رژیم شوک کتوژنیک چیست؟ | رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزنی - های زیبا

رژیم شوک کتوژنیک چیست؟

0

رژیم غذایی با چربی و پروتئین زیاد اما کربوهیدرات بسیار کم را رژیم شوک کتوژنیک یا رژیم کتو مینامند. بیشتر سلولهای بدن ترجیح میده از قند خون (گلوکز) به عنوان منبع اصلی انرژی خود استفاده کنه. این فرآیند کتوژنز نامیده میشه و دلیل نام گذاری این رژیم هم همینه.


رژیم شوک کتوژنیک چیست؟

رژیم شوک کتوژنیک چیست؟

رژیم شوک کتوژنیک یک برنامه محبوب کاهش وزن با کربوهیدرات کمه که علاوه بر کمک به سوزاندن چربی احساس گرسنگی کمتری در شما ایجاد میکنه. همچنین به حفظ ماهیچه کمک میکنه.
برای افراد سالمی که دیابت ندارند و باردار نیستند،در این رژیم معمولاً پس از 3 یا 4 روز خوردن کمتر از 50 گرم کربوهیدرات در روز شروع میشه.

یعنی حدود سه برش نان، یک فنجان ماست میوه ای کم چرب یا دو موز کوچک. شما همچنین میتونید با روزه داری رژیم را شروع کنید.


چرا باید رژیم شوک کتوژنیک بگیریم؟


در این قسمت 10 فایده ثابت شده رژیم های غذایی کم کربوهیدرات و از جمله رژیم شوک کتوژنیک برای سلامتی آورده شده که به شما برای رسیدن به پاسخ این پرسش که چرا باید این رژیم را بگیریم کمک میکنه.


• باعث کاهش اشتها میشه.
مطالعات نشان میده که کاهش کربوهیدرات ها میتونه به طور خودکار اشتها و کالری دریافتی شما را کاهش بده.
• منجر به کاهش وزن بیشتر میشه.
کاهش کربوهیدرات ها یکی از ساده ترین و موثرترین روش ها برای کاهش وزنه.
• چربی حفره شکم کم میشه.


دو نوع اصلی چربی شامل چربی زیر پوستی که در زیر پوست شما و چربی احشایی که در حفره شکم شما جمع میشه و در بیشتر مردان دارای اضافه وزن معموله.


رژیم های کم کربوهیدرات در کاهش این چربی مضر شکم بسیار موثر هستند. در حقیقت، به نظر میرسه که بیشتر قسمت چربی هایی که افراد با رژیم های کم کربوهیدرات از دست میدهند از حفره شکمه. این امر در نهایت منجر به کاهش شدید خطر بیماری های قلبی و دیابت نوع 2 میشه.

تثبیت وزن با رژیم شوک کتوژنیک

تثبیت وزن با رژیم شوک کتوژنیک

• تری گلیسیریدها به شدت افت میکنه.


رژیم های کم کربوهیدرات در کاهش تری گلیسیرید خون که مولکول های چربی هستند و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش میدهند بسیار موثره.


• افزایش سطح کلسترول خوب (HDL)
یکی از بهترین راه ها برای افزایش سطح HDL، خوردن چربی است و رژیم های کم کربوهیدرات حاوی مقدار زیادی چربی هستند.


• کاهش قند خون و سطح انسولین
برخی از افراد ادعا میكنند كه این رژیم ها به دلیل چربی زیاد باعث افزایش كلسترول و ایجاد بیماری قلبی میشه. با این حال، در اکثر مطالعات علمی ارزش رژیم های کم کربوهیدرات برای سلامتی ثابت شده است.


رژیم های کم کربوهیدرات و رژیم میتونه به ویژه برای افراد دیابتی و مقاومت به انسولین که میلیون ها نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار میده، مفید باشه.

درادامه:


• باعث کاهش فشار خون میشه.
رژیم های غذایی کم کربوهیدرات یک روش موثر برای کاهش فشار خونه که میتونه خطر ابتلا به این بیماری را کاهش بده و منجر به زندگی طولانی تر بشه.
• موثر در برابر سندرم متابولیک


با رژیم شوک کتوژنیک ، علائم سندرم متابولیک تقریباً از بین میره.
• بهبود سطح کلسترول بد (LDL)
• درمانی برای چندین اختلال مغزی


مطالعات نشان میده افرادی که رژیم های کم کربوهیدرات مانند این رژیم دارند نسبت به رژیم های کم چربی سریعتر وزن کم میکنند.
این به این دلیله که رژیم های کم کربوهیدرات آب اضافی بدن را از بین میبره، سطح انسولین را کاهش میده و منجر به کاهش سریع وزن در یکی دو هفته اول میشه.

در مطالعات مقایسه ای بین رژیم های کم کربوهیدرات و کم چربی مشخص شده که افرادی که کربوهیدرات خود را محدود میکنند، گاهی اوقات 2 تا 3 برابر وزن کم میکنند، بدون اینکه گرسنه باشند.
مطالعه ای در بزرگسالان چاق نشان داد که این رژیم به ویژه برای شش ماه در مقایسه با رژیم لاغری معمولی موثر بود. بعد از آن، تفاوت در کاهش وزن بین رژیم ها ناچیز بود.


تقریباً بدون استثنا، رژیم های کم کربوهیدرات مانند رژیم نسبت به رژیم های کم چربی منجر به کاهش وزن کوتاه مدت میشه. با این حال، به نظر میرسه رژیم های غذایی کم کربوهیدرات در طولانی مدت مزیت خود را از دست میدهند.


چه افرادی این رژیم را گرفته اند؟

چه افرادی این رژیم را  گرفته اند؟


افراد زیادی از این رژیم را انتخاب کرده از جمله افراد مشهوری مثل: هلی بری، لبرون جیمز، تیم تیبو، ونسا هوجنز، کورتنی کارداشیان و آدریانا لیما.


مزایای رژیم شوک چیست؟


رژیم شوک کتوژنیک مزایایی فراتر از کاهش وزن میتونه داشته باشد. پزشکان میتونند کودکان مبتلا به صرع را تحت این رژیم قرار دهند زیرا این امر میتونه به جلوگیری از تشنج کمک کنه. بزرگسالانی که صرع دارند گاهی رژیم های اصلاح شده اتکینز میخورند.


برخی تحقیقات نشان میده که رژیم های کتوژنیک ممکنه به شما در کاهش خطر بیماری های قلبی کمک کنه. مطالعات دیگر نشان میده که رژیم های غذایی خاص با کربوهیدرات بسیار کم (مانند رژیم شوک کتوژنیک) به افرادی که بیماری هایی مانند: سندروم متابولیک، مقاومت به انسولین و دیابت نوع 2 دارند، کمک میکنه.


محققان همچنین در حال بررسی تأثیر این رژیم ها بر شرایطی از جمله: آکنه، سرطان، سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و بیماری های سیستم عصبی مانند: آلزایمر، پارکینسون و بیماری لو گریگ هستند.

معایب رژیم شوک کتـوژنیک چیست؟


رژیم شوک کتوژنیک که همیشه محبوب بوده است، در درجه اول برای افراد مبتلا به صرع طراحی شده. با این حال، این رژیم میلیون ها نفر در سراسر جهان از جمله هنرپیشگانی مثل هالی بری را به دلیل کارایی در کاهش وزن به خود جلب کرده.


رژیم شوک کتوژنیک یک رژیم غذایی پرچرب و کم کربوهیدرات است که بدن را وادار به سوزاندن چربی و نه کربوهیدرات میکنه. سطح پایین کربوهیدرات باعث کاهش سطح قند خون میشه و بدن شروع به تجزیه چربی میکنه تا از آن به عنوان انرژی استفاده کنه.


در قسمت زیر 5 مورد از معایب رژیم کتو ذکر شده است که نباید از آنها چشم پوشی کرد:

آنفولانزای کتو

آنفولانزای کتو


طبق وبلاگ دانشکده پزشکی هاروارد، در حالی که افراد زیادی تصمیم گرفته اند رژیم شوک کتوژنیک را برای کاهش وزن انتخاب کنند، یکی از مشهورترین عوارض ناشی از آن، آنفولانزای کتو است. طبق گفته محققان هاروارد، آنفولانزای کتو شامل علائمی است که ممکنه دو تا هفت روز پس از شروع رژیم ظاهر شود و ممکنه با سردرد، گیجی، خستگی، تحریک پذیری، حالت تهوع، مشکل خواب و یبوست مشخص بشه.

کتو فاقد فیبر است.


رژیم های معروفی مانند کتو و اتکینز در میان رژیم های دیگر، کاهش مصرف فیبر را نشان میده. فیبر موجود در غذا در بدن حرکت میکنه و غذای باکتری های روده را فراهم میکنه و این باکتری ها اسیدهای چرب کوتاه زنجیره ای تولید میکنند که سلول های روده بزرگ را تغذیه کرده و دارای خواص ضد التهابی هستند.

رژیم شوک و معایب آن


در یک بررسی که در ژورنال BMJ منتشر شده، اشاره شده است که کسانی که روزانه 10 گرم فیبر میخورند، 10 درصد خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در آنها کمتره. بنابراین از آنجا که کتو فاقد فیبره، به نوبه خود ممکنه شرایط ابتلا به سرطان روده بزرگ را تسهیل کند.

کتو عملکرد ورزشی را کاهش می دهد.


مطالعه ای که برای اولین بار در ژورنال پزشکی ورزشی و تناسب اندام در سال 2018 منتشر شد، نشان داد که رژیم های کتوژنیک کوتاه مدت باعث کاهش عملکرد ورزشی در فعالیت هایی میشه که وابستگی زیادی به سیستم های انرژی بی هوازی داره.

کتواسیدوز


کتواسیدوز دیابتی یا DKA یک مشکل خطرناکه که افراد مبتلا به دیابت را درگیر میکنه که باعث میشه چربی با سرعت بسیار بالایی در بدن انسان تجزیه بشه. کبد چربی را تبدیل به سوختی به نام کتون میکنه که در نتیجه باعث اسیدی شدن خون میشه.


مطالعه ای که در Journal of Medical Case Reports منتشر شده است، نشان داد که رژیم های کتوژنیک مانند کربوهیدرات کم و چربی بالا ممکنه باعث ایجاد کتواسیدوز بشه. این مطالعه همچنین اضافه کرد که شیردهی ممکنه باعث تشدید وضعیت بشه و همچنین میتونه باعث کتواسیدوز بشه.

کتو خطر سرطان و بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد.

کتو خطر سرطان و بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد.


مطالعه ای که توسط محققان دانشگاه پزشکی لودز لهستان در انجمن قلب و عروق اروپا ارائه شد، نشان داد که افرادی که رژیم کم کربوهیدرات دارند (مانند رژیم شوک کتوژنیک) بیشترین خطر مرگ و میر قلبی عروقی، عروقی مغزی و سرطانی را دارند.


خلاصه مقاله

رژیم شوک کتوژنیک یک رژیم کم کربوهیدرات و پرچربه که فواید زیادی برای سلامتی داره. در حقیقت، بسیاری از مطالعات نشان می ده که این نوع رژیم غذایی میتونه به شما در کاهش وزن و بهبود سلامتی کمک کنه. این رژیم حتی میتونه فوایدی در برابر دیابت، سرطان، صرع و بیماری آلزایمر داشته باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فقط تا ساعت 12 شب میتوانید رژیم لاغری 216 رو با تخفیف خریداری کنید!
دریافت رژیم
6 کیلو لاغری در سه هفته! فقط تصورش کن...
چه رژیمیه؟
Your offer is still here!