات خوب مثل میوه ها، سبزیجات، برنج قهوه ای و نان جو، دیر هضم هستند و فرد مدت زمان بیشتری را سیر می ماند در نتیجه مواد غذایی کمتری را مصرف میکنه و به همان نسبت انسولین کمتری در بدن ترشح میشه و افزایش وزن رخ نمی دهد.


تا این قسمت به خوبی با انواع کربوهیدرات ها و تاثیر آن ها آشنا شدید. در ادامه قصد داریم به انواع مختلف رژیم کم کربوهیدرات و غذاهای مجاز و غیر مجاز در آن ها بپردازیم.


رژیم غذایی کم کربوهیدرات از جمله رژیم هایی است که دارای تنوعه. در واقع رژیم غذایی کم کربوهیدرات را در دو حالت مختلف می توان انجام داد.

مواد غذایی کربوهیدرات دار دررژیم غذایی کم کربوهیدرات

مواد غذایی کربوهیدرات دار


نوع اول رژیم کم کربوهیدرات، رژیم غذایی کتوژنیکه. در این نوع از رژیم غذایی، از مواد غذایی چرب به میزان بیشتری استفاده میشه. میزان مصرف پروتئین در حد متوسط است و مصرف کربوهیدرات خیلی کم هست.

این رژیم را ابتدا برای افراد دارای بیماری صرع و آلزایمر طراحی کردند و به مرور زمان متوجه شدند که به سرعت و در مدت زمان کوتاهی باعث کاهش وزن میشه. به همین دلیل بود که مورد توجه عموم قرار گرفت.

این نوع رژیم غذایی کم کربوهیدرات، به دلیل مواد غذایی مصرفی که در آن غالب است، به فرد احساس سیری می دهد و دیگر نیازی به مصرف مواد غذایی بیشتر نیست. همین امر موجب کاهش وزن در طول دو یا سه هفته میشه.


نوع دوم، رژیم غذایی اتکینز هست. این نوع از رژیم کم کربوهیدرات که دارای چهار مرحله است از محدودیت کربوهیدراتی بیشتری نسبت به رژیم کتوژنیک برخورداره.

در رژیم غذایی اتکینز، میزان مصرف کربوهیدرات خیلی کم میشه و مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین و چربی به نسبت افزایش مییابد. در رژیم غذایی کم کربوهیدرات اتکینز، انواع مواد غذایی حاوی شکر مثل بستنی، شکلات و امثال آن ها برای همیشه حذف میشه.

همچنین مواد غذایی کربوهیدرات دار مثل گندم و جو نیز منع مصرفی دارند. رژیم غذایی اتکینز را از آنجا که مصرف شکر باید قطع بشه، برای افرادی که دیابت دارند به شدت توصیه میشه.

سبزیجات کم کربوهیدرات در رژیم غذایی کم کربوهیدرات عبارتند از:

کلم بروکلی، گوجه فرنگی، پیاز، جوانه بروکلی، گل کلم، کلم پیچ، بادمجان، خیار، فلفل دلمه ای، مارچوبه، لوبیا سبز، قارچ، کرفس، اسفناج، کدو سبز، برگ چغندر وکلم

رژیم غذایی کم کربوهیدرات

در میان دانه ها و آجیل ها میتوان از انواع بادام، گردو، بادام زمینی، دانه های چیا، فندق، بادام هندی، نارگیل، پسته، دانه های کتان، دانه کدو تنبل و دانه های آفتابگردان استفاده کرد.

لبنیات های کم کربوهیدرات عبارتند از: پنیر، خامه غلیظ، ماست پرچرب، ماست یونانی و کره

لیست غذاهای کم کربوهیدرات

غذاهای کم کربوهیدرات عبارتند از:

گوشت های بدون چربی ، مانند راسته گوسفندی، سینه مرغ ، یا گوشت خوک

ماهی

تخم مرغ

سبزیجات سبز برگ

گل کلم و کلم بروکلی

آجیل و دانه ها

روغن ها ، مانند روغن نارگیل ، روغن زیتون و روغن کلزا

لبنیات شیرین نشده از جمله شیر کامل و ماست ساده یونانی

میوه های کم کربوهیدرات

میوه های کم کربوهیدرات

برخی از افراد طرفدار  رژیم غذایی کم کربوهیدرات به طور خاص می گن از مصرف میوه ، حداقل برای قسمت خاصی از رژیم ، خودداری کنید. دلیل این امر این است که میوه به دلیل داشتن قندهای طبیعی ، دارای محتوای کربوهیدرات بیشتری نسبت به اکثر سبزیجات است.

اما این قندها همه بد نیستند ، برای اکثر افراد ، در مقادیر مناسب ، همه آنها می تونند بدون استفاده بیش از حد از کربوهیدرات ها ، هدفی سالم داشته باشند.

میوه های کم کربوهیدرات در رژیم غذایی کم کربوهیدرات


میوه هایی که از کربوهیدرات پایین برخوردار هستند و در رژیم کم کربوهیدرات مورد استفاده قرار میگیرند شامل، پرتغال، آلو، آناناس، توت فرنگی، هندوانه، انبه و گریپ فروت هستند. ترجیحا میوه ها را به همان شکلی که هستند مصرف کنید و تا حد امکان از فرآوری کردن و تغییر شکل آن ها مثل اسموتی ها خودداری کنید.


سبزیجات برگ دار مثل، اسفناج، کاهو و برگ چغندر و سبزیجات ساقه دار مثل کلم بروکلی، قارچ، گل کلم و مارچوبه از کربوهیدرات خیلی پایینی برخوردار هستند.

سه نوع قند موجود در میوه ها گلوکز ، فروکتوز و ساکارز است. گلوکز منبع انرژی انتخابی، فعال و زود جذب  بدن برای ماهیچه ها، مغز و  تمام سلولهای بدن است. در اینجا لیست بهترین میوه های کم کربوهیدرات که مناسب این رژیم هستند وجود دارد:

میوه های کم کربوهیدرات

هندوانه

توت

طالبی

آووکادو

زیتون

توت فرنگی

گریپ فروت

زردآلو

لیمو

کیوی

پرتقال ها

تمشک

ملون

هلو

وعده های غذایی کم کربوهیدرات

وعده های غذایی کم کربوهیدرات

شما میتوانید، تمام وعده های غذایی اصلی و حتی میان وعده ها و نوشیدنی ها مختلفی را مصرف کنید ولی باید دقت داشته باشید از چه مواد غذایی و به چه مقدار استفاده میکنید.

نوع اول رژیم کم کربوهیدرات، رژیم غذایی کتوژنیکه. در این نوع از رژیم غذایی، از مواد غذایی چرب به میزان بیشتری استفاده میشه. میزان مصرف پروتئین در حد متوسط است و مصرف کربوهیدرات خیلی کم هست.

این رژیم را ابتدا برای افراد دارای بیماری صرع و آلزایمر طراحی کردند و به مرور زمان متوجه شدند که به سرعت و در مدت زمان کوتاهی باعث کاهش وزن میشه. به همین دلیل بود که مورد توجه عموم قرار گرفت.

درادامه:

این نوع رژیم، به دلیل مواد غذایی مصرفی که در آن غالب است، به فرد احساس سیری می دهد و دیگر نیازی به مصرف مواد غذایی بیشتر نیست. همین امر موجب کاهش وزن در طول دو یا سه هفته میشه.


نوع دوم رژیم، رژیم غذایی اتکینز هست. این نوع از رژیم که دارای چهار مرحله است از محدودیت کربوهیدراتی بیشتری نسبت به رژیم کتوژنیک برخورداره.

در رژیم غذایی اتکینز، میزان مصرف کربوهیدرات خیلی کم میشه و مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین و چربی به نسبت افزایش مییابد. در رژیم غذایی کم کربوهیدرات اتکینز، انواع مواد غذایی حاوی شکر مثل بستنی، شکلات و امثال آن ها برای همیشه حذف میشه. همچنین مواد غذایی کربوهیدرات دار مثل گندم و جو نیز منع مصرفی دارند.

رژیم غذایی اتکینز را از آنجا که مصرف شکر باید قطع بشه، برای افرادی که دیابت دارند به شدت توصیه میشه.

