پوست و مو

علائم عفونت بعد از کاشت مو

مقدمه
بعد از عمل کاشت مو ممکنه مشکلاتی رخ بده که سبب به دردسر افتادن و ناراحتی بیمار بشه یکی از این موارد عفونته که ممکنه بعد از کاشت مو رخ بده، ما در این مقاله میخوایم در مورد علائم عفونت بعد از کاشت مو و راه های جلوگیری از این مشکل توضیح بدیم.


علائم عفونت بعد از کاشت مو چیست؟

علائم عفونت بعد از کاشت مو چیست؟


بعد از عمل کاشت مو میشه بنابه دلایلی روی پوست سر رو مشاهده کرد. البته در اکثر افراد این مشکل رخ نمیده و اینطوری نیست که همه ی کسایی که کاشت مو انجام میدن به این مشکل دچار بشن یا دچار شوره سر بعد از کاشت مو بشن

البته نباید عفونت رو با فولیکولیت اشتباهی گرفت. برای اینکه اشتباهی در تشخیص رخ نده باید چند روز مورد بررسی قرار بگیره ، بخاطر اینکه عفونت پوست سر چندین روز پس از کاشت مو رخ میده.

عفونت هم میتونه در ناحیه برداشت گرافت ها رخ بده و هم میتونه در ناحیه گیرنده رخ بده ، البته نیازی به نگرانی زیادی نیست چون امکان ابتلا به عفونت های جدی کمتر از 1٪ میباشه.


عواملی مثل رعایت نکردن بهداشت ،‌ بیماری های زمینه ای و نشستن پوست سر از جمله عواملی هستن که میتونن موجب عفونت یا ایجاد دلمه های بعد از کاشت مو بشن. از جمله علائم

به موارد زیرعلائم عفونت بعد از کاشت مو اشاره کنیم:


از علت هایی که میتونیم در تشخیص علائم عفونت بعد از کاشت مو اشاره کنیم پوسته پوسته شدن سر بعد از کاشت مو است درسته که احتمالش خیلی زیاد نیست ولی برخی از عوامل میتونن در بروز این مشکلات نقش داشته باشن مثل انجام پیوند مو در مراکز غیرمعتبر.

از دیگر علت ها میشه به ترشح عفونی از جای زخم های زیاد و ناخوشایندی ایجاد شده بعد از کاشت مو اشاره کرد چرا که در صورتی که زخم هایی پس از کاشت مو ایجاد بشه ممکنه که عفونتی ایجاد شده باشه.

البته میشه گفت میتونین با انتخاب کردن کلینیک و پزشک های متخصص و مطمئن این مشکلات و خطرات رو کم کنین. یک موضوعی که نباید اشتباه گرفته بشه اینکه بین علائم بهبودی بعد از کاشت مو و عفونت شباهت های زیادی وجود دارن ، علت اصلی که بعد از کاشت مو عفونت رخ میده غیربهداشتی بودن مکان جراحیه.

مطالب مرتبط: درمان قرمزی پوست سر بعد از کاشت مو

علل دیگه ای که میتونه علائم عفونت باشه خارش در ناحیه کاشت مو است ،‌ البته این موضوع در صورتی صحیحه که زخم هایی در ناحیه خارش وجود داشته باشن.

از عوامل دیگه هم میشه به درد اشاره کرد که دردی که بعد از کاشت مو دراز مدت ،‌ ماندگار و شدید باشه میتونه علائم عفونت بعد از کاشت مو باشه البته درد کوتاهمدت بعد از عمل طبیعیه.

ایجاد جوش ها در پوست سر که ممکنه سفید و قرمز رنگ باشن و یا ایجاد تورم در ناحیه پیوند اگه بعد از یک هفته از بین نرن میتونه عارضه عفونی تلقی بشه.

پس از گذشت یک هفته اگر همچنان در ناحیه ی کاشت احساس خارش شدید ، تورم و قرمزی وجود داشته باشه باید سریعاً به پزشک متخصص خودتون مراجه کنین.
قرمزی و تورم بعد از کاشت مو از علائم عفونت

قارچ سر بعد از کاشت مو طبیعی است یا نه؟

قارچ سر بعد از کاشت مو طبیعی است یا نه؟


پس از عمل کاشت مو لزوماً اینطور نیست که همه ی بیماران در معرض علائم عفونت بعد از کاشت مو مثل عفونت قارچی قرار بگیرن ولی در صورت عدم رعایت نکردن بهداشت فرد باعث بروز این عفونت های قارچی میشه.

البته این بیماری میتونه از طریق لمس افراد ناقل هم انتقال پیدا بکنه که معمولاً توصیه میشه بعد از عمل کاشت مو اگه دچار درد در پوست سر و شکننده شدن موها ، تب و تورم در غدد لنفاوی شدین فوراً با پزشک خودتون مشورت کنین.

تأثیر رژیم غذایی بر علائم عفونت بعد از کاشت مو


علائم عفونت بعد از کاشت مو اصولاً پس از کاشت مو هر غذایی که بیمار مصرف میکنه روی فولیکول های مویی که تازه کاشته شدن تأثیر میذاره. پس به همین خاطره که بیمار باید از مکمل های ویتامینی گروه A, B, C, E و مواد معدنی مانند روی و آهن استفاده بکنه.

از جمله ویتامین های گروه B میتونیم به گوشت ، مرغ ، موز ، آجیل و برنج قهوه ای اشاره بکنیم که این ویتامین ها با رسوندن مواد مغذی به بدن از جمله فولیکول های مو از متابولیسم تغذیه ای هم پشتیبانی میکنن.

ویتامین A برای رشد کلیه سلولهای بدن انسان مثل ریشه مو لازمه همچنین گفته میشه که ویتامین A در تولید سبوم نیز موثره.
ویتامینE ، که خاصیت آنتی اکسیدانی داره و میتونه در ترمیم جای موثر واقع بشه. غذاهای سرشار از ویتامین E: روغن زیتون ، آووکادو ، بادام و …

با رعایت چه مواردی از علائم عفونت بعد از کاشت مو جلوگیری کنیم؟

با رعایت چه مواردی از عفونت جلوگیری کنیم؟


همونطور که در بالا در بحث علائم عفونت بعد از کاشت مو گفتیم عفونت بعد از کاشت مو میتونه منجر به مشکلاتی برای بیمار بشه. توجه به مشکلات عفونی که ممکنه پس از کاشت مو ایجاد بشه ضروریه.

استفاده از یک بالش کوچک برای بیمار توصیه میشه. میتونین به پشت دراز بکشین. ناحیه گردن باید پوشیده باشه ؛ لباس های تنگ مانند تی شرت، ژاکت های یقه اسکی و ورزشکاری نباید از ناحیه سر استفاده بشه تا از آسیب به ناحیه پیوند جلوگیری بشه.


با توجه به اینکه فعالیت های ورزشی، حمام، سونا، شنا به مدت دو هفته پس از کاشت مو ممنوعه، میشه گفت: “این ممکنه به فولیکول های مو آسیب برسونه و خطر ابتلا به عفونت رو افزایش بده.

پس از عمل کاشت مو ، با استفاده از قیچی به مدت شش ماه موهای ناحیه کاشت و ناحیه اهدا کننده (گردن) را کوتاه کنین.

در صورت تمایل استفاده از مو خیلی کوتاه بعد از عمل کاشت مو حداقل در ماه ششم با تیغ انجام میشه در صورت تمایل حداقل شش ماه باید انجام بشه پس از انجام عمل مو باید به شستشوی مو تا ریختن دلمه ها توجه بشه.

علائم عفونت بعد از کاشت مو در طول شستشو، شامپو به طور مساوی به هر قسمت از مو پخش میشه و با ماساژ پوست سر با لمس های سبک اعمال میشه. در طی 15 روز پس از پیوند ، الکل و سیگار مصرف نکنین بعد از زندگی ، ممکنه خونریزی جزئی در گردن دیده بشه.


کاشت مو در چه صورتی میتواند باعث عفونت شود

کاشت مو در چه صورتی میتواند باعث عفونت شود


از علائم کاشت مو علائم عفونت بعد از کاشت مو میتونیم به روش Fue اشاره کنیم که در حال گسترشه ، اما کارشناسان خاطرنشان می کنن که عملیات کاشت مو که در شرایط نامناسب پزشکی انجام میشه ، مشکلات سلامتی ایجاد میکنه.


متخصصان همچنین با اشاره به اینکه در چنین شرایطی عمل های انجام شده خطر عفونت بالایی دارن ، هشدار میدن که جهت کاشت مویی که در دستان غیرمتخصص انجام میشه نمیتونه جهت طبیعی رو بده و ممکنه رشته های مو به طور مستقیم رشد کنن. علاقه به کاشت مو FUE منجر به تکثیر سریع مراکز کاشت مو میشه.

کارشناسان خاطرنشان میکنن که مکانهایی در بازار وجود داره که شرایط پزشکی حتی در آپارتمانها نامناسبه ، کاشت مو بدون نظارت پزشک فقط توسط یک مأمور بهداشت یا یک پرستار انجام میشه.

کارشناسان کاشت مو علائم عفونت بعد از کاشت مو هشدار میدن: پس از انجام عملیات کاشت مو در شرایط غیر بهداشتی با تجهیزات پزشکی ناکافی و تیم متخصص ، خطر عفونت کاملاً زیاده. همچنین مشاهده میشه که بیماران گودی روی سر خود دارن.

علاوه بر این ، در حالی که کانالهای مو به روش Fue باز میشن ، رشته طبیعی جهت طبیعی پیدا میکنن. در عملیاتی که توسط افراد غیر متخصص انجام میشن ، تارهای مو میتونن مستقیم رشد کنن.


خلاصه مقاله


بعد از عمل کاشت مو موضوع بهداشت باید کاملاً جدی گرفته بشه و برای جلوگیری از عفونت بعد از کاشت مو باید از کلینیک هایی که نظارت درستی ندارن و بهداشتی نیستن خودداری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا