دارو و عوارض

قرص متفورمین برای بارداری

قرص متفورمین یکی از انواع داروهاییه که برای درمان دیابت استفاده میشه. به ویژه دیابت نوع دوم. اما با توجه به تاثیراتی که روی تخمدان داره میتونه برای درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک هم موثر باشه و ناباروری که در نتیجه این سندرم میاد رو درمان کنه. در این مقاله قرص متفورمین برای بارداری رو بررسی میکنیم.

قرص متفورمین برای بارداری

قرص متفورمین برای بارداری


متفورمین داروییه که برای درمان دیابت نوع دو و سندرم تخمدان پلی کیستیک استفاده میشه. در دیابت نوع دو سلول های فرد نسبت به انسولین مقاومت پیدا میکنن. متفورمین باعث میشه مقاومت به انسولین از بین بره و انسولین روی بدن تاثیر بذاره. در سندرم تخمدان پلی کیستیک هم مقاومت به انسولین به وجود میاد و به همین دلیل متفورمین میتونه روی درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک هم اثر بذاره.همچنین میتواند برا تنبلی تخمدان استفاده شود برای کسب اطلاعات در این زمینه مقاله قرص متفورمین برای درمان تنبلی تخمدان را مطالعه کنید


سندرم تخمدان پلی کیستیک باعث می شود دوره های قاعدگی فرد نامنظم بشه و کیست هایی در تخمدان بروز پیدا کنه. همچنین ممکنه مانع از تخمک گذاری بشه که در این صورت بارداری فرد هم با مشکل روبرو میشه. قرص متفورمین تخمک گذاری را تنظیم می کند و در نتیجه بارداری را ممکن میکنه.

همچنین برای دوران بعد از بارداری و زایمان هم تاثیرات مثبتی داره. احتمال ابتلا به دیابت نوع دو رو کم میکنه و کمک میکنه کاهش وزن بهتر و سریع تر صورت بگیره.


قرص متفورمین و تخمک گذاری

قرص متفورمین برای بارداری موثره و نکته مثبتی که داره اینه که معمولا در دوران بارداری ایمنه. متفورمین هم مانند سایر داروها از جفت عبور میکنه اما خطر نقص ایمنی و مشکلات جنینی نداره. بنابراین اگر در دوران قبل از بارداری از آن استفاده میکردین ممکنه دکتر بگه در دوران بارداری هم از این قرص استفاده کنین.برای اطلاع از زمان مصرف این قرص بهترین زمان مصرف متفورمین را مطالعه کنید


کسانی که به سندرم تخمدان پلی کیستیک ابتلا دارن و از قرص متفورمین استفاده میکنن ممکنه احتمال سقط جنین در دوران بارداریشون کم میشه و مشکلات بارداری و زایمان کم میشه. متفورمین حتی در دوران شیردهی هم ایمنه و آسیبی به نوزاد وارد نمیکنه. اما در دوران بارداری و یا اگر قصد بارداری دارین خر دارویی که استفاده میکنین باید به پزشک اطلاع بدین حتی متفورمین.


طبق مطالعه ای که در میان زنان باردار مبتلا به دیابت انجام شد نشان داد که مادرانی که از متفورمین استفاده میکنن در مقایسه با مادرانی که انسولین استفاده میکنن اضافه وزن کم تری دارن. همچنین تحقیق دیگری که انجام شد این نتیجه رو داشت که چربی در کودکانی که مادرشان در دوران بارداری متفورمین استفاده کرده کم تره و مقاومت به انسولین شون کمه.

این کودکان ممکنه در بزرگسالی هم به احتمال کم تری به دیابت ابتلا پیدا کنن. البته این موضوع به مطالعات گسترده تری نیاز داره.


استفاده از متفورمین در دوران بارداری و استفاده از قرص متفورمین و تخمک گذاری بسته به شرایط مادر ممکنه عوارضی هم به همراه داشته باشه. اگر متفورمین به درستی استفاده بشه عوارض نداره یا اگر بخواد عوارضی داشته باشه بسیار کم و جزییه.

نکته بسیار مهم

زیبا سلام به هیچ عنوان توصیه نمیکنه که از قرص ها و داروهای شیمایی استفاده کنید بلکه رسالت ما در این مجموعه حفظ سلامت شماست و مقاله ها در زمینه قرص و ترکیبات دارویی و شیمیایی صرفا برای مطالعه و کسب اطلاعات شما در این سایت قرار گرفته اند.

شایع ترین عوارضی که در اثر مصرف متفورمین ایجاد میشه عبارتند از :

قرص متفورمين و تخمك گذاري


● گاز معده ؛
● سوزش معده ؛
● اسهال ؛
● دل درد ؛
● مشکلات گوارشی ؛
● حالت تهوع.


در زنان باردار ممکنه احساس بیماری صبحگاهی تشدید بشه به همین دلیل باید از کم ترین دوز ممکن استفاده کرد تا این عوارض دیده نشه. همچنین ممکنه در اثر مصرف متفورمین کاهش شدید قند خون یا هیپوگلیسمی رخ بده. برای تشخیص این که دچار هیپوگلیسمی شدین یا نه باید علائم آن را بشناسید.

علائم آن به شرح زیره :


● ضعف و خستگی
● سردرد
● گیجی
● خواب آلودگی و سرگیجه
● تحریک
● سرعت ضربان قلب
● احساس خجالت
● گرسنگی
● عرق کردن
● لرز
خطر بروز یک سری عوارض جدی هم وجود داره مثل اسیدوز لاکتیک. این اتفاق در بافت میفته و ممکنه عوارض زیر رو داشته باشه

عوارض قرص متفورمین برای بارداری

عوارض قرص متفورمین برای بارداری


● درد شدید معده
● تهوع
● استفراغ
● ضربان قلب نامنظم
● سرگیجه
● ضعف
● خستگی شدید
● مشکل تنفس
● درد عضلانی
● خواب کم


اگر فرد علائم جدی مثل مواردی که عنوان کردیم رو داشت باید سریع به پزشک مراجعه کند و به او اطلاع دهد.
همانطور که گفتیم برای نداشتن عوارض در دوران بارداری باید از یک دوز مشخص و استاندارد استفاده کرد. دوز متفورمینی که برای افراد دیابتی استفاده میشه با توجه به سابقه پزشکی، میزان حساسیت و حساسیت به عوارض فرق میکنه.


ممکنه برای زنان باردار مبتلا به دیابت نوع دو که انسولین استفاده میکنن در دوران بارداری متفورمین تجویز بشه.


دوز متفورمینی که بای خانم های مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک استفاده میشه با توجه به واکنش آن ها به دارو مشخص میشه. اگر عوارض جانبی کنترل نشه یا دوز دارو رو کم میکنن یا داروی جایگزینی استفاده میکنن.


برای کنترل عوارض پزشکان از کم ترین دوز تجویز قرص رو شروع میکنن و با کنترل شرایط بیمار کم کم دوز رو افزایش میدن. قرص متفورمین برای بارداری باید با دوز استاندارد و ایمن استفاده بشه که عوارضی نداشته باشه.

اگر دچار لاغری هستید: قرص افزایش وزن فت فست

مصرف خودسرانه متفورمین

نحوه مصرف قرص متفورمین برای بارداری


همانطور که گفتیم قرص متفورمین برای بارداری استفاده میشه و در دوران بارداری هم یک داروی ایمنه. با اینکه مانند سایر داروها از جفت عبور میکنه اما باعث بروز اختلالات جنینی نمیشه. بلکه احتمال سقط و اختلالات جنینی رو هم کم میکنه. اما این ها در صورتی هست که دوز استاندارد این دارو استفاده بشه. در صورت مصرف خودسرانه و بدون تجویز پزشک میتونه عوارضی با خود به همراه داشته باشه.


یکی از عوارضی که در اثر مصرف خودسرانه متفورمین با دوز غیراستاندارد ایجاد میشه هیپوگلیسمی یا کاهش بیش از حد قند خونه. همچنین این امکان وجود داره که فرد نسبت به انسولین حساسیت داشته باشه. در ادامه به عوارضی اشاره میکنیم که ممکنه در اثر مصرف خودسرانه متفورمین در دوران بارداری ایجاد بشه.


● نفخ معده ؛
● سوزش معده ؛
● اسهال ؛
● دل‌درد ؛
● حالت تهوع ؛
● سردرد ؛
● گیجی ؛
● خواب آلودگی ؛
● تحریک ؛
● تعریق بدن ؛
● تب و لرز ؛
● معده درد شدید ؛
● استفراغ ؛
● ضربان قلب نامنظم ؛
● سرگیجه ؛
● ضعف ؛
● خستگی شدید ؛
● مشکل تنفسی ؛
● درد عضلانی ؛
● کم خوابی.

اثر مصرف متفورمین در تخمک گذاری و بارداری

اثر مصرف متفورمین در تخمک گذاری و بارداری


سندرم تخمدان پلی کیستیک باعث میشه سیکل قاعدگی خانم ها بهم بریزه و نامنظم بشه. همچنین این سندرم باعث میشه در تخمدان یک سری کیست به وجود بیاد. اثر دیگر این بیماری اختلال در تخمک گذاری و عدم تخمک گذاریه که در این صورت فرد برای بارداری به مشکل بر میخوره.

در سندرم تخمدان پلی کیستیک خانم ها مشکلات هورمونی دارن و هورمون های مردانه به نام آندروژن در آن ها افزایش پیدا میکنه. یکی دیگر از عوارض این بیماری ایجاد مقاومت نسبت به انسولینه که باعث میشه سطح انسولین خون افزایش پیدا کنه. انسولین خون که زیاد بشه باعث میشه سطح هورمون LH هم افزایش پیدا کنه.

افزایش چند برابری که در این هورمون نسبت به FSH ایجاد میشه باعث میشه تخمک گذاری مختل بشه و به اختلالات هورمونی و افزایش هورمون های مردانه دامن بزنه.


قرص متفورمین نوعی دارو حساس به انسولینه که باعث میشه مقاومت به انسولین کم بشه. این دارو رو گاهی برای خانم های مبتلا به سندرم پلی کیستیک هم تجویز میکنن. به دلیل اینکه تنظیم سطح هورمون انسولین باعث میشه سایر هورمون ها هم تنظیم بشن.

بهبود وضعیت هورمونی به ویژه آندروژن باعث میشه تخمک گذاری و سیکل قاعدگی هم درست بشه. در کنار استفاده از قرص متفورمین برای درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک باید در کنار آن سبک زندگی خود را هم اصلاح کنین تا تاثیر بیش تر و بهتری داشته باشه.

هم چنین استفاده از قرص متفورمین و تخمک گذاری :


متفورمین میتونه به کاهش وزن هم کمک کنه و با توجه به اینکه کاهش وزن برای درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک موثره متفورمین از این جهت هم میتونه برای درمان این سندرم موثر باشه.
علاوه بر کاهش وزن قرص متفورمین برای بارداری و درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک اثرات دیگری هم داره. باعث منظم شدن تخمک گذاری ها میشه.

سطح آندروژن رو کم میکنه. کم کردن خطر سقط جنین رو کم میکنه. احتمال ابتلا به دیابت نوع دو کم میشه. دیابت بارداری رو درمان میکنه. استفاده همزمان با متفورمین و داروهای محرک تخمک گذاری برای درمان و منظم کردن ریتم تخمک گذاری بسیار موثره. استفاده از متفورمین به درمان ناباروری با ivf هم کمک میکنه.


در خانم هایی که مشکل سندرم تخمدان پلی کیستیک دارن اما قصد بارداری ندارن استفاده از متفورمین میتونه موثر باشه. میتونه سیکل قاعدگی بیمار رو منظم کنه.

نحوه مصرف قرص متفورمین برای بارداری

متفورمین و بارداری سریع


همانطور که در بخش های قبلی این مقاله اشاره کردیم در زمانی که خانمی به سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا باشه قرص متفورمین برای بارداری و تنظیم تخمک گذاری استفاده میشه. اما نمیتونیم قرص متفورمین رو به عنوان یک قرص باروری حساب کنیم.


استفاده از متفورمین باعث میشه که تخمک گذاری افزایش پیدا کنه و سیک آن منظم بشه. به همین دلیل در درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک استفاده میشه. اما نمیتونیم این قرص رو به عنوان یک دارو حساب کنیم که مربوط به درمان ناباروریه.

درسته که متفورمین تخمک گذاری رو افزایش میده اما افزایش تخمک گذاری صرفا به معنی درمان ناباروری نیست. افزایش تخمک گذاری صد در صد شدن احتمال بارداری و تولد فرزند سالم رو تضمین نمیکنه.


در سندرم تخمدان پلی کیستیک تنظیم و تعادل هورمون ها بهم میخوره و این موضوع باعث میشه که سیکل های قاعدگی و تخمک گذاری تعادلشون از دست بدن و منظم نباشن که درنهایت میتونه بارداری رو با مشکل روبرو کنه و ناباروری بروز کنه. یکی دیگر از مشکلاتی که در این بیماری به وجود میاد ایجاد مقاومت به انسولین و افزایش انسولین در خون.

این موضوع به بهم خوردن تعادل سایر هورمون ها دامن میزنه. قرص متفورمین با توجه به کاهش مقاومت به انسولینی که ایجاد میکنه باعث میشه انسولین خون کم بشه و در نهایت سایر هورمون ها هم تنظیم میشن و تخمک گذاری و سیکل قاعدگی هم تنظیم میشه و بارداری راحت تر اتفاق میفته.


خلاصه مقاله:


متفورمین قرصیه که برای درمان دیابت نوع دو استفاده میشه. اما همانطور که در مقاله عنوان کردیم با توجه به ویژگی هایی که داره میتونه افزایش مقاومت به انسولینی که در سندرم تخمدان پلی کیستیک هم به وجود میاد رو درمان کنه. در این صورت سطح انسولین خون کم میشه و به دنبال آن بقیه هورمون ها هم تنظیم میشن و سیکل قاعدگی و تخمک گذاری نظم پیدا میکنه.


یکی دیگر از دلایل اینکه قرص متفورمین برای بارداری موثره اینه که میتونه روند کاهش وزن رو بهبود ببخشه و سریع تر کنه. با کم شدن وزن به درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک و تنظیم شدن تخمک گذاری هم کمک میشه.
قرص متفورمین رو میشه در دوران بارداری و شیردهی هم استفاده کرد. متفورمین مثل بسیاری از قرص ها از بند ناف عبور میکنه اما باعث بروز اختلالات جنینی نمیشه. بلکه دیده شده که مصرف این قرص از سقط جنین و ابتلا به دیابت نوع دو هم جلوگیری میکنه.

برای اینکه درباره استفاده از قرص متفورمین به منظور درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک و ناباروری کاملا اطلاع کسب کنین مقاله را به طور کامل مطالعه نمایید.

سوالات متداول:

آیا همه افراد میتونن برای بارداری از متفورمین استفاده کنند؟

خیر به هیچ عنوان بدون مشورت با پزشک از هیچ نوع دارویی استفاده نکنید

عوارض قورص متفورمین؟

حالت تهوع،سرگیجه،بادشکم،اسهال و ….

دختران نوجوان که کیست تخمدان دارند میتونند از این قرص استفاده کنند؟

بستگی به نظر پزشک داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا