درمان ریزش مو به دلیل شیمی درمانی | ریزش مو در پرتو درمانی - های زیبا

درمان ریزش مو به دلیل شیمی درمانی

0


درمان ریزش مو به دلیل شیمی درمانی یکی از راه هاییه که میتونیم برای جلوگیری از کمتر شدن روحیه افراد سرطانی از اون استفاده کنیم. شیمی درمانی ممکنه در همه ی افراد بطور یکسان باعث ریزش مو نشه.


همه چیز درباره درمان ریزش مو به دلیل شیمی درمانی


شیمی درمانی میتونه سلولهای سرطانی رو از بین ببره ، همچنین میتونه به سلولهای طبیعی “در حال رشد سریع” مانند فولیکولهای مو آسیب برسونه. به همین دلیل اکثر افراد پس از شیمی درمانی حداقل مقداری از موهای خود رو از دست میدن.
پس از شیمی درمانی ، روند رشد مجدد مو کند اما ثابته و ریزش مو به ندرت دائمیه.


ریزش مو ممکنه بسته به ضخیم یا نازک بودن موهای بیمار قبل از درمان متفاوت باشه.افرادی که موهاشون قبل از شیمی درمانی به سرعت رشد میکنه ، تمایل دارن در دوره پس از شیمی درمانی به سرعت رشد کنن.وقتی دیگر شیمی درمانی بر سلولهای سالم تأثیر نگذاره، رشد مو میتونه آغاز بشه. این زمان بسته به شیمی درمانی دریافت شده و مدت زمان استفاده از شیمی درمانی متفاوته.
میزان رشد مو نیز بر اساس عوامل دیگری از جمله سن فرد، سلامت عمومی و متعلق به نژاد متفاوته.


افراد مبتلا به سرطان که شیمی درمانی میشن ممکنه موها ، مژه ها ، ابروها و سایر قسمتهای بدن خود رو از دست بدن. برای درمان ریزش مو به دلیل شیمی درمانی راهکارهایی رو باید یاد بگیریم:همه داروهای شیمی درمانی به طور یکسان بر موهای شما تأثیر نمیذاره. برخی فقط باعث کم پشتی مو میشن. برخی دیگه میتونن باعث ریزش مو بشن. شما میتونید با پرسیدن دقیق از پزشک خود ترس از ریزش مو رو کاهش بدین.شاید گذاشتن پانج مو یا پروتز مو به روش پانج در این زمان ها بتونه بهتون کمک کنه.


ریزش مو در کودکان بعد از شیمی درمانی

ریزش مو در کودکان بعد از شیمی درمانی


کودکان ممکنه از ریزش مو بترسن و حتی باعث خجالت اونها بشه. اونها رو در مورد احتمال ریزش مو و دلیل اهمیت درمان ریزش مو به دلیل شیمی درمانی خود آگاه کنین. هرچه مثبت تر باشین ، خویشاوندان شما مثبت تر میشن.از شامپوها و محصولات مراقبت با رایحه سنگین، اسید الکلی یا سالیسیلیک برای کاهش سرعت ریزش خودداری کنین.

برای مطالعه: بالاترین تراکم کاشت مو

در این دوره موهای خود رو رنگ، پمپ یا صاف نکنین. از استفاده از ابزاری مانند فر، صاف یا اتو برای حالت دادن به موهای خود خودداری کنین. از برس های موی نرم و با قدرت و درجه حرارت کم سشوار استفاده کنین یا اگر هوا اجازه میده بذارین خشک بشه.
ممکنه موها در مدل های کوتاه ضخیم تر و پرتر به نظر برسن (استفاده از کلاه گیس نیز مناسبه). اگر میخواین موهای خود رو اصلاح کنین، از ماشین اصلاح برقی استفاده کنین یا این کار رو در آرایشگاه انجام بدین.

حساسیت پوست سر:


وقتی موهای شما میریزه، ممکنه پوست سر شما حساس یا خارش دار باشه. برای درمان ریزش مو به دلیل شیمی درمانی یک شامپو و نرم کننده یا مرطوب کننده میتونه کمک کنه.یک شال یا کلاه هنگام بیرون بودن از سرما محافظت میکنه. اگر هوا گرمه و شما استفاده از آن رو انتخاب نمیکنین، برای محافظت در برابر اشعه آفتاب از پوست ضد آفتاب استفاده کنین.


اگه تصمیم دارین از کلاه گیس استفاده کنین، در ابتدای درمان خرید کنین تا رنگ ، بافت و مدل طبیعی خود رو متناسب با سبک خود پیدا کنین.میتونین یک جفت گوشواره یا روسری/ روسری رنگی و زیبا بپوشین. خانم ها ممکنه بخوان از آرایش سبک ، مداد ابرو استفاده کنن. مراقبت از ظاهر بطور مثبت بر روحیه و عزت نفس شما تأثیر میذاره.


احساس اضطراب ، افسردگی یا عدم اطمینان در مورد ریزش مو طبیعیه و این وضعیت اغلب برای زنان دشوارتر از مردانه. یک گروه پشتیبانی میتونه احساسات شما را به اشتراک بذاره و مشاوره ارائه بده.


استفاده از دستمال سر برای پوشاندن سر


عمل خنک سازی پوست سر با کمک سر مخصوصه (کموکپ). بنابراین ، اثر شیمی درمانی بر روی فولیکولهای مو و در نتیجه ریزش مو کاهش پیدا میکنه. این روش اغلب در طول درمان کمکی در بیماران مبتلا به سرطان پستان ترجیح داده میشه.
کدام سرطان باعث ریزش مو میشود


ریزش مو در کل بیماران سرطانی بطور یکسانی اتفاق نمیافته اینگونه میشه گفت که در بیشتر از سرطان شیمی درمانی باعث ریزش مو میشه و در کلیه سرطانهایی که برای بهتر شدن وضعیت بیمار به شیمی درمانی نیاز باشه ریزش مو دیده میشه. ریزش مو (آلوپسی) یکی از رایج ترین و استرس زا ترین عوارض جانبی درمان سرطانه. اگرچه همه داروهای مورد استفاده در درمان سرطان باعث ریزش مو نمیشن، اما بیشتر اونها باعث میشن.

درمان ریزش مو به دلیل شیمی درمانی ممکنه طی 2-4 هفته پس از شروع شیمی درمانی آغاز بشه. خبر خوب اینه که تقریباً تمام ریزش مو به دلیل درمانهای سرطان موقتیه.


ریزش مو در پرتو درمانی


رادیوتراپی باعث ریزش مو نمیشه مگه اینکه روی پوست سر ، یعنی جمجمه اعمال بشه. با اینحال ، اگر پوست سر در ناحیه درمان باقی بمونه ، خطر ریزش مو وجود داره. پرتودرمانی یک روش درمانی محلیه و اثر درمانی و عوارض آن فقط مربوط به ناحیه ای که در آن درمان استفاده میشه.

به عبارت دیگه ، رادیوتراپی برای تومورهای معده باعث ریزش مو نمیشه ، اما پرتودرمانی که روی تومورهای مغزی یا برخی از تومورهای سر و گردن که به پوست سر برخورد میکنن ، ممکنه باعث ریزش موی همه یا ناحیه ای بشه. درجه ریزش مو با توجه به عرض ناحیه پرتودرمانی و دوز کل داده شده متفاوته.

در مواردی مانند متاستاز مغز که کل مغز تحت درمان قرار میگیره ، ممکنه ریزش مو در کل پوست سر رخ بده. از طرف دیگه ، تومورهای مغزی اولیه که بخشی از مغز تحت تابش قرار میگیره یا برخی از تومورها در ناحیه گردن وجود داره ، فقط در ناحیه ای که تابش میکنه ، میریزه.

ریزش مو در پرتو درمانی

ریزش مو پس از رادیوتراپی معمولاً موقتیه و پس از درمان مو بر میگرده. برخی تومورهای مغزی ممکنه به دوزهای پرتوی بالا نیاز داشته باشن. در این موارد رشد مجدد مو ممکنه به تأخیر بیفته یا به ندرت ممکنه رشد نکنه. ظاهر موهای رویش مجدد پس از رادیوتراپی ممکنه با بافت اصلی موهای فرد قبل از درمان ریزش مو به دلیل شیمی درمانی متفاوت باشه و این یه بیماری شایعه.
استفاده از کلاه گیس مناسب برای عارضه شیمی درمانی در ریزش مو


رشد مو پس از پایان شیمی درمانی
2-3 هفته: موهای سبک و مبهمی ایجاد میشه.
1-2 ماه: موهای ضخیمتر شروع به رشد میکنن.
2-3 ماه: ممکنه موها 2-3 سانتیمتر رشد کرده باشن.
6 ماهگی: مو 5-8 سانتیمتر رشد میکنن. تو بعضی از قسمتهای پوست سر ممکنه رشد کندتری داشته باشن.

درادامه:


12 ماهگی: موها 10-15 سانتیمتر رشد میکنن و در برابر ابزارهای سخت کننده مانند برس ، مقاومت بیشتری میکنن.
بخصوص برای افرادی که زمانی موهای بلند داشتن ، ممکنه چندین سال طول بکشه تا موها به سبک قبلی برگردن.
بعضی از فولیکولهای مو ممکنه قبل از بقیه در دوره رشد فعال باشن. وقتی این اتفاق میافته ، طول موهای سر فرد میتونه شکل گیری اون رو دشوار کنه. به همین ترتیب ، ممکنه در ابتدا ظاهری ناهموار یا تکه ای داشته باشه.


با گذشت زمان ، مو الگوی رشد منظم تری باید داشته باشه ، اما ممکنه بافت مو با شکل قبلی متفاوت باشه. مشاهده شده که ساختار مو در بسیاری از افرادی که درمان سرطان را به پایان رسوندن تغییر کرده. به عنوان مثال، موها ممکنه فر، موج دار یا شکننده تر بشن. حتی کسانی که رنگ موهای آنها تا حدی تغییر میکنه نیز کم نیستن.


مراقبت خوب از مو میتونه موهای فرد رو در هنگام رشد مجدد سالم نگهداره.
یکی از راههای درمان ریزش مو به دلیل شیمی درمانی استفاده از داروها برای تحریک رشد مو پس از شیمی درمانی تا حد زیادی تجربیه و فرد هنگام استفاده از اونها نباید انتظار نتیجه قطعی داشته باشه. بیشتر داروهای رشد مجدد مو بجای شیمی درمانی برای درمان سایر دلایل ریزش مو طراحی شدن.


اگر بیماران از این بابت نگرانن، توصیه میشه که اونها با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای درمانهای “جلوگیری از رشد و ریزش” مو صحبت کنن.

عوارض:

عوارض


عوارض شیمی درمانی برای ریزش موی سر
عوارض شیمی درمانی از جلسه چندم شروع میشود
ریزش مو معمولاً 2 هفته پس از اولین درمان شروع میشه و در طی 1-2 ماه بیشتر ریزش میکنه.


به همین ترتیب ، موهای فرد درست پس از آخرین درمان شیمی درمانی شروع به رشد نمیکنن. این تاخیر به این دلیله که داروهای شیمی درمانی برای ترک بدن و توقف فعالیت بر روی سلولهای تقسیم کننده سالم به زمان نیاز دارن.


بیشتر افرادی که شیمی درمانی میشن ، چند هفته پس از آخرین درمان ریزش مو به دلیل شیمی درمانی مشاهده مقدار محدودی از موهای نرم و مویی را شروع میکنن. موهای واقعی ظرف یک یا دو ماه پس از آخرین شیمی درمانی شروع به رشد مناسب میکنن.
فقط تعداد معدودی از افرادی که شیمی درمانی میشن موهایی مانند قبل ندارن. برخی ترکیبات شیمی درمانی خطر ریزش دائمی مو رو افزایش میده. بعنوان مثال ، شیمی درمانی Docetaxel که در درمان بسیاری از سرطانها استفاده میشه ، باعث ریزش دائمی مو در برخی از افراد میشه.


ریزش ابرو بعد از شیمی درمانی:


در زمان شیمی درمانی اگر چه ابروها ریزش پیدا میکنن اما بعد از دوره شیمی درمانی ابروها به صورت کرکی رشد میکنن و بعد از تغذیه کامل و درست و استفاده از مکمل های دارویی میتونه در مدت زمان یه سال تا حدودی ضخامت ابروها را بالا ببره که این شرایط روحیه بیمار رو بالا میبره اما در شرایطی که بیمار شیمی درمانی میشه میتونه برای پنهان نمودن ابروهایی که در حین شیمی درمانی ریخته شدن از مداد ابرو برای پر کردن اونا و یا از عینک آفتابی بزرگ برای پنهان نمودن اون استفاده بشه.
ریزش ابرو بعد از شیمی درمانی

خلاصه نکات مقاله


در بیماران سرطانی شیمی درمانی یه امر ضروریه، شیمی درمانی باعث ریزش مو در بعضی از افراد میشه و این میتونه تو کم شدن روحیه افراد تاثیر داشته باشه ما در این مقاله نکاتی رو برا افرادی که دچار ریزش مو در حین یا بعد از شیمی درمانی شدن نوشتیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فقط تا ساعت 12 شب میتوانید رژیم لاغری 216 رو با تخفیف خریداری کنید!
دریافت رژیم
6 کیلو لاغری در سه هفته! فقط تصورش کن...
چه رژیمیه؟
Your offer is still here!