رژیم های لاغری

مقایسه رژیم کانادایی با سایر برنامه ها + برنامه 13 روزه لاغری سریع

رژیم کانادایی یک برنامه 13 روزه بوده که کاهش وزن مشهودی رو برای فرد در مدت کوتاهی ایجاد میکنه. این موضوع باعث میشه فرد به این نوع برنامه تمایل پیدا کنه. این برنامه ممکنه در کشورهای مختلف با اسامی گوناگون معرفی بشه اما باید اشاره کرد که کلیه قوانین مربوط به این برنامه در سایر نقاط یکسان هست.

رژیم کانادایی چیست

رژیم لاغری کانادایی چیست

برنامه کانادایی 13 روزه میتونه به سرعت بخش قابل توجهی از وزن فرد رو کم کنه. این برنامه تغییر زیادی بر متابولیسم بدن ایجاد میکنه. این تغییرات با اتمام یافتن برنامه هم همچنان باقی میمونه.برای مشاهده برنامه رژیم لاغری کلیک کنید.

در برنامه کانادایی بهره مندی از کالری به شدت محدود میشه و همین فقر کالری از دست دادن وزن قابل توجهی رو به دنبال داره. وزن از دست رفته با این برنامه تا 11 کیلوگرم در 13 روز هم گزارش شده. پیگیری برنامه کانادایی دشوار بوده اما بسیار تاثیر گذار هست.

لیست غذاهای مجاز در رژیم کانادایی

لیست غذاهای مجاز در این رژیم

کاهو، ماهی، گوشت بدون چربی، قهوه، تخم مرغ و اسفناج از مواد و خوراک مجاز این برنامه هستن.

رژیم لاغری ۲۱۶ ؛ 6 کیلو لاغری در 21 روز

غذاهای غیر مجاز رژیم کانادایی

غذاهای غیر مجاز رژیم لاغری کانادایی

بسیاری از غذاها رو به مدت 13 روز محدود میکنه. این غذاها نباید در برنامه غذایی حتی به میزان کم قرار بگیرن.

آدامس، قند، ماکارونی، حبوبات، غلات، سیب زمینی، میوه (به جز میوه های در لیست آورده شده) از خوراک غیر مجاز این برنامه هستن.

در واقع توی برنامه 13 روزه به جز مواد ذکر شده در لیست همه خوراک و خوردنی ها به مدت 13 روز غیر مجاز و ممنوع هستن و نباید حتی در مقدار کم و جزئی مصرف بشن.

چطور کاهش وزن سریع داشته باشیم؟

برنامه 13 روزه کانادایی به گونه ای قدرتمند مطرح میشه که فرد تصور میکنه هر هفته حدود نیم تا یک کیلو وزن از دست میده. البته این ادعا ابداً اشتباه نیست.

کاهش وزن سریع بااین برنامه امکان پذیره. در واقع باید به این موضوع اشاره کرد که این ویژگی باعث مورد توجه قرار گرفتن رژیم کانادایی شده. کاهش وزنی برابر با 2 تا 7 کیلو و یا حتی بیشتر در طی 13 روز عدد قابل توجهی برای افرادیه که دارای اضافه وزن بالایی هستن. بسیاری از افراد تمایل دارن در رابطه با عملکرد این برنامه اطلاعات بیشتری به دست بیارن.

عوارضی که این برنامه دارد

عوارضی که این رژیم دارد

توی برنامه 13 روزه میزان مصرف کالری به 600 محدود میشه و این موضوع مهم ترین دلیل تاثیرگذاری برنامه هست. توی این برنامه میزان کالری دریافتی به شکل روزانه از میزان کالری سوزانده شده بسیار کمتر هست و همین موضوع باعث از دست دادن وزن میشه.

به طور کلی کالری دریافتی برای بانوان حدود 2000 و برای مردان 2400 هست.

محدود کردن میزان کالری به عنوان یک راهبرد کاهش وزن شناخته میشه اما اگه میزان محدود کردن به شکل خیلی سخت و افراطی باشه، این برنامه به عنوان یک برنامه ناکارآمد شناخته میشه.

عوارض شایع برنامه کانادایی 15 روزه

عوارض شایع رژیم
 • کمبود انرژی
 • سردرد
 • عصبی بودن
 • حالت تهوع
 • درد عضلانی
 • بیماری
 • ضعف عمومی
 • مشکلات کلیوی
 • مشکلات روده
 • مشکلات کبدی

قبل از اینکه برنامه بگیرید بهتره به دنبال داشتن برنامه غذایی خوب باشید. برای دیدن این برنامه کلیک کنید.

نکته مهم دیگه در مورد برنامه کانادایی اصل این که میزان کاهش وزن این برنامه میتونه تا 6 کیلوگرم و بیشتر هم باشه اما این کاهش وزن به دلیل از دست رفتن آب بدن هست. به همین خاطر هیچ گونه تضمینی برای ثابت ماندن وزن وجود نداره.

برای اینکه فرد بتونه کاهش وزن سالمی داشته باشه، باید یک برنامه نرمال رو در پیش بگیره. کلیه افرادی که قصد دارن از این برنامه بهره مند بشن، باید با پزشک و متخصص تغذیه مشورت کنن. در واقع برنامه غذایی 15 روزه کانادایی باید بر اساس میزان توان و وضعیت بدنی فرد تنظیم و اجرا بشه. چون تنها در این صورت میتونه عارضه زیادی به همراه نداشته باشه و مفید و موثر هم واقع بشه.

این کاهش وزن سریع دائمی است در رژیم کانادایی ؟

این برنامه با کاهش وزن سریع همراهه اما این کاهش وزن ناشی از کاهش چربی های بدن نیست. بدن در روزهای اول این برنامه آب از دست میده. در واقع از دست دادن آب های ذخیره شده در بافت بدن منجر به کاهش وزن میشن. همچنین این کاهش وزن از تجزیه بافت عضلانی فرد یعنی همان گلیکوژن هم نتیجه میشه. به همین خاطر امکان کاهش وزن سریع رو برای فرد ایجاد میکنه.

این موضوع میتونه تناسب اندام موقتی رو برای فرد به وجود بیاره اما هیچ تضمینی برای ثابت موندن این وزن مازاد وجود نداره. برنامهکانادایی 13 روزه سختی زیادی رو توی مدت 13 روز برای فرد به وجود میاره و حتی میتونه بر روی روند فعالیت های فردی هم تاثیر گذار باشه اما در نهایت تضمینی برای ماندگاری این وزن به فرد نمیده.

اسپند سلطان لاغر کننده ها: خواص اسپند در لاغری شکم که از آن خبر ندارید

عوارض جانبی این برنامه

عوارض جانبی این رژیم
 • یبوست
 • اسهال
 • خستگی
 • سرگیجه
 • سنگ کیسه صفرا
 • حالت تهوع
 • سردرد

این برنامه بسیاری از مواد معدنی، مواد مغذی و ویتامین ها رو محدود میکنه. این موضوع فرد رو با کمبود انرژی حتی برای انجام امور شخصی مواجه میکنه. امکان ورزش و انجام فعالیت های ضروری رو از فرد میگیره.

عدم دریافت مواد معدنی میتونه زمینه ابتلا به بسیاری از بیماری ها رو برای فرد ایجاد کنه. ضمن اینکه سیستم ایمنی فرد رو ضعیف میکنه. توی این برنامه ممکنه یک زخم بسیار سطحی تبدیل به یک عفونت بشه. ضمن اینکه به طور کلی بدن میتونه مقاومت خودش رو در برابر سایر بیماری ها از دست بده.

کمبود ویتامین مشکلات دیگه ای هم به دنبال داره. بیشتر افرادی که این برنامه رو تجربه کردن، از وضعیت عصبانی بودن و حال روحی نامساعد در این ایام سخن گفتن. این افراد میگن این برنامه فرد رو بیش از اندازه کم انرژی، خسته، گرسنه و پریشان میکنه.

معایب

برنامه های غذایی کم کالری نسبت به برنامه های متعادل تاثیر بیشتری ندارن. این برنامه ها تنها در کوتاه مدت نتیجه میدن. بعد از این برنامه ها باید سبک غذا خوردن رو تغییر بدیم. فعالیت بدنی منظم داشته باشیم و غذاهای سالم مصرف کنیم.

این برنامه تنها در کوتاه مدت پاسخگو هستش. ضمن اینکه هیچ گونه راهنمایی و راهبردی هم برای حفظ وزن ارائه نمیکنه. اگه علاوه بر اصافه وزن ران های چاقی هم دارید باید خیلی زود برای لاغری سریع ران پا اقدام کنید.

برنامه های کم کالری بین 800 تا 1200 کالری رو دریافت میکنن اما این برنامه کالری دریافتی رو به 600 واحد محدود میکنه. این موضوع میتونه خطرات جدی رو برای فرد به دنبال داشته باشه. بنابراین باید این عمل با نظارت پزشک انجام بشه.

برنامه رژیم کانادایی 13 روزه

برنامه رژیم لاغری کانادایی 13 روزه

از اون جایی که برنامه 13 روزه میتونه دردسرهای زیادی برای فرد به همراه داشته باشه، بنابراین برای انجام و اجرای این برنامه باید از پزشک یا کارشناسان تغذیه نظر خواهی بشه. افرادی که دارای بیماری هستن یا سابقه بیماری دارن، به هیچ عنوان نمیتونن از این نوع برنامه یا برنامه های معادل با اون بهره مند بشن.

تغییر وضعیت متابولیک بدن با این برنامه

همین موضوع باعث شده که کارشناسان تغذیه به طور کلی این برنامه رو رد کنن. این برنامه به هیچ عنوان برای بیماران قلبی، کبدی، کلیوی و افرادی که دارای ضعف ایمنی بدن هستن، توصیه نمیشه. در واقع فرد با برنامه کانادایی 13 روزه در تضاد با وضعیت متابولیک بدن قرار میگیره.

متابولیسم بدن توی زمان این برنامه کم میشه و همین موضوع دردسر جدیدی برای بدن درست میکنه. با اتمام برنامه و بازگشت فرد به برنامه قبل، بدن دچار اختلالاتی میشه. البته این اختلالات مدتی هستن و بعد از گذشت چند روز بر طرف میشن. این نکته باید مورد توجه قرار بگیره که برنامه کانادایی با متابولیک پایین، بدن رو وادار به کاهش وزن میکنه. این در حالی که برنامه های استاندارد با بالا بردن سوخت و ساز، بدن رو وادار به کاهش وزن میکنن.

کمبود ویتامین روی عملکرد مغذ هم تاثیر داره؟

همین موضوع عملکرد مغز رو بسیار پایین میاره. به طوری که فرد نمیتونه حتی کارهای شخصیش رو انجام بده. بنابراین یه کارمند بانک ابداً نمیتونه از چنین برنامه ایی بهره مند بشه. این خستگی مفرط تحریک پذیری فرد رو نسبت به سایر عوامل بیرونی از جمله سروصدا، نور و . . . افزایش میده. به گونه ای که فرد توی این دوران به راحتی به محیط بیرون واکنش نشون میده و عصبانی میشه.

نکات مهم پیش از شروع برنامه

نکات مهم پیش از شروع برنامه

فرد باید سه بار در روز حدود یک ساعت غذا بخوره. صرف صبحانه توی برنامه قبل از ساعت 9 هست. ناهار این برنامه هم بین ساعت 12 تا 2 بعد از ظهر سرو میشه و برای سرو شام هم ساعت 5 تا 6 عصر رو در نظر میگیرن.

همزمان با پیروی کردن از این برنامه باید روزی 2 لیتر آب مصرف بشه.

مواد غذایی به هیچ عنوان نباید سرخ بشن و از اضافه کردن چاشنی نمک و ادویه به سایر خوراک مورد استفاده توی برنامه برنامه خودداری بشه.

الکل هم یکی از مواردی هستش که باید به طور کلی حذف بشه. این برنامه با دنبال کردن ویتامین ها و مواد معدنی مورد توجه قرار میگیره.

هر چند وقت یه بار از این برنامه استفاده کنم؟

 اگه تمامی نکات اجرایی مربوط به برنامه کانادایی انجام بشه، فرد میتونه هر دو سال یک بار از این برنامه استفاده کنه.   

بعد از تمام شدن این برنامه باید مصرف کالری به تدریج در برنامه غذایی قرار داده بشه. این موضوع بدن رو توی حالت خوبی برای بازگشت به وضعیت قبل قرار میده.

شواهد موجود نشون میده تنها توی 13 روز تاثیر گذاره و هیچ تضمینی برای ثابت موندن وزن وجود نداره. توی این برنامه تنها مصرف برخی از غذاهای حاوی پروتئین مجاز شناخته میشن. این موضوع برای کمبود کالری اهمیت داره اما این میزان برای تامین انرژی کافی نیست و به عنوان تغذیه سالم هم در نظر گرفته نمیشه.

شیرین کننده ها مانند عسل، شکر و . . . حذف میشن. حتی اگه این شیرین کننده ها در نوع طبیعی باشن.

سس سالاد، الکل، روغن و . . . هم از موارد حذف شدنی این برنامه هستن.

توی 13 روزه مصرف آب خیلی توصیه میشه. نمک و فلفل هم در موارد نادری استفاده میشه.

روز اول

صبحانه: یک فنجان قهوه (این قهوه بدون شکر، شیر و سایر افزودنی ها هست)

ناهار: 2 عدد تخم مرغ آب پز و اسفناج پخته شده (خوشبختانه برای بهره مندی از اسفناج پخته حد مشخصی تعیین نشده، بنابراین میشه این خوراک رو به مقدار دلخواه مصرف کرد)

شام: استیک کبابی باریک

وجود استیک کباب شده و تخم مرغ برای تامین انرژی و پروتئین مورد توجه قرار میگیره. خوردن آب فراوان در نباید فراموش بشه.

روز دوم

صبحانه: قهوه سیاه با نان گندم سبوس دار

ناهار: ژامبون (200 گرم)

شام: استیک کبابی بدون چربی، سالاد سبز (این نوع سالاد فقط با کاهو و خیار تهیه میشه)، یک عدد میوه

بهتره این میوه خیلی قندی نباشه. گوشتی که برای کباب شدن انتخاب بشه، باید عاری از چربی باشه. هر گونه تغییری در این برنامه میتونه کل برنامه رو بی فایده کنه و تلاش فرد بی نتیجه باقی بمونه.

روز سوم

صبحانه: قهوه سیاه و نان گندم سبوس دار

ناهار: 2 عدد تخم مرغ آب پز، سالاد گوجه فرنگی و لوبیای سبز

شام: یک قطعه ژامبون و سالاد سبز (فقط خیار و کاهو)

برای روز سوم هم تامین پروتئین و مواد معدنی با دریافت ژامبون و سبزیجات فراهم میشه.

روز چهارم

 • صبحانه: قهوه سیاه و نان گندم سبوس دار
 • ناهار: هویج پخته یا خام به همراه پنیر
 • شام: سالاد میوه ای (این میوه ها میتونن در نوع دلخواه انتخاب بشن) و ماست طبیعی (بدون قند)

سالاد میوه بسیاری از ویتامین ها رو در اختیار فرد قرار میده. به دلیل نبود مواد پروتئینی فرد توی این روز به کمبود انرژی دچار میشه.

روز پنجم

 • صبحانه: هویج (پخته شده یا خام) با لیمو و قهوه سیاه
 • ناهار: ماهی سفید کباب شده با گوجه فرنگی خام
 • شام: استیک کباب شده و سالاد سبز

کلیه غذاهایی که برای وعده ناهار و شام این روز در نظر گرفته میشه، باید در نوع پخته شده (به شکل آب پز) یا کباب شده باشه.

روز ششم

 • صبحانه: قهوه سیاه (این قهوه بدون شکر و شیر هست) و نان سبوس دار
 • ناهار: 200 گرم مرغ کبابی
 • شام: 2 عدد تخم مرغ آب پز با هویج

انرژی بدن در چنین روزی میتونه با مرغ کبابی تامین بشه. نوشیدن آب فراوان باید در دستورالعمل کار قرار بگیره.

روز هفتم

 • صبحانه: چای لیمو
 • ناهار: استیک کبابی و میوه
 • شام: هر چیزی

چای لیمو میتونه یکی از عناصر مناسب برای چربی سوزی و تامین مواد مغذی در برنامه باشه.

روز هشتم

 • صبحانه: قهوه سیاه (این قهوه میتونه به میزان دلخواه باشه)
 • ناهار: 2 عدد تخم مرغ آب پز، اسفناج پخته شده
 • شام: 200 گرم استیک کبابی

قهوه مصرفی این روز میتونه به مقدار دلخواه باشه، به شرطی که از شکر و افزودنی های دیگه ای تهیه نشده باشه.

روز نهم

 • صبحانه: قهوه سیاه و نان سبوس دار
 • ناهار: استیک کباب شده و سالاد سبز
 • شام: ژامبون 200 گرم

200 گرم گوشت، حد تعیین شده برای مصرف پروتئین بوده. این گوشت باید در همین حد مورد مصرف قرار بگیره و از این حد بیشتر نشه.

روز دهم

 • صبحانه: قهوه سیاه و نان سبوس دار
 • ناهار: 2 عدد تخم مرغ آب پز، سالاد گوجه فرنگی و لوبیای سبز
 • شام: ژامبون و سالاد سبز (فقط خیار و کاهو)

این روزهای پایانی به عنوان روزهای نگه دارنده برنامه مطرح شده و تکرار میشن.

روز یازدهم

 • صبحانه: قهوه سیاه و نان سبوس دار
 • ناهار: هویج پخته یا خام، به همراه پنیر
 • شام: سالاد میوه ای و ماست طبیعی

توی 13 روزه معمولاً چند روز آخر برنامه به عنوان برنامه تکرار و نگه دارنده مورد توجه قرار میگیرن.

روز دوازدهم و سیزدهم

 • صبحانه: قهوه سیاه و نان سبوس دار
 • ناهار: گوجه فرنگی و مرغ کبابی
 • شام: 2 عدد تخم مرغ آب پز با هویج

روز 12 و 13 این برنامه دارای برنامه غذایی یکسانی هستن و برای نگه داری اجرا میشن.

مهمترین خطرات و عوارض برنامه کانادایی

مهمترین خطرات و عوارض رژیم کانادایی

برنامه کانادایی اصل میتونه باعث بروز اشکالاتی در ریتم و متابولیک بدن بشه. این موضوع بدین علته که بدن فرد برای انجام تمامی کارهای اساسی انرژی صرف نمیکنه. در نتیجه فرد با مصرف مجدد غذا و بازگشت به وضعیت پیشین، وزن از دست رفته رو به راحتی به دست میاره اما کاهش این وزن بسیار سخت و مشکلتر میشه.

کمبود مواد مغذی در این برنامه

این برنامه میتونه باعث کمبود مواد مغذی و مواد معدنی بشه. ضمن اینکه میتونه میزان کلسترول رو به شدت کاهش بده و از این نظر مشکلاتی رو برای فرد ایجاد کنه. در این بازه 15 روزه بدن بی نهایت گلیکوژن از دست میده. این موضوع باعث بوی بد دهان، سرگیجه، تحریک پذیری و بروز مشکلات جسمی میشه.

اگه برنامه کاهش بسیار کربوهیدرات ها رو به دنبال داشته باشه، بدن در این وضعیت از چربی های ذخیره شده استفاده میکنه. در واقع توی این فرآیند این چربی ها برای دریافت انرژی، سوزانده میشن.

پروتئین سوخت اصلی برای بدن نیست اما زمانی که ذخایر گلیکوژن از بین میره، برای برطرف کردن بعضی از نیازهای مربوط به انرژی نیاز به پروتئین داریم. در این صورت بدن برای تامین این پروتئین ناچار به تجزیه عضله میشه.

به طور کلی برنامه های سخت میتونن تهدید کننده زندگی باشن. ضمن اینکه این برنامه مشکلات زیادی رو برای بیماران کلیوی و کسانی که دچار مشکلات روده هستن هم ایجاد میکنه.

روزی یک کیلو لاغری امکان پذیر است؟

روزی یک کیلو لاغری امکان پذیر است؟

این برنامه یک برنامه محدود کننده و سخت گیره و در مدت 13 تا 15 روز منجر به کاهش وزنی برابر با 2. 5 تا 7. 5 کیلو و حتی بیشتر میشه. بنابراین کاهش وزنی معادل یا نزدیک به یک کیلوگرم به شکل روزانه چندان عجیب نیست.

به طور طبیعی هر مرد و زن نرمال بدون فعالیت غیر عادی به 1500 تا 2500 کالری در هر روز نیاز دارن. این در حالیه که این برنامه به 600 کالری در روز محدود شده. پس کاهش وزنی برابر با یک کیلوگرم در روز امکان پذیره.

برنامه 15 روزه کانادایی اصل

برنامه رژیم کانادایی اصل

این برنامه کانادایی باعث تغییر توی وضعیت متابولیسم فرد میشه و از این نظر میتونه توی کاهش وزن موثر و مفید واقع بشه. فرد بعد از طی کردن برنامه وزن از دست میده و بعد گذشت مدت زمان زیادی هم به وضعیت طبیعی برمیگرده. بنابراین برای موفقیت در این برنامه باید به اصول و نکات مهم اجرایی اون توجه کنه.

با برنامه کانادایی اصل میشه کلیه چربی های ذخیره شده در بافت های بدن رو از بین برد. ویژگی مهم و قابل توجه رژیم کانادایی اصل اینه که توی این برنامه نمیشه حتی برای یک ساعت خارج از برنامه پیش رفت. به عنوان مثال یک لیوان نوشیدنی غیر مجاز، یک عدد بیسکوییت، آدامس و حتی یک عدد شکلات میتونه این رژیم رو در هم بشکنه.

این برنامه مناسب چه کسانی است

این برنامه برای افرادی مناسب هست که ورزش منظم و همیشگی دارن. برنامه کانادایی به مردان بیشتر توصیه میشه.

افرادی که چربی مازاد و اضافی دارن هم میتونن از برنامه کانادایی اصل بهره مند بشن.

افراد سالم با قدرت جسمانی بالا و بدون داشتن هر گونه بیماری میتونن از برنامه کانادایی بهره مند بشن.

جوانان به شرط داشتن بدن ورزیده و سالم میتونن از این برنامه استفاده کنن.

نکات مهم این برنامه

 • در مواردی که فرد نمیتونه بیشتر از شش روز برنامه رو ادامه بده. توی چنین حالتی فرد میتونه بعد از سه ماه دوباره شروع کنه.
 • اگه گرفتن این برنامه سبب گرسنگی میشه، باید حداقل 2 لیتر آب در روز میل بشه.
 • کاهو از جمله مواردی که توی این برنامه به شدت دنبال میشه. این کاهو باید تازه بشه.
 • از ماست طبیعی بدون قند یا میوه استفاده بشه.

روز اول

 • صبحانه: یک فنجان قهوه به همراه یک مکعب قند
 • ناهار: 2 عدد تخم مرغ آب پز + 400 گرم اسفناج + یک عدد گوجه فرنگی
 • شام: 200 گرم گوشت گاو کباب شده + کاهو با روغن و آب لیمو

توی روز اول از سبزیجاتی نظیر کاهو و اسفناج استفاده میشه. این سبزیجات و سایر مواد مصرفی این روز باید تازه و طبیعی تهیه شده باشن.

روز دوم

 • صبحانه: یک فنجان قهوه + یک مکعب قند
 • ناهار: ژامبون 250 گرم + یک قوطی ماست طبیعی
 • شام: 200 گرم گوشت گاو کباب شده + کاهو با روغن و آب لیمو

بدن در روز دوم به قهوه خوری عادت میکنه. تنها تفاوت برنامه کانادایی 15 روزه در روز اول و دوم مربوط به وعده ناهار هستش. این ماست باید در نوع طبیعی و بدون قند تهیه شده باشه.

روز سوم

 • صبحانه: یک فنجان قهوه، یک مکعب قند و یک قطعه نان تست (تهیه شده از گندم کامل)
 • ناهار: 2 عدد تخم مرغ آب پز، 4 عدد ژامبون رنده شده به همراه کاهو
 • شام: کرفس+ یک عدد گوجه فرنگی+ یک عدد میوه (این میوه میتونه نارنج، سیب، گلابی و… باشه)

مصرف میوه توی این روز میتونه بخشی از مواد مغذی مورد نیاز برای بدن رو تامین کنه. ژامبون و تخم مرغ هم پروتئین لازم رو برای بدن فراهم میکنن.

روز چهارم

 • صبحانه: یک فنجان قهوه + یک حبه قند + یک قطعه نان تست
 • ناهار: 200 میلی لیتر آب پرتقال + یک قوطی ماست طبیعی
 • شام:یک عدد تخم مرغ آب پز + یک عدد هویج له شده + 250 گرم پنیر گاوی

در این روز هم سعی شده تا مواد مغذی و ویتامین C بدن همچنان دریافت بشه و فرد رو برای بقیه روزها آماده کنه.

روز پنجم

 • صبحانه: یک هویج رنده شده بزرگ
 • ناهار: 200 گرم ماهی سفید کد بخار پز شده با آب لیمو + یک قاشق کره
 • شام: 200 گرم گوشت گاو کبابی + یک کرفس رنده شده

در روز پنجم این برنامه کانادایی 15 روزه ، ماهی دریافت میشه. توی این روز فرد احساس میکنه انرژی بیشتری نسبت به روزهای قبل داره. در واقع بدن داره به روال برنامه عادت میکنه.

روز ششم

 • صبحانه: یک فنجان قهوه + یک حبه قند + یک قطعه نان تست
 • ناهار: 2 عدد تخم مرغ آب پز + یک هویج رنده شده بزرگ
 • شام: یک دوم مرغ پخته + کاهو با روغن و آب لیمو

دریافت پروتئین از مصرف مرغ فراهم میشه. روغنی که برای این کاهو استفاده میشه، باید طبیعی و سالم باشه. در غیر این صورت فرد رو به نقطه اول برمیگردونه.

روز هفتم

 • صبحانه: یک فنجان چای(بدون شکر و شیر)
 • ناهار: یک نارنگی
 • شام: 200 گرم استیک بره + یک عدد سیب

روز هفتم یکی از روزهای سخته، چون کل ناهار این روز تنها توی یه نارنگی خلاصه میشه. البته استیک بره هم میتونه انرژی زیادی رو برای فرد ایجاد کنه.

روز هشتم

 • صبحانه: یک فنجان قهوه + یک حبه قند
 • ناهار: 2 عدد تخم مرغ آب پز + 400 گرم اسفناج + یک عدد گوجه فرنگی
 • شام: 200 گرم گوشت گاو کباب شده + یک کاهو با روغن و آبلیمو

اسفناج میتونه مواد مغذی زیادی از جمله آهن رو برای فرد تامین کنه. از خوردن مکمل اضافه هم باید خودداری بشه.

روز نهم

 • صبحانه: یک فنجان قهوه + یک حبه قند
 • ناهار: ژامبون 250 گرم + یک قوطی ماست طبیعی
 • شام: 250 گرم گوشت گاو کباب شده + سالاد سبز با چاشنی روغن و آب لیمو

برای تامین پروتئین این روز از ژامبون و گوشت گاو استفاده میشه. توی این برنامه باید مصرف آب رو به شکل روزانه در نظر گرفت.

روز دهم

 • صبحانه: یک قطعه نان تست + یک حبه قند + یک فنجان قهوه
 • ناهار: 2 عدد تخم مرغ پخته + یک قطعه ژامبون + یک کاهو
 • شام: یک کرفس آب پز + یک گوجه فرنگی + یک عدد میوه تازه (سیب، گلابی یا پرتقال)

توی این دستور مجموعه ای از پروتئین ها و سبزیجات مشاهده میشه. برای تهیه این مواد باید استفاده از مواد تازه مورد توجه قرار بگیره.

روز یازدهم

 • صبحانه: یک قطعه نان تست + یک حبه قند + یک فنجان قهوه
 • ناهار: 200 میلی لیتر آب پرتقال + یک قوطی ماست طبیعی
 • شام:یک عدد تخم مرغ آب پز + یک عدد هویج له شده + 250 گرم پنیر گاوی

پنیرهای استفاده شده در این برنامه کانادایی 15 روزه با توجه به چربی پایین از نوع حیوانی انتخاب میشن. ماست در این منو در نوع طبیعی و بدون قند هستش.

روز دوازدهم

 • صبحانه: یک عدد هویج بزرگ
 • ناهار: 200 گرم ماهی سفید کد بخار پز با آب لیمو + 1 قاشق با کره
 • شام: 250 گرم گوشت گاو کباب + 1 کرفس رنده شده

با ماهی سفید مجموعه ای از مواد معدنی و مغذی در اختیار فرد قرار میگیره.

روز سیزدهم

 • صبحانه: یک قطعه نان تست + یک حبه قند + یک فنجان قهوه
 • ناهار: 2 عدد تخم مرغ آب پز + 1 عدد هویج بزرگ له شده
 • شام: 250 گرم مرغ + یک عدد کاهو با روغن و آبلیمو

مرغ میتونه منبع خوبی برای تامین پروتئین باشه. روغن های طبیعی و مواد تازه از شرایط مهم تغذیه این روز هستن.

روز چهاردهم

 • صبحانه: یک حبه قند+یک تکه نان تست+یک فنجان قهوه
 • ناهار: 2 تکه نان تست+یک عدد خیار شور+ 200 گرم مرغ
 • شام: نصف سینه مرغ پخته یا کبابی+یک عدد گوجه فرنگی+کاهو+یک عدد میوه

روز پانزدهم

 • صبحانه: یک لیوان شیر
 • ناهار: یک عدد گوجه فرنگی+ 200 گرم استیک گوشت گاو به همراه یک عدد میوه
 • شام: 2 تکه نان تست+ 2 عدد میوه+یک کاسه سوپ تهیه شده با آب گوشت مرغ یا گوشت گاو


لاغر شدن سریع و وسوسه انگیز با برنامه کانادایی


برنامه کانادایی به کم کردن 5 کیلو وزن در 15 روز شهرت داره و همین امر باعث شده تا برای بسیاری وسوسه برانگیز باشه. اما باید دانست این برنامه به دلیل سختیهای زیادی که فرد در طول دوره متحمل میشه و همچنین عوارض عمده‌اش به هیچ عنوان توصیه نمیشه.

عوارض برنامه کانادایی، سرعت در لاغر شدن آن را بی اهمیت میکنه. بسیاری از پژوهشها نیز نشان میده که سریع لاغر شدن همان قدر که میتونه وسوسه برانگیز باشد، میتونه آسیب زننده و مضر نیز باشه و سلامت فرد را به خطر بیندازد.

بهترین جایگزین برنامه کانادایی

بهترین جایگزین رژیم کانادایی

کتوژنیک یکی از برنامه های فوق العادست که بعد از برنامه 13 روزه پیشنهاد میشه. این برنامه یک برنامه استاندارد بوده که دوران طولانی تری رو برای کاهش وزن در نظر میگیره و به همین دلیل به عنوان یک برنامه استانداره معرفی میشه.

توی این برنامه هم مانند سایر برنامه ها، غذاها و خوراک کم کالری مد نظر قرار میگیرن. در واقع کالری دریافتی این برنامه هم از کالری سوزانده شده در بدن کمتر هست. این موضوع به تعدیل وزن بدن و ثابت ماندن وزن از دست رفته کمک میکنه. این برنامه مصرف مواد معدنی، ویتامین ها و . . . رو هم فراهم میکنه.

برنامه کانادایی؛ محدود کننده شما در مصرف کربوهیدرات

بیشترین تمرکز این برنامه بر روی محدود کردن کربوهیدرات ها هست. مصرف چربی های سالم و بیشتر اشباع شده رو توصیه میکنه. این موضوع سوخت و ساز بدن رو بالا میبره و از این رو میتونه کاهش وزن بدن رو برای فرد به وجود بیاره.

چربی سوزی مسئله مهمی برای پایداری وزن هست. به طور کلی برنامه هایی که منجر به چربی سوزی میشن، در طولانی مدت جواب میدن. وزن کم شده با این برنامه میتونه هفته ای نیم کیلو باشه اما این وزن از چربی ها کاسته میشه و به همین خاطر غیر قابل برگشته.


چرا میگوییم برنامه کانادایی آسیب زاست؟


برنامه کانادایی به مصرف پروتئینها و بعضی از سبزیجات محدود میشه و مصرف بسیاری از مواد غذایی را خیلی کم یا حتی صفر میکنه. مثلا در 15 روز دورهی آن، مصرف غلات، میوه ها، قندها، کربوهیدرات و دانهها به صفر میرسه و مصرف بیشتر چربیها و دستهای از سبزیجات ممنوع میشه.

در حالی که مصرف این مواد جز ضروریات روزانه ی هر فردیه. و حذف آنها از برنامهی غذایی روزانه برای بدن بسیار مضر و آسیب رسانه. و این نوع ممنوعیت مصرف مواد غذایی باعث کاهش تنوع در مواد دریافتی بدن میشه که میتونه عوارض جدی برای فرد در پی داشته باشه و این عوارض برنامه کانادایی زندگی فرد را تحت شعاع قرار میده. تنها گروه مواد غذاییای که در این دوره محدود نمیشه، پروتئینها هستند.


علاوه بر اینها، در این مدت، چون فرد محدودیت در مصرف بسیاری از موادغذایی را داره، در انتهای آن تنها چربیهای خود را از دست نمیده، بلکه بسیاری از عضله ها و آب بدنش را نیز از دست میده زیرا بدن بعد از تحمل شوک ناشی از این برنامه، مجبور میشه با حفظ و ذخیرهی چربیها تلاش کنه تا اعمال حیاتی بدن را به درستی انجام بده در نتیجه از منابع سوختی دیگر برای بدن استفاده میکنه.


معایب این برنامه سختگیر

معایب این رژیم سختگیر


عوارض برنامه کانادایی : بزرگترین ایرادی که به این برنامه و هر نوع برنامه دیگری که برای عموم مردم تجویز میشه وارده اینه که برنامه گرفتن و کاهش وزن امری اختصاصیه. و برای هر فرد باید متناسب با شرایط جسمانی و سلامتی آن فرد طراحی بشه اما این برنامه برای تمامی افراد نسخهای یکسان داره و این از حرفهای نبودن آن حکایت میکنه.


معمولا وقتی وزن به سرعت کاهش پیدا میکنه، به همان سرعت نیز به مقدار اولیهی خود بازمیگرده این نوسان وزن، خود به شدت آسیب زننده و مضره. و باعث تحلیل رفتن بافتهای بدن میشه.

البته بعد از اتمام دوره، بدن به دلیل قحطیای که با آن روبرو شدهه، موادغذایی را سریع جذب میکنه و در کوتاه مدت به وزن اولیه یا حتی بیشتر از آن برمیگرده.

نوسان وزن در مدت زمان کوتاه


در یک برنامه غذایی درست و اصولی، چیزی که باعث کاهش وزن میشه، کم شدن و از بین رفتن بافتهای چربی بدنه. اما در برنامه که به سرعت وزن کم میشه چیزی که از بین میره بافتهای ماهیچه و عضله ها و آب میان بافتیه، نه چربیها! و همین مسئله بازگشت سریع وزن را تضمین میکنه.


گرسنگی دائمی در افراد از دیگر عیوب این برنامه. که میتونه موجب عصبانیت و پرخاش در فرد بشه و او را بیحوصله و خسته کند.


دیگر عوارض برنامه کانادایی آن اینه که اصلیترین وعدهی روزانه یعنی صبحانه را نادیده میگیره. در این دوره، صبحانهها بسیار مختصرند و به چای، قهوه یا شیر بسنده میشه و این میتونه تمام فعالیت روزانهی فرد را تحت تاثیر قرار بده.


کالری مصرفی در دورهی برنامه کانادایی چیزی حدود 600 تا 800 واحده. در حالی که به صورت نرمال کالری مصرفی هر فرد بین 2000 تا 2400 (بسته به سن و جنسیت) کالریه، این یعنی تقریبا یک چهارم حالت عادی! و این در شرایطیه. که متخصصان معتقدند برنامه هایی که کالری فوق العاده کمی داره روش موثری برای لاغری نیستند و میتونه آسیب زا باشه.

بعد از برنامه کانادایی چه کنیم؟

بعد از رژیم کانادایی چه کنیم؟

بعد از برنامه 13 روزه فرد باید برنامه نامحسوسی رو در پیش بگیره. این برنامه یک برنامه مناسب با استانداردهای مشخص هست. توی این برنامه فعالیت بدنی وجود داره، کالری کم مصرف میشه و مواد مغذی و ویتامین ها هم وجود دارن.

فعالیت بدنی بعد از برنامه کانادایی اهمیت زیادی داره. چون میتونه بافت های تحلیلی عضلات رو مقاوم کنه. بدن بعد از طی کردن این برنامه دچار کمبودهای ویتامینی و . . . شده. بنابراین باید در همان روزهای نخست بعد از برنامه از مواد معدنی و ویتامین ها بهره مند شد تا جلوی عوارض و بیماری های ناخواسته این برنامه گرفته بشه.

خلاصه مهمترین نکات

این برنامه مناسب برای لاغری سریع بوده اما این کاهش وزن قابل بازگشت هست عوارض زیادی به همراه داره و میتونه مشکلاتی رو برای فرد ایجاد کنه.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. سلام دوست من ، بهترین کار برای کاهش وزن داشتن برنامه غذایی منظم و استفاده از رژیم مناسب میباشد اما خوب هستن رژیم هایی که در کوتاه مدت باعث کاهش وزن شما میشن. که سلام زیبا توصیه نمیکنه از این رژیم ها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا