پوست و مو

کاشت مو در محل سوختگی و اسکار سر

کاشت مو در محل سوختگی و اسکار سر یکی از دغدغه های تمامی افرادی است که با مسئله ی سوختگی بر روی سر خود مواجه هستند. در ادامه درباره ی چگونگی کاشت مو در محل سوختگی و اسکار سر برایتان بیشتر توضیح خواهیم داد. لطفا با ما همراه باشید.


همه چیز درباره کاشت مو در محل سوختگی و اسکار سر

همه چیز درباره کاشت مو در محل سوختگی و اسکار سر


همه می دانیم که یکی از مهم ترین المان ها زیبایی، وجود موی سر و حالت های مختلف آن است. گاهی اوقات افراد بر اثر سوختگی های مختلف، موهای خود را از دست می دهند و پس از بهبودی به دنبال کاشت مو در محل سوختگی و اسکار سر هستند. کاشت مو چیست؟

اما قبل از اینکه بدانید چگونه می توان کاشت مو در محل سوختگی و اسکار سر را انجام داد، ابتدا نیاز است که با انواع سوختگی ها آشنا شوید.


سوختگی ها انواع مختلفی دارند که به سه دسته ی سوختگی درجه ی یک، سوختگی درجه ی دو و سوختگی درجه ی سه تقسیم می شوند. در سوختگی های درجه ی یک، اتفاقی که برای پوست می افتد خیلی حاد نیست و معمولا تنهای لایه ی خارجی پوست آسیب می بیند.

در سوختگی درجه ی یک خبری از تاول و سوزش نیست و این درجه از سوختگی نهایتا خود به خود درمان و ترمیم خواهد شد. خفیف ترین نوع سوختگی در انسان ها را سوختگی نوع یک مینامند.


سوختگی درجه ی دوم،کمی عمیق تر از سوختگی درجه ی یک است. این نوع سوختگی معمولا کمی از عمق پوست را نیز درگیر کرده و با سوزش و تاول همراه است. درد زیاد این سوختگی از نشانه های بارز آن بوده و این درجه از سوختگی خود به خود درمان نشده و به مراقبت ها و پمادها برای درمان نیاز دارد.

اما در ادامه مراحل سوختگی:


اما سوختگی درجه ی سوم که حادترین نوع سوختگی است، معمولا علاوه بر اپیدرم کل پوست، بلکه بلکه لایه ی زیرین آن نیز درگیر خواهد شد.برای این کار کاشت دارای یک سری مرحله هاست که این مراحل کاشت مو بسیار مهم هستند

نکته ی جالب درباره این درجه از سوختگی این است که معمولا فرد دردی را حس نمی کند و دلیل آن هم از بین رفتن عصب های آن نقطه از پوست می باشد. اما این درجه از سوختگی بسیار خطرناک است و به محض رخ دادن باید به پزشک و بیمارستان مراجعه شود.


حالا که با انواع سوختگی ها آشنا شدید، پس متوجه شدید که معمولا کاشت مو در محل سوختگی و اسکار سر، معمولا برای سوختگی هایی از درجه ی سوم انجام می شود. روش های مختلفی برای کاشت مو در قسمت اسکار و سوختگی سر وجود دارد که اکثر این راه ها نتیجه بخش خواهد بود.

اما لازم است بدانید که کاشت مو در محل سوختگی و اسکار سر، به دقت و مهارت خاصی نیاز دارد. به همین منظور احتیاج است که شما به یک پزشک متخصص و متبحر برای انجام کاشت موی خود، مراجعه کنید.

حتما بخوانید: علائم عفونت بعد از کاشت مو


کاشت مو در محل اسکار

کاشت مو در محل اسکار

قبل از اینکه برایتان از کاشت مو در محل اسکار بگویم بهتر است ابتدا بدانید اصلا اسکار چیست و چرا افراد دوست ندارند که اسکار پوستشان دیده شود.

اسکار که به آن جوشگاه نیز گفته می شود، به قسمتی از پوست میگویند که بر اثر حادثه های مختلفی از جمله سوختگی، آسیب دیده و ترمیم شده. جوگاه یا اسکار پوست معمولا به سه مدل شکل می گیرد.


کاشت مو در محل سوختگی و اسکار سر مدل اول از اسکار پوست، مدل هیپروتروفیک است. در این نوع از ترمیم پوست معمولا مقداری گوشت اضافه نیز بر روی پوست پدیدار می شود. دل بعدی از اسکار، آتروفیک است که معمولا بخضی از پوست از بین رفته و پوست در محل ترمیم دچار فرورفتگی میشود.

نوع آخر از اسکار، نوروتروفیک است که اصلا فرو رفتگی و یا برآمدگی ندارد اما رنگ پوست در محل ترمیم شده به نسبت رنگ پوست جاهای دیگر، روشن تر و تیره تر می شود.


اسکار یا جوشگاه می تواند ناشی از هر جراحت و یا سوختگی در هر کجای پوست شکل گیرد. روش های مختلفی برای درمان اسکار وجود دارد. اما اگر اسکار بر روی سر اتفاق بیفتد، طبیعتا درمان ان کار سخت تری خواهد بود.

چرا که برای درمان اسکار و پوشاندن آن بر روی پوست سر، کاشت مو پیشنهاد می شود و کاشت مو در محل سوختگی و اسکار سر، کاری بسیار تخصصی است که به مهارت بالا احتیاج دارد.


درمان سوختگی مو با آتش


سوختگی با آتش بر اثر سانحه های مختلف، از جمله خبرهایی است که روزانه تعداد زیادی از آن ها با گوشمان می شنویم و با چشممان میبینیم. اگر این سوختگی ها خیلی شدید باشند معمولا کل پوست را درگیر کرده و بافت های زیرین آن را نیز از بین میبرد.

سوختن مو بر اثر آتش، تاثیر خیلی بدی بر روی ظاهر و روحیه ی فرد می گذارد چرا که همان طور که گفتیم، مو یکی از مهم ترین المان ها برای زیبایی افراد به شمار می رود. اما باید بگوییم که امروزه راه های زیادی برای درمان سوختگی مو با آتش به وجود امده که کاشت مو، یکی از مهم ترین آن هاست.

حتی اگر در سوختگی گرافت ها و کل ریشه ی مو نیز از بین برود، باز هم با کمک بانک ریشه ی مو در مراکز مختلف زیبایی امکان کاشت مو در محل سوختگی و اسکار سر وجود خواهد داشت.


درمان سوختگی پوست سر

درمان سوختگی پوست سر


پوست سر نیز یکی از قسمت هایی که بر اثر سانحه ی آتش سوزی معمولا آسیب زیادی می بیند. یکی از بیشترین نگرانی هایی که پس از سوختگی پوست سر به وجود می آید، همان سوختن موها و ریشه های آن است.

معمولا پس از اینکه پوست سر خودش را ترمیم کرد و اسکار به وجد آمد. اکثر افراد به دنبال کاشت مو در محل سوختگی و اسکار سر هستند تا بتوانند، حالت چهره ی خود را به حالت قبلی برگردانند و موهای جدید بکارند.


آیا واقعا میتوان در محل اسکار سر مو کاشت؟


بله! کاشت مو یکی از راه های بسیار موثر در پوشاندن اسکار است و معمولا برای درمان اولیه ی اسکار سعی می کنند آن را طی یک عمل جراحی بردارند، حالا اگر اسکار به وجود آمده خیلی بزرگ باشد، معمولا طی جراحی آن را کوچک کرده و روی آن مو می کارند.

ولی اگر اسکار خیلی کوچک باشد، طی یک عمل جراحی به راحتی از بین می رود و انجام عمل کاشت مو راحت تر صورت می گیرد.


همانطور که میدانید بافت پوست در قسمت جوشگاه یا همان اسکار، هیچ گونه رگ ها خونی ندارد، بنابراین کاشت مو در محل سوختگی و اسکار سر در این قسمت به نسبت قسمت های سالم پوست ممکن است دیرتر جواب دهد.

همانطور که میدانید پوست در محل ترمیم و یا اسکار بافت سفت تری پیدا می کند که این بافت راه را برای رشد مو به حالت دلخواهی که شما می خواستید مسدود خواهد کرد.

برای حل این مشکل معمولا سعی می کنند که تراکم کاشت مو در قسمت های اسکار و جوشگاه را به نسبت جاهای دیگر سر بیشتر کنند تا بتوانند نتیجه ی دلخواه را دریافت نمایند.

همچنین معمولا در کاشت مو در قسمت اسکار، گرافت ها را به صورت عمیق تری کاشت می کنند تا این ریشه های رگ ها و عروق خونی رسیده و مو بتواند به راحتی رشد نماید. پس کاشت مو در محل سوختگی و اسکار سر با دقت خیلی بالا و جلسات درمانی چند جلسه ای کاملا امکان پذیر می باشد.


انواع سوختگی پوست سر

انواع سوختگی پوست سر


پوست سر شما می تواند به دلایل مختلفی در معرض سوختگی قرار بگیرد. در واقع می توان گفت که سوختگی می تواند خیلی ساده و خیلی ناخودآگاه اتفاق بیفتد.

معمولا در سوختگی های عادی که روی پوست بدن رخ میدهد، پس از درمان بخش آسیب دیده و ترمیم آن، پزشک مربوطه فرد دچار سوختگی را به یک متخصص زیبایی معرفی می کند تا بتواند به کمک او، بخش های ترمیم یافته یا همان اسکار پوست و ظاهری ناخوشایند را به وجود آورده اند، از بین ببرد.

در کاشت مو در محل سوختگی و اسکار سر معمولا برای از بین بردن اسکار ها در پوست عادی بدن، راهی جز جراحی زیبایی وجود ندارد. که معمولا هم پس از انجام جراحی ، اثرات باقیمانده از اسکار نیز از بین می رود.

اما جایی که معمولا بسیار مشکل ساز می شود و به درمان های دیگری نیز نیاز پیدا می کند، سوختگی پوست سر است که علاوه بر از بین بردن و یا پوشاندن اسکار، بحث رویاندن مو در آن قسمت نیز به میان خواهد آمد. حالا سوختن پوست سر می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد که در ادامه به این موارد خواهیم پرداخت.


سوختگی پوست سر با آب جوش


در کاشت مو در محل سوختگی و اسکار سر یکی از سوختگی هایی که ممکن است برای پوست سر به وجود آید، سوختگی پوست سر با آب جوش است. آب جوش یکی از خطرناک ترین انواع سوختگی هاست که معمولا قابل کنترل نبوده و به صورت ناگهانی رخ می دهد.

سوختگی پوست سر با آب جوش می تواند بر اثر تماس با بخار آب جوش نیز به وجود آید. درمان سوختگی پوست سر با آب جوش، به موارد مختلفی مانند دمای آب، مدت زمان ماندن آب جوش بر روی پوست، مدت زمانی که شخص پس از سوختگی خودش را خنک نگه داشته است و … بستگی دارد.

با این حال برای حل این مشکل سوختگی نیز، فرد پس از طی دوره ی نقاهت باید برای کاشت مو اقدام نماید.


سوختگی پوست سر با آتش

سوختگی پوست سر با آتش


آتش نیز از موارد دیگری است که در اثر تماس با ان سوختگی رخ می دهد. متاسفانه سوختگی سر بر اثر آتش می تواند منجر به مرگ افراد نیز شود اما با این باز هم بستگی دارد که این سوختگی تا چه اندازه صورت گرفته باشد.

درمان سوختگی پوست سر با آتش به موارد مختلفی بستگی دارد. مدت زمان ماندن آتش بر روی سر، میزان منطقه ای که درگیر اتش شده و مقدار خنک نگه داشتن پوست بعد از آتش سوزی از مواردی است که در سوختگی پوست سر با آتش و درمان آن موثر است.


سوختن پوست سر با سشوار

کاشت مو در محل سوختگی و اسکار سر همانطور که میدانید سشوار یکی از پرکاربردترین وسیله ها برای آرایش موهای سر می باشد. معمولا استفاده از سشوار برای صافی مو و یا فر و حالت دادن آن استفاده می شود.

با این دمای سشوار هیچ گاه آنقدر زیاد نیست که موارد جبران ناپذیری را به بار آورد اما گاهی اوقات ممکن است که استفاده ی نادرست از سشوار به پوست سر و موها آسیب برساند و باعث سوختگی شود. معمولا سوختگی های ناشی از سشوار با یک سری درمان خانگی درمان می شوند و مو دوباره احیا خواهد شد.


درمان سوختگی سر قبل از کاشت مو


همه میدانیم که پوست معمولا بعد از سوختگی های جدی، خودش را ترمیم می کند و بر اثر ترمیم اسکارها و جوشگاه ها پدیدار خواهند شد. اگر سوختگی بر روی سر اتفاق بیفتد، اولین اتفاقی که رخ خواهد داد، سوختن مو و سپس پوست سر است که معمولا برای درمان این مورد، پزشکان کاشت مو را پیشنهاد می کنند.

حالا در برخی مواقع پوست سر ترمیم شده قبل از کاشت به درمان احتیاج دارد. به عنوان مثال همان طور که در ابتدای مقاله هم گفتیم، گاهی اوقات اسکارها و جوشگاه های به وجود آمده را با یک جراحی ساده می توان از بین برد و با این روش، میتوان مقدار موفقیت آمیز بودن کاشت مو را تا حد خیلی زیادی بالا برد.

در واقع برداشتن اسکارهای معمولی، یکی از درمان هایی است که قبل از کاشت مو برای پوست سر سوخته انجام می دهند.


خلاصه نکات مقاله


خب! درباره ی عوامل کاشت مو بر روی پوست سر سوخته و اسکار سر بسیار گفتیم. اما به هر حالا چیزی که مهم است، موضوع خود مراقبتی است که ما باید در تمام بخش های مختلف زندگی مان رعایت کنیم تا با چنین مشکلاتی رو به رو نشویم.

با این حال در صورت بروز چنین اتفاقاتی و سوختن پوست سر، خوشبختانه کاشت مو یکی از جدید ترین و کارامد ترین روش هایی است که امروزه در کل دنیا وجود دارد و تمامی پزشکان زیبایی از این روش برای درمان سوختگی پوست سر استفاده می کنند.

خوشبختانه علم روز به روز در حال پیشرفت بوده و هر روز راه های آسان تر و بهتری برای درمان انواع سوختگی ها، مخصوصا سوختگی های پوست سر به دنیا ارائه می شود. امیدواریم که این مقاله پاسخگوی سوالات شما در زمینه ی کاشت مو بوده باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا