رژیم قلیایی یا آلکالاین چه رژیمی است؟ | برنامه رژیم غذایی قلیایی - های زیبا

رژیم قلیایی یا آلکالاین چه رژیمی است؟

0

از گذشته در مورد مصرف مواد غذایی توصیه‌هایی بوده که اکنون با تحقیقات علمی انجام شده بر طب سنتی به ارتباطاتی بین این مواد رسیده‌اند. برای مثال مواد غذایی قلیایی برای حفظ سلامت بدن، مبارزه با بیماری‌ها و حتی لاغری بسیار توصیه شده. رژیم قلیایی یا آلکالاین بر اساس همین تفکر به وجود آمده.


رژیم قلیایی یا آلکالاین چیست؟

رژیم قلیایی یا آلکالاین چیست؟


میدانیم که PH خون انسان با توجه به غذای مصرفی قابل تغییره. رژیم قلیایی یا آلکالاین بر اساس قلیایی کردن بدن طراحی شده. طرفداران این رژیم بر این اعتقادند که بالا رفتن PH بدن یا همان بازی شدن آن باعث درمان بسیاری از بیماری‌ها میشه. آزاد سازی انرژی در بدن طی فرایند اکسایش صورت میگیره که نوع سریع آن سوختنه.

حال اگر تولید انرژی در بدن را به سوختن تشبیه کنیم خواهیم دید که بعد از این فرایند موادی باقی خواهد ماند که اصطلاحا آن را خاکستر مینامیم. این خاکستر باقیمانده به نسبت ماده اولیه واکنش اسیدی یا بازی خواهد بود و PH محیط سلول را تغییر خواهد داد. این تغییر به ترتیب بر مایع میان بافتی، خون و دیگر مایعات بدن خواهد رسید پس در آخر میتونه در PH بدن موثر باشه.


حال که میدانیم رژیم قلیایی یا آلکالاین و غذاهای مصرفی ما چگونه بر سطح اسیدی یا بازی بودن بدنمان تاثیر میگذاره، وقت آنه که بپرسیم این تغییر PH چه تاثیراتی در بدن ما خواهد گذاشت. این رژیم بر پایه مصرف مواد قلیایی به جای مواد اسیدیه چرا که معتقدند اسیدی بودن بدن باعث ضعف و بیماری خواهد شد و قلیایی بودن باعث حفاظت از بدن و مقاومت بالاتر آن میشه.

نکته منفی این رژیم آنه که بسیاری از غذاهای مهم در وعده‌های غذایی مردم از مواد اسیدی تشکیل شده که حذف این عادات بسیار سخته. در ادامه به بررسی این مواد خواهیم پرداخت.رژیم قلیایی را جز انواع رژیم لاغری دسته بندی میکنند.


همه چیز درباره رژیم قلیایی یا آلکالاین 21 روزه

رژیم قلیایی 21 روزه یک دوره فشرده و زیر مجموعه‌ای از رژیم قلیایی یا آلکالاینه. این رژیم برای تصحیح برنامه غذایی ناسالم و وارد کردن شما به یک رژیم مناسب غذایی برای زندگیه. بسیار مهمه که برای این رژیم از متخصصین تغذیه کمک بگیرید تا هدف اصلی این رژیم که حفظ سلامت شماست به خطر نیفتد.

یکی از اشتباهات رایجی که مردم در اغلب رژیم‌های لاغری و رژیم قلیایی یا آلکالاین انجام میده حذف برخی مواد غذایی به دلیل کالری بالای آن‌هاست. شما برای نگه داشتن تعادل بدنتان باید تمام مواد ضروری را مصرف کنید پس هرگز سلامتی را فدای لاغری نکنید.


رژیم قلیایی 21 روزه

در طی بیست یک روز چه رژیم قلیایی میتوان گرفت


برای انجام این رژیم باید سعی کنید در طول این 21 روز به مرور برنامه غذایی خود را از اسیدی به قلیایی تغییر بدید. بهتره اول برنامه عادی خود را مد نظر بگیرید و پس از مطالعه درباره خواص PH مواد محاسبه کنید که چند درصد برنامه غذایی روزانه شما را مواد اسیدی و چند درصد را مواد بازی تشکیل داده اند. در طی این مدت طبق رژیم باید این نسبت ها 2 به 8 باشد.


مواد غذایی قلیایی در طب اسلامی چیست؟


در طب سنتی و اسلامی مواد غذایی رژیم قلیایی یا آلکالاین را از نظر مزاج شناسی به 4 دسته تقسیم میکنه. متخصصین طب اسلامی مواد غذایی با مزاج گرم را معادل مواد قلیایی و مواد با مزاج سرد را غذای اسیدی میدانند. در این طب اغلب ادویه ها گرم یا همان قلیایی هستند در حالیکه انواع مرکبات اغلب سرد یا اسیدی مطرح میشه.

جدولی که در زیر آورده ایم مزاج مقداری از مواد غذاییه. اما توجه داشته باشید که این مزاج‌های ذکر شده برای این مواد در حالت خام هستند. در واقع متخصصین این طب معتقدند این مزاج‌ها برای ذات مواد قبل از پخته شدن اعلام شده.


لیست غذاهای رژیم قلیایی یا آلکالاین


برای تهیه یک لیست برای رژیم غذایی قلیایی یا آلکالاین باید بدانیم چه غذاهایی باعث قلیایی شدن محیط بدن ما میشه و چه موادی آن را اسیدی میکنه. به طور معمول سبزیجات، میوه‌ها، مغزیجات و حبوبات را قلیایی، انواع گوشت، تخم مرغ و لبنیات را اسیدی و نشاسته و قندها را خنثی میدانند.


شناخت مواد غذا و خاصیت اسید یا بازی بودن آن‌ها این امکان را به شما میده که بدانید رژیم غذایی معمول شما بیشتر به چه سمتی بوده و بعد میتونید یک برنامه غذایی هفتگی برای خود آماده کنید. اما فراموش نکنید رعایت رژیم قلیایی یا آلکالاین به این معنی نیست که باید تمام غذاهای اسیدی را حذف و فقط مواد قلیایی مصرف کنید بلکه برای میزان مصرف آن‌ها اندازه‌ای مشخص شده که در این مطلب به آن میپردازیم.


رژیم قلیایی رایگان

رایگان بودن این رژیم به چه عواملی بستگی دارد؟


در ابتدا باید بدانید که داشتن یک رژیم تخصصی و مطمئن ارزش مقداری هزینه را دارد چرا که این رژیم‌ها مستقیم بر سلامتی شما تاثیر می‌گذارند و چه چیز از سلامتی انسان مهم‌تر است؟ اما اگر تصمیم دارید برای شروع یک نسخه رایگان از رژیم قلیایی یا آلکالاین داشته باشید چرا که نه!


کافی است PH مواد غذایی را بدانید و سعی کنید با مصرف بیشتر مواد قلیایی محیط بدن خود را در همین وضعیت قرار دهید. برخی از مواد مثل میوه، سبزیجات، غلات و حبوبات باعث بازی شدن بدن شما خواهند شد پس سعی کنید در هر وعده غذایی میزان زیادی از این مواد قرار دهید.

اما موادی مثل گوشت، شیرینی‌ها یا قهوه موادی هستند که بدن را اسیدی می‌کنند اما حذف کامل آن‌ها نه امکان پذیر است و نه حتی لازم. شما فقط باید میزان مصرف این مواد را تا حدود 20 درصد غذای روزانه خود کم کنید.
نکته دیگری که در این رژیم نباید فراموش کنید این است که اغلب مواد قلیایی بعد از پخت میزان زیادی از خاصیت بازی بودن خود را از دست می‌دهند.

پس اگر می‌خواهید این رژیم را به درستی تمام کنید و بیشتر تاثیر را از مصرف مواد بگیرید بهتر است سعی کنید در برنامه غذایی خود از مواد غذایی خام استفاده کنید.


رژیم قلیایی یا آلکالاین چیزی که نباید از یاد ببرید این است که اصلی ترین نکته در این رژیم حفظ سلامتی است. در واقع هیچ وقت برای کاهش کالری مصرفی مواد مقوی و ضروری بدن را حذف نکنید. بلکه سعی کنید از تمامی مواد مورد نیاز بد اما به اندازه مصرف کنید. اگر آن‌ها مواد اسیدی هستند فقط میزان آن را کم کنید تا بابت کمبود مواد ضروری، آسیبی به بدن وارد نشود.

دانلود رایگان کتاب رژیم قلیایی

دانلود رایگان کتاب


بهترین منبع برای جمع آوری اطلاعات و مطالعه کتب هستند. در مورد رژیم قلیایی یا آلکالاین کتاب‌های بسیار کمی به زبان فارسی وجود دارند. و کتاب‌های معتبر آن حتی به زبان انگلیسی تنها قابل خرید از طریق سایت آمازون هستند. اما ما در ادامه برای شما لینک دانلود رایگان یک کتاب فارسی و یک کتاب با زبان انگلیسی را قرار خواهیم داد که میتونید با مطالعه آن‌ها مطالب بیشتری در رابطه با این رژیم متوجه بشید.


با استفاده از این کتاب‌ها میتونید اصول این رژیم و ویژگی مواد غذایی را بهتر بشناسید و بعد با شناختی که از ذائقه و ویژگی‌های بدنی خود دارید رژیمی مخصوص به خود بسازید. فراموش نکنید که در هر زمینه شخصی سازی اهمیت بسیاری دارد پس از آن غافل نشوید.

میتوانید دانستنی های رژیم لاغری را نیز در مقاله لینک شده مطالعه نمایید.

رژیم قلیایی آنتونی رابینز


آنتونی رابینز (Tony Robbins) یکی از افراد مطرح جهان در زمینه کسب موفقیت در سطح جهانیه. او خود گفته که زمانی 120 کیلو وزن داشته و پس از مطالعه کتاب‌های تغذیه وقتی نتیجه‌ای نگرفت خود دست به کار شد و رژیمی مبتنی بر سلامت و تندرسی ساخت برخلاف رژیم های پیشین که بر پایه زیبایی بودند.


رژیم قلیایی یا آلکالاین آنتونی رابینز دو نکته اساسی دارد:

رژیم قلیایی یا آلکالاین آنتونی رابینز دو نکته اساسی دارد:
  1. رژیم قلیایی یا آلکالاین خوردن سبزیجات بدن را قلیایی میکنه. علاوه بر آن میزان کربوهیدرات به اندازه‌ای کمه که میشه گفت اصلا قندی نداره. در رژیم آنتونی رابینز سبزیجات هر روزه مصرف میشه. فراموش نکنید که بخشی از وعده ناهار و شامتان را به سبزیجات اختصاص بدید.
  2. خوردن میوه یک مزیت بزرگه. میوه نقش خیلی مهمی در رژیم قلیایی آنتونی رابینز داره. خوردن میوه باعث قلیایی شدن محیط بدن میشه. بازی بودن محیط بدن باعث جلوگیری از چاقی میشه. نیاز نیست همیشه رژیم خود را ادامه بدید فقط کافیه که هر روز میوه بخورید(حداقل روزی دو مرتبه). به این توجه نکنید که میوه ممکنه کالری داشته باشد چون برای سلامت پوست و بدن شما ضروریه.

برای مطالعه: بهترین نوشیدنی ناشتا برای لاغری چیست ؟

جدول مواد غذایی قلیایی


اسیدی خنثی
بازی

نوشابه
قهوه
کاکائو
چای(غیر گیاهی)
شیر پاستوریزه
شیرینی‌جات مصنوعی
بستنی
شکر
روغن هیدروژنه
غذاهای سرخ شده و فراوری شده
شکلات
ژله مارگارین
استرس
منفی نگری
دارو
قرص های هورمونی گوشت
بیکن
مرغ
نان سفید
تخم مرغ
پاستا
برنج سفید
میگو
بادام زمینی
برنج قهوه‌ای
شربت
زیتون
پنیر
خامه
خرما
غلات جوانه زده
سالمون وحشی
صدف خوراکی عسل
عدس جوانه زده
آب معدنی
آب رودخانه
میوه
روغن سرد فشرده بادام خام
تخمه آفتابگردان
استویا
گیاهان تازه
آجیل برزیلی
ریشه باروت
کاهو و سبزیجات سبز رنگ
سیر
رازیانه
زنجبیل
سیب زمینی شیرین
جوانه
غلات و حبوبات
گوجه فرنگی
آووکادو
لیمو
نمک دریایی

چگونه رژیم قلیایی بگیریم

چگونه رژیم قلیایی بگیریم


رژیم قلیایی یا آلکالاین به این معنی نیست که همه مواد مصرفی شما در روز باید قلیایی باشند بلکه باید تناسبی بین مواد اسیدی و بازی در برنامه غذایی خود برقرار کنید. این نسبت 80 درصد مواد قلیایی و 20 درصد مواد غذایی اسیدیه.

پس سعی کنید این تعادل را بین غذاهای مصرفی خود برقرار کنید. سعی کنید از مصرف زیاد شیرینی پرهیز کنید و میزان گوشت در غذاها را در حد ضروری نگه دارید. شما میتونید پروتئین گوشت را از پروتئین‌های گیاهی و آهن آن را از عدس، کرفس و دیگر مواد دارای آهن دریافت کنید.

استفاده از نان را به حداقل برسانید و سعی کنید بخشی از غذا را به صورت خام مصرف کنید. برای مثال میتونید در کنار وعده‌های غذایی خود دورچین سبزیجات خام داشته باشید.


خلاصه مقاله


بدن شما این قابلیت را دارد که در شرایطی از چاق شدن جلوگیری بکنه. این شرایط مرتبط با PH محیط بدنه. بالا رفتن PH یک محیط، به عبارتی قلیایی شدنه. با رژیم قلیایی یا آلکالاین می‌توانید محیط بدن خود را به سمت قلیایی بودن ببرید و این باعث تقویت بدن شما در برابر بیماری میشه و جلوی چاقی را میگیره.

این رژیم در واقع فراتر از یک رژیم لاغریه و باعث اصلاح برنامه غذایی شما میشه. برای انجام این رژیم کافیه بیشتر به سمت مصرف میوه و سبزیجات بروید و از بقیه مواد مغذی و مورد نیاز بدن هم به اندازه کافی میل کنید.

منبع ما را در >> اینجا بخوانید <<

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فقط تا ساعت 12 شب میتوانید رژیم لاغری 216 رو با تخفیف خریداری کنید!
دریافت رژیم
6 کیلو لاغری در سه هفته! فقط تصورش کن...
چه رژیمیه؟
Your offer is still here!