رژیم های لاغری

رژیم برای کم کاری تیروئید چگونه رژیمی میباشد؟

تیروئید باعث میشود فعالیت های متابولیک بدن مانند ضربان قلب و کالری سوزی را نیز تنظیم شود اما در صورتی که دچار مشکل باشد فرد احساس خستگی و افسردگی میکند و حتی نگاه کردن به غذاها سبب افزایش وزن میشه.اگر شما هم این مشکل را دارید مقاله برنامه غذایی برای کم کاری تیروئید به شما کمک خواهد کرد.

برنامه غذایی برای کم کاری تیروئید

رژیم لاغری برای کم کاری تیروئید


دغدغه اصلی بیماری کم کاری تیروئید در افراد، افزایش وزن هست. این افراد برای کاهش وزن به برنامه غذایی برای کم کاری تیروئید نیاز داره. در برنامه غذایی لاغری برای کم کاری تیروئید باید مواد غذایی متناسب با تیروئید کم کار و کاهش وزن استفاده کرد.

غده تیروئید، میزان سوخت و ساز بدن، درجه حرارت و ضربان قلب را کنترل میکنه . این غده هورمون های ضروری برای سوخت و ساز بدن را تولید میکنه . اگر غده تیروئید نتواند به درستی کار کند باعث ایجاد یبوست، گواتر، چاقی و خشکی پوست میشه.

به همین دلیل سلامتی غده تیروئید یکی از موضوعات مهم هر انسان هست. فعالیت غده تیروئید در هر فرد ممکنهمتفاوت باشد و دچار مشکلاتی از قبیل تیروئید پر کار و تیروئید کم کار بشه. در این بین معمولا تیروئید کم کار بیشتر رایجه.

در بیماری کم کاری تیروئید، میزان تولید هورمون تیروئید کاهش می یابد و باعث ایجاد احساس خستگی، ریزش مو، افسردگی، اختلال در سیستم گوارش و از همه مهم تر افزایش وزن میشه.


اگر تشخیص پزشک برای شما کم کاری تیروئید بود، اصلا نگران نشوید. با تغییر سبک تغذیه و داشتن برنامه غذایی برای کم کاری تیروئید خود قادر به کنترل عوارض این بیماری از جمله چاقی خواهید بود. برای این کار برنامه غذایی روزانه طبق مواد غذایی ضروری برنامه غذایی برای کم کاری تیروئید داشته باشید.


آگاه باشید که رژیم غذایی جایگزین درمان دارویی نمی باشد. بلکه رژیم غذایی به عنوان اقدامی مفید در کنار درمان دارویی تحت نظر پزشک متخصص هست.

برای مطالعه رژیم درمانی های بیشتر روی لینک بزنید.

رژیم لاغری ۲۱۶ ؛ 6 کیلو لاغری در 21 روز

رژیم 216


رابطه لاغری و تیروئید کم کار

کم کاری تیروئید که به هیپوتیروئید نیز معروف است، در اثر تولید ناکافی هورمون های بدن ایجاد میشه. کم کاری تیروئید باعث چاقی میشه. بیماران برای لاغری به ناچار باید برنامه غذایی برای کم کاری تیروئید را تنظیم کنند.

برنامه غذایی برای کم کاری تیروئید و برنامه غذایی آن ها باید به گونه ای باشد که علاوه بر تاثیر آن ها بر لاغری از سلامت و تعادل غذایی نیز برخوردار باشه.


چاقی، بدن را بیشتر مستعد بیماری های مختلف از جمله کم کاری تیروئید میکنه و باعث کاهش سوخت و ساز بدن میشه. همچنین چاقی که در اثر تیروئید کم کار ایجاد میشه باعث بیماری دیگری مثل دیابت و فشار خون نیز میشه.

آیا میدونستید برنامه رژیم غذایی هم در تیروئید نقش داره ؟ کلیک کنید.

در حالیکه لاغری یا کاهش وزن باعث پیشگیری کم کاری تیروئید میشه. مصرف مواد غذایی غنی از ید و ورزش منظم روزانه باعث داشتن بدن سالم به ویژه غده تیروئید سالم میشه.

بیشتر بخوانید: رژیم کتوژنیک


برنامه غذایی سریع برای کم کاری تیروئید

رژیم لاغری سریع برای کم کاری تیروئید


برای لاغری در افرادی که دچار کم کاری تیروئید شده اند، برنامه غذایی مناسب و ورزش منظم پیشنهاد میشه. در این قسمت به چند نوع از آن ها اشاره میکنیم.
در برنامه غذایی برای کم کاری تیروئید غذاهایی که حاوی ید هستند باید در برنامه غذایی گنجانده بشه.

غذاهای ید دار برای مقابله با کم کاری تیروئید بسیار مفید هستند. در ادامه چند مورد از غذا های ید دار را معرفی میکنیم. غذاهای سرشار از ید شامل نمک ید دار، سبزیجات، ماهی، صدف و دیگر غذاهای دریایی هستند.

کسب اطلاعات در رابطه با رژیم لاغری تنها با یک کلیک.

توصیه میشه که نمک را در مراحل انتهایی پخت به غذا اضافه کنید. زیرا هنگامی که درب ظرف غذا برداشته میشه، ید نمک به همراه بخار غذا خارج میشه. همچنین از نگهداری نمک ید دار درون شیشه های شفاف و مقابل نور خودداری کنید.

نمک دریا گزینه خیلی خوبی برای استفاده. نمک دریا حاوی ید طبیعیه. لازم به ذکرهکه در مصرف ید زیاده روی نکنید. مصرف زیاد ید کم کاری تیروئید را تشدید میکنه .

مواد غذایی ضروری برای کم کاری تیروئید


در برنامه غذایی ، بهترین و سریع ترین آن ها جایگزینی مواد غذایی دارای کربوهیدرات های خوب به جای مواد غذایی دارای کربوهیدرات های بد هستند.

مواد غذایی دارای کربوهیدرات های خوب شامل برنج قهوه ای، نان قهوه ای، آب میوه های طبیعی، سبزیجات برگ سبز و ساقه دار، گندم، جو و میوه های مختلف به خصوص میوه های کم کربوهیدرات هستند. ترجیحا سبزیجات به صورت پخته مصرف بشه.


به افرادی که دچار کم کاری تیروئید هستند توصیه میشه تا حد امکان قند و شکر مصرفی خود را کاهش دهند و از نوع تصفیه شده آن ها استفاده کنند.


روغن های حاوی اسید های چرب غیر اشباع مثل روغن زیتون و روغن نارگیل جایگزین چربی های اشباع میشه.


عمدتا مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان هایی از نوع سلنیوم برای عملکرد بهتر تیروئید و ماهی های پرچرب که سرشار از اسید های چرب غیر اشباع از جمله امگا 3 و امگا 6 هستند توصیه میشه. غذاهای غنی از سلنیوم شامل ماهی های چرب مثل ماهی تون، گوشت، مرغ، حبوبات، لبنیات، سیر و پیاز هستند.

بیشتر بدانید: شکر رژیمی و فواید و مضرات استفاده از آن

درادامه:

مواد غذایی ضروری برای کم کاری تیروئید


مخلوط آب و سرکه سیب نیز باعث کاهش اشتها و متعادل کردن هورمون ها میشه. این مواد غذایی باعث کاهش وزن سریع در این افراد خواهد شد.
نکته مهم در برنامه غذایی برای کم کاری تیروئید آرایش بشقاب افراده.

نصف بشقاب باید سبزیجات باشد، یک چهارم بشقاب پروتئین باشد و یک چهارم دیگر کربوهیدرات های خوب مثل برنج قهوه ای، نون قهوه ای و از این قبیل مواد غذایی هستند. با رعایت این نوع آرایش بشقاب به مرور زمان روی افراد دارای کم کاری تیروئید تاثیر زیادی گذاشته.


برای افراد دارای کم کاری تیروئید باید برنج قهوه ای جایگزین برنج سفید شود، نان جو جایگزین نان سفید شود، و از غذاهای کنسروی و فرآوری شده که مستقیما وزن را افزایش می دهند پرهیز کنند.

برنامه غذایی برای کم کاری تیروئید


توصیه میشه که تعداد وعده های غذایی زیاد شود به طور مثال 5 الی 6 وعده غذایی، اما حجم غذا کاهش یابد. با این روش علاوه بر لاغری سریع، عملکرد روده ها برای هضم بهتر غذا نیز بهبود می یابد.

در مواقعی که گرسنه هستید، می توانید به جای غذا برای تنظیم قند خون میوه هایی مثل سیب یا موز بخورید.
حفظ تعادل در مواد غذایی برای ترشح هورمون تیروئید در برنامه غذایی برای کم کاری تیروئید ضروریه.

بنابراین مواد غذایی حاوی ویتامین های گروه B به خصوص B2، B3 و B6 و ویتامین های A، C، E نیز باید در برنامه غذایی روزانه گنجانده بشه.


غذاهای نامناسب برای تیروئید کم کار


در برنامه غذایی برای کم کاری تیروئید از غذاهای نامناسب حاوی کربوهیدرات های بد یا تصفیه شده خودداری کنید. مواد غذایی دارای کربوهیدرات های خوب یا تصفیه نشده را جایگزین آن ها کنید.

مواد غذایی حاوی کربوهیدرات های بد شامل شیرینی ها، نوشابه های گازدار، برنج سفید، نان سفید، آب میوه های صنعتی حاوی مواد افزودنی و دیگر مواد غذایی این چنینی هستند.


دیگر مواد غذایی گواتروژن که افراد دارای تیروئید کم کار باید از آن ها پرهیز کنند شامل نشاسته مثل سبزیجات ریشه دار، کلم ها، اسفناج، شلغم، بادام زمینی، ارزن، سویا، هلو، قهوه و دیگر مواد غذایی این چنینی هست.

زیرا این مواد غذایی از جذب ید در بدن جلوگیری می کنند. اگر ید در بدن جذب نشود علاوه بر چاقی، باعث ایجاد گواتر نیز میشه.


سویا، غلات، آرد و سیب زمینی باعث ایجاد گواتر می شوند و افزایش وزن را در بیماران بیشتر میکنه . به عنوان مثال سویا از جذب داروهای تیروئید جلوگیری میکنه .


ورزش مناسب برای کم کاری تیروئید

ورزش مناسب برای کم کاری تیروئید


افرادی که دچار کم کاری تیروئید هستند باید به طور منظم ورزش کنند تا بتوانند چربی بیشتری را بسوزانند. با ورزش کردن می توانند از افزایش وزن جلوگیری کنند. ورزش های مختلفی مثل پیاده روی، دویدن و دیگر ورزش های هوازی مثل ایروبیک به این افراد توصیه میشه.


قرص لاغری برای کم کاری تیروئید


افزایش وزن در اثر کم کاری تیروئید به دلیل کاهش تولید هورمون تیروئید ایجاد میشه. در نتیجه باید تولید هورمون تیروئید را افزایش داد تا بدن بتواند سوخت و ساز بدن را افزایش دهد و باعث لاغری بشه. داروهایی برای درمان کم کاری تیروئید وجود داره. یکی از این داروها قرص لووتیروکسین هست.

داروی لووتیروکسین کمبود هورمون تیروئید را جبران میکنه و از ایجاد گواتر جلوگیری میکنه . این دارو سوخت و ساز و عملکرد بدن را بهبود میبخشد. در نتیجه درمان دارویی به نوبه خود میتونه میزان ابتلا به چاقی را در بیماران کاهش بده،


در برنامه غذایی برای کم کاری تیروئید از خوردن هم زمان قرص درمانی و بعضی از غذاها و داروها باید پرهیز کرد.

مواد غذایی و داروهایی که باید از خوردن هم زمان آن ها با قرص لووتیروکسین اجتناب کرد شامل گردو، آرد، مکمل های حاوی آهن، مکمل های حاوی کلسیم، داروهای مربوط به زخم معده و داروهای کاهش دهنده کلسترول خون هستند.


خلاصه نکات مقاله

کم کاری تیروئید در افراد باعث افزایش وزن بیماران میشه. این افراد باید از برنامه غذایی برای کم کاری تیروئید استفاده کنند و ورزش روزانه منظم را جز برنامه های اصلی روزانه خود قرار دهند.

در انتخاب مواد غذایی باید دقت بیشتری داشته باشه. تا حد امکان مواد غذایی غنی از ید و کربوهیدرات های خوب را جایگزین مواد غذایی حاوی کربوهیدرات های بد کنند.بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا