رژیم غذایی ژنتیکی | درمان چاقی ژنتیکی - های زیبا

رژیم غذایی ژنتیکی

0


همه ما در طول زندگی خود با افرادی روبرو شده ایم که شاید بیشتر از مصرف یک روزه ما، کالری دریافت میکنند اما هرگز چاق نمیشن. علت این تفاوت در دهه های گذشته و با توجه به پیشرفت علم ژنتیک روشن شده. ژنتیک و عوامل موروثی نقش بسیار مهمی را در سوخت و ساز بدن و ویژگی های ظاهری آن ایفا میکنه. به همین دلیله که ایده یک رژیم غذایی واحد برای تمام افراد در حال فراموشیه و رویکرد جدید پزشکان و متخصصان تغذیه، به طراحی رژیم های غذایی منحصر به فرد بر پایه ویژگی های فردی، ژنتیک و سبک زندگی برای هر فرده.


رژیم غذایی ژنتیکی چیست؟

رژیم غذایی ژنتیکی چیست؟


با توجه به پیشرفت علم و همچنین گسترش دانش و اطلاعات بشر در خصوص ژن های مختلف و عملکرد آنها، حال میتونه با بررسی اطلاعات موجود در DNA هر فرد، سبک زندگی و عادات غذایی مناسب را تعریف کرد. رژیم غذایی ژنتیکی به معنای دنبال کردن عادات غذایی مشخص بر اساس ژنتیک و سوخت و ساز بدنه.

در این رژیم غذایی، قواعد کلی در خصوص مصرف چربی، کربوهیدرات، ویتامین ها و سایر مواد مغذی با توجه به نوع ژن های فعال و همچنین حساسیت بدن به مواد غذایی مختلف (مانند گلوتن و لاکتوز) مشخص میشه.

بریا مطالعه: جدیدترین رژیم لاغری سریع


رژیم غذایی بر حسب ژنتیک شما


استفاده از یک رژیم غذایی واحد توسط افراد مختلف، نتیجه های مختلفی را نشان میده. به بیان دیگر، هیچ رژیم غذایی واحدی نتایج کاملا یکسانی را برای تمام افراد به همراه نداره.

علت این تفاوت، ژن های فعال در بدن هر فرده. آنچه ما را از دیگران متفاوت میکنه، ساختار ژنتیکی بدنه. این ساختار ژنتیکی بسیاری از رفتارهای سلولهای بدن، از جمله سوخت و ساز، را تعیین میکنه.

شناخت این ساختار ژنتیکی به ما کمک میکنه تا با توانمندی ها و بیماری های ژنتیکی خود آشنا بشیم و عادات غذایی و سبک زندگی خود را بر این اساس استوار سازیم. یکی از روش های بسیار موثر در از بین بردن چاقی های ژنتیکی، دنبال کردن یک رژیم غذایی بر حسب ژنتیک منحصر به فرد بدن خود شماست.

با انجام یک آزمایش ژنتیک ساده، شما میتونید ژن های چاقی و لاغری فعال در بدن خود را به راحتی شناسایی کنید و سپس عادات غذایی خود را با توجه به عملکرد این ژن ها طراحی کنید. برای دریافت یک رژیم غذایی اصولی میتونید از متخصصی تغذیه و پزشکان کمک بگیرید. این رژیم غذایی بر اساس ویژگیهای فردی شما ساخته میشه و میتونه حداکثر بازدهی را برای شما به همراه داشته باشه.
رژیم غذایی ژنتیکی و رژیم متابولیک آیا با هم شباهت دارن؟ کلیک کنید.


چاقی ژنتیکی چیست؟


یکی از عوامل مهم چاقی در افراد مختلف، محرک های ژنتیکیه. به عنوان مثال، دو فرد با برنامه غذایی کاملا مشابه و سطح فعالیت های فیزیکی یکسان شرایط فیزیکی کاملا متفاوتی را ممکنه تجربه کنند.

علت این تفاوت، وجود ژن های چاقی در افراده که بخشی از چاقی و عدم تناسب اندام در افراد را کنترل میکنه. ژن های چاقی به آن دسته از ژن های بدن گفته میشن که با تحریک احساس گرسنگی در افراد، آنها را دعوت به مصرف مواد غذایی بیشتر میکنه. ازدیاد کالری نهایتا منجر به چاقی در این دسته از افراد میشه. ژن های چاقی یک نقص ژنتیکی نادر در برخی از افراد هستند که از بدو تولد در افراد وجود دارن.


چاقی ژنتیکی معمولا از والدین فرد به او ارث میرسد. اگر شاخص توده بدنی یکی از والدین بالاتر از 30 باشد، احتمال ابتلای کودک به چاقی ژنتیکی نیز افزایش پیدا میکنه. معروف ترین ژن چاقی لپتینه که با افزایش احساس گرسنگی و کاهش کنترل بر روی عادت های غذایی، کالری مصرفی در افراد را بالا میبره.

این ژن همچنین با افزایش تمایل افراد به بی تحرکی، ذخیره انرژی و چربی در بدن را افزایش میده و در نهایت سبب چاقی ژنتیکی در افراد میشه. خوشبختانه چاقی ژنتیکی قابلیت درمان داره.

آثار مخرب ژن های چاقی در بدن را میتونه با بهبود سبک زندگی کاهش داد. افزایش فعالیت بدنی، دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم و همچنین کنترل اضطراب و استرس از جمله پارامترهایی هستند که میتونند در این راستا به شما کمک کنند.

بیشتر بخوانید: قرص تثبیت کننده وزن


رژیم لاغری ژنتیکی

رژیم لاغری ژنتیکی


پس از انجام آزمایش ژنتیک و مشخص شدن ژن های فعال، متخصص تغذیه و یا پزشک معالج رژیم غذایی مشخصی را تدوین میکنه. به عنوان مثال، اگر در خلال آزمایش میتونه مشخص کرد یک فرد نسبت به کدامیک از گروه های چربی و کربوهیدرات حساس تره.

اگر مشخص بشه که ژن های فعال در بدن فرد بیمار امکان جذب کربوهیدرات، سوزاندن قند ها و ترشح انسولین را دارا نیستند، تدوین یک برنامه غذایی با حجم کمتری از کربوهیدارت در دستور کار قرار میگیره. با بررسی نتایج این آزمایش ها همچنین حساسیت های غذایی، مانند حساسیت به لاکتوز و یا گلوتن نیز با درصد دقت بالایی مشخص میشه.

دنبال کردن رژیم های غذایی سلیاکی و یا استفاده از شیر سویا با توجه به نتایج این آزمایش ممکنه در دستور کار قرار بگیره. همچنین با انجام آزمایش ژنتیک، نیاز های بدن به گروه های مختلفی از ویتامین ها، اسید های چرب و آنتی اکسیدان ها مشخص میشه.


با توجه به این نتایج بدست آمده، یک رژیم غذایی ژنتیکی برای افراد تنظیم میشه که ضمن کمک به کاهش وزن، سلامتی عمومی بدن، دندان ها، پوست و مو نیز تضمین میگردد. همچنین دنبال کردن این رژیم غذایی میتونه امکان بروز بیماری های جدی تری در آینده را پیش بینی و خطر بروز آن ها را به حداقل برسونه.

بدیهیه استفاده از یک رژیم غذایی که بر اساس نیاز های بدن شما طراحی شده باشد، بیشتری بازدهی را در زمینه کاهش وزن به همراه خواهد داشت.


درمان چاقی ژنتیکی


چیزی در حدود صد نوع ژن در بدن انسان وجود داره که میتونند به طور مستقیم و یا غیر مستقیم، اضافه وزن وی را کنترل کنند. عوامل محیطی و عادت فرد مهم ترین محرک برای ژن های چاقی هستند.

قرار گرفتن در معرض بوی غذاهای خوشمزه، دیدن آن ها، دسترسی آسان و سریع به مواد غذایی، اضطراب و استرس، نداشتن فعالیت بدنی کافی و مصرف غذا در محیط های مختلف از جمله عواملی هستند که دست در دست ژن های چاقی، به اضافه وزن افراد کمک میکنه.


روش لاغری ژنتیکی

روش لاغری ژنتیکی


علاوه بر دنبال کردن رژیم غذایی ژنتیکی، پیروی کردن از چند توصیه کلی میتونه به شما کمک کنه تا اثر ژن های چاقی را کاهش بدید:
• مصرف پروتئین: مصرف پروتئین سبب میشه که اشتهای شما کاهش پیدا کنه و در فواصل زمانی طولانی تری احساس گرسنگی داشته باشید. این امر به سبب دیر هضم بودن پروتئین در بدنه. بنابراین مصرف پروتئین بیشتر، مانند تخم مرغ و گوشت، میتونه به کاهش اثر ژن های چاقی کمک کنه.


• مصرف قهوه: مصرف قهوه میتونه متابولیسم بدن را افزایش بده و در نتیجه کالری بیشتری از شما بسوزاند. از سویی دیگر، تحقیقات نشان داده که هر فنجان قهوه (حتی با وجود شکر و شیر) چیزی در حدود 63 کالری انرژی داره. این در حالیه که سایر نوشیدنی های هیجان انگیز در منوی کافی شاپ ها تا 4 برابر بیشتر کالری را به بدن شما وارد میکنه. بنابراین دوری از سایر نوشیدنی ها و مصرف بیشتر قهوه میتونه به کاهش وزن شما بسیار کمک کنه.


• حفظ تعادل در برنامه غذایی: در نظر گرفتن تمامی مواد غذایی مورد نیاز بدن با توجه به هرم مواد غذایی و همچنین مصرف وعده های مختلف در زمان های مشخص پارامتر دیگریه که به شما در کاهش وزن و کنترل ژن های چاقی کمک میکنه. به ساعت درونی بدن خود توجه کنید و سعی کنید وعده های صبحانه را زود صرف کنید. این کار به بدن شما کمک میکنه تا سوخت و ساز خود را تنظیم کنند و کاهش وزن با سرعت بیشتری اتفاق میافته.


• مصرف چای سبز: مصرف چای سبز در طول روز میتونه به تنظیم متابولیسم بدن بسیار کمک کنه. مصرف این چای گیاهی میتونه به کنترل قند خون و احساس گرسنگی بسیار کمک کنه و وسوسه های ناشی از ژن های چاقی را به حداقل برسونه.


لاغری ژنتیکی درمان

لاغری ژنتیکی درمان


تا به اینجای کار در خصوص ژن های موثر در چاقی صحبت کردیم، اما شاید جالب باشه بدونید که ژن ها میتونند در لاغری مفرط افراد نیز نقش به سزایی را ایفا کنند.

آزمایش های ژنتیک میتونند ژن های عامل لاغری را به خوبی مشخص کنند و پس از آن با تغییر عادات غذایی و سبک زندگی تحت نظر پزشک و متخصص خواهید توانست لاغری خود را درمان کنید. استفاده از رژیم های چاق کننده که بر اساس ژنتیک شما طراحی شده اند میتونند دریافت کالری بیشتر را برای شما تضمین کنه.

همچنین انجام ورزش هایی جهت عضله سازی، دریافت خواب مناسب و مصرف مکمل های پروتئین دار میتونند در درمان لاغری ژنتیکی موثر واقع بشه.

خلاصه نکات مقاله:


با توجه به پیشرفت علم و افزایش دقت در آزمایش های مختلف، امروزه میتونه ویژگی های ژنتیکی هر فرد را به خوبی مشخص کرد. این شناخت در کنار پیش بینی دقیق رفتار ژن ها در بدن به پزشکان کمک میکنه تا چاقی و لاغری های ژنتیکی، که غالبا از بدو تولد به افراد ارث میرسه، را شناسایی و به شکل موثری درمان کنه.

پس از انجام آزمایش ژنتیک، ژن های غالب شناسایی میشن و با توجه به نوع حساسیت و رفتار آن ها، رژیم غذایی ژنتیکی برای افراد تنظیم میشه. اگرچه مهم ترین کارکرد این رژیم غذایی جدید کاهش و یا افزایش وزن در افراده، اما میتونه از آن برای ایجاد یک سبک زندگی سالم تر و کاهش خطر ابتلا به بیماری های جدی تر نیز بهره جست.

رژیم غذایی ژنتیکی توسط متخصصین تغذیه و پزشکان بر اساس ویژگی های فردی، ساختار ژنتیکی و سبک زندگی افراد طراحی میشن.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فقط تا ساعت 12 شب میتوانید رژیم لاغری 216 رو با تخفیف خریداری کنید!
دریافت رژیم
6 کیلو لاغری در سه هفته! فقط تصورش کن...
چه رژیمیه؟
Your offer is still here!