رژیم های لاغری

رژیم قلیایی یا آلکالاین چه رژیمی است؟

از گذشته در مورد مصرف مواد غذایی توصیه‌هایی بوده که اکنون با تحقیقات علمی انجام شده بر طب سنتی به ارتباطاتی بین این مواد رسیده‌اند. برای مثال مواد غذایی قلیایی برای حفظ سلامت بدن، مبارزه با بیماری‌ها و حتی لاغری بسیار توصیه شده. برنامه قلیایی یا آلکالاین بر اساس همین تفکر به وجود آمده.


رژیم قلیایی یا آلکالاین چیست؟

رژیم قلیایی یا آلکالاین چیست؟


میدانیم که PH خون انسان با توجه به غذای مصرفی قابل تغییره. برنامه قلیایی یا آلکالاین بر اساس قلیایی کردن بدن طراحی شده. طرفداران این برنامه بر این اعتقادند که بالا رفتن PH بدن یا همان بازی شدن آن باعث درمان بسیاری از بیماری‌ها میشه. آزاد سازی انرژی در بدن طی فرایند اکسایش صورت میگیره که نوع سریع آن سوختنه.

حال اگر تولید انرژی در بدن را به سوختن تشبیه کنیم خواهیم دید که بعد از این فرایند موادی باقی خواهد ماند که اصطلاحا آن را خاکستر مینامیم. این خاکستر باقیمانده به نسبت ماده اولیه واکنش اسیدی یا بازی خواهد بود و PH محیط سلول را تغییر خواهد داد. این تغییر به ترتیب بر مایع میان بافتی، خون و دیگر مایعات بدن خواهد رسید پس در آخر میتونه در PH بدن موثر باشه.


حال که میدانیم برنامه قلیایی یا آلکالاین و غذاهای مصرفی ما چگونه بر سطح اسیدی یا بازی بودن بدنمان تاثیر میگذاره، وقت آنه که بپرسیم این تغییر PH چه تاثیراتی در بدن ما خواهد گذاشت. این برنامه بر پایه مصرف مواد قلیایی به جای مواد اسیدیه چرا که معتقدند اسیدی بودن بدن باعث ضعف و بیماری خواهد شد و قلیایی بودن باعث حفاظت از بدن و مقاومت بالاتر آن میشه.

نکته منفی این برنامه اونه که بسیاری از غذاهای مهم در وعده‌های غذایی مردم از مواد اسیدی تشکیل شده که حذف این عادات بسیار سخته. در ادامه به بررسی این مواد خواهیم پرداخت.


همه چیز درباره رژیم قلیایی یا آلکالاین 21 روزه

برنامه قلیایی 21 روزه یک دوره فشرده و زیر مجموعه‌ای از برنامه قلیایی یا آلکالاینه. این برنامه برای تصحیح برنامه غذایی ناسالم و وارد کردن شما به یک برنامه مناسب غذایی برای زندگیه. بسیار مهمه که برای این برنامه از متخصصین تغذیه کمک بگیرید تا هدف اصلی این برنامه که حفظ سلامت شماست به خطر نیفتد.برای دیدن برنامه رژیم غذایی کلیک کنید.

یکی از اشتباهات رایجی که مردم در اغلب رژیم‌های لاغری و برنامه قلیایی یا آلکالاین انجام میده حذف برخی مواد غذایی به دلیل کالری بالای آن‌هاست. شما برای نگه داشتن تعادل بدنتان باید تمام مواد ضروری را مصرف کنید پس هرگز سلامتی را فدای لاغری نکنید.

پیشنهاد های زیبا: رژیم کتوژنیک


رژیم قلیایی 21 روزه

در طی بیست یک روز چه رژیم قلیایی میتوان گرفت


برای انجام این برنامه باید سعی کنید در طول این 21 روز به مرور برنامه غذایی خود را از اسیدی به قلیایی تغییر بدید. بهتره اول برنامه عادی خود را مد نظر بگیرید و پس از مطالعه درباره خواص PH مواد محاسبه کنید که چند درصد برنامه غذایی روزانه شما را مواد اسیدی و چند درصد را مواد بازی تشکیل داده اند. در طی این مدت طبق برنامه باید این نسبت ها 2 به 8 باشد.


مواد غذایی قلیایی در طب اسلامی چیست؟


در طب سنتی و اسلامی مواد غذایی قلیایی یا آلکالاین را از نظر مزاج شناسی به 4 دسته تقسیم میکنه. متخصصین طب اسلامی مواد غذایی با مزاج گرم را معادل مواد قلیایی و مواد با مزاج سرد را غذای اسیدی میدانند. در این طب اغلب ادویه ها گرم یا همان قلیایی هستند در حالیکه انواع مرکبات اغلب سرد یا اسیدی مطرح میشه.

جدولی که در زیر آورده ایم مزاج مقداری از مواد غذاییه. اما توجه داشته باشید که این مزاج‌های ذکر شده برای این مواد در حالت خام هستند. در واقع متخصصین این طب معتقدند این مزاج‌ها برای ذات مواد قبل از پخته شدن اعلام شده.


لیست غذاهای قلیایی یا آلکالاین


برای تهیه یک لیست برای غذای قلیایی یا آلکالاین باید بدانیم چه غذاهایی باعث قلیایی شدن محیط بدن ما میشه و چه موادی آن را اسیدی میکنه. به طور معمول سبزیجات، میوه‌ها، مغزیجات و حبوبات را قلیایی، انواع گوشت، تخم مرغ و لبنیات را اسیدی و نشاسته و قندها را خنثی میدانند.


شناخت مواد غذا و خاصیت اسید یا بازی بودن آن‌ها این امکان را به شما میده که بدانید برنامه غذایی معمول شما بیشتر به چه سمتی بوده و بعد میتونید یک برنامه غذایی هفتگی برای خود آماده کنید. اما فراموش نکنید رعایت برنامه قلیایی یا آلکالاین به این معنی نیست که باید تمام غذاهای اسیدی را حذف و فقط مواد قلیایی مصرف کنید بلکه برای میزان مصرف آن‌ها اندازه‌ای مشخص شده که در این مطلب به آن میپردازیم.برای مشاهده انواع رژیم لاغری بر روی لینک کلیک کنید.


برنامه قلیایی رایگان

رایگان بودن این رژیم به چه عواملی بستگی دارد؟


در ابتدا باید بدانید که داشتن یک برنامه تخصصی و مطمئن ارزش مقداری هزینه را دارد چرا که این رژیم‌ها مستقیم بر سلامتی شما تاثیر می‌گذارند و چه چیز از سلامتی انسان مهم‌تر است؟ اما اگر تصمیم دارید برای شروع یک نسخه رایگان از برنامه قلیایی یا آلکالاین داشته باشید چرا که نه!


کافی است PH مواد غذایی را بدانید و سعی کنید با مصرف بیشتر مواد قلیایی محیط بدن خود را در همین وضعیت قرار دهید. برخی از مواد مثل میوه، سبزیجات، غلات و حبوبات باعث بازی شدن بدن شما خواهند شد پس سعی کنید در هر وعده غذایی میزان زیادی از این مواد قرار دهید.

اما موادی مثل گوشت، شیرینی‌ها یا قهوه موادی هستند که بدن را اسیدی می‌کنند اما حذف کامل آن‌ها نه امکان پذیر است و نه حتی لازم. شما فقط باید میزان مصرف این مواد را تا حدود 20 درصد غذای روزانه خود کم کنید.
نکته دیگری که در این برنامه نباید فراموش کنید این است که اغلب مواد قلیایی بعد از پخت میزان زیادی از خاصیت بازی بودن خود را از دست می‌دهند.

پس اگر می‌خواهید این برنامه را به درستی تمام کنید و بیشتر تاثیر را از مصرف مواد بگیرید بهتر است سعی کنید در برنامه غذایی خود از مواد غذایی خام استفاده کنید.


برنامه قلیایی یا آلکالاین چیزی که نباید از یاد ببرید این است که اصلی ترین نکته در این برنامه حفظ سلامتی است. در واقع هیچ وقت برای کاهش کالری مصرفی مواد مقوی و ضروری بدن را حذف نکنید. بلکه سعی کنید از تمامی مواد مورد نیاز بد اما به اندازه مصرف کنید. اگر آن‌ها مواد اسیدی هستند فقط میزان آن را کم کنید تا بابت کمبود مواد ضروری، آسیبی به بدن وارد نشود.

چگونه برنامه قلیایی بگیریم

چگونه رژیم قلیایی بگیریم


برنامه قلیایی یا آلکالاین به این معنی نیست که همه مواد مصرفی شما در روز باید قلیایی باشند بلکه باید تناسبی بین مواد اسیدی و بازی در برنامه غذایی خود برقرار کنید. این نسبت 80 درصد مواد قلیایی و 20 درصد مواد غذایی اسیدیه.

پس سعی کنید این تعادل را بین غذاهای مصرفی خود برقرار کنید. سعی کنید از مصرف زیاد شیرینی پرهیز کنید و میزان گوشت در غذاها را در حد ضروری نگه دارید. شما میتونید پروتئین گوشت را از پروتئین‌های گیاهی و آهن آن را از عدس، کرفس و دیگر مواد دارای آهن دریافت کنید.

استفاده از نان را به حداقل برسانید و سعی کنید بخشی از غذا را به صورت خام مصرف کنید. برای مثال میتونید در کنار وعده‌های غذایی خود دورچین سبزیجات خام داشته باشید.

برای مطالعه: نرم افزار درمانگاه

رژیم قلیایی آنتونی رابینز


آنتونی رابینز (Tony Robbins) یکی از افراد مطرح جهان در زمینه کسب موفقیت در سطح جهانیه. او خود گفته که زمانی 120 کیلو وزن داشته و پس از مطالعه کتاب‌های تغذیه وقتی نتیجه‌ای نگرفت خود دست به کار شد و رژیمی مبتنی بر سلامت و تندرسی ساخت برخلاف برنامه های پیشین که بر پایه زیبایی بودند.


رژیم قلیایی یا آلکالاین آنتونی رابینز دو نکته اساسی دارد:

رژیم قلیایی یا آلکالاین آنتونی رابینز دو نکته اساسی دارد:
  1. رژیم قلیایی یا آلکالاین خوردن سبزیجات بدن را قلیایی میکنه. علاوه بر آن میزان کربوهیدرات به اندازه‌ای کمه که میشه گفت اصلا قندی نداره. در رژیم آنتونی رابینز سبزیجات هر روزه مصرف میشه. فراموش نکنید که بخشی از وعده ناهار و شامتان را به سبزیجات اختصاص بدید.
  2. خوردن میوه یک مزیت بزرگه. میوه نقش خیلی مهمی در رژیم قلیایی آنتونی رابینز داره. خوردن میوه باعث قلیایی شدن محیط بدن میشه. بازی بودن محیط بدن باعث جلوگیری از چاقی میشه. نیاز نیست همیشه رژیم خود را ادامه بدید فقط کافیه که هر روز میوه بخورید(حداقل روزی دو مرتبه). به این توجه نکنید که میوه ممکنه کالری داشته باشد چون برای سلامت پوست و بدن شما ضروریه.

برای مطالعه: بهترین نوشیدنی ناشتا برای لاغری چیست ؟

جدول مواد غذایی قلیایی


اسیدی خنثی بازی

نوشابه
قهوه
کاکائو
چای(غیر گیاهی)
شیر پاستوریزه
شیرینی‌جات مصنوعی
بستنی
شکر
روغن هیدروژنه
غذاهای سرخ شده و فراوری شده
شکلات
ژله مارگارین
استرس
منفی نگری
دارو
قرص های هورمونی گوشت
بیکن
مرغ
نان سفید
تخم مرغ
پاستا
برنج سفید
میگو
بادام زمینی
برنج قهوه‌ای
شربت
زیتون
پنیر
خامه
خرما
غلات جوانه زده
سالمون وحشی
صدف خوراکی عسل
عدس جوانه زده
آب معدنی
آب رودخانه
میوه
روغن سرد فشرده بادام خام
تخمه آفتابگردان
استویا
گیاهان تازه
آجیل برزیلی
ریشه باروت
کاهو و سبزیجات سبز رنگ
سیر
رازیانه
زنجبیل
سیب زمینی شیرین
جوانه
غلات و حبوبات
گوجه فرنگی
آووکادو
لیمو
نمک دریایی


خلاصه مقاله


بدن شما این قابلیت را دارد که در شرایطی از چاق شدن جلوگیری بکنه. این شرایط مرتبط با PH محیط بدنه. بالا رفتن PH یک محیط، به عبارتی قلیایی شدنه. با رژیم قلیایی یا آلکالاین می‌توانید محیط بدن خود را به سمت قلیایی بودن ببرید و این باعث تقویت بدن شما در برابر بیماری میشه و جلوی چاقی را میگیره.

این رژیم در واقع فراتر از یک رژیم لاغریه و باعث اصلاح برنامه غذایی شما میشه. برای انجام این رژیم کافیه بیشتر به سمت مصرف میوه و سبزیجات بروید و از بقیه مواد مغذی و مورد نیاز بدن هم به اندازه کافی میل کنید.

منبع ما را در >> اینجا بخوانید <<

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فقط تا ساعت 12 شب میتوانید رژیم لاغری 216 رو با تخفیف خریداری کنید!

دریافت رژیم
دکمه بازگشت به بالا