رژیم دانمارکی چیست ؟ | تجربه رژیم دانمارکی - های زیبا

رژیم دانمارکی

0


چیزی در حدود 10 الی 15 درصد از مردمان کشور دانمارک از اضافه وزن رنج میبرند. این آمار در برابر سایر کشورهای پیشرفته جهان مانند آمریکا و انگلیس، بسیار پایینه و علت اصلی آن رژیم غذایی دانمارکیه. مردمان کشور دانمارک رژیم غذایی خود را معطوف مواد غذایی سالم کرده اند و معمولا بر اساس کاهش کالری دریافتی برنامه ریزی نمیکنند.


چگونه می توانیم رژیم دانمارکی بگیریم؟

چگونه می توانیم رژیم دانمارکی بگیریم؟


این رژیم، یک رژیم غذایی سیزده روزه است و هدف اصلی آن دریافت حدود 600 کالری در روزه. افراد باید این میزان کالری را با استفاده از مواد غذایی کم کالری و پروتئین ها به بدن خود برسونند.رژیم غذایی دانمارکی یک رژیم کم انرژیه و دنبال کردن آن بیش از 13 روز میتونه صدمات جدی و حتی جبران ناپذیری را به بدن وارد کنه.

محدودیت اصلی رژیم غذایی دانمارکی متوجه مواد غذای حاوی فیبر، کربوهیدارت، قند، چربی و حتی ویتامین ها میباشه. همین مسئله رژیم غذایی دانمارکی را به یکی از رژیم های سخت و پرفشار تبدیل کرده است.رژیم سوئدی نسبت به این رژیم آسان تره

به دلیل کمبود احتمالی مواد مغذی برای بدن، افرادی که این رژیم سخت 13 روزه را دنبال میکنند باید مکمل های غذایی و همچنین ویتامین ها را به صورت جداگانه در طول روز مصرف کنند.

مشکلات رژیم:


رژیم های غذایی پرفشاری مانند رژیم دانمارکی، به شدت میتونند بر روی سطح مایعات بدن تاثیر بگذارند. به همین سببه که نوشیدن حداقل 2 لیتر آب در روز به افرادی که این رژیم را دنبال میکنه، توصیه میشه.

اگر میخواید برای کاهش وزن خود، این رژیم را امتحان کنید، قدم اول تهیه یک لیست از مواد غذایی مجاز خواهد بود. شما به این لیست برای تدارک 39 وعده غذایی احتیاج خواهید داشت، چرا که لیست محدودیت های آن بسیار بلند بالاست.

به عنوان مثال، شما میتونید در طول این رژیم از تخم مرغ، قهوه، کاهو و گوشت گاو استفاده کنید اما حجم بزرگی از سبزیجات و یا انواع مختلف گوشت ها در این رژیم قابل استفاده نیستند. همچنین مصرف نوشیدنی های الکلی و آب میوه های شیرین در طول رژیم دانمارکی قویا ممنوعه.

برای مطالعه: رژیم غذایی مدیترانه ایی چیست؟


تاریخچه این رژیم


این رژیم تاریخچه دقیق و مشخصی نداره. بر اساس آنچه که از منابع مختلف در اینترنت و همچنین اسناد رسمی پزشکی در کشور دانمارک میشه نتیجه گرفت که خاستگاه اول این رژیم غذایی یک بیمارستان در کشور دانمارکه. اولین بار یکی از پزشکان معالج این بیمارستان برنامه غذایی مشابه آنچه امروز تحت این عنوان دنبال میشه را برای بیماران خود تجویز میکرد.

هدف این پزشک معالج کاهش وزن سریع بیمارانی بود که از چاقی رنج میبردند. این چاقی میتونست در خلال عمل جراحی مشکلاتی را ایجاد کنه، بنابراین دنبال کردن یک برنامه غذایی کوتاه مدت که میتونست وزن زیادی از بیمار را کاهش بده، برای آن شرایط ایده آل بود. با این حال هیچ بیمارستان و یا پزشکی تا به امروز ادعایی مبنی بر طراحی و تنظیم رژیم غذایی دانمارکی را مطرح نکرده.

بیشتر بدانید: رژیم غذایی ژنتیکی


تجربه رژیم دانمارکی


افرادی که این رژیم را دنبال کرده اند، ادعا میکنند که این رژیم میتونه در مدت زمان سیزده روز، چیزی در حدود 10 الی 20 پوند (معادل 5 الی 10 کیلوگرم) از وزن را کاهش بده. گزارش هایی مبنی بر کاهش وزن بیشتر از 10 کیلوگرم نیز وجود داره.

این رژیم کم انرژیه. بدیهی که با کاهش میزان انرژی دریافتی، بدن به سراغ ذخیره های خود میره و در نتیجه وزن فرد کاهش پیدا میکنه. اما معمولا دنبال کردن رژیم های کم انرژی عوارض دیگری از جمله حالت تهوع، اسهال، یبوست و خستگی مفرط را به همراه داره.


نمونه برنامه این رژیم

نمونه برنامه این رژیم


در این بخش یک نمونه از برنامه غذایی سیزده روزه رژیم دانمارکی را مرور میکنیم:

• روز اول: برای صبحانه میتونید یک فنجان قهوه سیاه همراه با یک حبه قند میل کنید. ناهار میتونه شامل دو تخم مرغ آب پز، یک گوجه فرنگی و مقداری اسفناج باشه. توصیه میشه که حتما اسفناج را در آب بدون چربی اضافه بپزید. شام شما میتونه شامل استیک و سالاد دانمارکی باشه. سالاد دانمارکی شامل هویج، تره فرنگی، کلم و فلفله.


• روز دوم: صبحانه و شام مانند روز اوله. برای ناهار یک فنجان کوچک ماست و یک تکه ژامبون بخورید.


• روز سوم: برای صبحانه یک تکه نان تست و یک فنجان قهوه سیاه به همراه یک حبه قند میل کنید. از اضافه کردن کره به نان تست خودداری کنید. برای ناهار دو تخم مرغ آب پز، یک تکه ژامبون و سالاد دانمارکی را در نظر بگیرید. شام روز سوم نیز شامل گوجه فرنگی، کرفس پخته شده و یک میوه دلخواه میباشه.


• روز چهارم: صبحانه را مانند روز سوم سرو کنید. برای ناهار از یک بسته کوچک ماست طبیعی کم چرب و یک لیوان آب پرتقال استفاده کنید. آب پرتقال مصرف شده در روز چهارم نباید از 200 میلی لیتر بیشتر باشه. شام نیز شامل 250 گرم پنیر گاو، یک هویج رنده شده و یک تخم مرغ آب پزه.

• روز پنجم: برای صبحانه یک هویج رنده شده بزرگ بخورید. ناهار شما باید حاوی حدود 200 گرم ماهی بدون چربی بخار پز باشه. برای بهبود طعم و مزه غذای خود میتونید 1 قاشق چای خوری کره و مقداری آبلیمو به ماهی اضافه کنید. شام نیز شامل 1 عدد کرفس و حدود 200 گرم رست بیف میباشه.

ادامه مراحل :

ادامه مراحل :


• روز ششم:
• صبحانه یک نان تست و یک فنجان قهوه سیاه همراه با یک حبه قند، ناهار شامل 1 هویج بزرگ و 2 عدد تخم مرغ آب پز و شام نیز شامل یک سینه مرغ و 1 کاهو با آب لیمو و روغن زیتون خواهد بود.


• روز هفتم: به عنوان صبحانه 1 فنجان چای شیرین نشده بنوشید. برنامه غذایی روز هفتم فاقد ناهاره و در نتیجه میتونید مقدار زیادی آب بنوشید تا گرسنگی را کاهش بدید. برای شام حدود 200 گرم استیک گوشت بره و یک عدد سیب بخورید.


• روز هشتم: برای صبحانه یک فنجان قهوه به همراه یک حبه قند بنوشید. برای ناهار یک گوجه فرنگی، حدود 400 گرم اسفناج و 2 تخم مرغ آب پز شده بخورید. شام شما شامل 200 گرم رست بیف و 1 کاهو با روغن زیتون و آبلیمو خواهد بود.

باقی روز ها:

• روز نهم: صبحانه مشابه با روز هشتمه. یک قوطی ماست طبیعی و 250 گرم ژامبون وعده ناهار را تشکیل میده و برای شام 250 گرم رست بیف و یک سالاد با روغن زیتون و آبلیمو مصرف کنید.


• روز دهم: صبحانه شامل یک نان تست، یک فنجان قهوه سیاه و یک حبه قنده. ناهار شامل یک کاهو، یک برش ژامبون و دو تخم مرغ آب پز شده و همچنین شام شامل یک کرفس آب پز شده، یک گوجه فرنگی یک میوه دلخواه خواهد بود.


• روز یازدهم: برای صبحانه یک نان تست، یک فنجان قهوه سیاه و یک حبه قند، ناهار شامل ماست و 200 میلی لیتر آب پرتقال و شام شامل یک هویج، یک تخم مرغ آب پز و 250 گرم پنیر گاوه.


• روز دوازدهم: صبحانه شامل یک عدد هویج بزرگ، ناهار شامل 200 گرم ماهی کاد بخار پز شده به همراه کمی اب لیمو یک قاشق چایخوری کره جهت مزه دار کردن ماهی و شام نیز شامل 250 گرم رست بیف و یک کرفس خواهد بود.


• روز سیزدهم: صبحانه شامل یک نان تست، یک فنجان قهوه سیاه و یک حبه قند، ناهار شامل یک هویج بزرگ و دو تخم مرغ آب پز و شام نیز شامل 250 گرم مرغ و یک کاهو به همراه کمی آب لیمو و روغن زیتون میباشه.

عوارض رژیم دانمارکی

عوارض رژیم دانمارکی


در میان بسیاری از کارشناسان تغذیه تحت عنوان رژیم سقوط شناخته میشه. این رژیم غذایی محدودیت های بسیار عمده ای داره و دریافت مقدار بسیار کم انرژی یکی از موارد برجسته در این محدودیت ها به شمار میره. مقدار انرژی دریافتی در این رژیم غذایی به قدری کمه که پایداری به مدت سیزده روز و اتمام یک دوره برای بسیاری چالش برانگیز میباشه.

از سویی دیگر، تاب آوردن و دنبال کردن رژیم برای طولانی مدت میتونه عادات غذایی ناسالم و مخرب را در انسان به وجودبیاره.


رژیم غذایی


همانطور که قبلا نیز بدان اشاره شد، یکی از مهم ترین مشکلات رژیم کم بودن میزان انرژیه که روزانه وارد بدن میکنه. کمبود انرژی میتونه منجر به سوء تغذیه بشه. اگرچه رژیم های غذایی سخت میتونند در مدت زمان کم نتیجه بهتری بدهند اما فاقد اثرات طولانی مدت و ماندگار هستند.

با دوباره از سر گرفتن رژیم غذایی پیشین، وزن از دست رفت میتونه به راحتی به جای خود بازگردد و اثرات رژیم از بین بره. کمبود انرژی همچنین میتونه منجر به خستگی های مزمن و اختلال در امور روزانه افراد نیز بشه. کوچک شدن عضلات و سخت تر شدن فعالیت های بدنی، از جمله پیاده روی، از دیگر عوارضیه که افراد در خلال رژیم تجربه میکنند.


یکی دیگر از عوارض رژیم متوجه سیستم گوارش بدنه. بدن برای هضم، تنفس، پمپاژ خون و ادامه حیات به انرژی نیاز داره. در خلال رژیم ، فرد بسیار کمتر از آنچه بدان نیاز داره، انرژی مصرف میکنه. این امر میتونه با کاهش متابولیسم بدن، سبب شود تا سلول های عضلانی با هدف تامین انرژی شکسته بشه.

این فرایند گلیکوژن نام داره و میتونند فرد را با مشکلات گوارشی روبرو کنه.
کمبود گلوکز میتونه یکی دیگر از عوارض رژیم باشه. این کمبود میتونه عملکرد مغز را تحت تاثیر قرار بده و از سویی دیگر سنگ صفرا و درد های شکمی را ناشی بشه.


سایر عوارض جانبی عبارتند از:


• گرسنگی مداوم
• تحریک پذیری
• ضعف سیستم ایمنی بدن
• سردرد
• اسهال
• یبوست
• متابولیسم کند
• بی نظمی ریتم ضربان قلب
• عفونت کلیه
• بی نظمی قاعدگی

چه افرادی رژیم دانمارکی گرفتند؟

چه افرادی رژیم دانمارکی گرفتند؟


رژیم دانمارکی در میان خوانندگان و بازیگران هالیوودی بسیار معروفه. معمولا ستارگان دنیای پاپ و خوانندگان پیش از شروع تورهای جهانی خود، تمایل دارند تا در زمانی کوتاه وزن قابل توجهی را از دست بدهند. از سویی دیگر، بازیگران معمولا برای ایفای نقش در فیلم های مختلف، مجبور هستند در مدت زمانی کوتاه وزن خود را تغییر دهند.

بسیاری از این ستارگان این رژیم را دنبال کرده اند.
ماری، ولیعهد دانمارکی نیز در سن 47 سالگی و پس از به دنیا آوردن چهار فرزند خود، اندام بسیار ایده آلی داره. گزارش ها حاکی از آنه که او نیز این رژیم را دنبال میکنه و لاغری خود را مدیون این رژیم سخته.


آیا این رژیم برای من مناسب است؟


این رژیم بسیار سخت و چالش برانگیزه. تمرکز اصلی این رژیم غذایی بر روی مصرف ماهی و گوشت گاو میباشه. بنابراین دنبال کردن این رژیم برای افراد گیاهخوار و وگان مناسب نمیباشه.

قهوه منبع اصلی انرژی در این رژیم غذاییه بنابراین افرادی که به مصرف قهوه علاقه نداره و یا مصرف کافئین آن ها را دچار مشکلات گوارشی میکنه، بهتره از این رژیم دوری کنه. افراد بالای 25 سال، افرادی که از بیماری های پیش زمینه ای به ویژه بیماری های کلیوی و گوارشی رنج میبرند، زنان حامله و افرادی که دچار کم خونی هستند نیز بهتره از شروع رژیم خودداری کنه.


خلاصه نکات مقاله


این رژیم یک برنامه غذایی سیزده روزه است که با هدف کاهش وزن 5 الی 10 کیلوگرم طراحی شده. این رژیم غذایی در گروه رژیم های کم انرژی طبقه بندی میشه و دنبال کردن آن برای طولانی مدت میتونه مشکلات و آسیب های جبران ناپذیری را به بدن وارد کنه.

محدودیت غذایی در رژیم بسیار زیاده و تمرکز اصلی در طول سیزده روز بر روی پروتئین گوشت گاوی، قهوه و ماهی میباشه. مصرف حداقل دو لیتر آب در طول این رژیم غذایی و با هدف کاهش خطر ابتلا به کم آبی، توصیه میشه.

همچنین مصرف ویتامین ها و سایر مکمل ها به منظور کاهش خطرات ناشی از محدودیت های رژیم غذایی دانمارکی در طول رژیم، بسیار اهمیت داره. این رژیم بسیار سخته و دنبال کردن آن به افراد بالای 35 سال و افرادی با سابقه بیماری های زمینه ای، توصیه نمیشه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فقط تا ساعت 12 شب میتوانید رژیم لاغری 216 رو با تخفیف خریداری کنید!
دریافت رژیم
6 کیلو لاغری در سه هفته! فقط تصورش کن...
چه رژیمیه؟
Your offer is still here!