رژیم متابولیک | رژیم متابولیک بالانس آلمان | رژیم متابولیک 13 روزه - های زیبا

رژیم متابولیک

0


اساس بیشتر رژیم های لاغری بر محدودیت مواد غذایی و در نتیجه محدودیت کالریه. کمتر می بیینم که یک رژیم غذایی بر اساس اصول علمی طراحی شده باشه. علتش هم اینه که خیلی از رژیم های غذایی بیشتر از اینکه به سلامتی افراد توجه کنن به کاهش وزن و جواب دهی توجه میکنن. رژیم متابولیک یکی از رژیم ها مفید در تناسب اندام است.

رژیم متابولیک چیست؟

رژیم متابولیک چیست؟


این رژیم معمولا چهار هفته ایه و هر هفته به سه قسمت تقسیم میشه. در هر مرحله غذاهایی خاصی مصرف میشه و همچنین افراد باید فعالیت های فیزیکی متفاوتی را در هر دوره انجام بدن. در هر مرحله میزان کاهش وزن شما با مراحل دیگه متفاوته، پس در نتیجه حجم غذایی هر مرحله هم متفاوت خواهد بود. در ادامه قبل از بررسی مراحل انواع رژیم لاغری چیست به نظر شما؟ برای درک موضوع کلیلک نمایید.


مرحله اول: روز های دوشنبه و سه شنبه


این مرحله بیشتر تاکید بر کاهش استرس در شما دارد. جالبه که بدونین در بدن یک هورمون وجود داره که مسئول ایجاد استرسه. البته چند تا هورمون داریم که این وظیفه رو دارن ولی از میان اون ها هورمون کورتیزوله که عملکرد اون داخل بدن وابسته به تولید گلوکز از ماهیچه های بدنه.

خوب شاید بگین که این موضوع مگه چه مشکلی داره؟ باید خدمتتون بگم زمانی که متابولیسم بدن شما به سمت استفاده از ماهیچه ها برای تولید گلوکز بره، ماهیچه های بدن میسوزن در حالی که بافت چربی بدن هیچ کاهشی براش اتفاق نمی افته و همین مسئله باعث میشه حتی با وجود لاغر شدن به تناسب اندام نرسیم.

به منظور در این رژیم سعی شده تا در هفته اول تا حد ممکن از این هورمون استرس کاسته بشه.

مطالب مرتبط: رژیم ارتشی

به افراد در هفته اول توصیه میشه که رژیم غذایی دارای کربوهیدرات مصرف کنن و مصرف مواد پروتئینی رو تا حد ممکن کاهش بدن. وجود گلوکز در جریان خون، همچنان که اجازه به چربی سوزی نمیده، اجازه با ماهیچه سوزی هم نمیده و تاثیر مهم ترش اینه که جلوی ترشح هورمون های استرس رو هم می گیره.


مرحله دوم: چهارشنبه و پنچ شنبه


مشخصه این مرحله اینه که چربی سوزی و عضله سازی شروع میشه. در این مرحله باید غذاهای سرشار از پروتئین بخورین در حالی که مصرف غذاهای دارای کربوهیدرات رو تا حد ممکن باید کم کنین.

علت هم اینه که کمبود مصرف گلوکز باعث تحریک چربی سوزی میشه. البته همانطور که قبلا هم گفتیم باعث تحریک ماهیچه سوزی هم میشه، ولی چون ما در این مرحله مصرف پروتئین بالایی داریم، ماهیچه سوزی به ندرت اتفاق می افته.

متخصصین میگن در این مرحله تا میتونین سبزیجات مصرف کنین، علتش هم اینه که افزایش مصرف پروتئین باعث اسیدی شدن شرایط بدن میشه، که همین اسیدی شدن ممکن باعث جلوگیری از سوختن چربی ها بشه.

ولی مصرف سبزیجات چون باعث قلیایی شدن بدن میشه کمک میکنه تا شرایط اسیدی از بین رفته و چربی سوزی صورت بگیره.

بیشتر بخوانید: عوارض رژیم کانادایی چیست؟


مرحله سوم: از روز جمعه تا یکشنبه

این مرحله برای سرعت دادن به سوخت و ساز و چربی سوزی طراحی شده. پس در طول این سه روز باید مصرف غذاهای دارای چربی بیشتر و مصرف کربوهیدرات و پروتئین متعادل باشه.

این شرایط باعث میشه چربی سوزی بیشتری داشته باشین، چون وقتی میزان اسید های چرب در جریان خون افزایش پیدا میکنه تنظیمات بدن بیشتر به سمت چربی سوزی میرن. در این مرحله توصیه میشه که از انوع دانه ها و روغن ها استفاده بشه.


رژیم متابولیسم و یا رژیم متابولیک؟

رژیم متابولیسم و یا رژیم متابولیک؟


در حقیقت این دو واژه کاملا یکسان هستن. واژه متابولیک و متابولیسم هر دو به معنای فرایند های سوخت و ساز در بدن هستن. در این رژیم هم که بر مبنای سوخت و ساز طراحی شده هر دو نام را میتوان استفاده کرد.

با رژیم متابولیک چند کیلو لاغر میشیم ؟


به طور کلی هر رژیم لاغری که همراه با محدودیت کالری باشه، البته اگه به درستی رعایت بشه باعث لاغری میشه. رژیم متابولیک هم از این قاعده مستثنا نیست. در این رژیم علاوه بر اینکه افراد در محدودیت کالری هستن، با توجه به اینکه سوخت و ساز بدن هم افزایش پیدا میکنه باعث میشه سرعت کاهش وزن افزایش پیدا کنه.

میزان کاهش وزن در افرادی که از این رژیم غذایی استفاده میکنن بر اساس فعالیت های روزانه و ورزشی متفاوته. هر چه فعالیت های ورزشی افراد بیشتر باشه میزان کاهش وزن هم بیشتر میشه. و معمولا افراد در این رژیم غذایی حدود 1 الی 2 کیلو در هفته کاهش وزن خواهند داشت.


رژیم متابولیک بالانس آلمان


این رژیم غذایی یک رژیم سالم تغذیه اییه که اساس اون بر سوخت و ساز بدنه. البته فقط این نیست. این رژیم یک روش سالم و درست تغذییه که به راحتی قابل اجرا کردنه. هدف این رژیم ایجاد تعادل در سوخت و ساز تک تک ارگانهای بدنه که در نهایت باعث بهبود شاخص های خونی مثل کلسترول، تری گلیسرید و قند میشه.

از مزایای اصلی اون اینه که افراد در انتها دارای ذهن شاداب و سالم و پوست باطراوت میشن در کنار اینکه به وزن متعادلی هم میرسن.


این رژیم کاملا علمیه و توسط بسیاری از متخصصین و پزشکان تایید شده. این رژیم فقط یک رژیم غذایی کوتاه مدت برای کاهش وزن نیست، بلکه در حقیقت به افراد آموزش میده که سبک درست زندگی رو یاد بگیرن و اجرا کنن.

در حال حاضر این رژیم حدود 15 ساله که در کشور های مختلفی مثل فرانسه، ایتالیا، انگلیس و استرالیا داره اجرا میشه و ده ها هزار نفر بدون استفاده از روش های جراحی خطرناک و قرص های لاغری، تنها با استفاده از این رژیم به کاهش وزن ایده آلشون رسیدن. در این رژیم به هیچ وجه دارو و یا مکمل های غذایی وجود نداره.

افرادی که این رژیم را رعایت می کنن دارای برنامه غذایی کاملا سالم در بردارنده ی مواد غذایی کاملا طبیعی هستن.

رژیم متابولیک :

در این رژیم غذایی به شدت توصیه میشود که افراد از مصرف هر گونه مواد نگهدارنده، شیرین کننده های مصنوعی، امولسیون و مواد هورمونی خودداری کنن. به طور کلی گفته میشه که این رژیم غذایی دو ویژگی مهم داره که شامل:


این رژیم غذایی باعث ارتقاء سلامتی افراد میشه. چرا که برنامه های غذایی این رژیم به صورت موثری باعث پیشگیری از بیماری هایی چون دیابت، سرطان، کبد چرب، روماتیسم و میگرن میشن.


این رژیم غذایی به صورت موثری باعث افزایش کیفیت زندگی میشه، چرا که عادت هایی درستی چون ورزش، سرزندگی و وزن متعادل رو به افراد هدیه میده.

رژیم متابولیسم 13 روزه

رژیم متابولیسم 13 روزه


رژیم های متابولیسم متفاوتی در جهان مورد استفاده قرار می گیرن. ما در اینجا قصد دارین در مورد یکی از اونها با نام رژیم متابولیسم 13 روزه صحبت کنیم.

این رژیم توسط فردی به نام کوپن هاگن اختراع شده که شامل برنامه های غذایی با پروتئین بالا و چربی بسیار کمه. این رژیم به صورت موثری باعث کاهش وزن میشه. این رژیم غذایی دارای سه وعده ی غذاییه که همون صبحانه، نهار و شامه.

مواد غذایی در وعده ی نهار و شام که بیشتر مواد پروتئینیه ولی در وعده ی صبحانه افراد بیشتر نوشیدنی های گیاهی استفاده میکنن.


در این رژیم شما تنها مجاز هستین در طول روز 900 کالری مصرف کنین. همانطور که میبینین کالری خیلی پایینیه و به سرعت باعث کاهش وزن میشه. مواد غذایی که شما مجاز هستین در این رژیم استفاده کنین شامل:

گوشت بدون چربی، ماهی، مرغ، بوقلمون، سبزیجات و نوشیدنی های گیاهی مثل چای و قهوه ست. به دلیل محدودیت کالری زیادی که در این رژیم غذایی وجود داره تنها افرادی مجازن از اون استفاده کنن که سلامت جسمانی کامل داشته باشن.

اگر این رژیم لاغری به درستی رعایت بشه افراد معمولا کاهش وزن 9 تا 10 کیلو گرم رو در طول روز دارن.


مزایا و معایب رژیم متابولیک


در ابتدا مزایای این رژیم را مورد بررسی قرار میدیم که شامل


یکی از مهم ترین مزیت های این رژیم محدود نکردن افراد به استفاده از یک ماده ی غذایی خاصه.

هر ماده ی غذایی رو در هر وعده ای که خواستین میتونین استفاده کنین، فقط باید حواستون باشه که درصد کدها رو رعایت کنین.


در این رژیم غذایی مصرف کربوهیدرات بسیار محدود شده که و تنها مجاز به استفاده از مواد کربوهیداراتی هستین که قند ساده نداشته باشن مثل آرد و یا برنج


معایب این رژیم شامل:

معایب این رژیم شامل:


بسیاری از متخصصین عقیده دارن در این رژیم غذایی تعادل غذایی وجود نداره. علتش هم اینه که مواد پروتئینی به عنوان مواد اصلی این رژیم هستن و همین مورد باعث میشه مواد ریز مغذی کمتر استفاده بشن.


یکی از معایب ویژه این رژیم استفاده کردن از چربی های اشباعه. این زمانی مشکل ساز میشه که این چربی ها همراه پروتئین استفاده بشه، چون باعث سوق دادن افراد به سمت کبد چرب میشه.


این رژیم غذایی از نظر بعضی متخصصان تایید شده نیس. چون عقیده دارن برنامه های غذایی موجود در این رژیم غذایی مبنای علمی نداره و فقط بر اساس تجربیات افراد جامعه ست.


خلاصه نکات مقاله


رژیم متابولیک به عنوان یک رژیم غذایی موثر در کاهش وزن به شمار میره که اساس اون بر افزایش سوخت و ساز بدنه.

این رژیم علاوه بر اینکه برنامه غذایی به افراد ارائه میکنه، اون ها رو تشویق میکنه تا فعالیت های ورزشی هم داشته باشن که این موضوع یکی از مزیت های مهم این رژیم به شمار میره. البته ناگفته نماند که این رژیم دارای معایبی هم هست که از آن جمله می تونیم به مصرف پروتئین بالا در این رژیم اشاره کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فقط تا ساعت 12 شب میتوانید رژیم لاغری 216 رو با تخفیف خریداری کنید!
دریافت رژیم
6 کیلو لاغری در سه هفته! فقط تصورش کن...
چه رژیمیه؟
Your offer is still here!