رژيم لاغري ويت واچرز چیست | انواع رژیم لاغری و برنامه رژیم - های زیبا

رژيم لاغري ويت واچرز چیست

0

یکی از محبوبترین رژیمهای لاغری در دنیا رژيم لاغري ويت واچرز چیست که با نام مراقبت از وزن نیز شناخته میشه. از این رژیم میتونه برای کاهش وزن و رسیدن به وزن ایدهآل استفاده کرد. البته باید به یاد داشت که این رژیم صبوری و پایداری میطلبد. ما را در ادامه همراهی کنید تا شما را با این رژیم لاغری و برنامهی غذایی آن آشنا کنیم.


رژيم لاغري ويت واچرز

رژيم لاغري ويت واچرز

رژيم لاغري ويت واچرز برنامهی لاغریه که اولینبار در دههی 1960 توسط فردی به نام جین نیدچ تهیه شد. البته در آن گروه کوچک دوستانه قرار بود کالری مواد غذایی مصرفیشان را در هر روز بر اساس مواد غذایی استفاده شده، شمارش و پیگیری کنند و سپس در دورههای مشخص هر فرد تغییرات وزنی خود را اعلام کند.

سپس این رژیم در دهه ۹۰ بر اساس تمرکز بر مواد مغذی مانند فیبر، چربی و … و مقدار کالری آنها بازنگری شد. البته چیزی که امروزه از آن به عنوان رژیم لاغری ویت واچرز یاد میشه، برنامهی غذاییه که به طور رسمی در اواخر سال 2017 به صورت آنلاین منتشر شد و این رژیم غذایی به سرعت مورد توجه همگان قرار گرفت.

افراد مشهوری مانند اپرا وینفری نیز با این رژیم غذایی لاغری را تجربه کرده اند. این رژیم در ایالت متحدهی آمریکا در بین بهترین رژیمهای غذایی رتبهی چهارم را به خود اختصاص داده است.

مطالب مرتبط: رژیم شوک چیست؟

رژيم لاغري ويت واچرز، یکی از بهترین رژیمهای غذایی


در این رژیم لاغری انتخاب مواد غذایی سالم و سبک زندگی صحیح، کاهش وزن را به همراه داره. تاکید این رژیم لاغری بر سبک زندگی سالم و تاثیر سلامت عمومی و جسمی بر سلامت روان است.

این رژیم غذایی در واقع افراد را به سمت انتخاب یک الگوی غذایی سالم هدایت میکنه که استفاده از چربی اشباع شده و قند را به حداقل میرسونه و کالری کمی داره و پروتئین زیادی را شامل میشه.

البته لازم به ذکره که این رژیم آزادی و انعطاف پذیری زیادی نیز داره. این رژیم تاریخ پایان مشخصی نداره و فرد میتونه از آن به عنوان الگویی همیشگی برای زندگی خود استفاده کنه و آن را عادت غذایی خود قرار بده.


رژیم غذایی weight watchers چیست؟

رژیم غذایی weight watchers چیست؟


رژيم لاغري ويت واچرز دو برنامه ی غذایی ارائه میده. در برنامهی اول که برنامهی امتیازات است، مواد غذایی بر اساس کالری، چربی کل و میزان فیبر در رژیم ویت واچرز، امتیاز مشخصی دارند.


برنامهی دوم رژيم لاغري ويت واچرز برنامه ی غذایی و بدون حساب است. این برنامه براساس مصرف غذاهای سالم و از همهی گروههای غذایی مانند میوه و سبزیجات، غلات و نشاسته، گوشت بدون چربی و طیور، تخم مرغ و لبنیات است.

امتیاز بندی رژیم اینگونه که معمولا خوراکیهای سالم نسبت به خوراکیهای ناسالم نمرهی کمتری دارند. اینگونه افراد تشویق میشه تا از خوراکیهای سالم بیشتر استفاده کنند و مصرف مواد غذایی ناسالم را به حداقل برسانند.

مثلا در سیستم جدید این رژیم، بیش از 200 نوع غذا با امتیاز صفر میباشد و این رژیم را بسیار سادهتر خواهد کرد زیرا این مواد غذایی نیازی به کالری شماری و وزن کردن ندارند و با آزادی بیشتری میتونه برای وعدههای غذایی و میان وعدهها برنامه ریزی کرد.

به نظر شما رژیم مدیترانه ایی چیست؟ آیا شباهت داره به رژیم ویت واچرز؟

برای مثال:

تخم مرغ، مرغ بدون پوست، ماهی، لوبیا، توفو، ماست بدون چربی و غذاهای کم کالری پروتئینی (با پروتئین بالا) از جملهی این موارد به شمار میره. البته قبل از این سیستم بندی جدید نیز مواردی مانند میوه و سبزیهای بدون نشاسته جز خوراکیهای صفر امتیازی بودند.


در واقع این رژیم با این سیستم نمره دهی، افراد را تشویق میکنه از مواد غذایی با پروتئین بالا استفاده کنند و مصرف قند و چربیهای اشباع را کم کنند و اینگونه انتخابهای سالم-تری برای مواد غذایی مصرفی روزانه ی خود داشته باشند.

با اینکه در این رژیم محدودیت آنچنانی وجود نداره، اما برای رسیدن به وزن ایدهآل و کاهش وزن مطلوب، نیازه که نمرات رژیم غذایی همیشه پایینتر از مجموع امتیازهای روزانه باقی بماند.


منابع غذایی رژیم ویت واچرز چیست؟

منابع غذایی رژیم ویت واچرز چیست؟


با اینکه در این رژیم غذایی محدودیت و ممنوعیتی وجود ندارد ولی به دلیل امتیاز بندی در این رژیم، بیشتر گزینههای انتخابی برای استفاده شامل میوهها و سبزیجات غیرنشاسته ای میشه.

اما استفاده از تخممرغ، ذرت، ماهی، غذاهای دریایی، مرغ بدون پوست یا بوقلمون، لبنیات بدون چربی، کمپوتهای شیرین نشده، چربیهای سالم مانند زیتون و آووکادو و آجیل، کربوهیدراتهایی مانند برنج قهوه‌ای ، بلغور جو، لوبیا، غلات کامل و سیب زمینی شیرین، حبوباتی مانند لوبیا و عدس و … در این رژیم آزاد است.

البته در واقع اساس این رژیم، بر داشتن الگوی غذایی سالم و مفیده.
رژیم غذایی ویت واچرز مصرف مواد غذایی مانند نوشیدنی‌های قندی، گوشت‌های فرآوری شده، کیک، کلوچه شیرینی ،چیپس سیب زمینی، آب نبات، فست فود،کره، بستنی و الکل را توصیه نمیکنه.

هرچند همانطور که گفته شد هیچ غذایی در این رژیم محدودیتی ندارد و افرادمیتونند میان وعده و دسرهای مورد علاقه خود را استفاده کنند. البته تا زمانی که امتیازدهی مواد غذایی را رعایت کنند.

برای مطالعه: رژیم فستینگ چیست؟

مواد غذایی مصرفی در رژيم لاغري ويت واچرز


لازم به ذکره در این رژیم شما میتونید بر اساس امتیاز بندی رژیمتان، هرچیزی را که دوست دارید بخورید، به شرط آنکه از امتیاز روز رژیم خود تجاوز نکنید و فراتر نروید. البته توجه داشته باشید که منظور از هر غذایی برای خوردن، غذاهای سالم و مغذیه و غذاهای فست فودی و چرب یا غذاهای بسته بندی فرآوری شده را شامل نمیشه و بهتره که از مصرف آنها بپرهیزید.


در این رژیم همانطور که گفته شد بسیاری از مواد غذایی امتیاز صفر را دارند و هر مقدار بخواهید میتونید از آنها استفاده کنید. همچنین مواد غذایی ناسالم امتیازی بالایی دارند و این باعث کاهش استفاده از آنها میشه.


با رژيم لاغري ويت واچرز رژیم چقدر لاغری می شویم؟

با رژيم لاغري ويت واچرز رژیم چقدر لاغری می شویم؟


آنطور که مشخصه، نتایج نشان میده این رژیم در کاهش وزن موثره. البته ممکنه کاهش وزن در این رژیم به سرعت دیگر رژیمهای موجود نباشد. زیرا این رژیم رژیمی طولانی مدته و با تداوم و پایداری در آن میتونه با آن به وزن مناسب و ایدهآل خود رسید.

هرچند شواهد نشان میده به دلیل وجود فیبر فراوان در این رژیم، افراد برای مدت طولانی احساس گرسنگی نمیکند و مصرف مواد غذایی کاهش میابد. در نتیجه این رژیم غذایی میتونه باعث لاغری و کاهش وزن بشه.


تحقیقات نشان میده رژيم لاغري ويت واچرز رژیم نسبت به دیگر رژیمها در طولانی مدت مثلا 12 ماه موثرتره. البته در کوتاه مدت نیز تاثیرگذاره و میانگین کاهش وزن برای چهار هفته پس از رژیم، 6 پوند یا 2.721 کیلوگرم است. البته به طور کل میتونه گفت که رژیم ویت واچرز کاهش هر هفته یک کیلو گرم را به مراجعه کنندگان خود نوید میده.


این نکته نیز قابل ذکره که برای فرد به فرد، این کاهش وزن متفاوته زیرا نوع واکنش بدن بستگی به نوع برنامهی غذایی دارد که فرد قبلا استفاده میکرده است.

حتما بخوانید: ساده ترین روش برای لاغری شکم تا شب عید


این رژیم برای چه افرادی مناسب است؟

این رژیم برای چه افرادی مناسب است؟


از آنجایی که این رژیم بر اساس جنسیت، وزن، قد و سن هر فرد ارائه میشود و برای شخص در نظر گرفته میشه، میتونه برای تمامی افراد کاربردی و قابل استفاده باشد. از جهت دیگر بخاطر باز بودن دست افراد در استفاده از مواد غذایی، افرادی که احتمالا بسیاری از رژیمها را به خاطر تاکید بر مواد غذایی خاص نمیتونه بگیرند، از این رژیم میتونند استفاده کنند.

همچنین این رژیم برای افرادی که فرصت زیادی برای درست کردن وعدههای غذایی خاص ندارند نیز مفیده. از همه مهمتر این رژیم چون آسیب و ضرری را در پی ندارد و صرفا به سالم شدن عادات غذایی کمک میکنه، برای افرادی که بیماری-های خاص همچون دیابت و چربی خون و فشار خون دارند نیز میتونه بسیار مفید واقع بشه و به سلامتیشان کمک کنه.

رژیم غذایی ویت واچرز، مناسب برای تمامی افراد


البته این رژیم به دلیل انعطاف پذیر بودن برای آن دسته از افرادی که تمایل دارند رژیم سفت و سخت بگیرند و مواد غذایی کاملا برایشان مشخص شده باشد، ممکنه گزینهی مناسبی نباشد.

از دیگر معایب این رژیم میتونه به گران بودن آن نیز اشاره کرد.
ضمنا این رژیم به نوجوانان توصیه نمیشه زیرا این افراد به دلیل اینکه در سن رشد هستند نیاز دارند از تمامی منابع غذایی به طور کامل استفاده کنند.

همچنین ممکنه این رژیم باعث کاهش وزن ناسالم برای این افراد بشود. علاوه بر اینها خانمهای باردار نیز به همین دلیل نباید از این رژیم استفاده کنند.


خلاصه نکات مقاله


رژیم لاغری ویت واچرز یا مراقبت از بدن از آن دسته رژیمهای غذاییه که با سالمترین روش لاغری را برای شما به همراه داره. حربهی این رژیم برای کاهش وزن شما، استفاده از مواد غذایی سالمه. در این رژیم برای ترغیب شما به استفاده از مواد غذایی سالمتر و داشتن الگوی غذایی مغذی، امتیازبندی یا به اصطلاح پوینت دهی صورت میگیره.

به این صورت که هر نوع از مواد غذایی امتیازی مخصوص به خود دارند. تنها کاری که شما میکنید اینه که باید در طول روز مواظب باشید این امتیاز از مقدار مشخص شده برای شما تجاوز نکند و بیشتر نشه.

برای اینکه افراد از مواد غذایی مفیدتری استفاده کنند، مواد غذایی مفید و با پروتئین بالا امتیاز کمی داره و آن دسته از غذاهایی که مضر اند امتیاز بالاتری دارند. این امر فرد را ترغیب میکنه که از مواد غذایی مفیدتر استفاده کنه و همین خود باعث لاغری و کاهش وزن در افراد میشه.اطلاعات بیشتر را اینجا بخوانید کلیلک کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فقط تا ساعت 12 شب میتوانید رژیم لاغری 216 رو با تخفیف خریداری کنید!
دریافت رژیم
6 کیلو لاغری در سه هفته! فقط تصورش کن...
چه رژیمیه؟
Your offer is still here!