تغذیه و لاغری

6 دستور صبحانه کتوژنیک برای ایرانی ها که عاشقش می شوید

با توجه به اینکه صبحانه مهمترین وعده غذایی هستش و خیلی ها در مورد صبحانه در رژیم کتو نمیدونن و سعی در حذف صبحانه کتوژنیک دارن، امروز براتون دستور های ساده صبحانه کتو رو اوردم، میتونید این صبحانه های کتویی خوشمزه رو در کنار خانوادتون نوش جان کنید و یه روز خوب رو شروع کنید.

اهمیت صبحانه

اهمیت صبحانه در رژیم کتوژنیک

برنامه ریزی تو رژیم کتو به گونه ای باید باشه که فرد به مرحله چربی سوزی برسه. به طور کلی تمام برنامه های این رژیم برای رسیدن به مرحله چربی سوزی اجرا و دنبال میشه. نکته مهم دیگه این رژیم اینه که همیشه در حال اجرای تمامی وعده های اصلی هستش. این موضوع به دلیل چربی سوزی رعایت میشه.

اهمیت صبحانه کتویی تو این رژیم به حدی هستش که با حذف کردنش میشه مصرف گلوکز و کربوهیدرات رو بالا برد. افرادی که صبحانه نمیخورن، به افت قند خون دچار میشن. این موضوع رو تنها میشه با مصرف مواد نشاسته ای، گلوکز و کربوهیدرات جبران کرد. بنابراین ما تو رژیم کتو طوری عمل میکنیم که دچار افت قند خون نشیم.

باید ها و نبایدهای صبحانه کتویی

باید ها و نبایدهای صبحانه کتویی

رژیم کتویی هم مثل هر رژیم دیگه ای با بایدها و نبایدهایی تعریف میشه که برای موفقیت تو رژیم ناگزیر به رعایتش هستش.

برای دریافت مشاوره رایگان رژیم غذایی فرم زیر را پر کنید

رژیم لاغری ۲۱۶ ؛ 6 کیلو لاغری در 21 روز

غذاهای غیر مجاز در صبحانه کتویی

غذاهای غیر مجاز در صبحانه کتویی

به طور کلی غذاها و خوراک با حجم بالایی از قند و کربوهیدرات در صبحانه کتویی محدود یا حذف میشن. بسیاری از میوه ها نظیر انبه، آناناس، موز و … دارای کربوهیدرات بالایی هستن. از این رو برای وعده صبحانه در رژیم کتو پیشنهاد نمیشه.

شیر از لبنیاتی هستش که به دلیل جذب سریع تو برنامه صبحانه کتویی قرار نمیگیره.

نان ابری کتو گندم و جو هم دارای کربوهیدرات بالا می باشند و به همین علت برای صبحانه در رژیم کتو توصیه نمیشن.

غذاهای مجاز در صبحانه کتویی

غذاهای مجاز در صبحانه کتویی، غذاهایی با کربوهیدرات کم هستش. به علاوه اینکه چربی سالم و زیادی به همراه دارن. مواد قندی هم تو این نوع رژیم حذف میشه.

تخم مرغ از غذاهای سالم برای رژیم کتو تو وعده صبحانه هستش. برای سرخ کردن تخم مرغ و سایر خوراک از روغن های اشباع شده و سالمی نظیر نارگیل و یا روغن های سالمی نظیر زیتون و کنجد استفاده میشه.

برای تهیه نان ابری کتو صبحانه هم از دستورالعمل های خاصی کمک گرفته میشه. تو این دستورها از آرد بادام و به طور کلی آردهای بدون گلوتن برای تهیه نان استفاده میشه.باید در رابطه با نمونه رژیم کتوژنیک اطلاعات بیشتری داشته باشید برای به دست آوردن اطلاعات کلیک کنید.

6 دستور غذایی برای صبحانه کتویی

6 دستور غذایی صبحانه کتوژنیک

برای تهیه صبحانه کتویی به مواد پرچرب اما با کربوهیدرات پایین توجه میشه.

1. اسموتی توت فرنگی

اسموتی توت فرنگی

اسموتی یکی از مواردیه که برای تهیه صبحانه کتویی توصیه میشه. این اسموتی از میوه هایی با کربوهیدرات پایین تهیه میشه. توت فرنگی و تمشک از جمله میوه های پرطرفدار برای تهیه اسموتی کتو هستن.

چون میزان کربوهیدراتشون خیلی کمه. در واقع شاه توت، توت فرنگی و تمشک نسبت به میوه هایی همچون آناناس، انبه و موز کربوهیدرات کمی هستن. این اسموتی پرطرفدار تو این صبحانه کتو حدود پنج دقیقه زمان نیاز داره.

مطالب مرتبط: تاثیر خوردن سیر ناشتا برای لاغری | چربی سوزی با مصرف سیر

مواد لازم
مواد لازم مقدار
توت فرنگی منجمدیک و نیم پیمانه
تمشک یخ زدهیک و نیم پیمانه(این مورد برای بهبود طعم توصیه می گردد و کاملاً اختیاریه)
شاه توت یخ زدهیک پیمانه
شیر نارگیل2 پیمانه
اسفناج تازهیک پیمانه
پودر نارگیل شیرین نشدهاختیاری

طرز تهیه

برای تهیه این اسموتی از غذاساز یا میکسر کمک بگیرید. اول شاه توت و توت فرنگی رو تو میکسر بریزید و حدود یک دقیقه هم بزنید. در ادامه اگه میخواین میتونید تمشک ها روهم به مخلوط توت ها اضافه کنید و هم زدن رو ادامه بدید. در نهایت هم اسفناج و شیر نارگیل رو به مجموع مواد اضافه و هم زدن رو از سر بگیرید. در پایان هم میتونید از نارگیل پودری یا رشته ای برای تزئین و سرو اسوتی کمک بگیرید.

ویژگی های این دستور

همون طور که میدونید این اسموتی دارای مواد معدنی و ویتامین های زیادی هستن. تمامش از موادی با کربوهیدرات پایین تهیه شده و چربی اشباع شده و سالم داره. پس برای قرارگرفتن تو برنامه صبحانه کتویی گزینه ای مناسبه.

2.گرانولا کتو

2.گرانولا کتو

شما میتونید از این غلات کتو بر روی شیرینی، بستنی و … استفاده کنید. دریافت چنین عناصری در طول رژیم کتو ضروریه.

مواد لازم

مواد لازم مقدار
بادام خرد شدهیک پیمانه
گردو خرد شدهیک پیمانه
کتان2 قاشق غذاخوری
دانه چیا2 قاشق غذاخوری
کنجدیک چهارم پیمانه
میخک پودر شدهیک دوم قاشق غذاخوری
دارچین پودر شدهیک و نیم قاشق غذاخوری
وانیلیک قاشق چای خوری
تکه های نارگیلیک پیمانه
سفیده تخم مرغ بزرگیک عدد
روغن نارگیل مایعیک چهارم پیمانه
نمکیک دوم قاشق غذاخوری

طرز تهیه

 برای تهیه این صبحانه در رژیم کتو، فر رو با دمای 350 درجه فارنهایت گرم کنید. قالب فر رو بیرون آورده و چرب کنید. ظرف بزرگی بردارید و داخلش گردو، چیا، کتان، کنجد، تکه های نارگیل و بادامو میکس کنید. در ادامه مخلوط رو به خوبی هم بزنید. حالا باید دارچین، نمک، میخک و وانیل رو به محتویات درون کاسه اضافه کنید.

سفیده تخم مرغ رو تو ظرفی جداگانه هم بزنید تا کف کنه. اون موقه سفیده رو به محتویات دیگه اضافه و هم بزنید. در ادامه روغن نارگیل رو به محتویات اضافه کنید.

محتویات میکس شده رو روی قالب فری که چرب کردید، بریزید. این لایه باید کاملاً یه دست باشه. در ادامه ظرف رو حدود بیست الی 25 دقیقه در فر قرار بدید و منتظر بمونید تا صبحانه کتویی خوشمزتون آماده خوردن بشه.

ویژگی های این دستور

گرانولا یک چاشنی مغذیه که میتونه به خیلی از وعده های غذایی شما اضافه بشه و اینکه کربوهیدرات پایینی داره.

3.مافین بلوبری

مافین بلوبری

برای تهیه این صبحانه در رژیم کتو که در آن مافین یک کیک نیمه شیرین و تک نفره هستش. برای تهیه این نوع کیک از موادی با کربوهیدرات پایین کمک گرفته میشه و اینکه وجود مواد مغذی هم در اون اهمیت زیادی داره.

مواد لازم

مواد لازم مقدار
آرد بادام2 و نیم پیمانه
شکر طبیعی کتویک سوم پیمانه
بیکینگ پودریک و نیم پیمانه
جوش شیرینیک دوم قاشق چای خوری
نمکیک دوم قاشق چای خوری
کره آب شدهیک سوم پیمانه
تخم مرغ بزرگ3 عدد
شیر بادام شیرین نشدهیک سوم پیمانه
وانیلیک قاشق چای خوری
بلوبریدو سوم پیمانه

طرز تهیه

برای تهیه این صبحانه در رژیم کتو فر رو با دمای 350 درجه فارنهایت گرم کنید. در ادامه ظرف مناسبی برداشته و آرد بادام، نمک، جوش شیرین، شکر کتو و بیکینگ پودر رو با هم میکس کنید. در ادامه کره ذوب شده رو با وانیل، تخم مرغ و شیر بادام مخلوط کنید. این مخلوط شدن باید تا یک دستی شدن مواد ادامه داشته باشه. حالا باید آرد و مواد خشک آماده شده تو ظرف دیگه رو به ظرف کره اضافه کنید.

در ادامه بلوبری ها روهم بزنید و به مواد داخل ظرف اضافه کنید. ظرف فر رو برداشته و حدود 12 کپسول کاغذی توش قرار بدید. مواد رو به طور مساوی در این 12 قالب بریزید. برای پختن این کاپ کیک ها به 23 دقیقه زمان نیاز دارید.

ویژگی های این دستور

این کیک های تک نفره مواد مغذی و پروتئین زیادی دارند و با میوه های کم کربوهیدرات تهیه میشن. از این رو گزینه خوبی برای صبحانه کتویی هستند.

برای تهیه مافین ها میشه از آجیل ماکادامیا و آجیل بریزیل استفاده کرد. این آجیل ها بسیار پر چرب هستند و برای صبحانه کتویی توصیه میشن.

4.شیک پروتئین و شکلات کتو

شیک پروتئین و شکلات کتو

برای تهیه این شیک نیاز به پروتئین دارید. پودر کاکائو در این دستور بدون قند هستش.

مواد لازم

مواد لازم مقدار
شیر بادامسه چهارم پیمانه
یخیک دوم پیمانه
کره بادام2 قاشق غذاخوری
پودر کاکائو2 قاشق غذاخوری
شکر طبیعی کتو2 تا سه قاشق غذاخوری
میخک پودر شدهیک دوم قاشق غذاخوری
شاهدانه2 قاشق غذاخوری
وانیلیک قاشق چای خوری
نمکیک دوم قاشق غذاخوری

طرز تهیه

برای تهیه این شیک پروتئینی میکسر یا غذاساز رو بردارید. ابتدا مواد خشک شیک رو داخل میکسر بریزید و هم زدن رو شروع کنید. در ادامه کره و شیر بادام رو به بقیه مواد میکسر اضافه کنید و به هم زدن ادامه بدید. این هم زدن تا یک دست شدن مواد ادامه داره. از دانه های چیا و شاهدانه میتونید به عنوان چاشنی برای تهیه این شیک استفاده کنید. در پایان لیوان رو از شیک پر کرده و روش شاهدانه و چیا که دانه چیا برای لاغری مناسب است بریزید.

ویژگی های این دستور

این شیک به دلیل داشتن پروتئین و کربوهیدرات پایین در صبحانه کتویی قرار میگیره. از عناصر و مواد طبیعی هم سرشار هستش.

5.فلفل پر شده با املت

فلفل پر شده با املت در صبحانه در کتوژنیک

املت از مهم ترین خوراک در صبحانه کتویی هست. تخم مرغ تقریباً تو تمامی املت ها به عنوان پایه اصلی در نظر گرفته میشه. این املت در زمان بسیار کوتاهی تهیه میشه و طعم بسیار مطلوبی داره. برای تهیه این املت نیاز به فلفل دلمه دارید.

مواد لازم

مواد لازم مقدار
فلفل دلمه2 عدد
شیریک چهارم پیمانه
تخم مرغ8 عدد
بیکن گوساله4 تکه(پخته و خرد شده)
پیازچه خرد شده2 قاشق غذاخوری
چدار خرد شدهیک پیمانه
فلفل سیاه تازهبه میزان لازم
نمکیک دوم قاشق غذاخوری

طرز تهیه

برای تهیه این املت فر رو با دمایی معادل با 400 درجه فارنهایت گرم کنید. 2 عدد فلفل دلمه رو برداشته و محتویات داخلیشون رو خالی کنید. در ادامه یک ظرف بزرگ برای پخت املت در نظر بگیرید. آب به ظرف اضافه کنید. فلفل ها رو درون ظرف ریخته و منتظر بمونید تا پنج دقیقه بپزند.

تو ظرف دیگه ای 8 عدد تخم مرغ رو هم بزنید. این تخم مرغ ها باید به خوبی یک دست بشن. در ادامه شیر بادام رو به تخم مرغ اضافه و دوباره هم بزنید. اون وقت تو ظرف دیگه ای پنیر چدار، پیازچه و گوشت گاو پخته رو مخلوط کنید. حالا همه مواد رو با هم میکس کنید.

زمانی که فلفل دلمه ها پخته شدند، محتویات رو داخل فلفل دلمه ها بریزید. از نمک و فلفل سیاه هم روی این محتویات استفاده کنید. برای پخت این فلفل دلمه های پر شده به زمانی برابر با 35 تا 40 دقیقه نیاز دارید. میتونید از چاشنی های دیگری هم برای تهیه این صبحانه کتویی استفاده کنید.

ویژگی های این دستور

همون طور که میدونید تخم مرغ سرشار از پروتئین بوده و چربی لازم رو هم برای قرارگیری در رژیم کتو داره. به همین دلیل از این خوراک تو وعده صبحانه کتویی خیلی استقبال میشه.

6.نان ابری کتو

نان ابری رژیمی

اگه به دنبال موثر ترین صبحانه هستید، این نان ابری کتو خوشمزه رو از دست ندید. این نان ابری کتو از نظر کربوهیدرات سبک هستش. راجب پخت نان ها هم باید اطلاعات بیشتری داشته باشید که با خواندن مقاله نان کتوژنیک اونا رو بدست میارین.

مواد لازم

مواد لازم مقدار
تخم مرغ3 عدد
کرم تارتاریک چهارم قاشق غذاخوری
پنیر خامه ای2 اونس
چاشنی ایتالیایییک قاشق غذاخوری
رب گوجه فرنگی2 قاشق غذاخوری
موزارلا یا پارمسان خرد شده2 قاشق غذاخوری
پودر پیازیک قاشق چای خوری
پودر سیریک قاشق چای خوری
دانه خشخاشیک قاشق چای خوری
کنجدیک قاشق چای خوری
نمکیک دوم قاشق غذاخوری

طرز تهیه

برای تهیه این صبحانه کتو فر رو با دمای 300 درجه فارنهایت گرم کنید. سفیده های تخم مرغ رو از زرده جدا کرده و هم بزنید. خامه تارتار و نمک رو به سفیده های هم زده اضافه کنید. این هم زدن رو تا سفت شدن مایه ادامه بدید. پنیر خامه ای رو به ظرف زرده های تخم مرغ اضافه کنید. اون وقت چاشنی ایتالیایی، رب گوجه و پنیر موزارلا رو هم به زرده اضافه کنید. بعد از یک دست شدن ترکیب زرده تخم مرغ رو به آرومی به ترکیب سفیده تخم مرغ اضافه کنید.

اگه به پختن کیک علاقه دارین بخونین: طرز تهیه کیک و شیرینی کتوژنیک خانگی و سالم در 10 دقیقه

در سینی فر مخلوط رو به شکل 8 پشته تقسیم و فواصل بینشون رو هم رعایت کنید. برای پخت این نان ابری کتو به زمانی برابر با 25 تا 30 دقیقه نیاز دارید. بلافاصله بعد از پخت، روی نان پنیر بپاشید.

خلاصه مقاله

  • برای تهیه صبحانه کتویی از چربی های سالم استفاده میشه. این چربی ها در نوع اشباع یا غیر اشباع هستن اما سالم هستن.
  • نان ابری کتو در صبحانه به سبک کتو با آرد بادام یا آرد نارگیل تهیه میشن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا