تغذیه و لاغری

رژیم میوه خواری برای لاغری چگونه رژیمی است؟


در این دوران که بازار برای انواع و اقسام برنامه های غذایی داغه، بعضی به رژیمی به نام برنامه غذایی میوه خواری روی میاره. برنامه غذایی میوه خواری برای لاغری از آن برنامه غذایی هاییه که اسم زیبا و گول زنندهای داره و در ابتدا این برداشت را به همراه داره که چه برنامه غذایی سالم و مفید و کارآمدی! اما این اسم گول زننده تمام چیزی نیست که باید به آن توجه کرد.


همه چیز درباره برنامه برنامه غذایی میوه خواری برای لاغری

همه چیز درباره برنامه رژیم میوه خواری برای لاغری


این برنامه غذایی در کنار فوایدی که برای لاغری داره، معایبی نیز به همراه میاره. این برنامه غذایی که زیر مجموعهای از رژیم های گیاهخواری (وجترین) محسوب میشه، بیشتر از هر مادهی غذایی میوه را در خود جای داده است.

همین محدودیتها باعث شده اند دیدگاهها و نظرات متفاوتی درباره ی برنامه غذایی میوه خواری برای لاغری وجود داشته باشه. عدهای بر خطرات ناشی از کمبود بسیاری از مواد غذایی این برنامه غذایی تاکید دارند و برخی معتقدند برنامه غذایی میوه خواری برای لاغری بسیار مناسبه و تناسب اندام را به همراه داره.

این برنامه غذایی با طول دوره های متفاوتی استفاده میشه و هر فرد با توجه به شرایط و اهدافش از برنامه غذایی، نوع دورهی مورد نظرش را انتخاب میکنه. با ما همراه بشید تا دربارهی این برنامه غذایی بیشتر بدونیم

برای گرفتن یک برنامه حساب شده و عالی که بتونید در کمترین زمان ممکن به وزن ایده آل خودتون برسید بر روی لینک رژیم لاغری کلیک کنید.


برنامه غذایی میوه خواری مطلق برای لاغری


همانطور که از اسم این رژیم پیداست بیشتر مواد مصرفی را در این رژیم میوه ها تشکیل میدن که آن شامل 50 تا 75 درصد از کالری مصرفی روزانه است. آجیل، دانهها، سبزیجات و غلات باقی ماندهی آنها را شامل میشه.

البته هستند میوه خوارانی که حتی تا 90 درصد کالری مصرفی خود را از میوه ها دریافت میکنند و فقط ده درصد را از باقی مواد غذایی و در سدد لاغری شکم و پهلو های خود درمیان.

مصرف میوه ها در برنامه غذایی میوه خواری برای لاغری


در برنامه غذایی میوه خواری برای لاغری محدودیتی در مصرف میوهها و سبزیجات وجود نداره و میتونه در صورت گرسنگی در هر زمانی، به اندازه نیاز از میوه و سبزیجات میل نمود اما به طور معمول استفاده به سه وعده اصلی و چند میان وعده تقسیم میشه.

این برنامه غذایی بیشتر از آن که برای لاغری موثر باشه، به عنوان یک برنامه غذایی پاکسازی کنندهی بدن استفاده میشه تا سموم را از بدن خارج کنه و بتونه در لاغری موثر واقع بشه.


مواد غذایی مصرفی و ممنوع در این برنامه غذایی


معمولا در برناه غذایی میوه خواری برای لاغری هفت دسته میوه توصیه میشه، که عبارتند از: میوه های اسیدی مانند مرکبات و زغال اخته و آلو، میوه های کم اسید تر مانند سیب و زردآلو و تمشک و انجیر، میوه های قندی مانند موز و خرما و انگور و خربزه، میوههای روغنی مانند آووکادو و نارگیل و زیتون، میوه های گیاهی مانند فلفل و خیار و کدو تنبل، آجیل مانند فندق، بادام، پسته و گردو، بذرها مانند آفتابگردان و کدو تنبل و کدو.
در این برنامه غذایی دستهای از مواد غذایی نیز ممنوع میشه و نباید مصرف بشه که آنها شامل پروتئین حیوانی (مانند تخم مرغ، مرغ و گوشت گاو)، محصولات لبنی (مانند شیر، ماست، پنیر)، غلات (مانند محصولات دانه ای جوانه زده) و غذاهای فرآوری شده میباشد.


انواع برنامه های غذایی میوه خواری

انواع رژیم میوه خواری


برنامه های غذایی میوه خواری برای لاغری را میتوان جز رژیم لاغری در خانه تقسیم بندی کرد و علاوه بر آن به چند نوع دیگر تقسیم میشن که این تقسیم بندی بر اساس نیاز به کاهش وزن صورت میگیره. بعضی از این رژیمها 3 روزه، برخی 15 روزه و برخی دیگر 40 روزه اند و حجم لاغری در آنها نیز متفاوت است.


برنامه غذایی میوه خواری 3 روزه


در صورت نیاز به یک برنامه غذایی کوتاه مدت و بیشتر به عنوان پاکسازی کننده، میتونه از برنامه غذایی میوه خواری برای لاغری استفاده کرد. برخی میگویند برای لاغری سریع به جای صبحانه میوه بخورید.

این نوع برنامه غذایی میوه خواری برای لاغری میتونه در کوتاه مدت بسیار تاثیرگذار باشه.

برنامه ی 3 روزه
صبح روز اول: آب لیموی تازه با آب گرم. این کار باعث پاک سازی کلیه ها شده و در صورت ابتلا به یبوست آن را بهبود میده و عملکرد سیستم گوارش را بهبود میبخشه.

اگر هدفتان از گرفتن رژیم علاوه بر لاغری بهبود سیستم گوارش نیز میباشه میتونید بذرهای ملین مثل بارهنگ خاکشیر اسفرزه و بادیون را نیز در این برنامه بگنجانید.
میان وعده: از دو عدد سیب، دو عدد انجیر و دو عدد خرما استفاده کنید و از خوردن موز اجتناب کنید.


در روز دوم از سبزیجاتی مانند هویج، کاهو، کلم، کدو، خیار و سیب زمینی استفاده کنید. میتوانید حبوبات پخته شده نیز میل کنید. (البته بدون روغن)
در روز سوم هندوانه، طالبی، گوجه و سیب مصرف کنید. میتونید تا 5 عدد خرما نیز استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که در این سه روز هرگاه احساس گرسنگی کردید مجازید میوه بخورید. حتما 8 تا 12 لیوان آب مصرف کنید. ضمنا مجاز هستید که از آب میوههای طبیعی یا اسموتی های تازه بدون افزودنی نیز استفاده کنید.

اسموتی‌ها تنوع بالایی در طعم دارند و شما همواره میتونید با ترکیب میوه‌های مختلف با یکدیگر طعم جدیدی بسازید و تنوع را به برنامه غذایی خود اضافه کنید علاوه بر آن ترکیب میوه‌ها انرژی زیادی دارد و شما میتونید از اسموتی به عنوان یک نوشیدنی انرژی زا استفاده کنید.

مطالب مرتبط: قویترین چربی سوز شکم و پهلو 7 کیلو در 7 روز


برنامه غذایی میوه خواری 15 روزه


اگر میخواید برای استفاده از این برنامه غذایی بازه زمانی مشخصی را انتخاب کنید ۱۵ روز زمان مناسبیه شما میتونید در ۱۵ روز از این برناه غذایی استفاده کرده و از فواید آن بهره ببرید یک دوره زمانی ۱۵ روزه برای تنظیم خواب آرامش پاکسازی بدن و شفاف سازی پوست و همچنین کاهش مقدار متناسبی وزن کافیه.


برنامه غذایی خام خواری 40 روزه

رژیم خام خواری 40 روزه


ممکنه تا به حال شنیده باشید که در صورت ادامه دادن یک کار به مدت ۴۰ روز آن کار برای شما تبدیل به یک عادت خواهد شد اگر این برنامه غذایی را به مدت ۴۰ روز ادامه بدید عادات غذایی سالم موجود در این برنامه غذایی مانند مصرف آب و میوه‌های فراوان در شما نهادینه میشه.

همچنین با ادامه دادن این برنامه غذایی برای ۴۰ روز مقدار وزنی که کم خواهید کرد به مراتب بیشتر از دوره‌ی ۱۵ روزه خواهد بود اما در نظر داشته باشید که ادامه دادن طولانی این رژیم حتماً باید تحت نظر پزشک باشه در غیر این صورت ممکنه عواقب آن شما را اذیت کنند.


رژیم میوه خواری و کاهش وزن


اما در صورتی که میخواید از برامه غذایی میوه خواری برای لاغری استفاده کنید باید در مدت کم و محدود آن را عملی کنید. در چند روز اول این رژیم بدن را پاکسازی میکنه و شما را به شدت سبک میکنه و حس تازگی به شما میبخشه.

بهترین شکل آن بین 3 تا 7 روزه و طولانیتر شدن این برنامه غذایی به همان دلایلی که اشاره کردیم میتونه بسیار آسیبزا و مخرب باشد.


مزایا برنامه غذایی میوه خواری


میوه ها منابع غنی آنتی اکسیدان و ویتامین هستند و نقش قابل توجهی در کاهش خطر ابتلا به سرطان و بیماریهای خود ایمنی دارند میوه ها با داشتن آب زیاد میتونه به هیدراتاسیون (آب رسانی)بدن کمک کنه.


همچنین میوه‌ها سرشار از قند هستند و میتونند کربوهیدرات مورد نیاز بدن را نیز تأمین کنند. فیبر موجود در میوه‌ها به کاهش کلسترول خون رفع یبوست و بهبود حرکات روده کمک میکنه. حضور ویتامین c در میوه‌ها به خصوص مرکبات برای سلامت دندان ها و لثه ها و تقویت سیستم ایمنی بدن مفیده.

پتاسیم موجود در میوه‌ها میتونه فشار خون را ثابت نگه داشته و از نوسانات آن جلوگیری کنه.همانطور که مطالعه کردید فواید زیادی برای برنامه غذایی تعریف شده اما از معایب آن نباید چشم پوشی کرد. در ادامه‌ی این مقاله به معایب این برنامه غذایی را اشاره خواهد شد.


معایب برنامه غذایی میوه خواری

معایب رژیم میوه خواری


این برنامه غذایی با اینکه بیشتر میوهها و خاصیت غذاییشان را در بر میگیره ولی به دلیل محدودیت مصرف، خطر سوء تغذیه ی فراوانی داره زیرا بسیاری از مواد مورد نیاز بدن در آن محدود و حتی ممنوع شده اند و بدن دچار کمبودهای فراوان میشه.

تحقیقات نشان میده این محدودیتها میتونه بدن را با مشکلات جدی روبرو کنه و حتی ممکنه از اثر برنامه غذایی میوه خواری برای لاغری بکاهد. مثلا این برنامه غذایی با کمبود ویتامین دی، کلسیم و ب 12 روبروه و موجب تضعیف استخوانهای بدن میشه زیرا در آن لبنیات و گوشت ماهی ممنوعه.

از طرفی دیگر نخوردن گوشت قرمز باعث کمخونی فقر آهن میشه. هرچند اسفناج منبع آهن خوبیه اما منابع آهن گیاهی به سختی جذب میشه، در حالی که آهن موجود در گوشت قرمز و دیگر غذاهای حیوانی جذب خیلی راحتتری برای بدن انسان دارند.

یکی دیگر از مهمترین چیزهایی که با خوردن انحصاری میوه برای بدن تامین نمیشه، پروتئینه.بدن انسان برای ساخت و ترمیم ماهیچه ها، بافتها و هموگلوبینها نیاز به پروتئین داره، در حالی که پروتئین موجود در میوه ها بسیار کم و محدودند و به هیچ عنوان نیاز پروتئینی بدن را رفع نمیکنه.و شما نیاز دارید به گرفتن یک رژیم پروتئین کامل تا به راحتی مشکلات و نیاز های پروتئینی بدنتون رو جبران کنید.


ضمنا استفاده از این برنامه غذایی ممکنه در ابتدا با کاهش سریع وزن همراه باشه، اما به تدریج، خصوصا با توقف برنامه غذایی وزن افزایش میابد زیرا بسیاری از میوه ها قند بالایی دارند و استفاده‌ی زیاد از آنها میتونه موجب چاقی بشه.

به همین دلیل این برنامه غذایی برای افرادی که دیابت دارند، اصلا مناسب نیست و میتونه سلامت آنها را به خطر بیندازد. این قند زیاد برای دندانها نیز میتونه مضر باشه و موجب پوسیدگی دندان بشه.


نتایج برنامه غذایی میوه خواری

نتایج رژیم میوه خواری


هرچند استفاده از میوه ها در طول روز نیاز اساسی بدنه و میتونه بسیار مفید باشه، اما به طور کلی استفاده از هر رژیم و الگوی تغذی های که منحصر به یک نوع مادهی غذایی باشه به طور قطع آسیب زننده است.

زیرا هیچ یک از مواد غذایی تمامی منابع مورد نیاز بدن را به طور کامل در اختیار نداره و کمبود هر یک از این منابع مورد نیاز مشکلات و اختلالاتی را در کارکرد سیستم بدن به وجود میاره.

بدن ما به گستره‌ی متنوعی از مواد غذایی احتیاج داره در نتیجه اعمال چنین برنامه غذایی قطعا بدون تبعات نخواهد بود. در صورتی که اصرار به گرفتن این برنامه غذایی دارید حتما با پزشک مربوطه مشورت کنید زیرا برنامه غذایی انتخابی شما باید در تمام مواد غذایی که بدن برای انجام اعمال حیاتیاش نیاز دارد، غنی باشه.


البته در صورتی که فقط به جای تنقلات تصمیم بگیرید میوه خواری کنید ممکنه این برنامه غذایی مفید باشد و مضراتی را که در بالا برشمردیم نداشته باشد بلکه فقط فواید این رژیم و عادات غذایی مثبت آن شامل حالتان شود.


خلاصه نکات مقاله


دریافتیم که با اینکه این برنامه غذایی بسیار دوست داشتنی و احتمالا گول زننده اما به دلیل اینکه برنامه غذایی میوه خواری برای لاغری به خوردن منابع میوه محدود میشه و دیگر منابع مصرفی در آن بسیار کم مصرف میشه، میتونه بسیار مضر و آسیب زننده باشه. البته ناگفته نماند که این برنامه غذایی فوایدی هم داره که در بالا ذکر شد. همچنین انواع این برنامه غذایی را برشمردیم و با آنها آشنا شدیم. >> اینجا بخوانید <<

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا