رژیم ولومتریک چیست؟ | مزایا و معایب رژیم ولومتریک - های زیبا

رژیم ولومتریک چیست؟

0

در این هیاهوی انواع و اقسام رژیم، رژیمی که امروز میخوایم شما را با آن آشنا کنیم، رژیم غذایی ولومتریک یا رژیم غذایی حجمیه.با ما همراه باشید تا درباره ی جزئیات بیشتر رژیم ولومتریک، فواید و معایب آن، جدول رژیم غذایی آن و دیگر نکاتی که قبل از شروع این رژیم لازمه به آن آگاه شوید، اطلاعاتی را کسب کنیم


رژیم ولومتریک چیست

رژیم ولومتریک چیست

رژیم ولومتریک یا همان رژیم غذایی حجمی اولین بار توسط باربارا رولز، استاد دانشگاه ایالتی پن مطرح شد. این رژیم که یک رژیم غذایی ساختاریه بیشتر بر خوردن تاکید دارد و از خوردن منع نمیکنه زیرا هدف این رژیم سیری کامله. غذاهای این رژیم را بیشتر میوه و سبزیجات تشکیل میده.

زیرا داشتن آب نسبتا زیاد باعث تراکم انرژی و وجود کالری کمتر در آنها میشه. البته که قدرت سیر کنندگی آنها با غذاهایی که کالری نسبتا زیادی داره، تفاوتی نداره و پایه گذارانش معتقدند با خوردن میوهها و سبزیجات در دوره های آن میتوان سیر شد.


این رژیم هم چون رژیم مدیترانه ای طرفداران بسیار زیادی داره زیرا با انتخاب این رژیم مواد غذایی مصرفی محدود نمیشه و افراد از خوردن غذاهای مورد علاقه شان محروم نمیشه و این باعث میشه که رژیم غذایی آزادی داشته هست .

میوه و سبزیجات از ارکان اصلی آن


رژیم حجمی یا ولومتریک تعیین کالری را در اختیار فرد قرار داده و یاد میده چگونه چگالی یک مادهی غذایی را بفهمید و انرژی وعدههای غذایی مصرفیتان را کاهش بدید. این باعث میشه گزینه های کم کالری را انتخاب کنید که زودتر شما را سیر میکنه.

البته باید بدونید که با این رژیم نباید توقع داشته باشید که در مدت زمان کم کاهش وزن را تجربه کنید زیرا این رژیم یک برنامهی دراز مدته که با تنظیم کالری روزانه و فعالیت بدنی میتونید در آن کاهش وزن را تجربه کنید.


این رژیم پنجمین رژیم برتر در بین رژیم های سال 2020 از دیدگاه وب سایت usnews قرار گرفت.به همین سبب است که میتونه جز یکی از انواع رژیم لاغری در خانه به حساب بیاد.


رژیم ولومتریک برای حجم گیری

رژیم ولومتریک برای حجم گیری


رژیم ولومتریک یا رژیم حجمی از آن جهت رژیم حجمی نامیده میشه که در آن حجم مواد غذایی مصرفی نسبت به کالریشان مهمه. در واقع یعنی در این رژیم سعی میشه از مواد غذایی که نسبت حجم به کالری آنها بیشتره و چگالی انرژی کمی داره، استفاده بشه و این مواد غذایی بر دیگر مواد ارجحیت داره. زیرا با داشتن حجم بیشتر کالری کمتری نیز داره و سیر کننده ی سریعی هست.

مصرف مواد غذایی حجیم و کم کالری در رژیم غذایی ولومتریک


البته این رژیم این گونه که پس از آنکه متخصص یا کارشناس تغذیه، مکانیسم بدن شما را مورد بررسی قرار داد و آنالیز کرد، طبق نیازهای بدن شما رژیم غذایی برای شما میچینه که مبتنی بر وجود خوراکیهای کم کالری در تمام وعدههایتان باشه. ضمنا ورزش کردن در این رژیم جزء اصلی آنه.

برای مطالعه: عوارض رژیم کانادایی چیست؟


چه کسانی رژیم ولومترکی گرفتند؟

این رژیم از آن دسته رژیمهاییه که معمولا مورد استفادهی ورزشکاران و کسانی که نیاز به حجم گرفتن داره، قرار میگیره و برای آنها بسیار مفیده. البته که بقیهی مردم نیز میتونند از آن استفاده کنند و بهره ببرند.


آیا این رژیم مناسب من هم هست؟


با توجه به اینکه در رژیم لاغری ولومتریک هیچ نوع مادهی غذاییای حذف نمیشه، این رژیم، رژیم سخت و دشواری نیست و احتمالا این نوع رژیم برای بسیاری از افراد مناسبه.

تنها نکته ی مهمی که توجه زیادی نیاز داره اینهکه به دلیل مصرف زیاد میوهها و سبزیجات در این رژیم، توصیه میشه در صورتی که رابطهی خوبی با میوه و سبزیجات ندارید، از تصمیم به گرفتن این رژیم خودداری کنید زیرا ممکنه اذیت بشید.


البته با توجه به مزیتهای این رژیم توصیه میشه با مصرف میوه و سبزیجات آن کنار بیایید و در صورتی که تمایل به رژیم گرفتن دارید از این رژیم بهره مند بشید و آن را تجربه کنید.

بیشتر بخوانید: ساده ترین روش برای لاغری شکم تا شب عید

میوه و سبزیجات جز اصلی رژیم ولومتریک

میوه و سبزیجات جز اصلی رژیم ولومتریک


در صورتی که کارمند هستید احتمالا نتوانید این رژیم را اجرا کنید، زیرا این رژیم زمان زیادی لازم داره تا وعدههای غذایی اش را آماده کنید. البته که این رژیم برای تمام افرادی که میخوان در دراز مدت شیوهی سالمی برای زندگی داشته هست و سبک زندگی خود را تغییر دهند و بهبود بخشند نیز بسیار مناسبه. زیرا موجب میشه در مدت طولانی تغذیهای سالم داشته باشید.


نکتهی مهم دیگر اینه که ورزش در این رژیم جزئی از واجبات آنه. در این رژیم باید روزی نیم ساعت تا یک ساعت ورزش کنید. در صورتی که شما جز آن دسته از افراد هستید که ورزش کردن برای آنها سخته ، یا باید قید رژیم ولومتریک را بزنید و یا باید به خود سختی بدید و ورزش کردن را جزئی از زندگی روزانه تان کنید. بهرحال انتخاب با خود شماست.

دیگر مطالب: رژیم شوک کتوژنیک چیست؟


مزایا و معایب رژیم ولومتریک

این رژیم غذایی به تمام دلایلی که در بالا نیز به آن پرداخته شد مزایای بیشتری از معایبش داره. حال ببینیم چه مزایا و معایبی را به همراه خود داره و به توضیح آنها بپردازیم:
اولین و مهمترین مزیت رژیم ولومتریک حفظ سلامت بدنه. این اتفاق که به دلیل حذف نشدن هیچ یک از مواد غذایی در رژیم پیش میاد، باعث میشه تنوع زیاد وعدههای غذایی، رژیم را خسته کننده و تکراری نکند.

ضمنا خسته کننده نبودن این رژیم باعث میشه بدون سختی زیاد بتونید آن را به مدت طولانی ادامه بدید. در رژیم ولومتریک برخلاف دیگر رژیمها که گرسنگی زیادی را به فرد تحمیل میکنه، به دلیل استفاده از خوراکی های کم کالری و با حجم زیاد، فرد احساس گرسنگی نخواهد کرد و معده-اش برای طولانی مدت پر میمونه.

علاوه بر اینها به دلیل اینکه با این رژیم ویتامینها و مواد حیاتی بدن خود را با کاهش وزن از دست نمیده، رژیم ولومتریک میتونه گزینهی بسیار مناسبی برای لاغری طولانی مدت شما باشه.

مزایا و معایب

مزایا و معایب


با همهی اینکه این رژیم مزیتهای فراوانی داره اما رژیم ولومتریک هم مانند تمام رژیمها، معایبی نیز داره. اولین عیبی که به این رژیم وارده، وقت گیر بودن آماده کردن وعده های غذاییه. در این رژیم مانند بسیاری از رژیمهای دیگر، شما غذای مخصوص به خود را دارید و باید فرصت آشپزی داشته باشید.

علاوه بر آن، خوردن غذاهایی که سرشار از آب هستند، در لحظه به شما احساس سیری میده اما ممکنهبه سرعت گرسنه بشید. محدودیت نداشتن رژیم هم از دیگر نکاتیه که برخی به آن به چشم عیب نگاه میکنند.

این افراد تمایل دارند که حتما قوانین سختگیرانه و مشخص شدهای داشته هست تا با رعایت آن-ها مطمئنه که وزن خود را کاهش میده. همچنین رژیم غذایی ولومتریک هیچ گونه قانون مشخصی برای چگونگی ورزش کردن در برنامهی خود نداره.


جدول برنامه غذایی رژیم ولومتریک

در این برنامهی رژیمی مواد غذایی به چهار دسته تقسیم میشند. دستهی اول چگالی انرژی بسیار کمی داره و جز غذاهای رایگان محسوب میشه. در بقیه گروهها، کالری از گروه دو تا چهار رو به افزایشه. پس باید در مصرف مواد غذایی دقت به خرج داد و به انرژی دریافتی از آنها توجه کرد.


دست اول (چگالی بسیار کم): میوه ها و سبزیجات غیر نشاسته ای، شیر بدون چربی و سوپ آبگوشته
دسته دوم (چگالی کم): سبزیجات نشاسته ای، غلات، غلات صبحانه، گوشت کم چرب، حبوبات و غذاهای مخلوط کم چرب مانند اسپاگتیه.
دسته سوم (چگالی متوسط): گوشت، پنیر، پیتزا، سیب زمینی سرخ کرده، سس سالاد، نان، بستنی و کیکه.


دسته چهارم (چگالی بالا): کراکر، چیپس، آبنبات، شکلات، کلوچه، آجیل، کره و روغنه.
در رژیم حجمی یا ولومتریک، سه وعده غذایی، دو وعده تنقلات و یک دسر خواهید خورد که بهترین انتخاب ها به شکل زیر هست:
سوپ (80 تا 95٪ آب) – میوه و سبزی (80 تا 95% آب) – ماست (75٪ آب) – پاستا (65٪ آب)

مصرف غذاهای حجیم و کم انرژی در برنامه ی رژیم ولومتریک

مصرف غذاهای حجیم و کم انرژی در برنامه ی رژیم ولومتریک


در این رژیم دستهای از خوردنیها برای شما مجاز هستند که عبارتند از:
میوه ها و سبزیجات غیر نشاسته ای – سوپ های آبگوشتی – ماهی و مرغ – حبوبات – غلات کامل
و همچنین برخی از غذاها را نباید استفاده کنید: تنقلات مانند آب نبات، چیپس، کلوچه، دسرها و بستنی گوشت های فرآوری شده مانند سوسیس و بیکن – نان سفید – شیرینی – کراکرهای فراوری شده – غلات کم فیبر – پنکیک


دستهی دیگری نیز هستند که باید در استفاده از آنها دقت کرد و برایشان محدودیت به خرج داد که عبارتند از: آجیل و دانه ها – چربی ها مانند کره، روغن و لبنیات پرچرب – سبزیجات نشاسته ای مانند سیب زمینی، ذرت و نخود فرنگی – الکل


خلاصه نکات مقاله


رژیم ولومتریک یا حجمی رژیمی نسبتا سالمه که نسبت به مزایایی که داره معایب ناچیز و کمی داره. این رژیم نیازمند آنه که به صورت طولانی استفاده بشه تا کاهش وزن را اعمال کنه نکته ی اصلی این رژیم استفاده از مواد غذایی حجیمه که انرژی کمی داره و میتونه لاغر کننده باشه.


البته این رژیم علاوه بر اینکه میتونه شرایط لاغری را فراهم سازد، خود باعث سالم سازی سبک زندگی میشه. فردی که این رژیم را دنبال میکنه حتی بعد از قطع رژیم نیز سبک زندگی سالمی را ادامه میده. البته این رژیم معایب کمی نیز داره که در بالا به آن پرداختیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فقط تا ساعت 12 شب میتوانید رژیم لاغری 216 رو با تخفیف خریداری کنید!
دریافت رژیم
6 کیلو لاغری در سه هفته! فقط تصورش کن...
چه رژیمیه؟
Your offer is still here!