رژیم های لاغری

رژیم دانمارکی


چیزی در حدود 10 الی 15 درصد از مردمان کشور دانمارک از اضافه وزن رنج میبرند. این آمار در برابر سایر کشورهای پیشرفته جهان مانند آمریکا و انگلیس، بسیار پایینه و علت اصلی آن رژیم غذایی دانمارکیه. مردمان کشور دانمارک برنامه غذایی خود را معطوف مواد غذایی سالم کرده اند و معمولا بر اساس کاهش کالری دریافتی برنامه ریزی نمیکنند.


چگونه می توانیم رژیم دانمارکی بگیریم؟


یک برنامه غذایی سیزده روزه است و هدف اصلی آن دریافت حدود 600 کالری در روزه. افراد باید این میزان کالری را با استفاده از مواد غذایی کم کالری و پروتئین ها به بدن خود برسونند.برنامه غذایی دانمارکی یک برنامه کم انرژیه و دنبال کردن آن بیش از 13 روز میتونه صدمات جدی و حتی جبران ناپذیری را به بدن وارد کنه.

محدودیت اصلی برنامه غذایی دانمارکی متوجه مواد غذای حاوی فیبر، کربوهیدارت، قند، چربی و حتی ویتامین ها میباشه. همین مسئله برنامه غذایی دانمارکی را به یکی از برنامه های سخت و پرفشار تبدیل کرده است.

به دلیل کمبود احتمالی مواد مغذی برای بدن، افرادی که این برنامه سخت 13 روزه را دنبال میکنند باید مکمل های غذایی و همچنین ویتامین ها را به صورت جداگانه در طول روز مصرف کنند.

مشکلات رژیم لاغری دانمارکی :


برنامه های غذایی پرفشاری مانند برنامه دانمارکی، به شدت میتونند بر روی سطح مایعات بدن تاثیر بگذارند. به همین سبب که نوشیدن حداقل 2 لیتر آب در روز به افرادی که این برنامه را دنبال میکنه، توصیه میشه.

اگر میخواید برای کاهش وزن خود، این برنامه را امتحان کنید، قدم اول تهیه یک لیست از مواد غذایی مجاز خواهد بود. شما به این لیست برای تدارک 39 وعده غذایی احتیاج خواهید داشت، چرا که لیست محدودیت های آن بسیار بلند بالاست.

به عنوان مثال، شما میتونید در طول این برنامه از تخم مرغ، قهوه، کاهو و گوشت گاو استفاده کنید اما حجم بزرگی از سبزیجات و یا انواع مختلف گوشت ها در این برنامه قابل استفاده نیستند. همچنین مصرف نوشیدنی های الکلی و آب میوه های شیرین در طول این برنامه دانمارکی دانمارکی قویا ممنوعه.

برای مطالعه: رژیم غذایی مدیترانه ایی چیست؟

رژیم لاغری ۲۱۶ ؛ 6 کیلو لاغری در 21 روز


تاریخچه رژیم دانمارکی


این برنامه تاریخچه دقیق و مشخصی نداره. بر اساس آنچه که از منابع مختلف در اینترنت و همچنین اسناد رسمی پزشکی در کشور دانمارک میشه نتیجه گرفت که خاستگاه اول این برنامه غذایی یک بیمارستان در کشور دانمارکه. اولین بار یکی از پزشکان معالج این بیمارستان برنامه غذایی مشابه آنچه امروز تحت این عنوان دنبال میشه را برای بیماران خود تجویز میکرد.

هدف این پزشک معالج کاهش وزن سریع بیمارانی بود که از چاقی رنج میبردند. این چاقی میتونست در خلال عمل جراحی مشکلاتی را ایجاد کنه، بنابراین دنبال کردن یک برنامه غذایی کوتاه مدت که میتونست وزن زیادی از بیمار را کاهش بده، برای آن شرایط ایده آل بود. با این حال هیچ بیمارستان و یا پزشکی تا به امروز ادعایی مبنی بر طراحی و تنظیم برنامه غذایی دانمارکی را مطرح نکرده.

رژیم دانمارکی رو با هم سوی کانادایی خودش میتوان جز رژیم های افراطی و سخت و دستبه بندی کرد امادر رژیم کانادایی باید بین 800 تا 1000 کالری در طول روز دریافت کنید اما در رژیم دانمارکی میزان کالری دریافتی به 600 کالری در طول روز میرسه.


تجربه رژیم لاغری دانمارکی


افرادی که این برنامه را دنبال کرده اند، ادعا میکنند که این برنامه میتونه در مدت زمان سیزده روز، چیزی در حدود 10 الی 20 پوند (معادل 5 الی 10 کیلوگرم) از وزن را کاهش بده. گزارش هایی مبنی بر کاهش وزن بیشتر از 10 کیلوگرم نیز وجود داره.

این برنامه کم انرژیه. بدیهی که با کاهش میزان انرژی دریافتی، بدن به سراغ ذخیره های خود میره و در نتیجه وزن فرد کاهش پیدا میکنه. اما معمولا دنبال کردن برنامه های کم انرژی عوارض دیگری از جمله حالت تهوع، اسهال، یبوست و خستگی مفرط را به همراه داره.

سوالات مربوط به رژیم لاغری میتونید در مقاله این موضوع مطالعه کنید.


نمونه رژیم دانمارکی

نمونه رژیم دانمارکی


در این بخش یک نمونه از برنامه غذایی سیزده روزه رژیم دانمارکی را مرور میکنیم:

• روز اول: برای صبحانه میتونید یک فنجان قهوه سیاه همراه با یک حبه قند میل کنید. ناهار میتونه شامل دو تخم مرغ آب پز، یک گوجه فرنگی و مقداری اسفناج باشه. توصیه میشه که حتما اسفناج را در آب بدون چربی اضافه بپزید. شام شما میتونه شامل استیک و سالاد دانمارکی باشه. سالاد دانمارکی شامل هویج، تره فرنگی، کلم و فلفله.


• روز دوم: صبحانه و شام مانند روز اوله. برای ناهار یک فنجان کوچک ماست و یک تکه ژامبون بخورید.


• روز سوم: برای صبحانه یک تکه نان تست و یک فنجان قهوه سیاه به همراه یک حبه قند میل کنید. از اضافه کردن کره به نان تست خودداری کنید. برای ناهار دو تخم مرغ آب پز، یک تکه ژامبون و سالاد دانمارکی را در نظر بگیرید. شام روز سوم نیز شامل گوجه فرنگی، کرفس پخته شده و یک میوه دلخواه میباشه.


• روز چهارم: صبحانه را مانند روز سوم سرو کنید. برای ناهار از یک بسته کوچک ماست طبیعی کم چرب و یک لیوان آب پرتقال استفاده کنید. آب پرتقال مصرف شده در روز چهارم نباید از 200 میلی لیتر بیشتر باشه. شام نیز شامل 250 گرم پنیر گاو، یک هویج رنده شده و یک تخم مرغ آب پزه.

• روز پنجم: برای صبحانه یک هویج رنده شده بزرگ بخورید. ناهار شما باید حاوی حدود 200 گرم ماهی بدون چربی بخار پز باشه. برای بهبود طعم و مزه غذای خود میتونید 1 قاشق چای خوری کره و مقداری آبلیمو به ماهی اضافه کنید. شام نیز شامل 1 عدد کرفس و حدود 200 گرم رست بیف میباشه.


• روز ششم:
• صبحانه یک نان تست و یک فنجان قهوه سیاه همراه با یک حبه قند، ناهار شامل 1 هویج بزرگ و 2 عدد تخم مرغ آب پز و شام نیز شامل یک سینه مرغ و 1 کاهو با آب لیمو و روغن زیتون خواهد بود.


• روز هفتم: به عنوان صبحانه 1 فنجان چای شیرین نشده بنوشید. برنامه غذایی روز هفتم فاقد ناهاره و در نتیجه میتونید مقدار زیادی آب بنوشید تا گرسنگی را کاهش بدید. برای شام حدود 200 گرم استیک گوشت بره و یک عدد سیب بخورید.


• روز هشتم: برای صبحانه یک فنجان قهوه به همراه یک حبه قند بنوشید. برای ناهار یک گوجه فرنگی، حدود 400 گرم اسفناج و 2 تخم مرغ آب پز شده بخورید. شام شما شامل 200 گرم رست بیف و 1 کاهو با روغن زیتون و آبلیمو خواهد بود.

• روز نهم: صبحانه مشابه با روز هشتمه. یک قوطی ماست طبیعی و 250 گرم ژامبون وعده ناهار را تشکیل میده و برای شام 250 گرم رست بیف و یک سالاد با روغن زیتون و آبلیمو مصرف کنید.


• روز دهم: صبحانه شامل یک نان تست، یک فنجان قهوه سیاه و یک حبه قنده. ناهار شامل یک کاهو، یک برش ژامبون و دو تخم مرغ آب پز شده و همچنین شام شامل یک کرفس آب پز شده، یک گوجه فرنگی یک میوه دلخواه خواهد بود.


• روز یازدهم: برای صبحانه یک نان تست، یک فنجان قهوه سیاه و یک حبه قند، ناهار شامل ماست و 200 میلی لیتر آب پرتقال و شام شامل یک هویج، یک تخم مرغ آب پز و 250 گرم پنیر گاوه.


• روز دوازدهم: صبحانه شامل یک عدد هویج بزرگ، ناهار شامل 200 گرم ماهی کاد بخار پز شده به همراه کمی اب لیمو یک قاشق چایخوری کره جهت مزه دار کردن ماهی و شام نیز شامل 250 گرم رست بیف و یک کرفس خواهد بود.


• روز سیزدهم: صبحانه شامل یک نان تست، یک فنجان قهوه سیاه و یک حبه قند، ناهار شامل یک هویج بزرگ و دو تخم مرغ آب پز و شام نیز شامل 250 گرم مرغ و یک کاهو به همراه کمی آب لیمو و روغن زیتون میباشه.

عوارض رژیم دانمارکی

عوارض رژیم دانمارکی


در میان بسیاری از کارشناسان تغذیه تحت عنوان این رژیم سقوط شناخته میشه. این برنامه غذایی محدودیت های بسیار عمده ای داره و دریافت مقدار بسیار کم انرژی یکی از موارد برجسته در این محدودیت ها به شمار میره. مقدار انرژی دریافتی در این برنامه غذایی به قدری کمه که پایداری به مدت سیزده روز و اتمام یک دوره برای بسیاری چالش برانگیز میباشه.

از سویی دیگر، تاب آوردن و دنبال کردن برنامه برای طولانی مدت میتونه عادات غذایی ناسالم و مخرب را در انسان به وجودبیاره.


برنامه غذایی


همانطور که قبلا نیز بدان اشاره شد، یکی از مهم ترین مشکلات این برنامه کم بودن میزان انرژیه که روزانه وارد بدن میکنه. کمبود انرژی میتونه منجر به سوء تغذیه بشه. اگرچه برنامه های غذایی سخت میتونند در مدت زمان کم نتیجه بهتری بدهند اما فاقد اثرات طولانی مدت و ماندگار هستند.

با دوباره از سر گرفتن برنامه غذایی پیشین، وزن از دست رفت میتونه به راحتی به جای خود بازگردد و اثرات برنامه از بین بره. کمبود انرژی همچنین میتونه منجر به خستگی های مزمن و اختلال در امور روزانه افراد نیز بشه. کوچک شدن عضلات و سخت تر شدن فعالیت های بدنی، از جمله پیاده روی، از دیگر عوارضیه که افراد در خلال این برنامه تجربه میکنند.


یکی دیگر از عوارض برنامه متوجه سیستم گوارش بدنه. بدن برای هضم، تنفس، پمپاژ خون و ادامه حیات به انرژی نیاز داره. در خلال برنامه، فرد بسیار کمتر از آنچه بدان نیاز داره، انرژی مصرف میکنه. این امر میتونه با کاهش متابولیسم بدن، سبب شود تا سلول های عضلانی با هدف تامین انرژی شکسته بشه.

این فرایند گلیکوژن نام داره و میتونند فرد را با مشکلات گوارشی روبرو کنه.
کمبود گلوکز میتونه یکی دیگر از عوارض برنامه باشه. این کمبود میتونه عملکرد مغز را تحت تاثیر قرار بده و از سویی دیگر سنگ صفرا و درد های شکمی را ناشی بشه.


سایر عوارض جانبی عبارتند از:


• گرسنگی مداوم
• تحریک پذیری
• ضعف سیستم ایمنی بدن
• سردرد
• اسهال
• یبوست
• متابولیسم کند
• بی نظمی ریتم ضربان قلب
• عفونت کلیه
• بی نظمی قاعدگی

چه افرادی رژیم دانمارکی گرفتند؟

چه افرادی رژیم دانمارکی گرفتند؟


برنامه دانمارکی در میان خوانندگان و بازیگران هالیوودی بسیار معروفه. معمولا ستارگان دنیای پاپ و خوانندگان پیش از شروع تورهای جهانی خود، تمایل دارند تا در زمانی کوتاه وزن قابل توجهی را از دست بدهند. از سویی دیگر، بازیگران معمولا برای ایفای نقش در فیلم های مختلف، مجبور هستند در مدت زمانی کوتاه وزن خود را تغییر دهند.

بسیاری از این ستارگان این برنامه را دنبال کرده اند.
ماری، ولیعهد دانمارکی نیز در سن 47 سالگی و پس از به دنیا آوردن چهار فرزند خود، اندام بسیار ایده آلی داره. گزارش ها حاکی از آنه که او نیز این برنامه را دنبال میکنه و لاغری خود را مدیون این برنامه سخته.


آیا این برنامه برای من مناسب است؟


این برنامه بسیار سخت و چالش برانگیزه. تمرکز اصلی این برنامه غذایی بر روی مصرف ماهی و گوشت گاو میباشه. بنابراین دنبال کردن این برنامه برای افراد گیاهخوار و وگان مناسب نمیباشه.

قهوه منبع اصلی انرژی در این برنامه غذاییه بنابراین افرادی که به مصرف قهوه علاقه نداره و یا مصرف کافئین آن ها را دچار مشکلات گوارشی میکنه، بهتره از این برنامه دوری کنه. افراد بالای 25 سال، افرادی که از بیماری های پیش زمینه ای به ویژه بیماری های کلیوی و گوارشی رنج میبرند، زنان حامله و افرادی که دچار کم خونی هستند نیز بهتره از شروع خودداری کنه.


خلاصه نکات مقاله


این برنامه یک برنامه غذایی سیزده روزه است که با هدف کاهش وزن 5 الی 10 کیلوگرم طراحی شده. این برنامه غذایی در گروه برنامه های کم انرژی طبقه بندی میشه و دنبال کردن آن برای طولانی مدت میتونه مشکلات و آسیب های جبران ناپذیری را به بدن وارد کنه.

محدودیت غذایی در رژیم بسیار زیاده و تمرکز اصلی در طول سیزده روز بر روی پروتئین گوشت گاوی، قهوه و ماهی میباشه. مصرف حداقل دو لیتر آب در طول این برنامه غذایی و با هدف کاهش خطر ابتلا به کم آبی، توصیه میشه.

همچنین مصرف ویتامین ها و سایر مکمل ها به منظور کاهش خطرات ناشی از محدودیت های برنامه غذایی دانمارکی در طول این برنامه، بسیار اهمیت داره. این برنامه بسیار سخته و دنبال کردن آن به افراد بالای 35 سال و افرادی با سابقه بیماری های زمینه ای، توصیه نمیشه.

سوالات متدوال

رژیم دانمارکی با رژیم کانادایی متفاوته؟

هر دو رژیم را جز دسته رژیم های سخت و پرخطر دسته بندی میکنند اما رژیم کانادایی کمی سبک تر و راحت تر از نوع دانمارکی است.

در رژیم دانمارکی ورزش هم باید انجام بدیم؟

همانطور که گفتیم چون این رژیم جز رژیم های افراطی است به همین دلیل خیلی انرژی برای انجام ورزش نخواهید داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا