پوست و مو

ورزش بعد از کاشت مو


ورزش، که هم به عنوان یه سرگرمی و هم از نظر سلامتی انجام میشه. ورزش بعد از کاشت مو زیاد توصیه نمیشه چون از بهبود سالم فولیکولهای مو جلوگیری میکنه. خصوصا از ورزش های سنگین باید دوری بشه.


همه چیز درباره ورزش بعد از کاشت مو

همه چیز درباره ورزش بعد از کاشت مو


قبل و بعد کاشت مو مهمه ، چون اگه به خوبی محافظت نشه ، تلاش به هدر میره . و به این دلیل شما باید خیلی توجه داشته باشین . ورزش بعد از کاشت مو سوالیه که همواره همه ی کسانی که میخوان کاشت مو انجام بدن میپرسن.

زیرا ورزش در زندگی بسیاری از افراد ضروریه. بخاطر همین برای بسیاری از افراد این سوال مهمه که این مدت چند روزه.ورزش بعد از کاشت مو، باعث استرس بیش از حد بر روی بدن، دررفتگی فولیکولهای مو و تعریق میشه.


کاشت مو عملیاتیه که فشار خون رو افزایش میده، باعث ضربان قلب سریعتر میشه و بنابراین کانالهایی که در آن فولیکولهای مو قرار میگیرن خونریزی میکنن. به همین دلیل انجام ورزش بعد از کاشت مو، به غیر از یوگا و پیاده روی سبک تا حدود 1 ماه پس از عمل توصیه نمیشه.

ورزشهایی مانند پیاده روی که شما رو خسته نکنه ، باعث حرکت بیش از حد شما نشه و باعث افزایش فشار خون شما بعد از کاشت مو نشه. همچنین باید از انجام حرکات کششی گردن باید تا سه ماه خودداری بکنین. شنا بعد از 2 هفته مجازه. در صورت کاشت مو: بعد از 5 روز ورزش و شنا کنین. البته با مشورت پزشکتون.

درادامه:


از نظر جراحی در عملیات پیوند با انجام قرار دادن فولیکولهای موی گرفته شده از گردن، که در برابر از دست دادن ژنتیکی مقاومه ، در کانالهای باز شده به مناطق پراکنده و یا طاس ، مدتی طول میکشه تا موهای قرار داده شده در کانالها نگه داشته بشن و با اونا سازگار بشن.

به منظور حفظ تراکم مو در بالاترین سطح در این دوره ، لازمه از فولیکولهای موی موجود پیوند شده محافظت بشه. راه محافظت از فولیکولهای موجود مو اینه که یکسری قوانینی که پس از کاشت مو در نظر گرفته میشه. یکی از قوانینی که باید در نظر گرفته بشه، مسئله ورزش هست.

مصرف مشروب و دخانیات بعد از کاشت مو


چه زمانی بعد از کاشت مو میتوانیم ورزش را شروع کنیم


قبل از ورزش شتشوی سر نیز بسیار اهمیت دارد مقاله شستشوی سر بعد از کاشت موی طبیعی را مطالعه نمایید.عمل کاشت مو با تأثیر فناوری به روشی بسیار محبوب و چشمگیر تبدیل شده. هم آگاهی جامعه و هم دستیابی راحت تر به نتایج طبیعی از نظر جراحی در این امر مؤثر بوده.


حتی اگر بیماری که پیوند مو انجام داده ، پس از 3 روز به زندگی عادی خود برگشته ، باید برخی از قوانین مراقبت رو دنبال کنه.

یکی از این قوانین، که شامل مراحل پس از کاشت و همچنین در حین پیونده ، اینه که چه زمانی باید ورزش رو انجام داد ، اگرچه پاسخ این سؤال با توجه به شاخة ورزش متفاوته اما میتونیم اون رو به صورت زیر خلاصه کنیم:

ورزشهای سنگین به زمان طولانیتری نیاز دارن و نیازی به انتظار زیاد برای ورزشهای سبک و خسته کننده نیست.

بیشتر بدانید: دلمه های بعد از کاشت مو


ممنوعیت ورزش سنگین بعد از کاشت مو

ممنوعیت ورزش سنگین بعد از کاشت مو


اگه نمیخواین تلاشها به هدر بره ، باید 3 روز اول کاملا استراحت کنین. پس از اون می تونین ورزش های سبک را 10 روز پس از کاشت مو و ورزش های سنگین رو 30 روز بعد شروع کنین.


بعد از کاشت ورزش توصیه نمیشه زیرا باعث فشار بیش از حد به بدن میشه. به دلیل کشیدگی بدن در هنگام ورزش، فشار خون و ضربان قلب افزایش پیدا میکنه که باعث خونریزی در پیازهای مو میشه.

خونریزی ناشی از فشار در مویرگها از رشد سالم فولیکولهای مو جلوگیری میکنه ، شدت این خونریزیها باعث ریزش مستقیم ریشه میشه. در عین حال در هنگام ورزش، ناحیه پیوند برای انواع خطرات بازه ، هرگونه ضربه به سر ممکنه باعث از بین رفتن ریشه های کاشته شده بشه.

بخصوص پس از کاشت مو، از اونجا که ورزشهای سنگین باعث کشش پوست سر میشه، خطر ریزش و ریزش مو بیشتره.


ورزش های مجاز بعد از کاشت مو

در هنگام ورزش بعد از کاشت مو، به دلیل اینکه بدن بیش از حد تعریق میکنه، ممکنه فولیکولهای مو آلوده شده و یا هر ضربه ای به ناحیه سر وارد بشه و ریشه ها از بین برن. بنابراین، پیاده روی با سرعت کم یا ورزشهای سبک مانند یوگا، که باعث تعریق و فشار بدن نمیشن ، تقریباً 3-7 روز پس از عمل انجام میشه.

ورزشهایی مانند شنا، بدن سازی، دویدن، فوتبال و والیبال پس از حدود 4 هفته قابل انجامه ، به شرط رعایت قوانین خاص.


انجام فعالیتهایی مانند یوگا بعد از کاشت مو

انجام فعالیتهایی مانند یوگا بعد از کاشت مو


پیاده روی یکی از اولین شاخه های ورزش بعد از کاشت مو هست زیرا راه رفتن بدن رو خسته نمیکنه و باعث تعریق زیاد نمیشه. البته این به این معنی نیست که بلافاصله بعد از عمل میتونیم پیاده روی انجام بدیم.

لازمه حداقل 1 هفته برای پیاده روی و ورزش صبر کنین. البته نباید فراموش کنیم که تا زمان بهبودی کامل منطقه کاشت باید این پیاده روی سبک باشه. پیاده روی بیشتر به این دلیل توصیه میشه که انرژی زیادی رو از بدن بر نمیداره.


فوتبال، بسکتبال و والیبال پس از کاشت مو


از اونجا که ریشه ها در طی مراحل ورزشی پس از کاشت مو به هرگونه ضربه حساس هستن، لازمه حداقل 1 ماه برای ورزشهای توپی صبر کنین. از اونجا که انجام مسابقات در زمینهای ورزشی، بازی فوتبال، بسکتبال یا والیبال پس از کاشت مو باعث تعریق بیش از حد بدن میشه، در نتیجه ضربه شدید توپ به سر نیز حساسه.

بسکتبال و والیبال و فوتسال به دلیل اینکه در سالن انجام میگیرن و باعث تعریق میشن به همین دلیل زیاد توصیه نمیشن. جدا از فوتبال، بسکتبال و والیبال، ورزشهایی مانند بوکس و جودو که باعث میشه منطقه کاشت در برابر ضربات آسیب پذیر باشه حداقل باید به مدت 1 ماه به حالت تعلیق در بیاد.


دویدن و پیاده روی و دوچرخه سواری بعد از کاشت مو


آهسته دویدن و دوچرخه سواری برای اهداف ورزشی بعد از کاشت مو نیز باعث میشه بدن انرژی بیش از حد صرف کنه. این به طور طبیعی باعث تعریق میشه. همچنین احتمال داره که فرد هنگام دویدن زمین بخوره.

در حالیکه در دوچرخه سواری مانند دویدن، ممکنه همیشه کنترل توسط شخص حاصل نشه. در این روند، حدود 3 هفته دویدن و دوچرخه سواری نکردن برای ورزش بعد از کاشت مو کافیه.


بدنسازی و وزنه برداری بعد از کاشت مو

بدنسازی و وزنه برداری بعد از کاشت مو


برای کساییکه به بدنسازی علاقه دارن ، دوری از این ورزش برای چند ماه ممکنه برخی از نکات منفی رو در فرمهای بدن اونا ایجاد کنه. با این حال ، اگه فرد به ورزش خود ادامه بده ، این بار ممکنه در فرم موی فرد تأثیر منفی بذاره.

از اونجا که بدنسازی در مقایسه با سایر شاخه های ورزشی به انرژی بیشتری احتیاج داره ، باعث تعریق بیشتر و در نتیجه تحریک بیشتر ناحیه پیوند میشه.


بدنسازی 1 ماه بعد از کاشت مو


وزنه برداری بعد از کاشت مو ممکنه باعث ایجاد تنش در عضله سر بشه و در نتیجه به پیازهای مو آسیب برسونه. از اونجا که پوست سر به دلیل مراحل پیوند بسیار حساسه ، تمرینات سبک مانند GYM معمولاً پس از 1 ماه و تمرینات سنگینتر تقریباً پس از 2-3 ماه مجازه.


جدا از GYM و وزنه برداری، تناسب اندام برای مدت زمان مشخصی پس از کاشت مو توصیه نمیشه. اگرچه از نظر GYM تناسب اندام یک ورزش ضربان قلبه ، اما عضلات نیز کشیده شده و بدن بیشتر تلاش میکنه.

به همین دلیل ، تناسب اندام نیز باید به مدت 1 ماه متوقف بشه. یکی از سؤالاتی که علاقه مندان به بدنسازی نیز در مورد آن کنجکاو هستن اینه که چه موقع بعد از عمل از مکملهای غذایی مانند اسیدهای آمینه و پروتئین استفاده کنن.

این مکملهای تغذیه ای که از عضله سازی پشتیبانی میکنن به راحتی پس از حدود 1 ماه قابل استفاده هستن.


شنا بعد از کاشت مو


فعالیت دیگر شنا هست. تقسیم اون به دو قسمت استخر و دریا امکان پذیره. اگه در تابستان کاشت مو رو انجام بدین و وارد استخر یا دریا بشین ، باید خیلی مراقب باشین چون فاکتوری به نام خورشید وجود داره.

بعد از این عمل دوری از خورشید بسیار مهمه. همچنین مبتلا شدن پوست سر به عفونت در استخرایی که از تمیزی آب مطمئن نیستین وجود داره. برای دریا و استخر باید 1 ماه صبر کنین. بعد از این مدت میتونین در استخر و دریا محافظت شده در برابر آفتاب شنا کنین.


خلاصه نکات مقاله


ورزش بعد از کاشت مو فعالیتهای بدنی سبک رو میتونین پس از کاشت مو انجام بدین. بیمارانی که میخوان در فعالیتهای کاشت مو و ورزش یا برنامه های تناسب اندام شرکت کنن باید حداقل 1-2 هفته پس از عمل صبر کنن و در این مدت فقط فعالیتهای سبک را شروع کنن.


ما توصیه میکنیم بیمارانی که هنگام ورزش کردن دوست دارن از کلاه استفاده کنن ، حداقل 2 هفته بعد از جراحی صبر کنن. به این ترتیب از پیوندهای جدید مو محافظت میشه و از به خطر افتادن پیوندهای جدید مو جلوگیری میشه.

بعد از کاشت مو ورزشهایی که باعث تعریق زیاد نشه رو میتونیم انجام بدیم چند روز بعد از کاشت مو ورزشهایی مثل پیاده روی و یوگا رو میتونیم انجام بدیم ولی برای ورزشهای سنگین میتونین از مطالب بالا استفاده کنین.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا