رژیم های لاغری

شکر رژیمی و فواید و مضرات استفاده از آن چیست ؟


شکر و انواع قندها و شیرینیجات مصنوعی، همواره از مسائلی بوده اند که برای سلامت انسان مضر محسوب میشد. اینها معمولا عامل چاقی و اضافهی وزن قلمداد میشن و افرادی که نیاز به کاهش وزن دارند را درصدد آن برمیان که به دنبال جایگزینی مناسب برای اینها باشند. در ادامه به توضیح آن میپردازیم که شکر رژیمی چیست، چه فواید و مضراتی دارند و با انواع مختلفش با هم آشنا میشیم


شکر رژیمی چیست

شکر رژیمی چیست

شکر سفید یا شکر گرانول همان شکریه که ما هر روزه از آن در مصارف روزانهی مان استفاده میکنیم و در عامه به عنوان سم سفید از آن یاد میشه. این نوع شکر استخراج شده از چغندر و نیشکره و ۹۹ درصد آن را ساکاروز تشکیل میده.

این شکر ها با اینکه مشتق شده از همین شکر سفید هستند اما با این نوع شکر تفاوت های بزرگی نیز داره. این شکر تشکیل شده از ایزومالت و سوکرالوزه و ترکیب آن دو با اینکه طعم شیرینی داره اما نسبت به شکر سفید کالری و انرژی بسیار کمتری داره و میتونه بسیار برای سلامتی مفیدتر و کم ضررتر باشد.

این نوع شکر تنها شیرین کنندهی بدون کالری است که با اینکه از خود شکر سفید مشتق میشه اما 600 بار از آن شیرینتره . طعم این نوع شکر بسیار به طعم شکر سفید نزدیکه و هیچ طعم ناخوشایندی در دهان ایجاد نمیکنه. این نوع شکر را میتوان در استفاده روزمره و انواع پخت و پز کیک و شیرینی نیز به کار برد.

مطالب مرتبط: لاغری با خاکشیر


چرا باید این نوع شکر را مصرف کنیم

این نوع شکر ها به خاطر داشتن یک سری ویژگیها به مراتب بهتر از شکر سفید هستند و توصیه میشه به جای آنها استفاده بشه. شکر سفید به محض ورود به دستگاه گوارش، ساختارش شکسته شده و به دو نوع قند گلوکز و فروکتوز تبدیل میشه.

این در حالیه که بدن ما خود گلوکز را در سلولهایش داره و حتی اگر ما آن را اضافه نکنیم خود آن را میسازه و دچار مشکل نمیشه.

حتی برای فروکتوز نیز که بدنمان توانایی ساختنش را نداره هم نیاز به استفاده از شکر نیست و میتونه با مصرف میوهها نیاز بدن به فروکتوز را برطرف کرد زیرا فروکتوز بیش از اندازه توسط کبد به چربی تبدیل میشود و باعث بهم خوردن اندام میشه.


در شکرهای رژیمی، برخلاف شکرهای سفید که به سرعت ساختارشان تجزیه میشه و انرژی شان را آزاد میکنه، بدون آنکه در بدن جذب بشه و بدون هیچ گونه تغییری و به سرعت، به همان شکل که وارد بدن میشه،

از بدن خارج میشه و هیچ گونه کالری و انرژی اضافهای را وارد بدن نمیکنند زیرا ساختار مولکولی شان به شکلیه که تجزیه نمیشه و مولکولها از هم جدانمیشن. در نتیجه بدن توانایی جذب آنها را نداره.

این نوع شکر همچنین با اینکه به راحتی در آب حل میشه اما در پخت و پز تا دمای 300 درجه پایداری مناسب و خوبی داره و به راحتی تجزیه نمیشه. برای دیدن برنامه رژیم لاغری روی لینک کلیک کنید.


فواید آن:

فواید آن:


شکرهای رژیمی به همان دلایلی که در بالا به آنها پرداخته شد، بسیاری از ضررهای شکر سفید را ندارند و همین از فواید آنها محسوب میشه.
بزرگترین مزیت شکرهای رژیمی همینه که ساختارشان شکسته نمیشه و در نتیجهی آن انرژی و کالری را آزاد نمیکنه و باعث چاقی نمیشه.

دیگر مزیت این نوع از شکر اینه که برخلاف شکرهای سفید، چون باکتریهای دهان این نوع شکر را به عنوان یک منبع غذایی نمیشناسند، پس موجب پوسیدگی دندانها نمیشه و به آنها آسیبی نمیرساند.

این نوع شکر همچنین خطر ابتلا به نارسایی قلبی دیابت ناشی از مصرف شکر سفید را نداره و به سلامتی آسیبی نمیرساند.شکر سفید به خاطر آزاد کردن اتانول، تاثیری مشابه الکل بر بدن داره و خطر ابتلا به بیماریهای کبدی را افزایش میده اما این شکر ها به دلیل تجزیه ناپذیر بودن این خطر را ندارند و مشکلی ایجاد نمیکنه.

بیشتر بدانید: رژیم ساحل جنوبی چیست ؟


افزایش مصرف شکر سفید، موجب ذخیرهی فروکتوز در بدن میشه و کبد آن را به چربی تبدیل میکنه و ممکنه فرد را به کبد چرب دچار کند. استفاده از این شکر ها این خطر را نیز از بین میبره و سلامتی شما را تضمین میکنه.

گلوکز حاصل از تجزیهی شکر سفید میتونه فرآیند پیر شدن را سرعت ببخشد و باعث بروز نشانه های پیری و بیماریهای مزمن در انسان بشه.


مضرات شکر رژیمی

مضرات شکر رژیمی


به طور کلی میشه گفت که هنوز مضراتی برای این نوع از شکر یافت نشده ولی برخی از مصرف کنندگان این نوع شکرها اذعان داشته اند که مصرف شکرهای رژیمی برای آنها عوارضی را به وجود آورده و آنها را دچار مشکل و دردسر کرده.مشاهده برنامه رژیم غذایی با کلیک بر روی لینک آن.

البته هنوز به اثبات نرسیده که این قبیل مشکلات هر فرد ناشی از مصرف و استفادهی این شکرها بوده. در نتیجه در حال حاضر ما این نوع شکرها را بدون ضرر و عوارض قلمداد میکنیم و امیدواریم که واقعا هم همین گونه باشه. هرچند که برخی معتقدند شکرهای رژیمی موجب آلودگی محیط زیست و آسیب رساندن به آن میشه.

استفاده از شکرهای رژیمی بی خطر و مناسب برای سلامتی تمامی افراد
چیزی که مشخصه اینه که در حال حاضر اطلاعات به ما میگه که فواید و نقاط قوت شکرهای رژیمی بسیار بیشتر از ضررها و عوارض آنه و با خیال آسوده میشه از انواع و اقسام شکرهای رژیمی، استفاده کرد.

زیرا نه تنها عوارضی را برایشان نیافتیم بلکه با فواید بسیار زیادی از آنها روبرو هستیم که در بالا به مواردی از آن اشاره شد.

بیشتر بدانید: لاغری ران پا


انواع شکر رژیمی


شکرهای رژیمی نیز مانند تمامی مواد غذایی انواعی داره. با اینکه کلیت و پایه و اساس شکرهای رژیمی یکسانه و تقریبا میشه گفت که شباهت بسیاری داره اما انواع شکرهای رژیمی ممکنه در مواد تشکیل دهنده و درصد تشکیل دهندهی شان متفاوت باشند و تاثیر متفاوتی بگذارند.

ممکنه طعم متفاوتی داشته باشند یا در بسته بندی متفاوت ظاهر بشه.

انواع و اقسام شکرهای رژیمی موجود در بازار


به هرحال هر گروه از این شکرهای رژیمی با توجه به تاثیرشان برای عدهای از مخاطبان مناسب و تاثیر گذارند و ممکنه آن تاثیر گذاری را برای افراد دیگر نداشته باشند. با ما همراه باشید تا با انواع شکرهای رژیمی موجود آشنا بشیم:


کامور

کامور


شکرهای رژیمی شرکت کامور، محصولی مناسب و رژیمی اند که ساخته شده از ایزومالت (E953) سوکرالوز (E955) هستند. ترکیب این دو ماده طعم شیرین و خوبی به وجود میاره که کاملا شبیه شکر و میتونه جایگزین شکر سفید بشه و در کلیه انواع غذا ها و نوشیدنیها استفاده بشه.

این شکر طعمی شیرین داره، در بدن شکسته نمیشه و انرژی تولید نمیکنه و به سرعت از بدن خارج میشه، به نظر میرسه کاملا سالم و بیضرره. برای تمامی اقشار جامعه از عموم مردم تا مادران باردار و زنان شیرده نیز قابل استفاده.

جذب کالری در بدن را کاهش میده و اینگونه موجب کاهش و کنترل وزن میشه. همچنین مصرف آن پوسیدگی دندان-ها را به دنبال ندارد زیرا در آن گلوکزی مشاهده نمیشه.


هر 4 گرم از این نوع شکر، 20/9 کیلو کالری دارد. 90/3 گرم از 4 گرم آن را کربوهیدرات تشکیل میده. 12/0 گرم از 4 گرم آن قند است و 32/1 میلی گرم از آن سدیم. همچنین مقدار چربی، پروتئین، اسیدهای چرب اشباع شده و اسید ترانس در آن صفره.

استویا

استویا


استویا یا شیرین برگ گیاه بومی مناطق آمریکای جنوبیه که حداکثر 5 سال عمر میکنه. این گیاه که بسیار شیرین کننده جایگزین بسیار مناسبی برای شکره و از آن میشه نوعی شکر را استخراج کرد که به نام خودش شهرت دارد.

شیرینی قند حاصل و میزان قند موجود در برگهای این گیاه چندین برابر چغندرقند و نیشکره. کالری این گیاه صفر است و با اینکه طعم بسیار شیرینی داره، هیچ انرژی را به بدن نمیرساند زیرا گلیکوزیدهای موجود در استویا توسط بدن ما متابولیزه نمیشه و در نتیجه کالری تولید نمیکنه.

داشتن کالری بسیار کم و عدم تاثیر بر قند خون، آن را برای افراد دارای دیابت و کسانی که به دنبال کنترل وزن هستند، مناسب میکنه. این گیاه همچنین میتونه دفع سدیم را از طریق افزایش ادرار بیشتر کنه.

استویا در رژیم کتوژنیک ، گیاهی بسیار شیرین و جایگزینی مناسب برای شکر سفید


شیرین برگ یا استویا توسط سازمان غذا و دارو (FDA) تایید شده و نگرانی راجع به استفاده از آن وجود نداره. البته مانند تمام مواد غذایی دیگر استفاده از آن باید در حد تعادل باشد و بیرویه مصرف نشه.

حتما بخوانید: رژیم لاغری تضمینی چه رژیمی است ؟


کاندرل


شکر رژیمی کاندرل نوعی شیرین‌کننده‌ی قویه که از منابع طبیعی مانند گیاهان و یا خود قند گرفته میشه. حاوی آسپارتام و آسه سولفام پتاسیمه و کم کالری محسوب میشه. به خاطر داشتن کالری ناچیز، در کاهش و کنترل وزن بسیار موثره. همانند دیگر شکرهای رژیمی نسبت به دما مقاومه و تجزیه نمیشه.

عدم وجود گلوکز در آن، باعث میشه بسیاری از ضررهای شکر سفید را نداشته باشه و برای افراد دیابتی این محصول را مناسب میکنه.

همچنین عوارضی مانند پوسیدگی دندان، دچار شدن به کبد چرب، مقاومت به انسولین، انواع و اقسام بیماریهای قلبی و عروقی، آسیب به کلیه و سنگ مثانه و بسیاری دیگر از عوارض شکر سفید را با خود به همراه نداره.

پودر شکر کاندرل، از انواع شکرهای رژیمی و مناسب برای همهی افراد
پودر کاندرل از لاکتوز شیر و شیرین کنندهی سوکرالوز (۷/۷٪) و چندین تثبیت کننده ساخته شده. مانند: سلولز میکروکریستالی ، کربوکسی متیل سلولز متصل به متقابل ، طعم دهنده ها.


ماردین

ماردین


شیرین کننده کم کالری ماردین، شکری کم کالریه که مشهور به شکر دیابتیه. هرچند همهی افراد میتونه از آن استفاده کنند اما این نوع شکر بیشتر برای افراد دیابتی به کار میره. البته این شکر برای کنترل وزن در بقیهی افراد نیز مناسب است.

شیرین کنندهی کم کالری ماردین، جایگزینی مناسب برای شکر سفید
این شکر رژیمی به جای ساکارز، حاوی قندی به نام سوکرالوزه که عوارض شکر سفید و ساکاروز را ندارد زیرا کالری آن تقریبا نزدیک به صفره.

برای مثال با خوردن هر قاشق چایخوری شکر سفید باید 10 دقیقه پیاده روی تند کنید تا بسوزد اما با استفاده از شیرین کنندهی کم کالری ماردین به یک دهم این میزان کالری دریافت میکنید و به یک دقیقه پیاده روی روزانه نیاز خواهید داشت!


خلاصه نکات مهم مقاله


همانطور که دیدیم شکر سفید با آنکه موجودی بسیار پرکاربرد در زندگی روزمرهی ماست ولی میتونه بسیار آسیب رسان باشد و باید با طعم دهندههای دیگر جایگزین بشه. بخشی از این طعم دهندهها را میتونه انواع شکرهای رژیمی تشکیل بده.

شکرهای رژیمی به خاطر داشتن یک سری از ویژگیهای منحصر به فرد، دیگر عوارض شکر سفید را ندارند و میتونند بدون آسیب رساندن به ما، کاممان را شیرین کنند!تفاوت شکر سفید و این نوع شکر هادر عوارض و فواید آنهاست.


شکرهای رژیمی برخلاف شکر سفید، چون تجزیه ناپذیرند و متابولیزه نمیشه، موجب میشه به همانگونه که وارد بدن میشن از بدن خارج شوند و هیچ جذبی صورت نگیرد. در نتیجه میتونه گفت که کم کالری یا حتی بیکالری اند و برای کنترل وزن بسیار مفیدند.

همچنین این ویژگی، شکر رژیمی را برای افراد دیابتی نیز مفید و قابل استفاده میکنه. در کل میشه گفت که این نوع از شکر برای تمامی افرادی که به سلامت خود اهمیت میدهند بسیار مفیده زیرا علاوه بر نداشتن ضررهای شکر سفید، فوایدی نیز داره.

بیشتر بخوانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا