دارو و عوارض

قرص متفورمین برای درمان تنبلی تخمدان

یکی از بیماری هایی که در خانم ها بسیار شایع ست تنبلی تخمدانه . درصد بسیاری از خانم ها با این بیماری درگیرن. یکی از داروهایی که گمان میره برای درمان این مشکل موثر باشه قرص متفورمینه . در این مقاله اثر قرص متفورمین برای درمان تنبلی تخمدان رو بررسی میکنیم.

قرص متفورمین برای درمان تنبلی تخمدان

قرص متفورمین برای درمان تنبلی تخمدان


در تنبلی تخمدان یا سندرم تخمدان پلی کیستیک فولیکول های ریز و زیادی در تخمدان ایجاد میشن . در این شرایط سیکل قاعدگی خانم ها نامنظم میشه و تغییرات هورمونی مثل افزایش آندروژن ایجاد میشه . چاقی و اختلال در هورمون های زنانه هم موارد دیگری هستن که در تنبلی تخمدان دیده میشن . همچنین متفورمین برای بارداری استفاده میشود. برای اطلاعات بیشتر به متفورمین برای بارداری مطالعه کنید.

یکی دیگر از عوارضی که این بیماری داره ایجاد مقاومت نسبت به انسولینه که باعث میشه انسولین خون افزایش پیدا کنه . افزایش هورمون انسولین در خون باعث میشه که هورمون LH افزایش پیدا کنه و بیش تر از هورمون FSH بشه . این اتفاق منجر به اختلال در تخمک گذاری و تولید هورمون مردانه میشه.


به دلیل مقاومت نسبت به انسولینی که در این شرایط به وجود میاد قرص متفورمین برای درمان تنبلی تخمدان مناسبه. این قرص رو میتونیم به عنوان خط اول درمان تخمدان تنبل عنوان کنیم . قرص متفورمین به تنهایی نمیتونه برای درمان موثر باشه و در کنارش باید سبک زندگی هم تغییر کنه . این قرص میتونه باعث کاهش وزن بشه . کم کردن وزن کمک بزرگی برای درمان تخمدان تنبل میکنه.


بجز کاهش وزن متفورمین اثرات دیگری هم داره مثل منظم کردن تخمک گذاری، کم کردن سطح هورمون های آندروژن ، کم کردن خطر دیابت نوع دو ، خطر سقط جنین رو کم میکنه ، درمان دیابت به ویژه درمان دیابت بارداری .

تجویز داروهای محرک تخمک گذاری همراه با متفورمین باعث میشه داروها تاثیر بیش تری داشته باشن . متفورمین به لقاح آزمایشگاهی هم کمک میکنه . در خانم هایی که تخمدان پلی کیستیک دارن و پریودی نامنظمی دارن و قصد بارداری ندارن هم میتونن از قرص متفورمین استفاده کنن و تخمک گذاریشون منظم بشه .

قرص متفورمین برای تقویت تخمک

قرص متفورمین برای تقویت تخمک


همانطور که گفتیم یکی از مشکلات شایعی که بسیاری از خانم ها با آن دست و پنجه نرم میکنن مشکل تنبلی تخمدان یا به عبارت دیگر سندرم تخمدان پلی کیستیکه . در این بیماری فولیکول های کوچک و متعددی در تخمدان به وجود میان و تخمک گذاری به مشکل برمیخوره و نامنظم میشه .

شایع ترین علامتی که در سندرم تخمدان پلی کیستیک مشاهده میشه نامنظم شدن سیکل های قاعدگیه و حتی گاهی دیده میشه فرد پریود نمیشه.


در تنبلی تخمدان تنظیم هورمون ها بهم میخوره . ترشح هورمون های آندروژن زیاد میشه. مشکل دیگری که به وجود میاد ایجاد مقاومت نسبت به انسولینه . به همین دلیل از قرص متفورمین برای درمان تنبلی تخمدان استفاده میکنن .

این قرص مانع از افزایش وزن میشه و کمک میکنه که فرد وزنش کم بشه که برای درمان و کنترل سندرم تخمدان پلی کیستیک بسیار مناسبه . البته برای گرفتن نتیجه مطلوب از مصرف قرص متفورمین لازمه که در کنار مصرف قرص سبک زندگی خود هم تغییر بدیم و تنها به مصرف دارو بسنده نکنیم.


یک سری دیگر از داروهایی که برای درمان تنبلی تخمدان استفاده میشه داروهای محرک تخمک گذاری هستن . نکته قابل توجهی که وجود داره اینه که استفاده از این قرص ها در کنار متفورمین باعث میشه تاثیرگذاری بیش تری داشته باشن و بیمار نتیجه مطلوب تری رو از درمان دریافت کنه.

اگر دچار اضافه وزن هستید: مقاله قرص گلوریا بخوانید

قرص متفورمین برای کیست تخمدان

قرص متفورمین برای کیست تخمدان


تعداد زیادی از خانم ها هستن که به سندرم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان مبتلا هستن . به همین دلیل یک بیماری کاملا شایع محسوب میشه که با تغییر در میزان هورمون و به ویژه افزایش ترشح هورمون های آندروژن همراهه.

این تغییرات هورمونی باعث میشن که سیکل های قاعدگی نامنظم بشه و گاهی فرد پریود نشه . همچنین سندرم تخمدان پلی کیستیک در نهایت میتونه منجر به ناباروری بشه . درمان این بیماری نیاز به استمرار و صبر و حوصله بیمار داره چون روند درمان این بیماری طولانی مدته .

به دلیل مقاومت به انسولینی که در اثر تنبلی تخمدان به وجود میاد از قرص متفورمین برای درمان تنبلی تخمدان استفاده میکنن . متفورمین برای درمان دیابت نوع دو استفاده میشه و همچنین میتونه باعث کاهش وزن هم بشه.


اما امروزه یک سری تحقیقات انجام شده که استفاده از متفورمین برای درمان تنبلی تخمدان رو کاهش داده . یکی از عوارضی که همراه با افزایش تولید آندروژن ها به وجود میاد پرموییه . قرص متفورین برای درمان پرمویی موفق نبوده .

همچنین بررسی هایی که انجام شده نشون میده متفورمین نمیتونه تاثیر زیادی روی کم کردن وزن در نداره . به همین دلیل تنها در شرایطی باید از قرص متفورمین استفاده کرد که سندرم تخمدان پلی کیستیک باعث شده باشه مقاومت به انسولین به وجود اومده باشه .

قبلا برای درمان تنبلی تخمدان زیاد از قرص متفورمین استفاده میشد اما الان تنها در شرایطی از این قرص استفاده میکنن که تنبلی تخمدان با مقاومت نسبت به انسولین همراه باشه. قرص متفورمین میتونه از ابتلا به دیابت نوع دو در این افراد جلوگیری کنه.

زنگ تفریح: اگر اضافه وزن داری و میخوای که لاغر بشی ما به شما توصیه ویژه ایی داریم قرص لاغری قوی تضمینی در داروخانه برای مشاهده اطلاعات کامل در این باره لینک و لمس کنید.

بهترین زمان مصرف قرص متفورمین برای تنبلی تخمدان

بهترین زمان مصرف قرص متفورمین برای تنبلی تخمدان


همانطور که تا اینجا مقاله توضیح دادیم یکی از داروهایی که برای درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک به ویژه در زمان مقاومت نسبت به انسولین استفاده میشه قرص متفورمینه . یکی از عواملی که باعث میشه قرص متفورمین برای درمان تنبلی تخمدان تاثیر خوبی داشته باشه استفاده قرص طبق دستور پزشک و در زمان درسته . برای اطلاع از زمان مصرف قرص متفورمین مقاله بهترین زمان مصرف متفورمین را بخوانید.

در این بخش از مقاله به نکاتی اشاره میکنیم که کمک میکنن با مصرف درست قرص تاثیرات قرص به خوبی روی بدن نمایان بشه و بیماری رو درمان کنه . برای مصرف صحیح قرص متفورمین به موارد زیر توجه کنین.
برای اینکه تاثیرات گوارشی در روزهای ابتدایی مصرف قرص کاهش پیدا کنه و آزار دهنده نباشه بهتره قرص متفورمین همراه با وعده های غذایی مصرف بشه .

مصرف این قرص در روزهای ابتدایی ممکنه عوارضی مربوط به معده و روده رو از خودش نشون بده. قرص متفورمین به دو شکل عرضه میشه که

عبارتند از :


● متفورمین استاندارد
● متفورمین طولانی


متفورمین استاندارد به این صورت استفاده میشه که در طول روز باید دو یا سه بار استفاده کرد . متفورمین میتونه به صورت مایع یا قرص استفاده بشه . بهترین زمان برای استفاده از قرص متفورمین همراه با اولین و آخرین وعده غذاییه . یعنی باید همراه با صبحانه و شام مصرف بشه.


نوع دیگر متفورمین طولانی مدته که به آن متفورمین هیدروکلراید هم میگن . این نوع متفورمین باید یک بار در روز استفاده بشه . متفورمین میتونه به صورت قرص یا مایع مصرف بشه.


بهترین زمان برای مصرف قرص متفورمین همزمان با شامه . 24 ساعت زمان میبره که این قرص متابولیزه بشه . به همین دلیل اگر شب و همراه با شام مصرف بشه عوارض قرص به حد چشمگیری کم میشه و عوارضی نخواهد داشت.


قرص متفورمین احتمال بارداری در خانم های مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک رو بالا میبره و میتونه نازایی رو درمان کنه یا از بروز آن جلوگیری کنه . همچنین میتونه تولید انرژی در سلول ها رو کنترل کنه.
متفورین تولید قند رو کم میکنه . به این صورت باعث میشه تولید انرژی در سلول ها تنظیم و کنترل بشه .

همچنین باعث فعال شدن آنزیمی به اسم ANPK میشه . این آنزیم میزان جذب قند رو از ماهیچه ها بالا میبره . با این کار قند موجود در خون جذب ماهیچه ها میشه و از خون خارج میشه.

نحوه مصرف:

نحوه مصرف:


قرص متفورمین رو در زمان خوردن نباید بشکونین یا بجوین . باید قورت داده بشه . فراموش نکنین که همزمان با قرص باید یک لیوان آب بخورین . برای اینکه قرص عوارضی نداشته باشه و بهترین تاثیر رو روی بدن شما بذاره در زمان استفاده حتما طبق دستور پزشک و به روش صحیح از آن استفاده کنین.


به هیچ عنوان بدون تجویز پزشک از این دارو استفاده نکنین . همچنین در زمان مصرف این دارو از مصرف مشروبات الکلی اجتناب کنین . قرص متفورمین ممکنه باعث اختلال در جذب ویتامین B12 بشه . اما خیلی نادر پیش میاد که کم خونی ایجاد کنه.


کسانی که مدت زیادی از قرص متفورمین استفاده کردن ممکنه بعد از مدتی مقداری از این قرص جذب بشه و مقدار دیگری در مدفوع آن ها مشاهده بشه. این اتفاق کاملا طبیعیه.


قبل از اینکه از قرص متفورمین استفاده کنین اگر دارویی مصرف میکنین حتما با پزشک درمیون بذارین . چون ممکنه متفورمین با اون دارو اختلال داشته باشه و باعث بروز یک سری عوارض بشه.


کودکان، افرادی که از بیماری های کلیوی و قلبی رنج میبرن . یا کسانی که از داروهای خاصی استفاده میکنن باید طریقه درست مصرف قرص متفورمین که مناسب شرایطشون هست رو از پزشک بپرسن و طبق آن دارو رو مصرف کنن.


اگر در زمانی که قرص متفورمین رو مصرف میکنین با علائم بیماری های حاد کلیوی روبرو شدین سریع قرص رو قطع کرده و به پزشک مراجعه کنین . همچنین در زمان مصرف قرص متفورمین خانم ها نباید به فرزندشون شیر بدن و اگر باردار هستین حتما به پزشکتون اطلاع بدین. مصرف قرص متفورمین برای افراد زیر ده سال ممنوعه.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا