رژیم های لاغری

رژیم دوکان

قبل از اینکه به توضیحات و فرایند رژیم دوکان بپردازیم لازم است، مجموعه ای از نکات ضروری و مهم را یادآور شویم.

همه چیز درباره رژیم غذایی دوکان

همه چیز درباره رژیم غذایی دوکان


همه افراد سالم و بالغ با توجه به متوسط میزان فعالیت روزانه و تحرک بدنی به 2000 تا 2500 کیلو کالری مواد غذایی به طور روزانه نیاز داره. از نظر علم پزشکی و تحقیقات صورت گرفته در علم تغذیه، مواد غذایی مصرفی باید از سلامت و تعادل کافی برخوردار باشه.

به این معنی که روزانه باید از میوه های مختلف، سبزیجات، پروتئین ها و چربی های مفید به میزان متوسط در وعده های غذایی استفاده کرد. حال اگر فردی به هر دلیلی قصد بر تغییر تعادل مواد غذایی با توجه به برنامه های غذایی مختلف داشت، لازمه فرایند های فیزیولوژی و جزئیات برنامه غذایی مد نظر را آگاه باشه. در ادامه به یکی از برنامه غذایی میپردازیم.


این برنامه غذایی دوکان یک برنامه غذایی فرانسویه که باعث لاغری در مدت زمان کوتاه میشه. این نوع برنامه غذایی را اولین بار دانشمند فرانسوی به نام پیر دوکان کشف کرد. به همین دلیل این نام را به آن اختصاص دادند.

این برنامه از جمله برنامه های کم کربوهیدرات به حساب می آید و کارکرد آن مانند برنامه کم کربوهیدرات کتوژنیکه.
شما که در حال مطالعه این مقاله هستید احتمالا خواستار برنامه غذایی برای لاغری سریع هستید.در ابتدا برای دیدن نمونه رژیم کتوژنیک بر روی لینک کلیک کنید.

رژیم لاغری ۲۱۶ ؛ 6 کیلو لاغری در 21 روز

https://www.hiziba.com/216-diet/

برنامه غذایی دوکان


کاهش وزن در مدت زمان کوتاه قطعا کار ساده ای نخواهد بود. یک فاکتور مهم در کاهش وزن، حفظ و پایداری وزن به دست آمده ، که اکثرا در این مرحله با شکست مواجه میشه.

این برنامه کار را برای شما راحت کرده. چطور؟ این برنامه غذایی بیشتر روی مواد غذایی کم کربوهیدرات و پروتئین بالا تمرکز داره که باعث میشه مدت زمان بیشتری را سیر بمانید و نیاز به مصرف مواد غذایی بیشتر نداشته باشید.

اما آشنایی کامل با جزئیات برنامه برگ برنده شما در این مسیره پس با هم به بررسی آن ها میپردازیم.برنامه غذایی دوکان در آن مصرف پروتئین را افزایش میده و مصرف کربوهیدرات را کاهش میده. این برنامه غذایی دارای چهار مرحله مختلفه. فاز اول و دوم برای کاهش وزنه و فاز سوم و چهارم برای تثبیت و پایداری وزن به دست آمدهه.


افرادی که به هر دلیلی قصد ندارند مصرف گوشت خود را کم و یا حذف کنند می توانند با کمک این برنامه تعادل غذایی خود را از طریق کاهش کربوهیدرات و چربی برقرار کنند.

از رژیم لاغری تا چه میزان اطلاعات داری؟ برای به دست آوردن اطلاعات روی کلمه مربوطه کلیک کن.


این رژیم چه خاصیتی دارد؟!

این رژیم چه خاصیتی دارد


این برنامه دارای 70 تا 100 نوع مواد غذایی مختلفهکه از پروتئین ها و سبزیجات غیر نشاسته ای تشکیل شده اند. در مراحل تثبیت وزن، تنوع غذایی از این میزان بیشتر هم خواهد شد. به دلیل داشتن تنوع مواد غذایی حق انتخاب برای شخص بیشتره و مجاز به مصرف دلخواه از این تعداد مواد غذایی میشه.


برنامه غذایی دوکان باعث کاهش وزن سریع در مدت زمان کوتاهی میشه هر چند از نظر بعضی از متخصصین ممکنه عوارضی از جمله بیماری های کلیوی و یا کبدی را به همراه داشته باشه.


این برنامه تاکید به ورزش کردن برای به دست آوردن نتیجه بهتر داره. بنابراین، رژیم را بدون ورزش در نظر نگیرید.غذاهای دارای پروتئین بالا باعث کاهش ترشح هورمون اشتها و افزایش احساس سیری میشه و کالری کمتری دارند.


سوخت و ساز بدن به دلیل هضم پروتئین ها افزایش می یابد و باعث کاهش وزن میشه.با توجه به نوع مواد غذایی مصرفی که پروتئینی هستند و مصرف کربوهیدرات و چربی در این برنامه غذایی محدود است، بدن ناچار میشه که پروتئین مصرفی و چربی ذخیره در بدن را به گلوکز تبدیل کنه. به این عمل گلوکونئوژنز میگه. در نتیجه ذخایر چربی در بدن مصرف میشه.

رژیم کانادایی رو میتوان به عنوان رژیم هایی دونست که در مدت زمان کوتاهی باعث کاهش وزن میشه اما خوب عوارضی رو هم به همراه دارد اما برخی از کسانی که این رژیم دو هفته ایی رو گرفته اند معتقد هستند این رژیم بسیار رژیم خوبیه و بعد از قطع رژیم آنها دچار مشکل نشده اند.

با رعایت این رژیم تا چند کیلو کاهش وزن پیدا میکنیم؟!

با این رژیم تا چند کیلو کاهش وزن خواهیم داشت؟


این برنامه به چند دلیل باعث کاهش وزن چشمگیری میشه.دلیل اول کاهش میزان کالری روزانههکه باعث کاهش وزن میشه. دلیل دوم، مصرف زیاد مواد غذایی پروتئینی و کاهش زیادی در مصرف کربوهیدرات ها و چربی ها میشه.

وقتی که کربوهیدرات مصرف نشود بدن به ناچار فرایند گلوکونئوژنز را اجرا میکنه. طی این فرایند گلوکز از پروتئین و چربی موجود در بدن تولید میشه. لازمه فرایند گلوکونئوژنز مصرف فراوان مواد غذایی پروتئین داره.

مواد غذایی پروتئین دار باعث کاهش ترشح هورمون اشتها به نام هورمون گرلین میشه.به همین جهت فرد احساس سیری میکنه و غذای کمتری را مصرف میکنه و طی این فرایند کاهش وزن چشمگیری رخ خواهد داد.

در حالیکه مصرف مواد غذایی حاوی چربی و کربوهیدرات باعث ترشح بیشتر هورمون اشتها یا گرلین میشه و فرد را به غذا خوردن بیشتر تحریک میکنه که در نهایت افزایش وزن را در پی خواهد داشت.

طی تحقیقات صورت گرفته در خانم هایی که این برنامه داشتند نشان داده شد که، با رعایت اصول و میزان کالری مصرفی حدود 1000 تا 1500 کیلو کالری در طول روز و مصرف پروتئین حدود 100 گرم، به طور میانگین در طی 3 ماه می توان تقریبا 10 الی 15 کیلوگرم کاهش وزن را انتظار داشت.


عوارض دوکان چیست؟


این برنامه از لحاظ علمی جای بحث داره و هنوز تایید نشدههکه برای کاهش وزن روش سالمی باشه. زیرا ممکنهبیماری های کلیوی و کبدی را در طی برنامه غذایی ایجاد کنه.

از آنجا که مصرف پروتئین در این برنامه غذایی زیادهو سیستم گوارش بدن به ناچار باید این حجم از پروتئین را هضم کنه. این اتفاق در حالیست که هضم پروتئین برای بدن بسیار مشکلهو کلیه ها تحت فشار قرار می گیرند و باعث از دست دادن مایعات فراوان از طریق ادرار میشه.


در این برنامه همه انواع میوه ها، سبزیجات و غلات استفاده نمی شود و به همین دلیل ممکنه باعث سخت شدن فرایند بشه.پوکی استخوان و بیماری های قلبی و عروقی را از دیگر عوارض احتمالی این برنامه کاهش وزن میدونه.


دانلود کتاب رژیم دوکان

دانلود کتاب رژیم دوکان


دکتر دوکان در دهه 70 این برنامه را معرفی کرد و اعلام کرد که در این برنامه غذایی به جز گوشت می توان مواد غذایی دیگر را کاهش داد و پس از استقبال عموم به ویژه بیماران، کتاب “رژیم دوکان” را اولین بار در سال 2000 منتشر کرد.

چهار فاز رژیم دوکان

پس از مدتی این کتاب به یکی از پرفروش ترین کتاب ها تبدیل شد و به چند زبان مختلف ترجمه شد. بیماران زیادی با استفاده از این برنامه توانستند وزن خود را کاهش بده.


این برنامه دارای چهار فازه و مدت زمان هر فاز بستگی به میزان وزنی داره که قرارهدر این برنامه غذایی کاهش یابد تا به وزن ایده آل خود دست یابید.

فاز اول تقریبا یک هفته و یا دو هفته طول می کشد و از آن به عنوان مرحله حمله نیز یاد میشه. این مرحله دارای محدودیت غذایی بالاییه.مواد غذایی اصلی در این مرحله پروتئینه. مصرف مواد غذایی کربوهیدرات دار و چربی ها به حداقل ممکن می رسد. مصرف مواد فیبری در این مرحله بسیار کمهاما مصرف سبوس جو دو سر برای جلوگیری از عوارض عدم مصرف مواد غذایی فیبردار، بسیار ضروریه.

فاز دوم این برنامه طولانی تر از مرحله اوله. تقریبا یک سال طول می کشد. فاز دوم این برنامه به عنوان مرحله کروز نیز شناخته میشه.

در این مرحله علاوه بر مواد غذایی پروتئین دار، سبزیجاتی که فاقد نشاسته هستند مثل سبزیجات برگ سبز و سبزیجات ساقه دار به بشقاب غذایی روزانه اضافه میشه. مصرف سبوس جو دو سر به طور روزانه همچنان الزامی میشه.


فاز سوم این برنامه مرحله تثبیت وزن به دست آمدهه. در این مرحله، برای جلوگیری از بازگشت وزن علاوه بر غذاهای مصرفی مرحله یک و دو می توان خوراکی های نشاسته دار را به مواد غذایی اضافه کرد و ورزش روزانه نیز برای تثبیت وزن ضروریه.


فاز چهارم سبک زندگی شخص را شکل می دهد و به مرحله پایداری طولانی مدت وزن معروف میشه. با تغذیه ثابت از یک سری مواد غذایی ضروری مانند جو دو سر، اختصاص دادن یک روز در هفته برای برنامه غذایی پروتئینی، ورزش روزانه و نوشیدن آب فراوان پایداری وزن به دست می آید. محدودیت های غذایی در این مرحله کم تره و فرد مجازه مواد غذایی بیشتر و متنوع تری را مصرف کنه.


مزایا و معایب رژیم دوکان

مزایا و معایب رژیم دوکان


مانند هر برنامه غذایی دیگری دارای مزایا و معایب مخصوص به خود میشه. ابتدا به مزایای آن میپردازیم.در برنامه غذایی دوکان، شمارش کالری و کربوهیدرات انجام نمی بشه. در این برنامه غذایی کاهش وزن سریع اتفاق می افتد.

برای این برنامه علاوه بر کاهش وزن، مزیت دیگری توسط تحقیقات علمی برای آن ثبت نشده.


در مرحله اول، کاهش وزن از طریق کاهش آب بدن رخ میده. چون مصرف مواد غذایی کربوهیدرات دار کمه. به همین دلیل سرعت سوخت و ساز کاهش می یابد. مصرف مواد غذایی نیز در فاز اول بسیار محدودهو باعث یبوست میشه.


این برنامه ، برنامه هزینه بریه. چون مواد غذایی پروتئینی مهم و مفید مثل ماهی و گوشت گران هستند.محدودیت در این برنامه به ویژه در دو مرحله اول زیادهو ممکنهفرد را خسته کنه و از ادامه برنامه غذایی خودداری کنه. محدودیت غذایی به ویژه محدودیت شدید در مصرف کربوهیدرات ها، ضعف بدنی را به وجود میاره.


چه غذاهایی در رژیم دوکان قابل مصرف هستند؟


مواد غذایی با پروتئین بالا شامل، پروتئین های حیوانی مثل گوشت گوساله، گوشت گاو کم چرب، گوشت گاومیش، بوقلمون، مرغ بدون پوست، ماهی، جگر، تخم مرغ هستند.

لبنیات کم چرب مثل ماست و شیر، پروتئین های گیاهی مثل سویا، گوشت ساخته شده از گندم تحت عنوان سیتان، یک و نیم تا دو لیتر آب آشامیدنی، ژلاتین، نودل، سبوس جو دو سر، آبلیمو طبیعی، روغن های غیر اشباع مثل روغن زیتون، سبزیجات برگ سبز مثل اسفناج، کلم، کاهو، سبزیجات ساقه دار مثل کلم بروکلی،

مارچوبه، فلفل دلمه، کرفس، گوجه فرنگی، خیار، قارچ، بادمجان، لوبیا سبز، شلغم، هویج، پیاز، توت، سیب، هندوانه، پرتقال، گلابی، هلو، شلیل، کیوی، آلو، نان جو و غلات کامل از جمله مواد غذایی ضروری هستند.


فرنی دوکان

فرنی دوکان


عموما فرنی ها از شیرینی های صنعتی و با کربوهیدرات بالا درست میشه.برای تهیه فرنی دوکان می توانید شکر را حذف کنید و به جای آن از شیرین کننده های طبیعی و کم کربوهیدرات استفاده کنید.

همچنین به جای شکلات می توانید از شکلات های 70 درصد به بالا استفاده کنید که میزان کربوهیدرات آن ها پایین تره. روغن زیتون را جایگزین روغن های دیگر کنید.


عموما افرادی که دارای بیماری های قلبی و دیابت هستند، این برنامه را تجربه کرده اند. افرادی که از چاقی مفرط رنج میبرند نیز از این برنامه استفاده میکنه.


پیروی از این برنامه، برای بیماران مختلف متفاوته. به عنوان مثال افرادی که دارای بیماری کلیوی هستند، این برنامه به آن ها توصیه نمی بشه. چون مصرف پروتئین در آن بالاست و هضم و دفع ضایعات پروتئین کلیه ها را تحت فشار قرار میده.


برای افرادی که دارای بیماری دیابت نوع دو هستند می توانند در فاز اول برنامه غذایی دوکان، غذای بیشتری را میل کنند زیرا میزان کربوهیدرات در فاز اول خیلی پایینه.
افرادی که مشکلات گوارشی مثل یبوست دارند و همچنین افرادی که دارای بیماری های قلبی و عروقی هستند باید جوانب احتمالی را در نظر بگیرند. زیرا مصرف فیبر که برای این افراد ضروریه در این برنامه غذایی پایینه.


رژیم های زیر شاخه دکان


این دارای سه زیر شاخه است:
1) برنامه غذایی گیاه خواری: در این پروتئین کم چرب، لبنیات و تخم مرغ به کرات استفاده میشه.
2) برنامه غذایی کم چرب: این برنامه غذایی مناسب افرادی هستند که بیماری قلبی دارند و مصرف مواد غذایی چرب برای آن ها ممنوع میشه. مواد غذایی دارای پروتئین های کم چرب، میوه ها و سبزیجات، مواد غذایی اصلی آن ها میشه.
3) برنامه غذایی فاقد گلوتن: معمولا میزان گلوتن موجود در مواد غذایی روی برچسب مواد غذایی نوشته شد.


رژیم ترموژنیک

رژیم ترموژنیک


ترموژنیک از جمله برنامه ها دوکانه که اساس آن تولید دما در بدنه. در ادامه فرایند آن را بررسی میکنیم.به برنامه غذایی که باعث افزایش سوخت و ساز در بدن از طریق چربی سوزی باشه، برنامه ترموژنیک میگه. ترموژنیک طی فرایندی باعث تولید گرما در بدن میشه.


برای سوخت و ساز بیشتر و تولید گرما در بدن در اثر سوزاندن چربی های موجود در بدن باید پروتئین بیشتری را مصرف کنید. ماهی ها و دیگر گوشت های سفید باعث چربی سوزی بیشتری در بدن میشه و به عنوان مواد غذایی ترموژنیک معروف هستند.

به چه صورت؟ بدن هنگام هضم این مواد غذایی، ناچارهچربی بیشتری را در بدن تجزیه کنه و به عبارتی کالری بیشتری سوزانده میشه. همچنین این فرایند باعث افزایش عضله در افراد میشه و همین امر موجب چربی سوزی بیشتری میشه.


نمونه رژیم ترموژنیک


اگر از طرفداران رژیم ترموژنیک هستید چند ماده غذایی را به لیست مواد غذایی خود اضافه کنید. مواد غذایی پروتئینی و چربی سوز شامل، کرفس، گوشت ماهی پر چرب مثل ماهی سالمون، ماهی تن، ماهی آزاد و سایر ماهی های پر چرب هستند.
هضم و جذب کرفس انرژی زیادی را از بدن می گیرد و بدن ناچاره که کالری بیشتری را طی فرایند هضم بسوزاند. کرفس باعث گردش خون بهتر به دلیل گشاد شدن عروق خونی میشه و سرشار از مواد غذایی ضروری هستند.
ماهی های چرب، سرشار از امگا 3 و امگا 6 هستند و سوخت و ساز بدن را افزایش میده. این ماهی های پر چرب نیز مانند پروتئین ها باعث کاهش هورمون گرلین یا هورمون اشتها میشه.در نتیجه مانع از خوردن مواد غذایی بیشتر میشه.


خلاصه نکات مقاله


این برنامه غذایی غنی از پروتئینه و در مقابل، میزان کربوهیدرات آن بسیار پایینه. باعث کاهش وزن سریع در مدت زمان کوتاه میشه. کاهش وزن سریع در این برنامه با چالش های علمی مواجه شده. زیرا کاهش وزن ایجاد شده در مرحله اول در اثر از دست دادن آب بدن میشه.

به همین دلیل ضعف بدنی را به همراه داره. همچنین بسیاری از مواد غذایی مفید در این برنامه غذایی حذف میشه.هنگام برنامه گرفتن باید به فاکتورهای مهمی از قبیل ژنتیک، بیماری ها، استرس و فعالیت های بدنی توجه ویژه ای داشت.

برنامه غذایی از جمله موارد مهم و دارای جزئیاتهکه باید تحت نظر پزشک متخصص تغذیه انجام شود تا عوارض احتمالی که در اثر آن ممکنه رخ دهد به حداقل ممکن کاهش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا