رژیم های لاغری

رژیم زون

رژیم زون ادعا میکنه که میتونه ورم ها را در بافت های مختلف بدن کاهش بده. به باور پزشکان تغذیه، این ورم ها دلیل اصلی افزایش وزن، بیماری و پیری زودرس در انسان میشه.

رژیم زون چیست؟

رژیم زون چیست؟


رژیم زون برای دهه های متمادیه که محبوبیت زیادی پیدا کرده. بر اساس قواعد این برنامه شما باید مقدار مشخصی از پروتئین، کربوهیدرات و چربی را در هر وعده غذایی مصرف کنید تا ورم های بدن را کاهش بدید و از جنبه های دیگر، به سلامتی بدن خود کمک کنید.


بر اساس قواعد برنامه هر وعده غذایی شما باید شامل 40 درصد کربوهیدرات، 30 درصد پروتئین و 30 درصد چربی باشه. به عنوان بخشی از این برنامه، کربوهیدرات ها باید از ضریب گلیسمی پایینی برخوردار باشه.

به بیان دیگر، شما باید از کربوهیدرات هایی استفاده کنید که به آرامی قند را به جریان خون بدن اضافه میکنه و بدین ترتیب برای مدت زمان طولانی تری، احساس سیری را در بدن شما حفظ میکنه. پروتئین ها در برنامه باید عاری از چربی باشه و همچنین از چربی های غیر اشباع باید استفاده بشه. همانطور که میدانید در رژیم کتوژنیک میزان مصرف کربوهیدرات به شدت پایین میاد میتونید برای آشنایی با این رژیم روی لینک رو به رو نمونه رژیم کتوژنیک کلیک کنید.


متخصصان تغذیه و همچنین محققانی که برنامه را طراحی کرده اند، معتقد هستند که با کاهش ورم های بدن، افراد با نرخ بیشتری چربی ها را از دست میده؛ روند پیری در این افراد کاهش پیدا میکنه؛ خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمتر شده و عملکرد فیزیکی افراد بهبود پیدا میکنه.


برنامه غذایی زون سی سال پیش توسط دکتر باری سیرز به منظور کاهش ورم های ناشی از تغذیه غلط پایه ریزی شد. برنامه غذایی زون به شما کمک میکنه تا وزن اضافی خود را کاهش بدید و از نظر فیزیکی و روحی شرایط بهتری را تجربه کنید. برنامه یک برنامه تغذیه طولانی مدته و بر اساس مشاهدات و تحقیقات دکتر سیرز بر روی نحوه عملکرد غذاهای مختلف بر سیستم هورمونی و ژنتیکی بدن، پایه ریزی شده.برای مشاهده برنامه رژیم غذایی کلیک کنید.


راهنمای کامل رژیم زون و ویژگی های آن


در روش زون شما احتیاج دارید که هر پنج ساعت یک بار، یک وعده غذایی مصرف کنید و هیچگاه برای پنج ساعت متوالی گرسنه نمونید. برای تعیین وعده های غذایی در برنامه غذایی زون میتونید از روش های مختلفی استفاده کنید. ما در اینجا دو شیوه متداول طراحی وعده های غذایی در این برنامه غذایی را بررسی خواهیم کرد.آیا برنامه غذایی زون جز رژیم پاکسازی بدن به حساب میاد؟


طراحی وعده های غذایی در برنامه غذایی زون

روش چشمی برای طراحی وعده های غذایی در رژیم غذایی زون:

این روش یکی از آسانترین و سریع ترین روش ها برای شروع برنامه غذایی زون و ایجاد عادات تغذیه ای بر اساس استاندارد این رژیمه. همانطور که از نام این روش مشخصه، دست و چشمان شما تنها ابزارهایی هستند که برای شروع رژیم به آنها احتیاج دارید.

بر اساس این روش از اندازه کف دست برای تعیین اندازه هر وعده غذایی استفاده میشه. برای بخش بندی هر وعده غذایی میتونید به صورت چشمی عمل کنید. شما میتونید بشقاب خود را به سه قسمت مساوی تقسیم کنید:


• پروتئین خالص: یک سوم از بشقاب خود را به پروتئین خالص اختصاص بدید. اندازه مواد پروتئینی باید به اندازه یک کف دست باشه و ضخامت آن نیز باید متناسب با ضخامت کف دست شما باشه. این بخش میتونه شامل سفیده تخم مرغ، ماهی، گوشت خالص و لبنیات کم چرب باشه.

حتما بخوانید: قند رژیمی چیست؟


• کربوهیدرات: دو سوم دیگر از بشقاب خود را به کربوهیدرات ها اختصاص بدید. شما میتونید از سبزیجات رنگارنگ و کمی میوه استفاده کنید. بهتره از سبزیجات و میوه هایی که درصد بالایی از قند طبیعی را دارا هستند، خودداری کنید. سبزیجاتی مانند سیب زمینی ها و ذرت و میوه هایی مانند موز و انگور در دسته کربوهیدرات هایی با قند بالا قرار میگیره.


• چربی: شما میتونید مقدار کمی چربی غیر اشباع را به وعده غذایی خود اضافه کنید. این بخش میتونه شامل آووکادو، روغن زیتون و بادام باشه.


روش چشمی بسیار آسانه و میتونه برای افراد مبتدی که به تازگی برنامه غذایی زون را آغاز کرده اند، مناسب باشه. این روش همچنین بسیار انعطاف پذیره و به شما کمک میکنه تا در رستوران، سفر و پیک نیک نیز بتونید به برنامه خود وفادار باقی بمونید.

نمونه برنامه غذایی زون


این روش به شما کمک میکنه تا برنامه غذایی خود را با توجه به بدنتان طراحی کنید و میزان پروتئین، کربوهیدرات و چربی لازم بدن برای هر روز را به راحتی محاسبه کنید. تعداد واحد های غذایی که به ازای هر روز باید مصرف کنید به وزن، قد، سایز کمر و باسن شما بستگی داره. یک مرد بالغ به طور متوسط به 14 واحد غذایی در هر روز احتیاج داره.

این در حالی است که هر زن بالغ به به طور متوسط به 11 واحد غذایی در روز نیاز پیدا میکنه. وعده های غذایی اصلی، مانند صبحانه، ناهار و شام شامل سه الی پنج واحد غذایی هستند و میان وعده ها تنها شامل یک واحد غذایی میشن.


هر واحد غذایی زون به تنهایی شامل یک واحد پروتئین، یک واحد چربی و یک واحد کربوهیدراته. هر واحد پروتئینی شامل 7 گرم پروتئین، هر واحد کربوهیدرات شامل 9 گرم کربوهیدرات و هر واحد چربی شامل 1.5 گرم چربی میباشه.


در تصویر زیر هرم غذایی برنامه را مشاهده میکنید. شما میتونید برای طراحی وعده های غذایی خود از اطلاعات این هرم استفاده کنید. با محدود کردن مصرف دانه ها و نشاسته و افزایش مصرف میوه ها و سبزیجات میتونید به بهبود سیستم هورمونی و کاهش ورم بدن بسیار کمک کنید.

به جز رژیم زون ما یک نوع رژیم داریم به اسم رژیم کانادایی ، این رژیم با تغییر در متابولیسم بدن کار خودش و جلو میبره و به طور کلی میان دریافت کالری رو در بدن به حداق میرسونه و همین امر باعث کاهش وزن میشه.


عوارض و فواید برنامه غذایی زون

عوارض و فواید رژیم غذایی زون


فواید اصلی برنامه عبارتند از:
• کاهش چربی های اضافی بدن در سریع ترین زمان ممکن
• حفظ سلامتی برای مدت زمان طولانی تر
• عملکرد بهتر فیزیکی و روحی
• بهبود عملکرد مغز


علاوه بر موارد فوق، باید به کاهش ورم بخش های مختلف بدن اشاره کرد. این ورم ها میتونند ارتباطات هورمونی میان بخش های مختلف بدن را کنترل کنند و جلوی عملکرد حداکثری سلول های بدن را بگیرند. با دنبال کردن برنامه غذایی زون میتونید عملکرد سیستم هورمونی بدن را به شکل قابل قبولی بهبود ببخشید.

اگرچه برنامه غذایی زون فایده های بسیار زیادی داره اما با این حال میتونه عوارضی را نیز به همراه داشته باشه. این عوارض احتمالی عبارتند از:


• کمبود کلسیم: فراورده های لبنی و منابع کلسیم در این برنامه چندان مورد توجه نیستند و دنبال کردن این برنامه در مدت زمان طولانی و بدون توجه به این موضوع، میتونه به ذخیره های کلسیم بدن آسیب جدی وارد کنه.
• کمبود ویتامین ها: محدود کردن مواد غذایی میتونه بر روی مصرف ویتامین هایی مانند ویتامین C و فولیک اسید ها نیز اثر بگذاره.
• بیماری های کلیوی: برنامه غذایی که بر اساس مصرف زیاد پروتئین طرح ریزی بشه، میتونه فشار زیادی را بر روی کلیه ها وارد کنه و خطر ابتلا به بیماری های کلیوی را افزایش بده.
• هزینه: دنبال کردن استاندارد های برنامه میتونه هزینه زیادی را به دنبال داشته باشه.


چه کسانی رژیم زون گرفته اند؟

چه کسانی رژیم زون گرفته اند؟


رژیم زون یکی از برنامه های غذایی بسیار محبوب در سراسر دنیاست و دنبال کردن آن برای افراد با علایق و تمایلات غذایی مختلف، آسانه. افراد مشهوری مانند مدونا، جنیفر انیستون، ساندرا بلوک و سارا جسیکا پارکر از جمله افرادی هستند که از این برنامه غذایی استفاده کرده اند.

دنبال کردن رژیم برای افراد گیاهخوار و یا آن دسته از افرادی که به مصرف نوشیدنی های کافئین دار عادت دارند، چندان آسان نیست. از آنجایی که هر وعده غذایی شامل 30 درصد پروتئینه، افرادی که از برنامه های گیاه خواری و یا وگان استفاده میکنند، ممکنه در تامین این بخش از واحد های غذایی دچار مشکل بشن .

از سویی دیگر، بسیاری از افراد گیاهخوار و وگان برای تامین پروتئین مورد نیاز بدن خود، به دانه های گیاهی وابسته هستند. از آنجایی که برنامه غذایی زون مصرف این دسته از مواد غذایی را محدود میکنه، این افراد ممکنه از نظر تامین پروتئین مورد نیاز بدن خود دچار مشکل بشن.


مصرف کافئین، نوشیدنی های تجاری و برخی از چایی ها میتونند بر روی سطح انسولین خون شما تاثیرگذار باشه. از آنجایی که یکی از بخش های مهم برنامه غذایی، تعیین سطح انسولین در بدنه مصرف این دسته از نوشیدنی ها در خلال برنامه غذایی توصیه نمیشه. شما میتونید حداکثر یک بار در طول روز از کافئین مصرف کنید.

شاید به همین سبب دنبال کردن این برنامه غذایی برای افرادی که به کافئین برای فعالیت های روزانه خود وابسته هستند، دشوار باشه.
رژیم برای افراد مبتلا به بیماری های دیابت و سلیاک نیز انتخاب مناسبیه.


سوالات متداول

رژیم زون چیست ؟

رژیم زون، رژیمی است که شما براساس اون باید مقدار مشخصی کربوهیدرات،چربی و پروتئین در طول روز مصرف کنید.

چه کسانی نمیتونند از رژیم زون استفاده کنند؟

افرادی که دچار بیماری زمینه ایی هستند و یا بیماری کلیوی دارند.


خلاصه نکات مقاله


رژیم یک برنامه غذایی دقیقه که به شما اجازه میده در واحد های مشخص، کربوهیدارت های ساده، پروتئین و چربی های غیر اشباع را به بدن خود برسونید.

بدین ترتیب شما میتونید سطح انسولین و برهمکنش های هورمونی بدن خود را در سطح اندامی کنترل کنید و به وسیله آن، کاهش وزن، بهبود عملکرد و زندگی سالم تری را تجربه کنید. برای دنبال کردن برنامه غذایی میتونید از روش های ساده، مانند روش چشمی، آغاز کنید و پس از مدتی به روش های پیشرفته تر، مانند روش واحد های غذایی، بپردازید.

اگرچه برنامه غذایی کاهش وزن و بهبود عملکرد اندام های مختلف بدن را تضمین میکنه، اما عدم توجه آن به سایر ویتامین ها و کلسیم میتونه در مواردی مشکل ساز بشه. بهتره در کنار دنبال کردن برنامه غذایی، از ویتامین ها و سایر مکمل های غذایی نیز استفاده کنید. این برنامه برای افرادی که از بیماری های سلیاک و دیابت رنج میبرند، بسیار مناسبه.

دنبال کردن این برنامه غذایی برای افراد گیاهخوار، وگان و آن دسته از افرادی که معمولا از نوشیدنی های کافئین دار استفاده میکنه، میتونه کمی دشوار باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا