تثبیت وزن بعد از رژیم کتوژنیک | رژیم تثبیت وزن چگونه است ؟ - های زیبا

تثبیت وزن بعد از رژیم کتوژنیک

0

یکی از انواع رژیم لاغری، رژیم لاغری کتوژنیکه. این رژیم در بازه کوتاهی برنامه ریزی میشه و بدون کربوهیدراته. به دلیل شرایط خاصی که این رژیم داره خروج از آن و تثبیت وزن بعد از رژیم کتوژنیک اهمیت بالایی داره.

تثبیت وزن بعد از رژیم کتوژنیک

تثبیت وزن بعد از رژیم کتوژنیک


رژیم کتوژنیک نوعی رژیم بدون کربوهیدراته که بر اساس چربی و پروتئین برنامه ریزی شده و کربوهیدرات تنها به صورت دوره ای مصرف میشه. رژیم کتوژنیک یک دوره کوتاه داره برای همین دغدغه بزرگ کسانی که از این رژیم پیروی میکنن رژیم تثبیت وزن بعد از رژیم کتوژنیکه.

کسایی که به هر دلیلی از رژیم کتوژنیک خارج میشن به دنبال روش هایی هستن که بتونن کاهش وزنی که در دوره رژیم داشتن حفظ کنن و دوباره به وزن قبلی خود برنگردن. در ادامه چند راه حل برای تثبیت وزن بعد از رژیم کتوژنیک ارائه میدیم.

کربوهیدرات های ناسالم و اضافی رو برای تمام عمر از برنامه غذاییتون حذف کنین فست فود، غذاهای نیمه آماده و فرآوری شده رو از برنامه غذاییتون حذف کنیم ؛

برای اضافه کردن کربوهیدرات به برنامه غذایی بعد از رژیم کتوژنیک به آرامی باید این کار رو انجام بدین و حداکثر روزی سی کربوهیدرات به برنامه اضافه کنید. از رژیم شوک کتوژنیک نیز میتونید استفاده کنید. با این کار از مشکلات احتمالی که امکان داره پیش بیاد جلوگیری میکنین و افت قند خون هم جلوگیری میکنین.

رژیم تثبیت وزن چگونه است


اولین ایده ای که برای کاهش وزن به ذهن افراد میرسه کاهش وزن با رژیم لاغریه. رژیم لاغری انواع مختلفی داره که هرکدوم ویژگی های مخصوص به خودشون رو دارن. اما نکته بسیار مهمی که وجود داره اینه که تثبیت وزن بعد از کاهش وزن با رژیم از اهمیت بسیار بالایی برخورداره.

در بخش قبل عنوان کردیم که برای تثبیت وزن بعد از رژیم کتوژنیک به صورت اختصاصی باید چه نکاتی رو رعایت کرد در این بخش به این سوال پاسخ میدیم که رژیم تثبیت وزن چگونه است ؟

رژیم رو به یک سبک زندگی تبدیل کنیم
وقتی رژیم میگیرین نباید به این دید نگاهش کنین که یک فداکاری دوره ایه و بعد از تموم شدنش غذاخوردنتون به نوعی باشه که دوباره به وزن قبلیتون برگردین. باید به رژیم به دید سبک زندگی نگاه کنین و به اصولی که داره پایبند باشین.

مطالب مرتبط: لاغری بدون رژیم ممکن است؟

روی وزنتون نظارت داشته باشین

روی وزنتون نظارت داشته باشین


برای تثبیت وزن بعد از لاغری باید یکی دیگر از اصولی که باید رعایت کنین نظارت روی وزنتونه. وزنتون رو بر اساس یک برنامه منظم چک کنین و اگر متوجه شدین از اندازه ای که باید باشد تغییر کرده برای برگردوندن وزنتون به حالت قبل سریعا اقدام کنین.

برای افرادی که در مرحله تثبیت وزن هستن باید هفته ای یک بار خودشون رو وزن کنن. اگر بیش از حد و به صورت روزانه وزنتون رو بررسی کنین ممکنه تمرکزتون بهم بریزه و استرس بگیرین.

ورزش رو فراموش نکنین
بر اساس تحقیقات کسانی موفق به تثبیت وزن شدن که بعد از دوره رژیم و کم کردن وزن هم دست از ورزش برنداشتن. این کار برای تثبیت وزن بعد از رژیم کتوژنیک هم مناسبه.

روزانه یک ساعت به ورزش نیاز دارین و اگر ورزشی هست که به آن علاقه مند هستین به عنوان برنامه روتین در کار های روزانتون ورزش مورد علاقتون رو قرار بدین. در ابتدا با کمی آزمون خطا برنامه ورزش مناسب تون دستتون میاد. منظور از ورزش حتما ورزش های سنگین نیست. ورزشی مثل پیاده روی هم کافیه.

الگوی سالم غذا خوردن رو ادامه بدین :

الگوی سالم غذا خوردن رو ادامه بدین :


بعد از اینکه دوره رژیم غذاییتون تموم شد متوجه میشین که از غذا خوردن سالم لذت میبرین و دیگر تمایلی به خوردن غذاهای چربی که باعث اضافه وزنتون شدن ندارین. بعد از رژیم به خوردن میوه و سبزیجات توجه ویژه داشته باشین و از خوردن نوشیدنی هایی مثل نوشابه دوری کنین.

آرامشتون رو حفظ کنین و خواب کافی داشته باشین :


خواب و آرامش برای تثبیت وزن بعد از رژیم کتوژنیک و سایر رژیم ها بسیار اهمیت داره. وجود استرس باعث بروز یک سری اختلالات هورمونی میشه که در این شرایط تثبیت وزن هم کار دشواریه.

محدوده وزنی خودتون رو بشناسین :


ممکنه این اتفاق برای شما بیفته که یک روز وزن گیری کنین و مثلا 57 کیلو باشین و در نوبت بعدی وزن گیری 58 کیلو باشن. این موضوع نباید تمرکزتون رو بهم بزنه بلکه تمام آدم ها یک محدوده وزنی دارن که در طول هفته وزنشون در حدود محدوده وزنی مخصوص خودشون تغییر میکنه.

از حمایت دیگران بخوردار بشین :


در زمان کاهش وزن حمایت کسانی که وزن کم کردن و هدفی مشابه شما دارن برای شما میتونه خیلی مفید باشه. وقتی به وزن ایده آلتون دسترسی پیدا میکنین برای کسانی که هدفشان شبیه به شماست به یک الگو تبدیل میشین.

صبحانه خوب و سالم بخورین :


صبحانه مهم ترین وعده برای کاهش وزن و تثبیت وزنه. روز رو با وعده پر پروتئین آغاز کنین. این کار سوخت و ساز بدن رو بعد از یک خواب طولانی فعال میکنه. متخصصان تغذیه معتقد هستن روزانه سیزده تا بیست گرم پروتئین در وعده صبحانه باید باشد.

زمان تماشای تلویزیون رو کم کنین :


یکجا نشستن برای کاهش وزن و تثبیت آن مناسب نیست و به همین دلیل ساعات مشاهده تلویزیون باید کاهش پیدا کنه و به حداکثر ده ساعت در هفته برسه. این احتمال میره که کسانی که کم تر تلویزیون میبینن تحرک بیش تری دارن.

وعده های غذاییتون رو بهینه سازی کنین :

وعده های غذاییتون رو بهینه سازی کنین :


برای بهینه سازی وعده ها پروتئین و فیبر بهترین گزینه ها هستن. به دلیل اینکه زمان هضمشون طولانیه و دیرتر گرسنه میشین. هر بار که گرسنه میشین ده گرم میزان پروتئین رو افزایش بدین و از سبزیجات غیر نشاسته ای استفاده کنین.

وقتی فیبر بالا به غذا اضافه میکنین حجم غذا افزایش پیدا میکنه و کالری غذا کم میشه. غذاهایی مثل حبوبات، توت و ملون به این روند کمک میکنن.

آب زیاد بنوشین :
قبل و بعد از غذا آب بنوشین زیرا معده تنها حجم مشخصی از غذا رو داخل خودش جا میده و با این کار ما بخشی از معده رو با آب پر میکنین بنابراین زودتر احساس سیری میکنین. افراد چاقی که نیم ساعت قبل از غذا دو لیوان آب مینوشن نسبت به کسایی که این کار رو نمیکنن در طی 12 هفته کاهش وزن بیش تری دارن.

تثبیت وزن بعد از چاقی


بعضی از افراد رژیم های چاقی میگیرن باید گفت تثبیت وزن بعد از رژیم های چاقی هم به سختی تثبیت وزن بعد از رژیم های لاغریه. برای تثبیت وزن بعد از چاقی هم یک سری نکات هست که باید دنبالشون کنیم. این نکات عبارتند از :

ورزش و رژیم غذایی رو به صورت ناگهانی رها نکنین.

وقتی اضافه وزن پیدا میکنین سعی کنین کمی بیش تر از حد استاندارد توده بدنی وزن اضافه کنین زیرا بعد از رها کردن رژیم غذایی مقداری کاهش وزن دارین.

ورزش منظم و مداوم داشته باشین ؛

غذاهایی که کالری بالا دارن مثل ماکارونی، سیب زمینی، برنج و نان باید مصرف کنن ؛

اگر کسانی که وزن اضافه کردن هنوز برنامه باشگاه رو دنبال میکنن بهترین مکمل هایی که میتونن استفاده کنن شامل گلوتامین، مولتی ویتامین ها و مکمل های دسته گینر است.

رژیم مخصوص دوران خارج شدن از رژیم کتوژنیک

رژیم مخصوص دوران خارج شدن از رژیم کتوژنیک


به دلیل اینکه رژیم کتوژنیک یک رژیم خاصه که در مدت خیلی کمی فرد وزن زیادی کم میکنه خارج شدن ازش باید یک برنامه خوب رو پیروی کنه.

همچنین برای تثبیت وزن بعد از رژیم کتوژنیک نیازه که بر اساس یک برنامه درست از رژیم کتوژنیک خارج بشین. در این بخش از مقاله به بررسی رژیم مخصوص دوران خارج شدن از رژیم کتوژنیک میپردازیم.

مصرف کربوهیدرات رو به آرامی کم کنین :
نباید مصرف کربوهیدرات رو بعد از رژیم کتوژنیک ناگهانی بالا ببرین چون باعث نوسانات قند خون در بدن میشه. همچنین باعث بروز حالاتی مثل احساس خستگی، تحریک پذیری، سرگیجه و احساس سبکی سر میشه.

هرکس واکنش های متفاوتی داره اما چیزی که مشخصه اینه که افزودن کربوهیدرات به رژیم غذایی باید به آرامی صورت بگیره.

در رژیم غذایی از کربوهیدرات هایی که جذب سختی دارن استفاده نکنین :


وقتی بعد از رژیم کتوژنیک قصد دارین کربوهیدرات به رژیمتون اضافه کنین باید از موادی استفاده کنین که علاوه بر کربوهیدرات فیبر و پروتئین زیادی داشته باشن. برای شروع مغزهایی مثل بادام هندی بسیار مناسبن. آووکادو نیز برای روزهای آغازین مناسبه. لوبیا برای مراحل بعدی خوبه.

غذای پر فیبر مصرف کنین


بهترین غذاهای پر فیبر به منظور وارد کردن کربوهیدرات به رژیم غذایی غلات کامل، حبوبات و سبزیجات هستن. این مواد به دلیل فیبر بالا جلوی افزایش ناگهانی قند خون رو میگیرن. مرتب آب بنوشید تا فیبرها در سیستم گوارش بهتر به جلو رانده بشن.

مصرف قند رو کنترل کنین :


در رژیم غذایی تثبیت وزن بعد از رژیم کتوژنیک میتونین از چربی بالا استفاده کنین ولی این رفتار رو با قند نمیتونین داشته باشین.

تحقیقات نشان داده مصرف شکر اعتیاد آوره و در طول رژیم کتوژنیک این اعتیاد کم و محدود میشه و با بالا رفتن سطح چربی فرد احساس شادی و سرحالی بدون مصرف قند میکنه. یک قانون کلی که در روزهای اول بعد از رژیم کتوژنیک وجود داره منع مصرف موادیه که بیش تر از 4 گرم قند دارن.

آب فراوان بنوشین :

آب فراوان بنوشین :


کم آبی بدن حس گرسنگی رو القا میکنه درحالی که تنها تشنه هستین.

حواستان به پروتئین باشه :
باید توجه کنین که مواد پروتئینی که میخورین بدون چربی باشه و یا چربی سالم داشته باشه.

ورزش منظم کنین :


با مصرف کربوهیدرات انرژیتون افزایش پیدا میکنه و برای کنترل این انرژی باید ورزش کنین. ورزش باعث تثبیت وزن بعد از رژیم کتوژنیک میشه.

شرایط محیطی رو کنترل کنین :


برای خروج از رژیم کتوژنیک باید شناخت کاملی از زندگی و عادات خود داشته باشین تا بتونین این سبک جدید زندگی رو شروع کنین. تغییرات وزن تنها با رژیم اتفاق نمیفته و سبک زندگی، خانواده، دوستان و میزان فعالیت شما تاثیر بسیاری در آن داره. خروج از برنامه کتوژنیک بدون اصلاح عوامل محیطی ممکن نیست.

ضرورت گرفتن رژیم تثبیت وزن


بعد از پایان یافتن دوره رژیم تثبیت رژیم اهمیت بسیار بالایی داره. شما در طی دوره رژیم چه به هدف چاقی و چه به هدف لاغری به وزن مورد نظر خودتون میرسین. اما چگونه باید وزنتون رو بعد از رژیم هم در حد ایده آل نگهدارین؟ در این قسمت است که ضرورت گرفتن رژیم تثبیت وزن خودش رو نشون میده.

برای تثبیت وزن بعد از رژیم کتوژنیک و سایر رژیم ها باید یک برنامه تثبیت وزن خوب و استاندارد رو دنبال کرد و در کنار آن روش زندگیتون هم درست و متناسب با رژیم تثبیت وزن باشه. در بخش های پیشین تمام نکاتی که در رژیم تثبیت وزن باید رعایت کنین رو عنوان کردیم.

خلاصه نکات مقاله :


در این مقاله تلاش کردیم که شما رو راهنمایی کنیم که در دوره بعد از رژیم و در زمان تثبیت وزن چه اصولی رو دنبال کنین. همونطور که میدونین اهمیت تثبیت وزن به اندازه خود دوره رژیمه.

برای تثبیت وزن بعد از رژیم کتوژنیک و سایر رژیم ها هم عوامل محیطی و سبک زندگی تاثیر گذاره و هم نوع غذا و میزان اضافه کردن آن ها اهمیت داره. همونطور که میدونین رژیم کتوژنیک دوره کوتاهی داره و بر اساس چربی و پروتئین چیده میشه و کربوهیدرات در این رژیم نقشی نداره.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فقط تا ساعت 12 شب میتوانید رژیم لاغری 216 رو با تخفیف خریداری کنید!
دریافت رژیم
6 کیلو لاغری در سه هفته! فقط تصورش کن...
چه رژیمیه؟
Your offer is still here!