رژیم ساحل جنوبی چیست؟ | مراحل رژیم ساحلی جنوبی به طور کامل - های زیبا

رژیم ساحل جنوبی چیست؟

0

آیا میدانید رژیم ساحل جنوبی چیست ؟هر فرد میتونه از طریق رژیم های غذایی و منابع غذایی مختلف میزان کالری مورد نیاز خود را دریافت کند. یک روش سالم برای لاغری یا کاهش وزن، کم کردن میزان کالری دریافتی در طول روزه.مقاله زیر را برای درک بیشتر مطالعه نمایید.

رژیم ساحل جنوبی چیست ؟

رژیم ساحل جنوبی چیست ؟


امروزه با توجه به سبک های مختلف زندگی افراد، رژیم های غذایی مختلفی به وجود آمدهه. هر کدام از رژیم های غذایی بر اساس نیاز و شرایط زیستی و سلامت فرد از میزان کالری و منابع غذایی مختلفی تشکیل شدهه.

یکی از رژیم های غذایی معروف، به ویژه برای افرادی که دارای اضافه وزن هستند،(South beach diet) نام دارد. این نوع رژیم که در بعضی از منابع تحت عنوان رژیم کم کربوهیدرات نیز در نظر گرفته میشه، نام خود را از ساحل زیبا و توریستی کشور میامی گرفتهه.

رژیم ساحل جنوبی، یکی از سریع ترین و کم هزینه ترین رژیم های غذایی برای کاهش وزنه. در ادامه به اصول درست تغذیه در این رژیم غذایی خواهیم پرداخت.


دفترچه راهنمای تغذیه در آمریکا (2020-2015) تعیین کرده است که، میزان کالری مورد نیاز برای هر فردی که سن آن بین 20 تا 40 سال است، 2000 تا 2500 کیلو کالری در طول روزه.

این میزان کاهش کالری روزانه را حدودا 500 کیلو کالری تخمین زده اند. با رعایت این اصل، به راحتی میتونیدبه طور هفتگی نیم کیلو از وزن کل را کم کرد. به همین جهت رژیم های غذایی مختلف سعی بر آن داره که با اصول استاندارد افراد را در کاهش وزن یاری کنند.

رژیم ساحل جنوبی


همان طور که گفته شد رژیم های غذایی انواع مختلف دارند. دو نوع از رژیم های غذایی معروف رژیم مدیترانه ای و رژیم ساحل جنوبیه. در واقع رژیمی است که مصرف پروتئین در آن بالا می باشه و در مقابل، مصرف کربوهیدرات روزانه در این رژیم پایین است و میزان مصرف چربی نیز در حد متوسط میباشه.


به طور کلی همه کربوهیدرات ها در رژیم غذایی ساحل جنوبی حذف نمی شوند، بلکه این رژیم قصد دارد بیشتر از مواد غذایی دارای کربوهیدرات های با ضریب گلیسمی پایین تری استفاده شود.

چرا؟ چون کربوهیدرات های موجود در مواد غذایی سطح انسولین خون را تغییر میده و زمانی که سطح قند خون پایین باشه انسولین در بدن تولید نمیشه. رژیم پرکوهیدرات چیست؟ میزان ترشح انسولین در بدن با اضافه وزن رابطه مستقیم دارد، در نتیجه باعث چاقی میشه.

این فرایند با مصرف مواد غذایی حاوی کربوهیدرات های بد که به آن ها کربوهیدرات های ساده و تصفیه شده نیز می گویند، رخ میده. رژیم غذایی کم کربوهیدرات چیست؟کربوهیدرات های بد یا تصفیه شده دارای ضریب گلیسمی بالاتری هستند، میزان قند خون را بالا می برند و به مثابه آن انسولین بیشتری درون بدن تولید میشه، در نتیجه فرد اضافه وزن پیدا میکنه.

این فرایند، مشابه فرایندی است که در افرادی که دیابت نوع دو داره اتفاق می افتد. مواد غذایی که حاوی کربوهیدرات های خوب یا تصفیه نشده هستند، میزان قند خون را در افراد پایین نگه میدارند.

مواد غذایی حاوی کربوهیدرات

مواد غذایی حاوی کربوهیدرات


کربوهیدرات های با ضریب گلیسمی بالا یعنی میزان جذب و هضم آن ها در خون به مراتب خیلی بیشتر از کربوهیدرات های با ضریب گلیسمی پایین هستند. به همین دلیل است که فرد خیلی زود احساس گرسنگی میکنه و ناخواسته مواد غذایی بیشتری را مصرف میکنه.

در حالی که کربوهیدرات های خوب با ضریب گلیسمی پایین، دیر هضم هستند و احساس سیری را در مدت زمان بیشتری ایجاد میکنه. همین امر باعث میشه که فرد از مصرف مواد غذایی بیشتر خودداری میکنه و به مرور به وزن ایده آل دست یابد. این فرایند، فرایند اصلی رژیم غذایی ساحل جنوبی میباشد.


رژیم ساحل جنوبی، در رتبه بندی رژیم های غذایی در U.S. News، رتبه 20 را دریافت کردهه. در میان رژیم های غذایی برای افراد مبتلا به بیماری دیابت، رتبه 24 و برای کاهش وزن در مدت زمان کوتاه تر رتبه 14 را به خود اختصاص داده.


هدف اصلی این رژیم غذایی تغییر در نوع مواد غذایی مصرفی است تا به وزن و سبک زندگی ایده آل خود دست یابید. پس با ما همراه باشید تا در ادامه به طور کامل اهداف، ویژگی ها و مراحل مختلف این رژیم را بررسی کنیم.


هدف از رژیم ساحل جنوبی چیست؟


هدف اصلی رژیم ساحل جنوبی، سلامتی و جلوگیری از بیماری هایی از قبیل بیماری های قلبی و عروقی، چاقی و دیابت نوع دو، به روش علمی و سالم می باشه. این رژیم سعی بر آن داره که با تغییر سبک تغذیه و جایگزینی مواد غذایی سالم و مفید به جای مواد غذایی غیر مفید شما را در هدف سلامتی و سبک زندگی سالم یاری کند.

یکی از این موارد، کاهش مصرف کربوهیدرات ها می باشه و در مقابل از کربوهیدرات های خوب یا پیچیده و چربی های غیر اشباع در این رژیم استفاده میشه.

بیشتر بدانید: رژیم آلکالاین چیست ؟


3 فاز رژیم ساحل جنوبی


رژیم ساحل جنوبی دارای سه مرحله است، که هر کدام از مراحل آن دارای محدودیت هایی می باشه. دو مرحله برای کاهش وزن است و یک مرحله نهایی برای تثبیت وزن می باشه. در ادامه هر کدام از مراحل رژیم غذایی ساحل جنوبی را توضیح خواهیم داد.


فاز یک


مرحله یا فاز اول که سخت ترین مرحله رژیم ساحل جنوبی است، از محدودیت بالایی برخوردار میباشد. این مرحله از رژیم غذایی حدودا دو هفته زمان می برد. در این مرحله فرد باید از بین مواد غذایی، بیشتر پروتئین مصرف کنه.


چرا شخص در طول دو هفته باید غالب مواد غذایی آن پروتئین باشه؟

چرا شخص در طول دو هفته باید غالب مواد غذایی آن پروتئین باشه؟


رژیم غذایی ساحل جنوبی سعی دارد که در طی این زمان، قند خون و به مثابه آن سطح انسولین خون را کاهش دهد. همچنین در این مرحله بدن به مراتب عادت میکنه که میزان اشتها و تمایل به غذا خوردن را با کاهش مصرف کربوهیدرات ها کنترل کنه.

با کاهش میزان مصرف میوه ها، غلات و مواد غذایی که از کربوهیدرات بالایی برخوردار هستند، قند خون و تمایلات غذایی کاهش مییابد. همین امر در این مرحله موجب کاهش وزن چشمگیری در فرد میشه.


تعداد وعده های غذایی در این رژیم غذایی محدود نیستند و به طور کلی از سه وعده اصلی و دو میان وعده تشکیل شده. مواد غذایی که در فاز یک برنامه غذایی باید گنجانده شوند شامل، پروتئین های فاقد چربی،

بوقلمون به ویژه سینه آن، ماهی و دیگر غذاهای دریایی، سفیده تخم مرغ، شیر کم چرب، شیر سویا، ماست، سبزیجات فاقد نشاسته، حبوبات، دانه ها و روغن های غیر اشباع مثل روغن زیتون هستند. زمانی مواد غذایی سرشار از فیبر استفاده شود، احساس سیری در فرد ایجاد میشه و اشتهای کاذب را از بین میبرد.


نکات مهم که باید در فاز یک رعایت شوند


در مرحله اول این رژیم غذایی، در طول روز سه وعده غذایی مصرف می کنید. وعده های غذایی شامل مواد غذایی پروتئینیه که میزان چربی آن ها پایینه. مواد غذایی دیگری مثل سبزیجات که میزان نشاسته آن ها کم است و حبوبات نیز باید استفاده شود.

این رژیم غذایی الزاما دارای دو میان وعده غذایی می باشه که ترجیحا حاوی پروتئین و سبزیجات باشه .در فاز یک رژیم غذایی ساحل جنوبی، پیاده روی در کنار رژیم غذایی باعث اثر بخشی بهتری خواهد شد.


غذاهای مجاز و غیر مجاز فاز دوم

غذاهای مجاز و غیر مجاز فاز دوم


بعد از سپری کردن دو هفته، یعنی روز پانزدهم رژیم غذایی ساحل جنوبی وارد مرحله یا فاز دوم رژیم غذایی می شوید. این مرحله طولانی تر از فاز اول است و از محدودیت کمتری نسبت به مرحله اول برخورداره.

زیرا در این مرحله سعی بر آنه که وزن بدن به میزانی که از قبل تعیین شده، کاهش یابد. میزان کاهش وزن در فاز دوم نسبت به فاز اول در مدت زمان بیشتری رخ میده.


غذاهای مجاز در فاز دوم همان غذا های فاز اول است، و علاوه بر آن ها، سبزیجات و میوه های مختلف و مواد غذایی که دارای کربوهیدرات خوب یا تصفیه نشده هستند نیز به تدریج به برنامه غذایی اضافه میشه.

از جمله غذاهای مجاز در مرحله دوم که دارای کربوهیدرات خوب هستند، دانه ها، ماکارونی سبوس دار، برنج قهوه ای، سیب زمینی صورتی یا شیرین، نان جو یا گندم، شلغم و … میباشه .


فاز سوم


در مرحله اول رژیم ساحل جنوبی، سطح قند خون و به مثابه آن سطح انسولین کاهش یافت و بدن آماده سازی لازم برای ورود به مرحله دوم را به دست بیاره. در مرحله دوم کاهش وزن تدریجی را تا زمان به دست آوردن وزن ایده آل ادامه داده و سپس وارد مرحله سوم رژیم غذایی میشه.

فرد در مرحله سوم تلاش میکنه که وزنی را که تا الان به دست آورده است را در همین حالت حفظ کند.اکنون که به وزن ایده آل خود دست یافتید، وارد مرحله تثبیت وزن یا فاز سوم این رژیم میشه.

مرحله سوم این رژیم از محدودیت خیلی کمتری برخورداره. هر چند که همه نکات و مواد غذایی مرحله دوم باید در این مرحله نیز ادامه یابد و اصول تغذیه ای شما را شکل میده. اما از آنجا که این مرحله از محدودیت کمتری برخوردار است، شما میتونید مقداری از محدودیت های ذکر شده در دو مرحله قبل خارج بشید.

اما از مواد غذایی حاوی چربی های غیر اشباع، کربوهیدرات های خوب و پروتئین ها نباید غافل شد، و آگاهانه پایداری وزن ایده آل به دست آمده را باید حفظ نمود.

تحقیقات نشان داده که این رژیم در کوتاه مدت، باعث کاهش وزن چشمگیری میشه، اما برای حفظ و پایداری وزن به دست آمده در طولانی مدت، به این بستگی دارد که به اصول تغذیه در این رژیم پایبند باشید.

برای مطالعه : رژیم میوه خواری برای لاغری چگونه رژیمی است؟


نکات مهم که باید در فاز سوم رعایت شوند

نکات مهم که باید در فاز سوم رعایت شوند


در این مرحله توضیح داده شد که میتونید مقداری از محدودیت ها را بردارید، حال اگر به هر دلیلی میزان کالری زیادی را مصرف کردید و اضافه وزن پیدا کردید، مجددا به مدت 7 الی 14 روز به فاز یک وارد بشید و پس از کاهش وزن اضافی به تدریج به فاز سوم باز گردید.


غذاهای مجاز و غیر مجاز فاز سوم


در فاز سوم، همانند دو مرحله قبل دارای غذا های مجاز و غیر مجاز هستند. همه غذاهای مرحله یک و دو در این مرحله استفاده میشه با این تفاوت که محدودیت در این مرحله کمتره در نتیجه فرد میتونه میزان بیشتری نسبت به مراحل قبلی غذا مصرف کنه و از تنوع غذایی و نوشیدنی بیشتری نیز برخوردار میباشد.

از جمله غذاهای مجاز، برنج قهوه ای، ماکارونی سبوس دار، تخم مرغ، غلات کامل، نان سبوس دار، دانه ها، روغن های غیر اشباع مثل روغن زیتون، لبنیات مثل شیر، ماست و پنیر، عسل، میوه ها و سبزیجات، بوقلمون، ماهی و دیگر غذاهای دریایی هستند.


در این مرحله از رژیم غذایی همانند دیگر رژیم های غذایی، باید از مواد غذایی که حاوی کربوهیدرات های بد یا تصفیه نشده هستند مثل برنج سفید، نان سفید، شیرینی ها و آبمیوه هایی که حاوی مواد افزودنی، قند فراوان و مواد شیمیایی هستند پرهیز کرد.

همچنین از چربی های غیر اشباع موجود در بعضی از روغن های مصرفی و دیگر مواد غذایی باید خود داری به عمل بیاره.در فاز دوم و سوم، ورزش های سنگین تر از فاز یک توصیه میشه، زیرا که این دو در کنار هم باعث ایجاد وزن نرمال تر و اندام ایده آل تر خواهند شد.

بیشتر بدانید: رژیم میوه خواری برای لاغری چگونه رژیمی است ؟


مزایا و معایب رژیم غذایی ساحل جنوبی


این رژیم مانند دیگر رژیم های غذایی دارای یک سری مزایا و معایب هست. که به هر کدام از آن ها در ادامه میپردازیم.
مزایا: از جمله مزایای رژیم غذایی ساحل جنوبی، آماده سازی راحت و آسان مواد غذاییه. همان طور که ذکر شد، در این رژیم غذایی میزان مصرف پروتئین بالا است و مصرف پروتئین در وعده های غذایی سفره های ایرانی به کرات دیده میشه.

از جمله مواد پروتئینی رایج، تخم مرغ، بوقلمون، ماهی و سایر غذا های دریاییه. به همین دلیله که آماده کردن این نوع مواد غذایی در این رژیم غذایی راحت تر هست.
از دیگر مزایای رژیم غذایی ساحل جنوبی، شمارش کالری روزانه به ویژه در فاز یک میباشد.

زیرا نوع مواد غذایی مصرفی مجاز در این مرحله قابلیت کالری شماری را داره. روزانه با شمارش کالری مواد غذایی حاوی کربوهیدرات، به راحتی میتونیدمیزان کیلو کالری مصرفی روزانه را از وعده های غذایی اضافه و یا کم کرد.


با رعایت اصول این رژیم و تعداد وعده های غذایی و میان وعده ها، گرسنگی را در طول روز احساس نخواهید کرد.از بیماری های قلبی و عروقی، دیابت و چاقی به دلیل محدودیت بالای مصرف کربوهیدرات ها به ویژه کربوهیدرات های بد و چربی های غیر اشباع، در امان خواهید بود.

سنجش کالری

سنجش کالری


معایب: تا این قسمت از مقاله به مزایای این رژیم غذایی پرداختیم، حال به بررسی معایب این رژیم غذایی خواهیم پرداخت. از جمله معایب رژیم غذایی ساحل جنوبی، زمان طولانی آماده کردن مواد غذاییه. نوع بافت مواد غذایی که در این نوع رژیم غذایی استفاده میشه به گونه ایه که باید زمان بیشتری را صرف آماده کردن آن کرد.


مواد غذایی پروتئینی که در این نوع رژیم غذایی غالب هستند، نسبتا از قیمت بالایی برخوردار هستند.در مرحله اول کاهش وزنی در اثر کاهش میزان مصرف کربوهیدرات ها رخ میده. لازم به ذکره، زمانی که میزان کربوهیدرات دریافتی بدن کم بشه بدن به ناچار از آبی که در بدن وجود دارد به عنوان منبع تامین انرژی استفاده میکنه نه چربی.

در نتیجه آب بدن کاهش می یابد و فرد لاغر میشه. به همین دلیل مصرف آب آشامیدنی در این نوع رژیم غذایی نباید دست کم گرفته بشه.


چه کسانی این رژیم را گرفته اند


این رژیم اولین بار در سال 2003 میلادی توسط یک متخصص قلب آمریکایی به نام آرتور آگاتستون و یک متخصص تغذیه به نام ماری آلمون، کشف شد و کتابی تحت عنوان “رژیم غذایی ساحل جنوبی” نیز در این زمینه به چاپ رسیده.

این نوع رژیم غذایی ابتدا در آمریکا و سپس در سایر نقاط جهان مورد استفاده قرار گرفته. این رژیم غذایی در واقع برای افرادی که در معرض خطر بیماری قلبی بودند به وجود آمد. اما تاثیر چشمگیر آن بر کاهش وزن به گونه ای بود که به مرور زمان طرفداران زیادی در سراسر جهان برای کاهش وزن پیدا کرد.


خلاصه نکات مقاله

مواد غذایی حاوی چربی های غیر اشباع، کربوهیدرات های خوب یا تصفیه نشده و پروتئین های فاقد چربی مدنظر هست. در این نوع رژیم غذایی از سبزیجات، لبنیات، ماهی، تخم مرغ، بوقلمون، غلات کامل، دانه ها، نان سبوس دار و برنج قهوه ای بیشتر استفاده میشه.

نکته مهم در این مقاله آن است که علاوه بر آگاهی از انواع مختلف رژیم های غذایی، منابع غذایی و مراحل آن ها، باید به تناسب سلامت و ژنتیک بدن شخص با نوع رژیم غذایی نیز توجه ویژه داشت. عامل های مختلفی بر اثر بخشی رژیم های غذایی از جمله رژیم غذایی ساحل جنوبی اثر گذار هستند.

عامل های مهمی مثل ورزش، استرس، میزان و کیفیت خواب، میزان تحرک و فعالیت تاثیر زیادی بر اثر بخشی رژیم های غذایی دارند.

در هر نوع رژیم غذایی، سالم بودن مواد غذایی و تعادل بین مواد غذایی مختلف از جمله فاکتور های مهم و حیاتی هستند. برای داشتن تناسب اندام و مهم تر از آن سلامت بدن مشاوره با پزشک متخصص اکیدا توصیه میشه.>> منبع <<

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فقط تا ساعت 12 شب میتوانید رژیم لاغری 216 رو با تخفیف خریداری کنید!
دریافت رژیم
6 کیلو لاغری در سه هفته! فقط تصورش کن...
چه رژیمیه؟
Your offer is still here!