انواع میان وعده ها برای رژیم غذایی کم کربوهیدرات عبارتند از:

انواع میان وعده ها برای رژیم غذایی کم کربوهیدرات عبارتند از:

اگر قصد دارید که مواد غذایی مورد علاقه تان را که دارای کربوهیدرات بالایی هستند را از رژیم خود حذف نکنید، می توانید آن ها را به روشی آماده کنید که از کربوهیدرات کمتری برخوردار باشه.

برای این کار می توانید بعضی از سبزیجات و روغن ها را جایگزین بعضی از مواد غذایی با کربوهیدرات بالا کنید. با تغییر کمی در روش آماده کردن غذا میتونید میزان کربوهیدرات غذا را کم کنید، و طعم آن را دوست خواهید داشت .

به عنوان مثال، در پختن لازانیا می توانید کدو سبز را جانشین ورقه های لازانیا کنید و از روغن زیتون به جای روغن های پرچرب استفاده کنید.


جدول شمارش کربوهیدرات


رژیم غذایی کم کربوهیدرات جدول کربوهیدرات 61 ماده غذایی مختلف را در زیر مشاهده میکنید. لازم به ذکره که مواد غذایی که کمتر از یک گرم کربوهیدرات دارند را معمولا صفر در نظر میگیرند.
جدول کربوهیدرات در هر 100 گرم مواد غذایی مختلف
میزان کربوهیدرات در هر 100 گرم ماده غذایی
18 انار
1/17 انبه
5/21 آجیل
5/8 آووکادو
7/19 بادام
16 بادام زمینی
1/6 بادمجان
5/27 برنج
2/24 بستنی
47 بیسکویت
28 پسته
3/1 پنیر
9 پیاز
8/0 تخم مرغ
8 توت فرنگی
8/1 جگر بره
5/73 جو
03/0 چای
50 چیپس
99/74 خرما
2/4 خیار
44 دانه چیا
02/0 روغن زیتون
11 زردآلو

درادامه رژیم غذایی کم کربوهیدرات:


4 زرده تخم مرغ
6 زیتون
89/0 سفیده تخم مرغ
99/19 سیب زمینی
100 شکر
46 شکلات تیره
9/4 شیر
5/4 صدف
60 عدس
5/82 عسل
6 فلفل
3 قارچ
04/0 قهوه
3 کاهو
02/0 کره
7 کلم بروکسل
6/5 کلم بروکلی
10 کلم پیچ
50 کیک
5/13 گردو
11 گریپ فروت
5 گل کلم
4 گوجه فرنگی
04/0 گوشت گاو
04/0 گوشت گوسفند
7 لوبیا سبز
2 مارچوبه
5 ماست پرچرب
19 ماست کم چرب
4 ماست یونانی
7/30 ماکارونی
02/0 ماهی ساردین
02/0 ماهی سالمون
02/0 ماهی قزل آلا
02/0 مرغ
23 موز
7/50 نان

زیتون با کلوچه های کم کربوهیدرات

چیپس پنیر چدار

سالاد تن و کاهو

مخلوط توت و خامه

شکلات تلخ با کره بادام هندی

اسموتی توت فرنگی با کربوهیدرات کم

چیپس کلم پیچ

ماست و خیار

هویج و کره بادام زمینی

ماست ساده با آجیل

سالاد تخم مرغ و آووکادو

پنیر رشته ای

ورق های جلبک دریایی

سالاد کاپریس

ساردین روی دانه های کراکر

غذایی که کم کربوهیدراته

هم چنین:

همچنین میتوانید انواع چای و قهوه را در این رژیم بنوشید.

مواد غذایی حاوی کربوهیدرات

صبحانه بدون کربوهیدرات

در زیر نمونه هایی از صبحانه، نهار و شامی که می توان در رژیم غذایی کم کربو هیدرات قرار دهید را آورده ایم:

املت با انواع سبزیجات سرخ شده در کره یا روغن نارگیل

بیکن و تخم مرغ

نهار بدون کربوهیدرات:

ماست با بلوبری و یک فنجان بادام.

همبرگر و سبزیجات تازه.

سالاد میگو با مقداری روغن زیتون.

اسموتی با شیر نارگیل ، انواع توت ها ، بادام و پودر پروتئین.

سالاد مرغ با مقداری روغن زیتون.

شام بدون کربوهیدرات

در رژیم غذایی کم کربوهیدرات چیزبرگر به همراه سبزیجات و سس سالسا.

ماهی قزل آلا با کره و سبزیجات.

مرغ کبابی با سبزیجات.

استیک و سبزیجات

گوشت خرد شده با سبزیجات.

کوفته با سبزیجات.

بال مرغ کبابی با مقداری اسفناج خام.

رژیم کم کربوهیدرات در طب سنتی

رژیم کم کربوهیدرات در طب سنتی

ثابت شده است كه ورزشكاران المپيك در يونان باستان از رژيم غذايي كم كربوهيدرات و گوشت استفاده می کنند. عاتوه بر این تحقیقات زیادی بر روی این رژیم غذایی صورت گرفته است که در اینجا نمونه های را  گزارش می کنیم:

1863 – 1869: بانتینگ-هاروی – ویلیام بانتینگ ( پدر این رژیم ) رژیم کربوهیدرات را برای کاهش وزن و سلامتی مطلوب به مردم معرفی کرد.

1880: رژیم غذایی کم کربوهیدرات با چربی بالا در آلمان مورد استفاده قرار گرفت.

1921: رژیم کتوژنیک برای درمان صرع در کودکان بکار رفت – این رژیم که دارای پروتئین کافی و چربی زیاد است هنوز هم می تواند تحت راهنمایی های پزشکی و رژیم غذایی برای برخی از کودکان که به داروی صرع پاسخ نمی دهند استفاده شود.

غذاهای کربوهیدرات دار برای کاهش وزن


تا این قسمت از مقاله متوجه شدیم که صرفا مصرف کربوهیدرات ها در غذاهای کربوهیدرات دار باعث چاقی نمیشوند، چه بسا میتونه باعث کاهش وزن نیز شوند.

به چه دلیل؟ نوع کربوهیدرات موجود در مواد غذایی تعیین کننده چاقی یا لاغری است، همچنین کربوهیدرات انرژی مورد نیاز بدن را تامین میکنه. مواد غذایی دارای کربوهیدرات بد باعث چاقی و مواد غذایی دارای کربوهیدرات خوب باعث کاهش وزن میشه.

در واقع کربوهیدرات های خوب باعث اضافه وزن نمی بشه یعنی اگر همان حجم از غذای با کربوهیدرات پایین در رژیم کم کربوهیدرات را با غذای با کربوهیدرات بالا مقایسه کنید، متوجه خواهید شد که فردی که غذای کم کربوهیدرات را مصرف کرده است چاق نشده است.

در حالیکه فردی که غذای با کربوهیدرات بالا را مصرف کرده است چاق شدهه. به چند نمونه از مواد غذایی دارای کربوهیدرات خوب برای کاهش وزن در قبال مواد غذایی دارای کربوهیدرات بد توجه کنید.

به عنوان مثال، برنج سفید باعث چاقی میشه در حالیکه برنج قهوه ای باعث لاغری میشه. نان سفید باعث چاقی و نان جو باعث لاغری میشه. گندم، ماکارونی سبوس دار، دانه ها مثل کینوا، سبزیجات، حبوبات مثل لوبیا، نخود و عدس و میوه ها مثل پرتقال و آناناس باعث تناسب اندام بهتر و کاهش وزن میشه.

درادامه:

درادامه:

1935: رژیم قلیایی رایج شد،  این رژیم مبتنی بر شواهد، دارای کربوهیدرات کم است زیرا بیشتر غذاهای حاوی کربوهیدرات نشاسته ای، به عنوان “غذاهای اسید” طبقه بندی می شوند.

1950: رژیم سوپ کلم شایع شد ، این رژیم غذایی شدید شامل خوردن سوپ کلم خانگی به مدت 7 روز است.

1964: رژیم غذایی درینکینگ من ظهور می کند ، که شامل کاهش کربوهیدرات به 60 گرم در روز ، ترویج غذاهای پر پروتئین (از جمله پای نهنگ ، راکون و قورباغه) و نوشیدن چند لیوان الکل به همراه ناهار و شام است.

1967: رژیم استیل من، یک رژیم غذایی با کربوهیدرات کم و پروتئین بالا است که 6 وعده غذایی کوچک در روز را تقویت می کند.

1975: رژیم عصر حجر توسط والتر ووگتلین منتشر شد که تشویق به خوردن “مانند یک غارنشین” می کند و به عنوان یک رژیم غذایی پر گوشت و غذاهای دریایی ، با مقادیر متوسط میوه و سبزیجات ، و غلات ، لبنیات ، نمک و شکر بود.

1978: رژیم اسکارزدیل یک رژیم کم کربوهیدرات (34.5٪ انرژی روزانه از کربوهیدرات) و حد کالری روزانه 850-1000 کیلوکالری در روز رواج یافت.

درادامه:

1980: رژیم سوپ کلم محبوبیت خود را با نام های جدیدی از جمله: رژیم استوآردس ، رژیم دالی پارتون و رژیم مودلز مجدداً بدست آورد.

1995: رژیم غذایی زون پدیدار شد ، یک رژیم متوسط (40٪ انرژی روزانه) که غذاهای نشاسته ای به عنوان چاشنی ها را فقط به مقدار کم توصیه می کند.

2002: رژیم عصر حجر با نام جدید “رژیم غذایی سرخپوشان” توسط لورن کوردین بازگشت.

2015: “رژیم قند خون” توسط مایکل موزلی منتشر شده است – یک رژیم به سبک مدیترانه ای” با یا بدون صبحانه و با محدود کردن مصرف انرژی به 800 کالری در روز است. این رژیم غذایی به افرادی که دیابت نوع 2 یا سندرم متابولیک دارند یا در معرض خطر ابتلا آنها هستند توصیه می شود .

2017: رژیم غذایی پیوپی توسط دکتر مالهوترا منتشر شد – یک رژیم غذایی با کربوهیدرات است. “رژیم غذایی دوپامین تام کریج” نیز در این سال منتشر شد که ادعا می کند با خوردن مواد غذایی حاوی تیروزین بالا (که شامل این رژیم می شود) ، سطح هورمون دوپامین را افزایش می دهد.

2018: محبوبیت مداوم رژیم های کم کربوهیدرات برای کاهش وزن ، مانند رژیم های کتوژنیک.

عوارض جانبی رژیم کم کربوهیدرات:

عوارض جانبی رژیم کم کربوهیدرات:

وقتی رژیم  را در دربرنامه ریزی غذایی خود می گنجانید و کربوهیدرات ها محدود می شود ، برای بدن استرس آور است زیرا باید راه دیگری برای سوخت رسانی پیدا کند. این می تواند عوارض جانبی مانند حالت تهوع و سردرد ایجاد کند که معمولاً “آنفولانزای کتو” نامیده می شود.

کمبود کربوهیدرات همچنین منجر به از بین رفتن مایعات و مواد معدنی و تغییرات هورمونی می شود که در صورت عدم رسیدگی می تواند باعث مشکلات سلامتی شود.

در مورد مزایا و قابلیت استفاده رژیم کم کربوهیدرات در همین مقاله به طور گسترده توضیح داده شد. حال مضرات رژیم بدون کربوهیدرات را بررسی میکنیم.
همانطور که توضیح داده شد، رژیم دو نوع مختلف داره. هر کدام از آن ها مضرات مخصوص به خود را داره که به هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت.

درادامه:


در رژیم کتوژنیک، احساس خستگی و سردرد بسیار شایعه. چرا؟ چون میزان مصرف مواد غذایی حاوی کربوهیدرات خیلی کم میشه، و مغز غالب انرژی خود را از کربوهیدرات تامین میکنه به همین دلیل باعث افزایش سردرد میشه.


همچنین از آن جا که میزان مصرف مواد غذایی حاوی چربی در رژیم کتوژنیک بالا هست، فرد دچار احساس خستگی و کوفتگی میشه.
حال به معایب رژیم اتکینز خواهیم پرداخت.

در رژیم اتکینز، حق انتخاب برای مواد غذایی بسیار محدوده.
رژیم غذایی اتکینز گیج کنندهه. چرا؟ از آن جا که رژیم غذایی اتکینز دارای چهار مرحله مختلفه. در هر مرحله از رژیم باید مواد غذایی مختص به همان مرحله را مصرف کرد، به همین دلیل فرد دچار سردرگمی میشه و ممکن است از ادامه رژیم سر باز زند.

رایج ترین عوارض جانبی این رژیم و کسانی که هنگام کم کردن مصرف کربوهیدرات ها تجربه میکنه عبارتند از:

سردرد

بوی بد دهان

ضعف

خستگی

یبوست یا اسهال

با این حال مهم است در رژیم نظر بگیریم که این علائم در واقع چقدر شایع هستند. در مطالعاتی که بیماران چاق را به مدت 6 ماه یا بیشتر (حداکثر تا دو سال) تحت رژیم قرار داده اند ، هیچ عارضه جانبی گزارش نشد.

در مقابل افرادی که از فعالیت بالایی برخوردارند مانند ورزشکاران دو ماراتن ، رقبای بدنسازی و دوچرخه سواران تا 3 سال تحت رژیم بودند و در آنها نیز هیچگونه عارضه جانبی مشاهده نشد.

طرز تهیه غذاهای بدون کربوهیدرات

روش پخت یک غذای کم کربوهیدرات بسیار ساده است.

یک غذای با گوشت یا ماهی بپزید.

به جای نوشابه یا آب میوه ، آب ساده بنوشید.

به جای نان ، سیب زمینی یا برنج ، سبزیجات بخورید.

کاهش وزن با حذف کربوهیدرات

کاهش وزن با حذف کربوهیدرات

بسیاری از افرادی که به دنبال این رژیم غذایی هستند و فکر میکنه که اگر بدن کربوهیدرات اضافی دریافت نکند ، چربی اضافی ذخیره نمی کند.

پس به نظر آن ها بدن مقداری از چربی ذخیره شده را به جای کربوهیدرات می سوزاند ، که این امر باعث کاهش وزن می شود.

تحقیقاتی که در سال 2003 در مجله  نیوانگلند انجام شد نشان داد افرادی که مواد غذایی با کربوهیدرات کم را مصرف کردند بعد از گذشت شش ماه و از نظر وزنی نسبت به رژیم های کم چربی کم  میزان بیشتری لاغرتر شدند.

معایب صبحانه بدون کربوهیدرات


یکی از وعده های اصلی در رژیم کم کربوهیدرات، صبحانهه. صبحانه ای که سرشار از پروتئین باشه، باعث افزایش مدت زمان احساس سیری میشه و دیگر نیازی به خوردن مواد غذایی یا هله هوله ها ن هست.

اما نکته مهم اینجاست که اگر از کربوهیدرات در صبحانه غافل بشید ممکن است با افت انرژی و سردرد مواجه بشید. زیرا مغز انرژی اصلی خود را از کربوهیدرات به دست می آورد. در نتیجه بهتر است که مقدار لازم کربوهیدرات در صبحانه استفاده بشه تا به هوشیاری مغز کمک کرده باشید.

خلاصه نکات مقاله

یک رژیم غذایی معمول و کم کربوهیدرات ، مصرف روزانه کربوهیدرات را به 60 تا 130 گرم محدود می کند.

این کار با حذف یا محدود کردن بیشتر غلات ، حبوبات ، میوه ها ، نان ، شیرینی ها ، ماکارونی و سبزیجات نشاسته ای از رژیم غذایی و جایگزینی کردن آنها با گوشت ، مرغ ، ماهی ، تخم مرغ ، سبزیجات غیر نشاسته ای ، آجیل و دانه ها انجام می شود.

وقتی به این روش غذا می خوریم ، بدن ما شروع به تغییر چشمگیری می کند – خصوصاً برای کسانی که به طور معمول با هر وعده غذایی کربوهیدرات زیادی می خورند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فقط تا ساعت 12 شب میتوانید رژیم لاغری 216 رو با تخفیف خریداری کنید!
دریافت رژیم
6 کیلو لاغری در سه هفته! فقط تصورش کن...
چه رژیمیه؟
Your offer is still here!