رژیم های لاغری

رژیم ولومتریک چیست؟

در این هیاهوی انواع و اقسام برنامه غذایی، رژیمی که امروز میخوایم شما را با آن آشنا کنیم، برنامه غذایی ولومتریک یا برنامه غذایی حجمیه.با ما همراه باشید تا درباره ی جزئیات بیشتر رژیم ولومتریک، فواید و معایب آن، جدول برنامه غذایی آن و دیگر نکاتی که قبل از شروع این برنامه غذایی لازمه به آن آگاه شوید، اطلاعاتی را کسب کنیم


رژیم ولومتریک چیست

رژیم ولومتریک چیست

برناه غذایی ولومتریک یا همان برنامه غذایی حجمی اولین بار توسط باربارا رولز، استاد دانشگاه ایالتی پن مطرح شد. این برنامه غذایی که یک برنامه غذایی ساختاریه بیشتر بر خوردن تاکید دارد و از خوردن منع نمیکنه زیرا هدف این برنامه غذایی سیری کامله. غذاهای این برنامه غذایی را بیشتر میوه و سبزیجات تشکیل میده.

زیرا داشتن آب نسبتا زیاد باعث تراکم انرژی و وجود کالری کمتر در آنها میشه. البته که قدرت سیر کنندگی آنها با غذاهایی که کالری نسبتا زیادی داره، تفاوتی نداره و پایه گذارانش معتقدند با خوردن میوهها و سبزیجات در دوره های آن میتوان سیر شد.


این برنامه غذایی هم چون رژیم مدیترانه ای طرفداران بسیار زیادی داره زیرا با انتخاب این برنامه غذایی مواد غذایی مصرفی محدود نمیشه و افراد از خوردن غذاهای مورد علاقه شان محروم نمیشه و این باعث میشه که برنامه غذایی آزادی داشته هست .

مطالب مرتبط: رژیم کتوژنیک

میوه و سبزیجات از ارکان اصلی آن


برنامه غذایی حجمی یا ولومتریک تعیین کالری را در اختیار فرد قرار داده و یاد میده چگونه چگالی یک مادهی غذایی را بفهمید و انرژی وعدههای غذایی مصرفیتان را کاهش بدید. این باعث میشه گزینه های کم کالری را انتخاب کنید که زودتر شما را سیر میکنه.

البته باید بدونید که با این برنامه غذایی نباید توقع داشته باشید که در مدت زمان کم کاهش وزن را تجربه کنید زیرا این برنامه غذایی یک برنامهی دراز مدته که با تنظیم کالری روزانه و فعالیت بدنی میتونید در آن کاهش وزن را تجربه کنید.


این برنامه غذایی پنجمین برنامه غذایی برتر در بین برنامه غذایی های سال 2020 از دیدگاه وب سایت usnews قرار گرفت.

برای مطالعه: رژیم لاغری پا


برنامه غذایی ولومتریک برای حجم گیری

رژیم ولومتریک برای حجم گیری


برنامه غذایی ولومتریک یا برنامه غذایی حجمی از آن جهت برنامه غذایی حجمی نامیده میشه که در آن حجم مواد غذایی مصرفی نسبت به کالریشان مهمه. در واقع یعنی در این برنامه غذایی سعی میشه از مواد غذایی که نسبت حجم به کالری آنها بیشتره و چگالی انرژی کمی داره، استفاده بشه و این مواد غذایی بر دیگر مواد ارجحیت داره. زیرا با داشتن حجم بیشتر کالری کمتری نیز داره و سیر کننده ی سریعی هست.

اگر به دنبال برنامه رژیم لاغری هستید بر روی لینک کلیک کنید.


البته این برنامه غذایی این گونه که پس از آنکه متخصص یا کارشناس تغذیه، مکانیسم بدن شما را مورد بررسی قرار داد و آنالیز کرد، طبق نیازهای بدن شما برنامه غذایی برای شما میچینه که مبتنی بر وجود خوراکی های کم کالری در تمام وعدههایتان باشه. ضمنا ورزش کردن در این برنامه غذایی جزء اصلی آنه.


چه کسانی برنامه غذایی ولومترکی گرفتند؟

این برنامه غذایی از آن دسته برنامه غذایی هاییه که معمولا مورد استفادهی ورزشکاران و کسانی که نیاز به حجم گرفتن داره، قرار میگیره و برای آنها بسیار مفیده. البته که بقیهی مردم نیز میتونند از آن استفاده کنند و بهره ببرند.

برای کاهش وزن سریع میتونید از قویترین چربی سوز شکم و پهلو 7 کیلو در 7 روز استفاده کنید و به تناسب اندام برسید.


آیا این برنامه غذایی مناسب من هم هست؟


با توجه به اینکه در برنامه غذایی ولومتریک هیچ نوع مادهی غذاییای حذف نمیشه، این برنامه غذایی، برنامه غذایی سخت و دشواری نیست و احتمالا این نوع برنامه غذایی برای بسیاری از افراد مناسبه.

تنها نکته ی مهمی که توجه زیادی نیاز داره اینهکه به دلیل مصرف زیاد میوهها و سبزیجات در این برنامه غذایی، توصیه میشه در صورتی که رابطهی خوبی با میوه و سبزیجات ندارید، از تصمیم به گرفتن این برنامه غذایی خودداری کنید زیرا ممکنه اذیت بشید.


البته با توجه به مزیت های این برنامه غذایی توصیه میشه با مصرف میوه و سبزیجات آن کنار بیایید و در صورتی که تمایل به رژیم گرفتن دارید از این برنامه غذایی بهره مند بشید و آن را تجربه کنید.

بیشتر بخوانید: ساده ترین روش برای لاغری شکم تا شب عید

میوه و سبزیجات جز اصلی برنامه غذایی ولومتریک

میوه و سبزیجات جز اصلی رژیم ولومتریک


در صورتی که کارمند هستید احتمالا نتوانید این برنامه غذایی را اجرا کنید، زیرا این برنامه غذایی زمان زیادی لازم داره تا وعدههای غذایی اش را آماده کنید. البته که این برنامه غذایی برای تمام افرادی که میخوان در دراز مدت شیوهی سالمی برای زندگی داشته هست و سبک زندگی خود را تغییر دهند و بهبود بخشند نیز بسیار مناسبه. زیرا موجب میشه در مدت طولانی تغذیهای سالم داشته باشید.


نکته ی مهم دیگر اینه که ورزش در این برنامه غذایی جزئی از واجبات آنه. در این برنامه غذایی باید روزی نیم ساعت تا یک ساعت ورزش کنید. در صورتی که شما جز آن دسته از افراد هستید که ورزش کردن برای آنها سخته ، یا باید قید برنامه غذایی ولومتریک را بزنید و یا باید به خود سختی بدید و ورزش کردن را جزئی از زندگی روزانه تان کنید. بهرحال انتخاب با خود شماست.

دیگر مطالب: رژیم شوک کتوژنیک چیست؟


مزایا و معایب برنامه غذایی ولومتریک

این برنامه غذایی به تمام دلایلی که در بالا نیز به آن پرداخته شد مزایای بیشتری از معایبش داره. حال ببینیم چه مزایا و معایبی را به همراه خود داره و به توضیح آنها بپردازیم:
اولین و مهمترین مزیت برنامه غذایی ولومتریک حفظ سلامت بدنه. این اتفاق که به دلیل حذف نشدن هیچ یک از مواد غذایی در برنامه غذایی پیش میاد، باعث میشه تنوع زیاد وعدههای غذایی، برنامه غذایی را خسته کننده و تکراری نکند.

ضمنا خسته کننده نبودن این برنامه غذایی باعث میشه بدون سختی زیاد بتونید آن را به مدت طولانی ادامه بدید. در برناه غذایی ولومتریک برخلاف دیگر برنامه های غذایی که گرسنگی زیادی را به فرد تحمیل میکنه، به دلیل استفاده از خوراکی های کم کالری و با حجم زیاد، فرد احساس گرسنگی نخواهد کرد و معده-اش برای طولانی مدت پر میمونه.

علاوه بر اینها به دلیل اینکه با این برنامه غذایی ویتامینها و مواد حیاتی بدن خود را با کاهش وزن از دست نمیده، برنامه غذایی ولومتریک میتونه گزینه ی بسیار مناسبی برای لاغری طولانی مدت شما باشه.

مزایا و معایب

مزایا و معایب


با همهی اینکه این برنامه غذایی مزیتهای فراوانی داره اما برنامه غذایی ولومتریک هم مانند تمام برنامه های غذایی، معایبی نیز داره. اولین عیبی که به این برنامه غذایی وارده، وقت گیر بودن آماده کردن وعده های غذاییه. در این برنامه غذایی مانند بسیاری از برنامه های غذایی دیگر ، شما غذای مخصوص به خود را دارید و باید فرصت آشپزی داشته باشید.

علاوه بر آن، خوردن غذاهایی که سرشار از آب هستند، در لحظه به شما احساس سیری میده اما ممکنهبه سرعت گرسنه بشید. محدودیت نداشتن برنامه غذایی هم از دیگر نکاتیه که برخی به آن به چشم عیب نگاه میکنند.

این افراد تمایل دارند که حتما قوانین سختگیرانه و مشخص شدهای داشته هست تا با رعایت آن-ها مطمئنه که وزن خود را کاهش میده. همچنین برنامه غذایی ولومتریک هیچ گونه قانون مشخصی برای چگونگی ورزش کردن در برنامهی خود نداره.


جدول برنامه غذایی ولومتریک

در این برنامه ی غذایی مواد غذایی به چهار دسته تقسیم میشند. دستهی اول چگالی انرژی بسیار کمی داره و جز غذاهای رایگان محسوب میشه. در بقیه گروهها، کالری از گروه دو تا چهار رو به افزایشه. پس باید در مصرف مواد غذایی دقت به خرج داد و به انرژی دریافتی از آنها توجه کرد.


دست اول (چگالی بسیار کم): میوه ها و سبزیجات غیر نشاسته ای، شیر بدون چربی و سوپ آبگوشته
دسته دوم (چگالی کم): سبزیجات نشاسته ای، غلات، غلات صبحانه، گوشت کم چرب، حبوبات و غذاهای مخلوط کم چرب مانند اسپاگتیه.
دسته سوم (چگالی متوسط): گوشت، پنیر، پیتزا، سیب زمینی سرخ کرده، سس سالاد، نان، بستنی و کیکه.


دسته چهارم (چگالی بالا): کراکر، چیپس، آبنبات، شکلات، کلوچه، آجیل، کره و روغنه.
در برنامه غذایی حجمی یا ولومتریک، سه وعده غذایی، دو وعده تنقلات و یک دسر خواهید خورد که بهترین انتخاب ها به شکل زیر هست:
سوپ (80 تا 95٪ آب) – میوه و سبزی (80 تا 95% آب) – ماست (75٪ آب) – پاستا (65٪ آب)

مصرف غذاهای حجیم و کم انرژی در برنامه ی غذایی ولومتریک

مصرف غذاهای حجیم و کم انرژی در برنامه ی رژیم ولومتریک


در این برنامه غذایی دستهای از خوردنیها برای شما مجاز هستند که عبارتند از:
میوه ها و سبزیجات غیر نشاسته ای – سوپ های آبگوشتی – ماهی و مرغ – حبوبات – غلات کامل
و همچنین برخی از غذاها را نباید استفاده کنید: تنقلات مانند آب نبات، چیپس، کلوچه، دسرها و بستنی گوشت های فرآوری شده مانند سوسیس و بیکن – نان سفید – شیرینی – کراکرهای فراوری شده – غلات کم فیبر – پنکیک


دستهی دیگری نیز هستند که باید در استفاده از آنها دقت کرد و برایشان محدودیت به خرج داد که عبارتند از: آجیل و دانه ها – چربی ها مانند کره، روغن و لبنیات پرچرب – سبزیجات نشاسته ای مانند سیب زمینی، ذرت و نخود فرنگی – الکل


خلاصه نکات مقاله


برنامه غذایی ولومتریک نسبتا سالمه که نسبت به مزایایی که داره معایب ناچیز و کمی داره. این برنامه غذایی نیازمند آنه که به صورت طولانی استفاده بشه تا کاهش وزن را اعمال کنه نکته ی اصلی این برنامه غذایی استفاده از مواد غذایی حجیمه که انرژی کمی داره و میتونه لاغر کننده باشه.


البته این برنامه غذایی علاوه بر اینکه میتونه شرایط لاغری را فراهم سازد، خود باعث سالم سازی سبک زندگی میشه. فردی که این برنامه غذایی را دنبال میکنه حتی بعد از قطع این برنامه غذایی نیز سبک زندگی سالمی را ادامه میده. البته این برنامه غذایی معایب کمی نیز داره که در بالا به آن پرداختیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا