رژیم درمانی چیست ؟ | راه و روش اصولی رژیم درمانی چیست؟ -های زیبا

رژیم درمانی چیست ؟

0

 رژیم درمانی چیست و چه مزایایی دارد؟ پاسخ این سوالات به طور کامل در ادامه مطلب آورده شده. به طور کلی می توان گفت که رژیم درمانی اصلاح سبک زندگی غذایی به منظور بهبود سلامتیه و به استفاده از غذا برای اهداف درمانی مربوط میشه.تا پایان ای مطلب با ما همراه باشید.

همه چیز درباره رژیم درمانی | رژیم درمانی چیست ؟

همه چیز درباره رژیم درمانی | رژیم درمانی چیست ؟

رژیم درمانی چیست؟ و چه اهمیتی دارد؟ امروزه رژیم درمانی بسیار مورد توجه زیرا افراد به دلیل سبک زندگی نامناسب دچار مشکلاتی در رابطه با وزن خود هستند. رژیم درمانی اصطلاحی گسترده برای تغییر یا اتخاذ رژیم غذایی به منظور پیشگیری یا درمان بیماری یا صرفاً ارتقا سلامته. در برخی موارد میتوان یک برنامه رژیمی جایگزین را با حذف برخی از غذاها به منظور بازیابی سلامتی تهیه کرد.

یک رژیم غذایی نادرست میتونه نه تنها باعث افزایش وزن و مشکلات پوستی بلکه باعث فرسودگی و خستگی بشه. بسته به بیماری، اگر رژیم غذایی را که توسط یک متخصص به شما توصیه میشه دنبال نکنید، ممکنه عواقب جدی بر سلامتی شما داشته باشد. یک رژیم غذایی خوب می تواند از بیماری های مختلف جلوگیری کند.

برای گرفتن رژیم هرچه اطلاعات بیشتری داشته باشید قطعا بهتر میتونید تصمیم بگیرید برای داشتن اطلاعات بیشتر مقاله دانستنی های رژیم لاغری را مطالعه نمایید.

تاثیرات رژیم درمانی چیست ؟

رژیم درمانی چیست و چه تاثیراتی دارد؟ رژیم غذایی کامل به کنترل بیماری های ناشی از سبک زندگی کمک میکنه. رژیم درمانی بیماریهایی مانند دیابت، بیماری های قلبی عروقی و چاقی را کنترل میکنه. رژیم درمانی منجر به افزایش اثرات درمانی غذاهای خاص در شرایط سلامتی ویژه میشه. با رژیم درمانی میتونید مراقبت های پیشگیرانه از بیماری در حال پیشرفت دریافت کنید.

رژیم درمانی چیست و آیا به حفظ سلامتی کمک میکنه؟ اگر از برخی بیماری ها رنج میبرید، رژیم درمانی به جلوگیری از پیشرفت بیماری کمک میکنه. رژیم درمانی علاوه بر تاثیر بر وزن، مزایای دیگری نیز دارد از جمله:

 • کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری های عملکردی مانند بیماری های قلبی، دیابت، سکته مغزی، برخی سرطان ها و پوکی استخوان
 • سهولت فشار خون بالا
 • کاهش کلسترول بالا
 • بهبود سلامتی
 • افزایش سطح انرژی
 • افزایش ایمنی
 • متعادل کردن هورمون ها
 • بهبود سیستم گوارش
 • کاهش استرس

رژیم درمانی خوب مواد مغذی، ویتامین ها و مواد معدنی مناسبی را به بدن میرسونه. برای این منظور، یک کارشناس تغذیه وعده های غذایی و میان وعده ها را برنامه ریزی میکنه. این وعده ها شامل غذاهای غنی از مواد مغذی و کم کالری هستند. نکات مهم برای رژیم درمانی عبارتند از: میوه و سبزیجات زیاد بخورید، یک دسته غلات کامل بخورید، گوشت های بدون چربی و شیر کم چرب یا بدون چربی را انتخاب کنید.

رژیم درمانی مناسب چه افرادی است؟

 این روش برای چه افرادی مناسب است؟

 رژیم درمانی چیست و آیا برای همه افراد مناسب است؟ رژیم درمانی برای همه افراد در گروه های سنی مختلف ضروری به نظر می رسد. بسته به سن و بدن، نیازهای تغذیه ای افراد متفاوته و برای رشد مناسب و حفظ سلامتی وجود یک برنامه رژیم درمانی لازم میباشد.

همچنین با توجه به مطالبی که اشاره شد رژیم درمانی علاوه بر تاثیر خوبی که در کنترل وزن دارد، مزایای دیگری از جمله پیشگیری از بیماری های زمینه ای دارد. بنابراین داشتن رژیم درمانی کمک زیادی به سلامتی و تندرستی میکنه.

برای مطالعه: رژیم پالئو چیست؟

رژیم درمانی گروه های سنی مختلف

 رژیم درمانی چیست و رژیم درمانی گروه های سنی مختلف چگونه است؟ نیازهای تغذیه ای ما با مراحل مختلف زندگی تغییرمیکند. به منظور تناسب اندام و سلامتی، مهم است که موارد زیر در رژیم غذایی و تغذیه در نظر گرفته شود.

نوزادی (0 تا 12 ماهگی)

 قد نوزادان معمولاً از زمان تولد تا 1 سالگی دو برابر و وزن آنها سه برابر میشه. شیر مادر به طور کلی مواد مغذی، مایعات و انرژی مورد نیاز کودک را تا حدود شش ماهگی تأمین میکنه. توصیه میشه نوزادان تا حدود شش ماهگی منحصراً از شیر مادر تغذیه کنند.

مواد جامد باید در حدود شش ماهگی برای تأمین نیازهای فزاینده تغذیه ای و رشد کودک وارد رژیم آنها بشه. با این حال، شیردهی باید تا دوازده ماهگی و بیشتر از آن ادامه یابد، یا تا زمانی که مادر و کودک تمایل دارند.

کودکان پیش دبستانی و مدرسه ای

هنگامی که کودک مواد جامد میخوره، طیف گسترده ای از غذاها را به منظور اطمینان از تغذیه مناسب برای او تهیه کنید. کودکان خردسال غالباً غذا را انتخاب میکنه، اما باید آنها را به خوردن طیف گسترده ای از غذاها تشویق کرد. امتحان کردن غذاهای جدید میتونه به کودک کمک کند تا غذاهای جدید را بپذیرد.

در دوران کودکی، کودکان تمایل دارند که میزان مصرف غذا را (خود به خود) تغییر دهند تا با الگوی رشد خود مطابقت داشته باشد. نیازهای غذایی کودکان بسته به رشد و میزان فعالیت بدنی آنها بسیار متفاوته. به عنوان مثال نیاز به انرژی، پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی با افزایش سن افزایش مییابد.

در حالت ایده آل، کودکان باید جهت آمادگی برای جهش رشد سریع که در دوران بلوغ تجربه میشه، ذخیره مواد مغذی جمع کنند. افزایش و رشد مناسب وزن نشان می دهد که آیا مصرف غذا مناسبه یا خیر.

رژیم درمانی گروه های سنی مختلف

بلوغ

رشد بچه ها در حالی که به سمت بلوغ میره به مقدار زیادی کیلو ژول و مواد مغذی نیاز دارد. برای دختران، این اتفاق در حدود 10 تا 11 سالگی رخ می دهد. برای پسران این دوره دیرتر و در حدود 12 تا 13 سال اتفاق میافته.

توصیه های تغذیه ای برای این دوره شامل موارد زیره:

 • انرژی اضافی مورد نیاز برای رشد و فعالیت بدنی به جای اینکه فقط از غذاهای بدون کالری تامین بشه میبایست از غذاهایی که مواد مغذی نیز دارند، تهیه بشه.
 • غذاهای آماده و فست فود باید با غذاهای غنی از مواد مغذی مانند نان های سبوس دار و غلات، میوه ها، حبوبات، مغزها، سبزیجات، ماهی و گوشت بدون چربی متعادل بشه.
 • برای افزایش جذب کلسیم باید شیر، ماست و پنیر (با چربی کم) وجود داشته باشد، این امر به ویژه برای رشد استخوان ها بسیار مهمه. پنیر ترجیحاً باید از نوع کم نمک باشد.
 • دختران نوجوان باید به طور ویژه به مصرف شیر و محصولات لبنی تشویق بشه.

جوانان

دور شدن از خانه، شروع کار یا تحصیل و تغییر شیوه زندگی که در اواخر نوجوانی و 20 سالگی رخ میده، می تواند باعث تغییر در رژیم غذایی شود که همیشه برای سلامتی مفید نیست. توصیه های مواد مغذی و رژیم درمانی به سبک زندگی و فعالیت بدنی بستگی دارد.

افراد کهنسال

فعالیت بدنی در دوران پیری زیاد نیست از این رو کربوهیدرات ها و چربی ها باید محدود بشه. با این حال تحلیل عضله رخ میده و شکنندگی استخوان ها معمول، بنابراین پروتئین برای جبران از دست دادن و حفظ رشد سلول ها مورد نیازه.

از آنجا که دندان ها شروع به ریزش میکنند، جویدن مشکل میشه و بنابراین شیر گزینه خوبی برای افراد مسنه.

در اینجا بخوانید: بهترین دانه های برای لاغری کدام دانه ها میباشند؟

هدف از رژیم درمانی چیست ؟

هدف از راین کار چیست ؟

رژیم درمانی چیست و هدف از رژیم درمانی چیست؟ مشکلات عمده سلامتی امروزه به طور فزاینده ای در نتیجه شرایط حاد و مزمن مربوط به تغذیه نامناسب و یا مصرف بیش از حده. بخش عمده ای از بیماری کرونری و سرطان را می توان به عادات غذایی ناسالم و چاقی نسبت داد.

رژیم درمانی چیست و چه نکاتی دارد؟ رژیم درمانی باعث انتخاب متعادل غذاهای حیاتی برای سلامتی میشه. با ترکیب غذاهای مناسب برای هر فرد و نوشیدن آب کافی میتونه به حفظ بهترین سلامتی ممکن کمک کرد. خوردن یک رژیم غذایی مناسب برای سلامتی افراد، گروه هایی که نیازهای ویژه پزشکی و غذایی دارند و کل جمعیتی که دچار سوء تغذیه هستند بسیار مهمه.

رژیم درمانی فردی میتونه بینش مهمی در مورد بیماری های مرتبط با غذا و آموزش در مورد چگونگی تاثیر مواد مغذی مختلف (پروتئین، کربوهیدرات، چربی، الکل) بر بیماری ها یا چاقی فراهم کند. رژیم غذایی می تواند متناسب با نیازهای درمانی بیماران در تشخیص بیماری های خاص باشد، می تواند به کاهش عوارض و یا عوارض جانبی کمک کند و میتونه سلامتی عمومی را بهبود بخشد.

رژیم درمانی آنلاین

 مراجعه حضوری به کارشناس تغذیه برای همه افراد امکان پذیر نیست زیرا بسیاری از افراد به دلیل مشغله فراوان نمی توانند زمانی را برای این کار اختصاص دهند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی این امکان فراهم شده تا بتوان بدون خارج شدن از خانه از رژیم درمانی آنلاین به منظور حفظ سلامت خود استفاده کرد.

 مشاوره تغذیه آنلاین در بیشتر موارد دقیقاً مانند مشاوره تغذیه حضوری کار میکنه: شما با یک مشاوره عمیق در مورد عادات غذایی، سطح فعالیت، سابقه پزشکی و رابطه خود با غذا شروع می کنید.

اکثر برنامه ها، برنامه های غذایی کامل همراه با اعلام حضور در هفته یا ماهانه را ارائه میده. برخی از برنامه ها موارد اضافی مانند جزوات اطلاعاتی را که می توانید داشته باشید، الگوهای برنامه ریزی وعده های غذایی ، برگه های کار و موارد دیگر ارائه میده.

 یکی از برنامه های رژیم درمانی آنلاین، برنامه آنلاین آموزش رژیم درمانی (NTP)است که یک برنامه ده ماهه با راهنمایی مربیان و کاملاً آنلاین میباشد. با پرداختن به اهمیت غذای غنی از مواد مغذی، انتخاب سبک زندگی، سلامتی آشپزی، هدایت مشتری و چگونگی تاثیر عوامل اجتماعی و فردی بر سلامتی، از توانایی ذاتی بدن برای بهبودی حمایت میکنه.

درادامه:

این برنامه نگاهی عمیق به عملکرد و اختلال عملکرد هر سیستم بدن، کیفیت و تأمین مواد غذایی، مهارت های آشپزی، برنامه ریزی وعده های غذایی، موانع و تاثیرات سلامتی ، سلامت عاطفی، عوامل محیطی، اهمیت خواب و حرکت و همچنین استرس و تأثیر آن بر بدن دارد.برنامه رژیم غذایی سالم بسیار موثر خواهد بود در این باره.

Anderson’s Nutrition نیز یکی دیگر از این برنامه هاست که تقریباً برای همه بیماری های بزرگ مزمن و همچنین سرطان و اوتیسم تغذیه درمانی آنلاین پزشکی را ارائه میده.

متخصصان تغذیه ایرانی هم برنامه های رژیم درمانی آنلاین را ارائه میده که با توجه به کارشناس تغذیه متفاوت میباشد.

در رابطه با یک رژیم درمانی آنلاین خوب توجه به این نکته ضروریه که این رژیم باید با توجه به شرایط افراد مختلف انعطاف پذیر باشد.

نکاتی درباره تغذیه و رژیم درمانی

نکاتی درباره تغذیه و رژیم درمانی

رژیم درمانی چیست و چه اصولی دارد؟ اصول رژیم درمانی عبارتند از: حفظ وضعیت تغذیه ای مناسب، اصلاح کمبود یا بیماری در صورت وجود، استراحت دادن به بدن، کمک به سوخت و ساز مواد مغذی و ایجاد تغییر در وزن بدن، در صورت لزوم. رژیم درمانی ممکن است شامل تجویز رژیم های غذایی خاص یا برنامه های غذایی باشد. این رژیم های غذایی خاص یا برنامه های غذایی را رژیم های درمانی مینامند.

رژیم درمانی چیست؟ و چه انواعی دارد؟ رژیم درمانی به یک برنامه غذایی اشاره دارد که مصرف برخی غذاها یا مواد مغذی را کنترل میکنه. این غذاها با رژیم غذایی عادی و منظم سازگار هستند. برخی از انواع رایج رژیم های غذایی شامل رژیم مایع شفاف، رژیم دیابتی، رژیم کلیوی، رژیم بدون گلوتن، رژیم کم چربی، رژیم غذایی با فیبر بالا و غیره. رژیم های درمانی معمولاً توسط متخصصان تغذیه و پزشکان توصیه میشه.

کارشناس تغذیه و رژیم درمانی کیست؟

کارشناس تغذیه کسی که در زمینه رژیم های غذایی و مراقبت های تغذیه ای متخصصه. یک کارشناس تغذیه از علم و اصول تغذیه انسان برای کمک به در درک رابطه بین غذا و سلامتی و انتخاب مناسب رژیم غذایی به منظور دستیابی و حفظ سلامتی و پیشگیری و درمان بیماری استفاده می کند.

متخصصان تغذیه در زمینه های مختلف نقش دارند، به عنوان مثال، سلامت بالینی و عمومی، خدمات غذایی، اداری ، مشاوره، تحقیق یا تدریس. با این حال اکثر متخصصان رژیم درمانی، متخصصان بالینی هستند که در بیمارستان ها، خانه های سالمندان و سایر مراکز مراقبت های بهداشتی، موسسات یا واحدهای تخصصی کار میکنند. 

و وظیفه آنها انجام مراقبت های تغذیه ای برای بیماران با شرایط سلامتی مختلف و ارائه مشاوره های غذایی به بیماران و خانواده های آنهاست. فعالیت هایی که توسط متخصصان تغذیه بالینی انجام می شود شامل موارد زیر است:

کارشناس تغذیه و رژیم درمانی کیست؟
 • جمع آوری، سازماندهی و ارزیابی داده های مربوط به سلامت و وضعیت تغذیه ای افراد، گروه ها و جوامع
 • بررسی و تجزیه و تحلیل نیازها و اهداف غذایی بیماران برای ارائه توصیه های مناسب غذایی
 • تهیه و اجرای برنامه های مراقبت از تغذیه و نظارت، پیگیری و ارزیابی این برنامه ها و تصحیح آن هر جا که لازم باشد
 • محاسبه ارزش غذایی برنامه های غذایی یا وعده های غذایی برنامه ریزی شده
 • تجویز رژیم های درمانی و رژیم های تغذیه ای و پشتیبان ویژه
 • نظارت بر تهیه رژیم های غذایی خاص، فرمول های غذایی ویژه برای بیمارانی که در وضعیت جدی داشته و نیاز به تغذیه ویژه از طریق راه های دهان، روده یا تزریق دارند
 • برنامه ریزی و آماده سازی منوهای پایه و کمک به نظارت بر پرسنل خدمات غذا در تهیه منوها و وعده های غذایی
 • برنامه ریزی کارها در واحد تغذیه برای تسهیل عملکرد موثر آشپزخانه و سایر مناطق تهیه غذا یا غذاخوری

خلاصه نکات مقاله

رژیم درمانی که هم توسط کارشناس تغذیه و هم به صورت آنلاین قابل اجراست میتونه تا حد زیادی در دستیابی به رشد مطلوب و حفظ سلامت عمومی کمک کننده باشد. در رژیم درمانی باید شرایط فرد کاملا در نظر گرفته بشه و متناسب با آن برنامه رژیم درمانی تنظیم گردد. >>> منبع <<<

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فقط تا ساعت 12 شب میتوانید رژیم لاغری 216 رو با تخفیف خریداری کنید!
دریافت رژیم
6 کیلو لاغری در سه هفته! فقط تصورش کن...
چه رژیمیه؟
Your offer is still here!