رژیم لاغری دختران در سن بلوغ باید چگونه باشد + نمونه برنامه غذایی - سلام زیبا

رژیم لاغری دختران در سن بلوغ باید چگونه باشد + نمونه برنامه غذایی

0

متأسفانه رواج رژیم لاغری بسیار سخت در دختران زیاد شده و این رژیم ها هیچ پایه علمی نداره. محروم کردن منبع های تغذیه ای مهم در دوران بلوغ ضربه های زیادی بر روند رشد دختران میزاره به حدی که در قرن حاضر شاهد اختلالات رشدی بسیاری از دختران بوده ایم و اگه این روند ادامه پیدا کنه ممکنه تأثیرات جبران ناپذیری رو بر سلامت عمومی افراد وارد کنه. سؤالات زیادی درباره رژیم لاغری دختران در سن بلوغ ممکنه ذهن مخاطبان رو درگیر بکنه که با همراهی ما در ادامه‌ این مطلب با شفافیت بیشتر به این موضوع میپردازیم.

رژیم غذایی لاغری دختران در سن بلوغ باید به چه صورت باشد؟

رژیم غذایی لاغری دختران در سن بلوغ باید به چه صورت باشد؟

یکی از حیاتی و مهم ترین زندگی، دوران بلوغه که جهش رشدی در این دوران اتفاق مییفته. این دوران در دختران متفاوته و سنین مشخصی نداره. اگه رژیم لاغری دختران در سن بلوغ طبق یک برنامه‌ متعادل و متناسب با نیازشون پیش نره ممکنه رشد متوقف بشه و دختران رو در معرض بیماری های مختلفی قرار بده.

اما موضوع اصلی شامل افرادی میشه که اضافه وزن زیادی دارند و این اضافه وزن بر روی تسریع دوران بلوغ تأثیر میزاره بیشتر افراد قبل از رسیدن فرد به دوران بلوغ نسبت به رژیم غذایی مناسب اقدام میکنند و تا حدودی دوران بلوغ رو به تأخیر میندازن.

افرادی که درگیر چاقی زیاد هستند چه تفاوتی دارند؟

اما افرادی که درگیر چاقی زیاد هستن و با شروع بلوغ دچار اضطراب و استرس های خاص این دوران میشن، فقط استفاده از یک رژیم کامل و مقوی و در کنار اون کم کالری کمک میکنه که به رشد مطلوب دست پیدا کنن. به طور کلی اگه اضافه وزن نداشته باشین اقدام به گرفتن رژیم لاغری نامناسبه و اصلاً توصیه نمیشه.

تا حد زیادی خوردن غذاهای خارج از خانه و فست فود رو در این دوران به حداقل برسونید و بیشتر مواد غذایی رو مصرف کنید که تلفیقی از گروه های متعدد غذایی باشه.

نکات قابل توجه در رژیم غذایی دختران در سن بلوغ

وقتی فرزندان دلبندمان به سن بلوغ نزدیک میشن اهمیت تغذیه بسیار خودشو نشون میده و برای اینکه رشدشون در این سن به خوبی پیش بره بهتره یک برنامه غذایی برای روند رشدشون در نظر بگیریم؛ اما انتخاب یک رژیم لاغری دختران در سن بلوغ کمک میکنه که فرد از حساسیت های روحی، روانی و تغذیه ای در امان بمونه.

پس منظور از سن بلوغ فقط حساسیت روحی و روانی نیست. دختران در این سن ممکنه که حساسیت غذایی داشته باشند و اوج گیری این حساسیت به چاقی و اضافه وزن بالا تبدیل بشه. همونطور که میدونیم رژیم غذایی دختران در سن بلوغ باید حاوی انواع مواد مغذی مانند کلسیم، آهن، پروتئین، روی و انواع ویتامین ها از جمله ویتامین های گروه B باشه.

مطالب مرتبط: ناهار کتویی | طرز تهیه و دستور پخت های مختلف خوشمزه و سالم و کتویی

بهتره در این پروسه توجه خاصی به نوع تغذیه بشه. چون استفاده از رژیِم های غذایی نامناسب منجر به سوء تغذیه و کاهش کارایی جسمی و فکری نوجوان میشه بهترین کار رعایت یه اصول غذایی مشخص و متناسب با سن و وضعیت جسمی فرد هستش

رژیم لاغری متناسب با سن هر فرد

رژیم لاغری متناسب با سن هر فرد

آیا تاکنون چیزی درباره رژیم لاغری متناسب با سن هر فرد شنیدید؟ شما وقتی که به عنوان یک دختر خانم نوجوان که تازگی وارد مرحله بلوغ نوجوانی شدید و تصمیم به پیاده سازی برنامه ای به نام رژیم لاغری دختران در سن بلوغ میکنید. خیلی مهمه که به سن نوجوان توجه کنید. اگه نوجوان اضافه وزن داشته باشه میتونه در دوران بلوغ هم کاهش وزن داشته باشه و از رژیم لاغری استفاده کنه.

آیا واقعا نیازه که تو سن بلوغ رژیم بگیریم؟

نوجوانان در این سن حساس، نیازی به گرفتن رژیم لاغری سخت ندارند و فقط با کاهش چربی های اضافه به بهبود سلامتی خود کمک میکنند. سن بلوغ در افراد مختلف متفاوته و با توجه به وضعیت بدنی، منطقه ای و آب هوا میتونه تغییر کنه؛ اما در همه‌ این افراد دوران رشد و بلوغ به تغذیه‌ صحیح و اصلاح سبک زندگی تا رسیدن به وزن ایده آل لازمه.

هر چه سن افراد کمتر باشه نیاز به ریز مغذی هایی نظیر کلسیم و فسفر بیشتر میشه. میوه ها و سبزیجات مختلف و منابع پروتئینی نظیر لبنیات، حبوبات و تخم مرغ برای سن بلوغ علاوه بر تأمین نیازهای غذایی نوجوانان، به لاغری و کاهش وزن اونا کمک میکنه.

برنامه رژیم لاغری برای نوجوانان دختر

امیدوارم تا اینجا مطالب براتون مفید بوده باشه. الان نظرتون راجع به مطالبی در خصوص برنامه رژیم لاغری برای نوجوانان دختر چیه؟ همونطور که میدونیم نوجوانان دختر نسبت به تغییرات شکل بدنی خودشون حساسیت زیادی دارن.

حتی شاهد بودیم که افراد زیادی بدون اینکه اضافه وزن داشته باشن در رژیم غذایی خود دست بردن و در اصل دست به رژیم گرفتن کردن. برنامه رژیم لاغری برای کاهش وزن رو افراد زیادی استفاده کردن و میکنن و همه راضی هستن.

برنامه غذایی مخصوص دوران بلوغ

برنامه غذایی مخصوص دوران بلوغ

رژیم لاغری دختران در سن بلوغ نسبت به پسران در سن بلوغ متفاوته تغییرات هورمونی و عادت ماهانه نیاز به بعضی از مواد رو در رژیم دخترانه بیشتر میکنه. اگه بخواییم در دوران بلوغ وزن کم کنید، بهتره ابتدا از عادت های بد غذاییتون دست بکشید و سالم غذا خوردن رو در اولویت کارتون قرار بدید. هیچوقت با حذف یک گروه غذایی اقدام به لاغری نکنین چون مستقیماً سلامتتون رو به مخاطره میاندازین.

شنبه

صبحانه: ساندویچ تخم مرغ با یک تکه پنیر کم چرب

میان وعده صبحانه: یک عدد میوه فصل، یک عدد بیسکویت

 نهار: یک تکه گوشت کم چرب، یک عدد نان گندم و یک پیاله ماست کم چرب

عصرانه: یک عدد میوه فصل، یک عدد بیسکویت

 شام: یک لیوان عدسی، یک بشقاب سبزی خام یا بخار پز

قبل از خواب: یک لیوان شیر

یک شنبه:

صبحانه: یک فنجان بلغور دو سر، انواع توت تازه، دو قاشق گردو، یک فنجان شیر کم چرب

میان وعده صبحانه: میوه فصلی یک عدد، دو قاشق مغز بادام یا پسته

نهار: ده قاشق برنج و ده قاشق خورشت، سالاد بدون سس

عصرانه: یک عدد سیب، دو عدد بیسکویت ساقه طلایی

شام: یک تکه مرغ پخته شده بدون روغن، ماست کم چرب نصف لیوان، سبزی خوردن

قبل از خواب: یک عدد خرما، یک لیوان شیر کم چرب

دوشنبه

صبحانه: تخم مرغ یا کره بادام زمینی

میان وعده صبحانه: سیب یک عدد، هویج یک عدد

نهار: یک لیوان برنج پخته شده یا معادل ده قاشق غذاخوری، ماست کم چرب، خورشت قیمه ده قاشق، سالاد بدون سس

عصرانه: یک لیوان شیر، خرما دو عدد

شام: آش یک لیوان، سبزی خوراکی

قبل از خواب: یک لیوان شیر کم چرب

سه شنبه های رژیم لاغری دختران در سن بلوغ:

صبحانه: 200 گرم نان، 20 گرم پنیر، دو قاشق عسل یا مربا، یک استکان چای

میان وعده صبحانه: یک عدد میوه فصل، دو قاشق آجیل

نهار: ده قاشق باقلاپلو با یه تکه گوشت، سالاد بدون سس

عصرانه: دو عدد میوه فصلی

شام: دو عدد کوکو سبزی، یک پیاله ماست کم چرب

قبل از خواب: یک لیوان شیر

چهارشنبه:

صبحانه: یک برش نان تست، 10 گرم کره، یک لیوان شیر کم چرب

میان وعده صبحانه: یک عدد میوه، دو قاشق آجیل

نهار: نصف نان لواش، دو عدد کوکو، سالاد بدون سس

عصرانه: میوه فصلی، چای کم رنگ با کشمش

شام: سالاد لوبیای مخلوط: یک تکه 80 گرمی ماهی گریل شده،

قبل از خواب: مقداری توت، یک لیوان شیر

پنج شنبه:

صبحانه: یک لیوان شیر، دو عدد خرما یا یک تکه پنیر و دو کف دست سنگک

میان وعده صبحانه: ژله، یک عدد میوه فصلی

ناهار: استانبولی پلو ده قاشق، دوغ یک لیوان، ماست کم چرب نصف لیوان

میان وعده عصرانه:1 عدد پرتقال، یا یک عدد موز، 5 عدد کشمش

شام: سوپ جو یک لیوان، ماست کم چرب یک لیوان، خیار دو عدد، سبزی خام یا پخته

قبل از خواب: یک لیوان شیر، یک قاشق عسل

جمعه:

صبحانه: یک عدد تخم مرغ پخته، ده گرم کره، دو کف دست نان سنگک

میان وعده صبحانه: یک لیوان شیر کم چرب، دو قاشق کشمش

ناهار: عدس پخته و برنج و گوشت چرخ کرده ده قاشق غذاخوری، سالاد شیرازی همراه آبلیمو روغن زیتون یک پیاله متوسط، یک لیوان دوغ

میان وعده عصرانه: یک عدد بستنی یا یک عدد میوه فصل یا دو عدد خرما

شام: بادمجان کبابی یک عدد متوسط، ماست کم چرب نصف لیوان، خیار یک عدد

قبل از خواب: یک لیوان شیر، یک قاشق عسل

دیگر مقالات: علت جوش روی بینی چیست؟ بهترین روش درمان جوش بینی

توضیحات جدول رژیم لاغری غذایی دختران در سن بلوغ برای نوجوانان چاق

توضیحات جدول رژیم لاغری غذایی دختران در سن بلوغ برای نوجوانان چاق
  • در رژیم لاغری دختران در سن بلوغ، مصرف چربی رو حذف نکنین، بهتره که اونو تعدیل کنید و برنامتون طوری باشه که کالری حاصل از دریافت چربی 30 درصد بیشتر نباشه.
  • میان وعده های سالم رو جایگزین تنقلات کنید و از میوه و سبزی به وفور استفاده کنین.
  • فعالیت های بدنی خودتون رو نظیر ورزش و پیاده روی رو بیشتر کنین.
  • برای دختران نوجوان در سن بلوغ باید در روز 9 سهم مواد نشاسته ای، 3 سهم میوه، 4 سهم گوشت و جانشین های گوشت 6 سهم مصرف کنند. سهم های نشاسته ای که شامل 30 گرم نان، غلات پخته شده مانند ماکارونی و برنج نصف یا سه چهارم لیوان، حبوبات پخته نصف لیوان، سبزیجات نشاسته ای میباشه.

رژیم لاغری برای نوجوانان ضرر ندارد؟

اپیدمی شدن رژیم های غذایی و لاغری در بین جوانان در سن بلوغ به یک معضل جهانی تبدیل شده و ممکنه آثار زیان باری بر روی سلامت افراد داشته باشه. رژیم لاغری دختران در سن بلوغ مختص افرادیه که از اضافه وزن رنج میبرند و چربی های اضافه سلامت اونا رو به خطر انداخته. به جوانان رژیم لاغری 215 رو هم پیشنهاد میکنیم تا با تغذیه درست لاغر بشن.

بیشتر نوجوانان در گروه های سنی مشخصی اقدام به انجام چالش های لاغری میکنن در صورتی که هیچ اضافه وزنی ندارند مقدار کالری دریافتی خودشون رو به طرز عجیبی محدود میکنند. این فرآیند بیشتر به ماهیچه ها و عضلات آسیب میرسونه و فرد به جای چربی سوزی داره عضلات خودشو نابود میکنه.

اختلال در رشد ؛ از مهم ترین مضرات احتمالی رژیم لاغری دختران در سن بلوغ

از دیگر مضراتی که ممکن رژیم های لاغری در دوران بلوغ داشته باشه میتونیم به اختلال در رشد که شامل کمبودهای تغذیه ای، اختلالات قاعدگی، ضعف خستگی، گیجی، افسردگی، تحریک پذیری، یبوست، نداشتن تمرکز حواس و اشکال در خوابیدن باشد اشاره کنیم همچنین تنفس بد بو، ریزش مو، خشکی پوست و افزایش خطر ابتلا به سنگ کیسه‌ صفرا از دیگر عوارض رژیم های لاغری دوران بلوغ با محدودیت کاهش شدید کاری است.

دختران در سن بلوغ جهش رشدی صعودی دارند و اگه وضعیت تغذیه ای اونا با توجه به پایش رشد و اندازه گیری قد و وزن اونا نباشه ممکنه بر روی اندازه‌ قد تأثیر بزاره و روند رشد رو متوقف کنه. پس هیچ گاه در دوران بلوغ از الگوها و رژیم های تغذیه ای غیر طبیعی برای داشتن ظاهر فیزیکی ایده آل استفاده نکنید و برای کاهش وزن تمام جوانب رو در نظر بگیرید.

رژیم لاغری برای دختر ها چه تفاوت هایی دارد؟

رژیم لاغری برای دختر ها چه تفاوت هایی دارد؟

اگه به آمار رژیم های غذایی در سراسر دنیا نگاه کوتاهی بیندازیم می‌فهمیم که زنان و دختران تمایل زیادی به لاغر شدن دارند؛ و انجام رژیم لاغری دختران در سن بلوغ تا میان‌سالی همچنان ادامه داره و شاید هر فرد چندین رژیم مختلف رو امتحان کرده باشه. ممکنه زنان و مردان بی تفاوت به ویژگی های بدنی متفاوتشون رژیم های یکسانی رو به کار بگیرند و در صورت عدم نتیجه کلاً ناامید بشن.

در رژیم غذایی دختران در سن بلوغ باید به تفاوت های سیستم بدنی زنان نسبت به مردان توجه بشه. دختران اگر در سن بلوغ اقدام به رژیم بگیرند باید حتماً به فرایند رشد خود هم توجه کنند. دختران چون ماهیچه های حجیم تری نسبت به پسران ندارند نسبت کالری مصرفی آن ها هم پایین است پس نیاز روزانه و سن و اینکه در چه دوره ای از رشد قرار داریم همگی در برنامه‌ غذایی ما تأثیر گذاره.

مخصوص بانوان: رژیم دوران بارداری | همه چیز درباره رژیم دوران بارداری

نیاز شدید دختران به آهن

نیاز شدید دختران به آهن

یکی دیگه از نکات حائز اهمیت در رژیم لاغری دختران در سن بلوغ به خصوص دوران عادت ماهیانه نیاز شدید به آهن است که برخلاف مردان که در سن بلوغ بیشتر به فیبر نیاز دارند. همچنین در سنین بلوغ نیاز زنان به کلسیم بیشتر از مردانه ولی در عوض مردان به پروتئین بیشتری نیاز دارند.

در رژیم لاغری دختران در سن بلوغ توصیه به مصرف کمتر از 30 درصد چربی شده که در مردان بیشتر از 840 کالری با چربی به دست میاد و ر زنان این مقدار به 600 کالری در روز میرسه.

در سنین بلوغ دختران بیشتر تمایل به مصرف کربوهیدرات ها دارند و به دلیل کاهش تحرک در این دوران اضافه وزن پیدا میکنند. استفاده از مواد سالم و فعالیت های ورزشی در این دوران میتونن باعث تولید ماهیچه بیشتر و چربی سوزی بشه و دختران نگران تجمع چربی ها در ناحیه کمر و پهلو نباشن.

خلاصه مقاله رژیم لاغری دختران در سن بلوغ

  • اگه تا الآن با ما همراه بوده باشید میدونید که رژیم لاغری دختران در سن بلوغ فقط مناسب افرادیه که اضافه وزن داشته باشید.
  • برای این افراد گرفتن رژیم به منزله‌ حذف یک گروه غذایی خاص نیست بلکه استفاده از یک رژیم غذایی مناسب و دربرگیرنده‌ تمامی گروه های غذاییه.
  • حتماً در دوران بلوغ از انواع مواد مغذی، غلات، حبوبات، لبنیات، سبزیجات و انواع میوه ها غافل نشید. بهتره که رژیم غذایی دختران در سن بلوغ بر اساس سن و شرایط جسمی فرد اعمال بشه و از استفاده کردن رژیم های اعمال شده برای دیگران خودداری بشه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فقط تا ساعت 12 شب میتوانید رژیم لاغری 216 رو با تخفیف خریداری کنید!
دریافت رژیم
6 کیلو لاغری در سه هفته! فقط تصورش کن...
چه رژیمیه؟
Your offer is still here!