علت ریزش مو در دوران بارداری | تقویت مو در بارداری - های زیبا

علت ریزش مو در دوران بارداری

0


ریزش مو در هر سنی، در هر جنسیتی و در هر شرایط جسمانی و روحی اتفاق بیفته، در این جا علت ریزش مو در دوران بارداری میان زنان باردار و راه های درمان ریزش مو در دوران بارداری رو بررسی کنیم.

علت ریزش مو در دوران بارداری چیست

علت ریزش مو در دوران بارداری چیست


در این دوران زنان باردار میتونن دچار مشکلات زیادی مانند ورم های کم و زیاد مختلف در پاها و عضلات، استفراغ های دائمی، هوس کردن ها و حساسیت های غذایی بشن، اما یکی از موضوعاتی که خیلی اونا رو تحت تاثیر قرار میده و با روح و روان اونا بازی میکنه ریزش موهاشونه.


خیلی از زنان باردار در این دوران میتونن به علل مختلف دچار ریزش های کم و زیاد در سر و موهای خودشون بشن، مهم ترین موضوعی که علت ریزش در دوران بارداری هست و باید به اون توجه کنیم، اختلالات هورمونیه که با باردار شدن خانم ها تو اونا پیش میاد و سبب ریزش موهاشون میشه و اونا رو خیلی نگران میکنه.

مطالب مرتبط: لاغری بدون رژیم ممکن است؟


این هورمون ها نمیتونن فولیکول های موها رو حفظ کنن و این افراد دچار ریزش مو در قسمت های مختلف بدن به خصوص موهای سرشون میشن.


علت ریزش مو در اوایل بارداری


ریزش مو در هر دوره ای از بارداری یک زن پیش میاد، در برخی از هفته ها و ماه ها بیشتر میشه و در برخی از روزها کمتر میشه، البته خیلی از زنان باردار نیز به خاطر کم بودن اون، اصلا متوجه این اتفاق نمیشن.


وقتی یک زن باردار میشه بدنش تحت تاثیر هورمون های مختلف دچار تغییراتی میشه که نباید سبب ایجاد استرس و اضطراب در اون بشه، بلکه باید با اون کنار بیاد و سعی کنه اونو درمان و یا کنترل کنه که ریزش موی سر یکی از اون تغییراته.


در سه ماهه اول بارداری بدن زن باردار برای هماهنگی خود با جنین سعی میکنه از همه جا تغذیه و به هر طور که شده خودشو با شرایط جدید این زن هماهنگ کنه و ریزش موها و از دست دادن موهای براق با ضخامت های مناسب هم یکی از این موارده.در صورت ریختن بیش از حد میتوان از کاشت استفاده کرده که البته باید مراحل کاشت مو را به طور کامل دانست.


همچنین :

گاهی اوقات یک زن وقتی باردار میشه دچار استرس و اضطراب میشه که این هم علت ریزش در دوران بارداری هر زنی هست و باید به وسیله کارهای مختلف از این استرس ها دوری کنه.


همانطور که همه افراد میدونن موهای افراد عادی در دو فاز رشد و استراحت هستن و در افراد عادی بیشتر موها در فاز رشد هستن، اما این اتفاق با باردار شدن یک زن به خصوص اون هم در اوایل بارداری برعکس میشه و فاز استراحت موها زیادتر میشه و رشد اونا متوقف میشه و موها میریزن و کم پشت میشن.


برخی اوقات هم اختلالات هورمونی باعث میشه که موهای سر کم بشن و موهای قسمت های دیگه بدن مانند ناحیه تناسلی، زیر بغل، پاها و دست ها زیاد بشن و زنان باردار موچین به دست بشن.


بعد از همه این موارد میتونیم به کمبودهای غذایی و مواد مورد نیاز بدن مادر باردار و جنین مثل آهن، ویتامین و پروتئین اشاره کرد که جنین سعی میکنه همه اینا رو از بدن مادر تامین کنه که سبب ریزش موها هم میشه


رابطه ریختن مو در بارداری و جنسیت جنین

رابطه ریختن مو در بارداری و جنسیت جنین


وقتی زنی باردار میشه خیلی از افراد سعی میکنن جنسیت جنین رو زودتر از موقع خودش با ترفندها و علائم خاصی مشخص کنن که این موارد در برخی اوقات به طور شانسی درست درمیاد.


اما در این بین بسیاری از محققان به دنبال رابطه ریزش مو و جنسیت جنین در زنان باردار و مقدار کم و زیاد بودن اون که جنبه علمی نداره، هستن، اما همه این موارد در حال تحقیق در آزمایشگاه ها هست .

اما طبق تحقیقاتی که انجام شده اصولا زن بارداری که دارای موهای ضخیم تر و پرپشت تریه و ریزش کمتری داره پسر و اونی که فرزند دختر داره موهاش نازک و ریزش بیشتری داره.


علت ریزش مو در زنان باردار


در این مورد باید دقت کنیم که علت های زیادی سبب ریزش مو در خانم های باردار میشه که در اینجا به برخی از آنها اشاره میکنیم تا اطلاعاتمون در مورد راه های درمان ریزش در دوران بارداری بیشتر بشه.


نخستین علت ریزش در دوران بارداری میتونه اختلالات هورمونی مختلف باشه که ریزش طبیعی موها را مختل میکنه و سبب ریزش بیشتر در ماه های مختلف بارداری در افراد متفاوت میشه، همانطور که میدونید روزانه مقداری از موها به اندازه 90 تار مو بیشتر از سر میریزن ولی ما اصلا متوجه این ریزش نمیشیم.

اما در دوران بارداری این ریزش در بسیاری از موارد اونقدر زیاده که خودمون متوجه میشیم که موهامون داره کم پشت میشه و در برخی موارد اصلا توجهی به اون نمیکنیم.


همچنین کم کاری غده تیروئید که باعثه تنظیم سوخت و ساز بدن و تقویت سیستم ایمنی بدن زن باردار و جنین میشه، میتونه علت ریزش در دوران بارداری هر زنی باشه و باید تحت نظر پزشک این موضوع غده تیروئید رفع بشه تا مشکلات اساسی تر دیگری به جز ریزش مو اتفاق نیفته.


کم کاری غده تیروئید باعث میشه که اندام دیگر بدن زن باردار دچار زیاد شدن و رشد موها تو خودشون بشن و در عوض موهای سر دچار ریزش بیشتر بشن.

موارد دیگر:

علت ریزش مو در زنان باردار


مورد دیگه ای که میتونه علت ریزش مو در دوران بارداری هر زنی باشه و به اون اشاره کنیم، استفراغ های مکرریه که در طول دوران بارداری به خصوص در ماه های ابتدایی برای افراد باردار پیش میاد، باشه چون بدن زن باردار تمام مواد غذایی گرفته شده رو از دست میده، به همین خاطر این مواد غذایی هر طور که شده تامین میشه و موهای سر مادر باردار میریزه.


دیگر علت ریزش مو در دوران بارداری ایجاد پوسته ها و شوره های زیاد تو سر افراده مختلفه، که همگی اونا سبب ریزش های کم و زیاد در سر زنان باردار و عدم مقاومت موهاشون میشه.

همچنین قطع یک دفعه ای قرص های ضد بارداری و هر شیوه ضد بارداری دیگه ای که زنان از اون استفاده میکردن، هم میتونه علت ریزش مو در دوران بارداری باشه که تاثیرگذاری زیادی داره و نباید از این موضوع به راحتی بگذریم و باید اون رو به هر شیوه ای رفع کنیم.


استفاده از داروهای خاص بیماری مختلف مثل کم کاری غده تیروئید، بیماری های افسردگی، دیابت، فشار خون و بیماری های سوء هاضمه و … هم میتونه از علل دیگه ریزش مو در دوران بارداری باشه که باید همگی به اونا توجه کنیم و پزشک معالج خودمونو از اونا مطلع کنیم تا به هر طریقی روند ریزش موها رو کم کنه.

کیست تخمدان:


ایجاد کیست تخمدان و عفونت های قارچی دائمی در خانم های باردار هم میتونه از علت های دیگه ای که باعث ریزش مو میشن، باشه.


از دیگر علت های ریزش مو در زنان مختلف، میتونیم به عوامل ارثی و ژنتیکی که از مادر زن باردار به اون رسیده، اشاره کنیم، همچنین یادمون نره که کمبود آهن مورد نیاز بدن نیز یکی دیگه از علت های مهمه ریزش مو هست.

آهن سبب میشه که گلبول های قرمز به بافت های مختلف بدن اکسیژن برسونه و در صورت نرسوندن مقدار مورد نیاز اون به همه بدن، ضربان قلب مادر باردار دچار مشکل میشه و موها میریزن، به همین خاطر باید در هر طور که شده کمبود اون رو با استفاده از دارو و یا مواد غذایی مثل اسفناج، لوبیا، قارچ و … جبران کنیم تا موها نریزن.


در این دوران، مادران باردار علاوه بر خود نیاز به غذاهای مناسب برای جنین خودشون دارن و هر چی که میخورن اول جنین برمیداره، پس باید خوردن میان وعده های مناسب رو فراموش نکنن تا خودشون دچار ریزش مو نشن و بدنشون ضعیف نشه.


آیا ریختن مو نشانه بارداری است؟

آیا ریختن مو نشانه بارداری است؟


برای خیلی از افراد این سوال پیش اومده و شایع شده که اگه موهات زیاد بریزه یعنی بارداری، در صورتی که این طور نیست و ریزش مو و بارداری هیچ ربطی به هم ندارن، ریزش مو، اون هم خیلی زیاد، با شروع شدن بارداری شروع میشه و عموما هم برای هر زن بارداری در طی ماه های مختلف شروع میشه و مقدارش هم در طی 9 ماه کم و زیاد میشه.


در این دوران هم این ریختن موها فقط ممکنه به خاطر اختلالات هورمونی، برخی عدم مراقبت ها و رژیم غذایی نامناسب، شروع بشه و یک زن باردار میتونه خیلی راحت مقدار اونو کم و یا کنترل کنه.


علت ریختن مو در دوران شیردهی


بعضی اوقات وقتی یک زن باردار زایمان میکنه و نوزادش به دنیا میاد، ریزش موهاش همچنان ادامه داره و در گاهی موارد مخصوصا تو ماه های دو تا چهار ماهگی جنین بیشتر اتفاق میفته، زیادتر هم میشه، این زنان حتما باید به پزشک مراجعه کنند.


در زمان شیردهی ریزش موها برای زن خیلی پر اهمیت میشه و دوست داره به زیبایی قبل از بارداری خود برسه و زودتر این اتفاق بیفته.


البته مهم ترین دلیل اون کاهش یک هورمون در بدن این زن که شیردهی اون آغاز شده، هست، در این مدت و در دوران شیردهی زنی که خودش به بچش شیر نمیده و یا زنی که سقط کرده و نوزادی نداره هم ممکنه این ریزش ها اتفاق بیفته و حدودا تا یک سال ادامه پیدا کنه.


در این دوران فرد باردار به اندازه 9 ماه حاملگی دچار اختلالات هورمونی بوده و موهاش میریزه، حالا مقداری زمان میخواد که این هورمون ها مقدار ترشحاتشون به حالت قبلی برگرده و ضخامت و پرپشتی موها نیز به حالت قبل از بارداری برسه.


در این دوران بعد از زایمان بخش های زیادی از موهای ریخته شده برمیگردن و رشد میکنن و کم کم پرپشت و ضخیم میشن.

شیردهی:


افراد و زنان شیرده با استفاده از یک رژیم غذایی مناسب، شانه نزدن های مکرر، درمان های شیمیایی و خانگی میتونن روند کاهشی به این ریزش موها بدن و افراد را امیدوارتر کنن.


پس این زنان باید این تصور رو که ریزش ها به خاطر شیردادن به نوزاد هست رو از ذهن دور کنن و خودشون و نوزاد رو اذیت نکنن.


اگر بعد از این مدت همچنان این ریزش ها ادامه پیدا کرد باید به پزشک مراجعه کرد تا کمبودهای بدن مادر مشخص بشه و داروهایی رو تجویز کنه و یا روند شیردهی رو بررسی کنه تا دلایل اون مشخص بشه.


در مواردی زنان شیرده وقتی به پزشک مراجعه میکنه، اون سعی میکنه با آزمایش های کم کاری تیروئید، کم خونی، بیماری های هورمونی علت ریزش شدید موهارو پیدا کنه و داروهایی رو هم تجویز میکنه تا روند ریزش موهارو کاهش بده.


در موارد زیادی کمبود کلسیم و آهن سبب این ریزش و برنگشتن موها به حالت قبله و باید صبور بود و از نگرانی های خود بکاهیم.


درمان ریزش مو در دوران بارداری

درمان ریزش مو در دوران بارداری


در این دوران ریزش مو ممکنه برای هر زنی اتفاقی بیفته و اونو دچار استرس و اضطراب کنه، به همین خاطر باید به دنبال درمان های مختلفی برای جلوگیری از ریزش مو و کم شدن مقدار اون در تمام ماه های بارداریشون باشن.


مصرف داروهای شیمیایی در این دوران میتونه درمان خوبی باشه اما حتما یه مقدار عوارض داره و به مادر باردار و جنین اون آسیب وارد میکنه و جون اونا رو به خطر میندازه.


به همین خاطر مادران بهتره این داروها رو زیر نظر پزشک و با تجویز اون استفاده کنن تا مشکلی پیش نیاد و ریزش مو هم در اونا متوقف و یا کم بشه.


اما باید بگیم که مصرف همزمان داروهای شیمیایی و خانگی بهترین راهه و میتونه نتیجه های خیلی خوبی داشته باشه.


خیلی از پزشکان وقتی زنان باردار برای جلوگیری از ریزش موهاشون به اونا مراجعه میکنن، سعی میکنن فولیکول های مو رو تقویت کنن و اونارو تحریک کنن تا رشد خوبی داشته باشن و از این طریق از ریزش مو جلوگیری بشه.

غذای مناسب:


در این بین استفاده از مکمل های غذایی مناسب که میتونه فولیکول های مو های زنان باردار رو تقویت کنه، راه خوبی برای جلوگیری و کم کردن این ریزش موهاس.


برخی اوقات یک زن باردار میلی به خوردن بعضی از غذاهای مفید نداره، در صورتی که باید بدونه جنین کمبودهای غذایی خودشو از بدن مادر تامین میکنه و این کمبودهای بدن مادر علت ریزش مو در دوران بارداری هست، پس زن باردار باید بهترین و مفید ترین خوراکی هایی که دوست نداره رو هم مصرف کنه.


همچنین در این دوران یک زن باردار بهتره برای خشک کردن موهاش از وسایل حرارتی مخصوصا سشوار استفاده نکنه تا پیاز مو صدمه نبینه و ریزش مو هم کم بشه.


در این دوران برخی از زنان باردار موهاشون نازک و خشک میشن و در برخی دیگر نیز موها ضخیم و چرب میشن که این افراد برای رفع ریزش مو، باید از راه های مختلفی استفاده کنن.


در این زمان که زن بارداره یکی از علت هایی که موها میریزن، اینه که موها خشک میشن و میشکنن به همین خاطر اول باید این موضوع رو رفع کرد تا ریزش مو هم کم بشه، پس بهتره این زن باردار استفاده از لوسیون ها و نرم کننده های قوی مو رو فراموش نکنه و موهای خودشو ماساژ بده.


خانم های باردار در این دوران سعی میکنن بیشتر برن حموم تا خودشونو تمیز کنن و عفونت های قارچی نگیرن، بعد از بیرون اومدن هم سریعا موهاشون شونه میکنن، در صورتی که این غلطه و باید اول موهاشونو با حوله خشک کنن تا ریشه موها نازک نشه و خیلی زود نریزن.


درمان خانگی ریزش مو در بارداری

درمان خانگی ریزش مو در بارداری


با همه این توضیحات بهتره یادمون نره که بهترین راه برای درمان و از بین بردن ریزش موها تو همه زنان باردار استفاده کردن از مواد و داروهای ترکیبی خانگی است.
زنان باردار برای کم کردن ریزش موهاشون بهتره ریشه اونا رو با روغن های آلوئه ورا، زیتون و نارگیل چرب کنند تا ضخامت اونا حفظ بشه و به راحتی نشکنن و نریزن.


از خیلی قدیما زنان برای رفع این ریختن موها از یک خمیر که از تخم مرغ، ماست و روغن زیتون درست میشد، استفاده میکردن تا موهاشون نریزه و این خمیر نتیجه خوب و تاثیرگذاری هم داشت.


استفاده از شنبلیله، آب لیمو، انگور و مواد و غذاهای گیاهی دیگه هم میتونه تاثیرگذاری خیلی خوبی برای کم کردن این ریختن مو در زنان باردار مختلف داشته باشه.


تقویت مو در بارداری


خیلی از زنان باردار علاوه بر استفاده از روش های درمانی شیمیایی و خانگی باید سعی کنن با خیلی از مواد مختلف موهاشونو تقویت کنن و ریشه و پیاز اونا رو سفت کنن تا نریزن و کاهش استحکام علت ریزش مو در دوران بارداری نباشه.


موها برای رشد و نریختن نیاز به پروتئین زیادی دارن که بیشتر در انواع گوشت ها و ماهی ها موجوده و باید سعی کنن اونا رو تامین کنن و اونا رو در رژیم غذایی خود قرار بدن.


این افراد باید تمام ویتامین ها، املاح معدنی، کلسیم، منیزیم، آهن، آب و … رو استفاده کنن تا موها تقویت بشن و دیگه نریزن، البته این زنان باید بدونن که مصرف برخی از این مواد به صورت خیلی زیاد هم میتونه نتیجه خوبی نداشته باشه، پس بهتره در این مورد با پزشک مشورت کنه تا بتونن نتیجه خوبی بگیرن.


همچنین زنان باردار باید یادشون نره که از روغن های گیاهی برای ماساژ موهاشون و نفوذ اون به ریشه موهاشون استفاده کنن تا موها تقویت بشن و کمتر بریزن و فولیکول ها و پیاز موها تقویت بشن.


بهترین راه های درمان ریزش مو

بهترین راه های درمان ریزش مو

ریزش مو در هر فرد عادی و در هر شرایطی ممکنه برای یک فرد پیش بیاد اما در این بین زنان باردار بیشتر دچار ریزش مو میشن، کم کردن این ریزش ها میتونه درمان های متفاوتی داشته باشه و در خیلی از افراد تاثیرگذاری بیشتر و یا کمتری داشته باشه.


بهترین راه درمانی همان داشتن یک رژیم غذایی مناسبه، رژیم غذایی که با هماهنگی پزشک رعایت بشه، این رژیم غذایی باید پر از پروتئین، ویتامین، املاح معدنی، امگا و … باشه تا ریزش موها رو متوقف و کم کنه.


بعضی از ویتامین ها و کالری های زیادی که در برخی از مواد غذایی هست باعثه آسیب به مادر و جنین میشه که باید در کم کردن اونا دقت کنن.

همچنین این افراد نباید یادشون بره که بدنشون علاوه بر احتیاج به روغن های گیاهی نیاز به روغن های حیوانی هم برای جبران برخی از کمبودها داره و باید اونا رو هم در رژیم غذایی خودشون داشته باشن.

دوری از انجام برخی کار ها:


علاوه بر استفاده از این راه درمانی بسیار خوب، افراد باید از انجام برخی از کارها نیز پرهیز کنن که میتونیم به شانه زدن های دائمی موهای خیس و خشک کردن موها با وسایل حرارتی اشاره کنیم.


اما برخی از افراد نیز بهترین راه ها را استفاده از داروهای شیمیایی مانند، داروهای ماینوکسیدیل، فیناستراید، اسپیرنولاکتون و … میدونن که همه اینا رو پزشک با توجه به وضعیت بیمار و مقدار ریزش موهای بیمار، میتونه مشخص کنه.


این افراد در دوران بارداری باید از انواع مواد غذایی مثل میوه ها که حاوی ویتامین A و C هستن استفاده کنن، مصرف خانواده امگاهای 6 و 3 رو فراموش نکنن، ویتامین های B رو هم از قلم نندازن.


به طور کلی میتونیم بگیم که این رژیم غذایی باید شامل انواع مواد گیاهی، حیوانی، سبزیجات، میوه ها، کربوهیدرات ها و ویتامین ها و … باشه تا کمی از ریزش موها جلوگیری بشه.


خلاصه نکات مقاله


ما در این مقاله به دوران بارداری زنان پرداختیم و تمام موارد مربوط به کمبودها و مشکلات را بررسی کردیم، مهم ترین مسئله ارتباط ریزش مو و کاهش مقدار اون در زنان باردار بود.


ما در این مقاله سعی کردیم به علل ایجاد این مشکل، راه های درمانی اون، بهترین روش درمانی، رابطه اون با جنسیت جنین و خیلی از مسائل دیگه بپردازیم و خوانندگان را مطلع کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فقط تا ساعت 12 شب میتوانید رژیم لاغری 216 رو با تخفیف خریداری کنید!
دریافت رژیم
6 کیلو لاغری در سه هفته! فقط تصورش کن...
چه رژیمیه؟
Your offer is still here!