رژیم ارتشی و رسیدن به اندام ایده آل با این رژیم در کمترین زمان - های زیبا

رژیم ارتشی

0


رژیم ارتشی چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم در رابطه با رژیم ارتشی صحبت کنیم باید بگیم رژیم غذایی چیست؟ شاید با شنیدن رژیم ارتشی فکر کنین این رژیم غذایی مربوط به یک گروه نظامی و یا ارتشی است و گروه های نظامی یک کشور از آن استفاده می کنن. جالب است بدانید که هیچ گروه نظامی و یا ارتشی در هیچ جای جهان از این رژیم غذایی استفاده نمیکند و اصلا رژیم های غذایی افراد نظامی بسیار متفاوت هست.


فواید رژیم ارتشی

اگر بخواهیم در مورد فواید رژیم ارتشی صحبت کنیم، شاید بتوانیم بگویم بهترین فایده ی آن کاهش وزن سریعه، چرا که در این رژیم غذایی به دلیل محدود بودن مصرف کالری، بدن مجبور به مصرف چربی های ذخیره شده میشه و در نهایت فرد کاهش وزن پیدا میکنه.

اما سوال پیش آمده این هست که آیا این کاهش وزن که بوسیله ی محدودیت کالری اتفاق میافته روش درستی است؟ در پاسخ باید بگویم هر برنامه کاهش وزن که همراه با محدودیت کالری باشه، اگر در مدت زمان کوتاهی مورد استفاده قرار بگیره مشکل ساز نیست.

اما اگر افراد در طولانی مدت بخواهند از رژیم هایی چون رژیم ارتشی استفاده کنن، باید عوارض ناشی از محدودیت کالری را هم قبول کنن. شاید سوال پیش آمده برای برخی، این باشد که مگر محدودیت کالری در طولانی مدت چه عوارضی داره؟ در پاسخ باید بگویم نوع و میزان عوارض در افراد مختلف قطعا متفاوت هست.

ولی به طور کلی محدودیت کالری سبب سوق دادن متابولیسم بدن به طرف استفاده از عضلات میشود و همین موضوع در طولانی مدت سبب ضعف عضلانی خواهد شد. البته اگر بخواهیم منصفانه به این رژیم غذایی نگاه کنیم، با توجه به اینکه در این رژیم غذایی افراد مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت می کنن.

کاهش وزن در آن ها همراه با کمبود ویتامین ها و مکمل های مورد نیاز بدن نیست و بیشتر موارد ایجاد سرگیجه ها و سردرد ها در افراد به دلیل محدودیت کالری هست.

مطالب مرتبط: رژیم ولومتریک چیست؟


رژیم ارتشی برای چه افرادی مناسب است؟


هر رژیم غذایی به علت محدودیت های مواد غذایی که داره، ممکن است برای برخی افراد مناسب نباشه. مسلما هیچ رژیم غذایی لاغری هم وجود نداره که برای فردی ایجاد محدودیت کالری کنه و محدودیت غذایی نداشته باشد.

در میان این ها رژیم های لاغری سریع به خاطر ایجاد بازه ی زمانی فشرده برای کاهش وزن، محدودیت کالری بیشتری نسبت به رژیم های لاغری معمولی دارن آیا لاغری بدون رژیم ممکن هست؟ همانطور که قبلا به آن اشاره شد، رژیم ارتشی هم به دلیل اینکه جزء رژیم های لاغری سریع به حساب میاد، دارای محدودیت های کالری هست.

با اینکه در این رژیم لاغری سعی شده تا تمام مواد غذایی در وعده های مختلف وجود داشته ولی محدودیت کالری که افراد تنها مجاز به دریافت 1100 تا 1500 کالری روزانه هستن، شاید برای برخی افراد که بیماری داشته باشن مضر باشد.

پس بهتر است سوال را اینگونه مطرح کنیم که رژیم ارتشی برای چه افرادی مناسب نیست.افرادی مبتلا به دیابت به دلیل اینکه سیستم های تنظیم قند خون در آنها دچار مشکل شده به هیچ وجه نباید از رژیم های دارای محدودیت کالری استفاده کنن.


خانم هایی که در شرایط بارداری و شیردهی هستن، به دلیل اینکه ممکن هست به صورت ناگهانی دچار افت قند خون شوند، داشتن رژیم های محدودیت کالری به هیچ وجه برایشان توصیه نمیشه.

درادامه:


افرادی که دچار کم خونی هستن. این افراد به دلیل اینکه اکسیژن رسانی درستی در بدنشان صورت نمی گیره، وجود رژیم های محدودیت کالری مثل رژیم ارتشی سبب تشدید این وضعیت شده و بسیار خطرناک هست.

افرادی که دارای سابقه محدودیت غذایی بودند، استفاده از رژیم های محدودیت اصلا توصیه نمیشه، چرا که با تشدید کردن این وضعیت سبب ایجاد بیماری در این افراد میشه.


افرادی که دچار اختلالات هضم مواد غذایی هستن نیز نباید از رژیم هایی مثل رژیم ارتشی که دارای محدودیت در مصرف غذا های مختلف است استفاده کنن.

چگونه رژیم نظامی بگیریم؟


انچه که برای این رژیم لاغری مشخص و واضح است، این است که در این رژیم بسیار محدودیت مصرف کربوهیدرات به ویژه قند های مصنوعی وجود داره، در حالی که استفاده از نوشیدنی ها گیاهی و همچنین آب بسیار توصیه میشه.

در این رژیم غذایی در هر وعده باید میوه و سبزیجات استفاده کنین، زیرا مصرف مواد گیاهی سبب بهبود شرایط بدن در وضعیت محدودیت کالری میشه، به ویژه اینکه افراد را از ابتلا به کبد چرب در امان نگه میدارد.

پس اگر قرار است با رژیم اقدام به کاهش وزن کنین، اولین نکته مصرف نوشیدنی های گیاهی هست. اگر جزء افرادی هستین که گرایش بسیار شدید به مصرف شیرینی و یا مواد شیرین دارید، از شیرین کنندهای بدون کربوهیدرات مثل استویا استفاده کنین.

همانطور که قبلا به آن اشاره شد این رژیم غذایی دارای برنامه سه روه برای مصرف مواد مختلف هست، که میزان کالری دریافتی به طور متوسط در روز اول حدود 1400 و در روز دوم حدود 1200 و در روز سوم حدود 1100 است.

این شیب محدودیت سبب میشه تا بدن به آرامی با محدودیت ورود کالری مواجه شده و بتواند خود را با شرایط ایجاد شده وفق بدهد.


نمونه برنامه رژیم ارتشی


در بخش اول یکی از نمونه برنامه های این رژیم را معرفی کردیم. واقعیت این هست که با اینکه در این رژیم محدودیت کالری وجود داره ولی افراد مجبور به استفاده از یک مواد غذایی به صورت دوره ای نیستن. در این جا به بررسی برنامه این رژیم لاغری و جایگزین های مورد استفاده می پردازیم.


وعده ی صبحانه

در رژیم ارتشی با نگاهی به وعده ی صبحانه در این رژیم می بینیم که نشاسته به عنوان جز ثابت هست که در سه روز وجود داره. علت هم این است که شروع روز باید همراه با کربوهیدرات باشه تا کمک به بالا رفتن قند خون در ابتدای روز کنه.

ولی به هیچ وجه استفاده از کربوهیدرات های ساده ی چون شکر و یا قند در این رژیم وجود نداره، زیرا کربوهیدرات های ساده سبب تحریک سیستم انسولین شده و به سرعت به صورت چربی در بدن ذخیره میشن.

جایگزین مناسب برای این مورد می تواند انواع نان های دیگر باشد. خوردن میوه های ترش نیز از ملزومات این وعده هست چرا که ویتامین c در ابتدای روز سبب طراوت و شادابی افراد می شه.

نوشیدنی های کافئین دار اجباری نبوده و افراد می توانن از نوع غیر کافئینی هم استفاده کنن ولی نوشیدنی های کافئین دار به دلیل اینکه سبب تحریک بهتر چربی سوزی میشود بهتر است.


وعده ی نهار


در وعده نهار نان به عنوان جزء ثابت وجود داره، علت هم این است افرادی که در این رژیم قرار دارند به علت محدودیت کالری ممکنه دچار افت فشار شوند، وجود نان کمک می کند تا افراد دچار این عارضه نشوند.

همچنین در این وعده وجود یک ماده پروتئینی همراه با چربی الزامیه، که معمولا موادی چون تخم مرغ و یا پنیر چدار هست. چرا که این مواد سبب حفظ انرژی در طول روز میشود.


وعده ی شام


در این وعده مواد پروتئینی چون گوشت و هات داگ جزء ثابت هست. همچنین به افراد توصیه میشه در این وعده به مقدار فراوانی نوشیدنی های گیاهی مصرف کنن، چرا که این نوشیدنی ها سبب رفع عارضه های چربی سوزی سریع در بدن شده و فرد را رفرش می کند.

خلاصه نکات مقاله


رژیم ارتشی جزء رژیم های لاغری سریع بوده که به علت ایجاد محدودیت کالری سبب افزایش چربی سوزی در بدن و در نتیجه کاهش وزن میشود.

این رژیم لاغری سریع به علت داشتن محدودیت های کالری و محدودیت در مصرف مواد غذایی به هیچ وجه در طولانی مدت توصیه نمی شود، چون محدودیت کالری به هر شکلی هم که باشد در نهایت سبب سوختن عضلات بدن و ضعف عضلانی نیز میشود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فقط تا ساعت 12 شب میتوانید رژیم لاغری 216 رو با تخفیف خریداری کنید!
دریافت رژیم
6 کیلو لاغری در سه هفته! فقط تصورش کن...
چه رژیمیه؟
Your offer is still here!