دارو و عوارض

قرص ال کارنیتین

قرص ال کارنیتین یکی از مشتقات اسید آمینه ست که کاربردهای فراوانی داره. از این قرص برای لاغری، درمان دیابت و بهبود عملکرد قلب استفاده میشه. در این مقاله درباره مکمل ال کارنیتین صحبت میکنیم و کاربرد و عوارضش رو عنوان میکنیم.


قرص ال کارنیتین چیست و چه کاربردی دارد؟

قرص ال کارنیتین چیست و چه کاربردی دارد؟


ال کارنیتین یکی از مشتقات اسیدهای آمینه ست که در بدن ساخته میشه و فرم فعال کارنیتین محسوب میشه. برای ساخت این ماده ویتامین C نیز لازمه. علاوه بر ال کارنیتینی که در بدن ساخته میشه این ماده از طریق مواد خوراکی مانند مواد خوراکی حیوانی هم وارد بدن میشه.

گاهی اوقات در بدن اختلالی وجود داره که ال کارنیتین به خوبی ساخته نمیشه یا فرد رژیم غذایی داره که این ماده به خوبی به بدنش نمیرسه مثل کسانی که رژیم گیاهخواری دارن. در این مواقع میشه از مکمل و قرص ال کارنیتین استفاده کرد. پس ال کارنیتین علاوه بر بخشی که در بدن ساخته میشه از راه مواد خوراکی حیوانی و مکمل و مکمل ال کارنیتین تامین میشه. ال کارنیتین باعث میشه اسیدهای چرب وترد میتوکندری بشن و میتوکندری با استفاده از آن ها تولید انرژی کنه.


اصلی ترین نقشی که ال کارنیتین در بدن داره تامین انرژیه. این ماده باعث میشه اسیدهای چرب وارد میتوکندری بشن و برای تامین انرژی از آن ها استفاده بشه. ذخایر اصلی که 98 درصد ذخایر ال کارنیتین رو تشکیل میدن در ماهیچه ها قرار دارن. بقیه ذخایر این ماده در کبد و خون وجود داره. ال کارنیتین در سلامت فرد نقش حیاتی داره چون در تولید انرژی در میتوکندری تاثیر گذاره و میتوکندری هم در پیشگیری از پیری و بیماری نقش ایفا میکنه. تحقیقاتی که به تازگی انجام شده بیان میکنن که ال کارنیتین در روند سلامت قلب .. مغز هم تاثیر گذاره.

کاربرد این قرص


همانطور که گفتیم ال کارنتین نقش های متعددی در بدن ایفا میکنه. در صورتی که بدن توانایی ساخت این ماده رو نداشته باشه یا به مقدار کافی از راه مواد غذایی به بدن نرسه از قرص ال کارنیتین استفاده میشه. این قرص میتونه عملکردهای مختلفی در بدن انجام بده که در این بخش از مقاله این وظایف رو بررسی میکنیم.


● تاثیر در کاهش وزن کاهش وزن : یکی از کاربردهای مکمل ال کارنیتین که مورد بررسی قرار گرفته اثر این قرص روی کاهش وزنه. تحقیقات زیادی روی کاربرد این قرص برای کاهش وزن انجام شده. گروهی از تحقیقات نشان دادند که ال کارنیتین روی کاهش وزن اثر داره و گروهی دیگر نشان دادن اثری نداره. گروهی که این قرص به کاهش وزنشون کمک کرده بود افراد چاق و مسن بودن. پس میتوان گفت این قرص میتونه روی کاهش وزن افراد چاق و پیر اثر بذاره. اما در کنار آن حتما باید از رژیم غذایی مناسب و ورزش استفاده کرد.


● سلامت مغز : تحقیقاتی انجام شده که نشان میده ال کارنیتین برای بهبود عملکرد مغز و کاهش روند پیری آن موثره. این ماده میتونه روند آلزایمر و سایر بیماری های مغزی رو وارونه کنه. این اثرات بیش تر در استیل ال کارنیتین مشاهده شده. یکی دیگر از کاربردهایی که تحقیقات برای ال کارنیتین مشخص کردن محافظت از سلول های مغز در برابر آسیبه.

مطالب مرتبط: قرص گلوریا

کاربرد این قرص

سلامت قلب و دیابت:


● سلامت قلب : بعضی از تحقیقات نشان میدن که قرص مکمل ال کارنیتین برای کاهش فشار خون و التهاب هایی که در نتیجه بیماری های قلبی به وجود میان موثره. همچنین ال کارنیتین میتونه علائم و شرایط بیماری های شدید قلبی مثل بیماری های کرونری و نارسایی قلبی رو بهبود ببخشه.

● کاهش علائم دیابت نوع دو : تحقیقات نشان داده که این قرص میتونه علائم دیابت نوع دو رو بهبود ببخشه عملکرد بدن نسبت به وعده های پر کربوهیدرات رو بهتر کنه.

عوارض قرص


اکثر داروها در کنار مزایای بسیاری که دارن یک سری عوارض هم از خودشون نشون میدن. این عوارض معمولا زمانی دیده میشه که بیمار دوز اشتباهی از دارو رو مصرف کنه یا طبق دستور پزشک دارو رو مصرف نکنه. این قرص هم از این قاعده مستثنی نیست. در این بخش از مقاله به عوارضی که ممکنه به دنبال لین قرص به وجود بیاد میپردازیم.


اگر مکمل ال کارنیتین به اندازه روزانه دو گرم مصرف بشه عارضه ای روو در بلند مدت از خودش نشون نمیده. اگر بخواهد عارضه ای هم داشته باشه خفیفه و مشکلی ایجاد نمیکنه. عارضه خفیف این دارو حالت تهوع و استفراغه.


اگر مکمل ال کارنیتین بیش تر از حد استاندار در روز استفاده بشه میتونه در کنار حالت تهوع استفراغ باعث بروز اسهال و گرفتگی عضلانی باشه. همچنین مصرف زیاد ال کارنیتین باعث میشه دهان بوی بدی داشته باشه.کسانی که بیماری های کلیوی دارن یا دچار تشنج هستن باید مراقب مصرف مکمل ها و انرژی زاهای دارای ال کارنیتین باشن چون این ماده در افرادی که این مشکلات رو دارن باعث بروز گرفتگی عضلات میشن.

بیشتر بخوانید: کپسول کافکا

برخی از مشکلات :

برخی از مشکلات :


مشکل جدی که میتونه در اثر مصرف قرص مکمل به وجود بیاد بروز مشکلات قلبیه. خود ال کارنیتین مشکل ساز نیست بلکه روی باکتری های روده اثر میذاره و این باکتری ها ماده ای به اسم ترتی الیامین میسازن. کبد باعث میشه ترتی الیامین به ترتی الیامین اکسید تبدیل بشه و در دیواره عروق اختلال ایجاد بشه.


با پرهیز از خوردن غذاهای سنگین و غذاهای پرچرب و پرادویه میتونین از بروز حالت تهوع، استفراغ، اسهال و درد شکمی که در اثر مصرف ال کارنیتین به وجود میاد جلوگیری کرد.اگر در اثر استفاده از این قرص دچار اسهال شدین باید مایعات و آب زیاد بنوشین تا آبی رو که از دست دادین جبران بشه.


همانطور که گفتیم یکی از عارضه های قرص مکمل بوی بد بدن و دهانه. در صورتی که این عارضه رو مشاهده کردین حتما با پزشک خود درباره این موضوع صحبت کنین.

طریقه مصرف قرص ال کارنیتین


در این بخش از مقاله به بررسی نحوه مصرف قرص میپردازیم. این قرص موارد مصرف مختلفی داره که نحوه مصرف برای هر کدام از این مصارف رو جداگانه بررسی میکنیم.


● نحوه مصرف برای کاهش وزن : اگر مکمل ال کارنیتین به منظور کاهش وزن استفاده بشه باید در کنار رژیم غذایی مصرف بشه. همچنین مصرف این قرص در کنار امگا سه باعث میشه سوزاندن چربی بهتر صورت بگیره.


● نحوه مصرف برای از بین بردن خستگی مزمن : ال کارنیتین باعث میشه تولید ATP در بدن افزایش پیدا کنه. وقتی مکمل ال کارنیتین به منظور از بین بردن خستگی مزمن استفاده میشه بهتره با ویتامین B مصرف بشه. زیرا این گروه از ویتامین ها نیز در متابولیسم و سوخت و ساز بدن نقش دارن.


● نحوه مصرف برای بیماری های کلیوی : قسمتی از ال کارنیتین در کلیه ها ذخیره میشه. به همین دلیل ممکنه در کسانی که مشکلات کلیوی دارن با کاهش این ماده رو به رو بشیم و نیاز داشته باشن قرص مکمل مصرف کنن. مصرف این قرص برای بیماری های کلیوی باید زیر نظر پزشک باشه.

حتما بخوانید: آمپول ساکسندا

طریقه مصرف قرص ال کارنیتین

هم چنین:


● نحوه مصرف برای بیماری های قلبی : گروهی از پزشکان برای بهبود عملکرد قلب و درمان بیماری های قلبی مکمل ال کارنیتین تجویز میکنن. روز به روز هم به طرفداران این قرص در جهت مصرف برای بیماری های قلبی افزوده میشه. گاهی برای سکته های قلبی هم ال کارنیتین تجویز میشه. برای استفاده از این قرص برای بیماری های قلبی حتما باید به پزشک مراجعه کنین و طبق دستور پزشک دارو رو مصرف کنین.


● نحوه مصرف برای بهبود عملکرد مغز : یکی از ارگان هایی که ال کارنیتین در آن ذخیره میشه مغزه. اگر سطح این ماده در مغز کاهش پیدا کنه باعث میشه عملکرد مغز هم افت کنه. در این شرایط بیمار باید تحت نظر پزشک از قرص مکمل ال کارنیتین استفاده بشه. این قرص برای درمان و جلوگیری از آلزایمر هم استفاده میشه.


قرص ال کارنیتین 500 برای اسپرم :


ناباروری یک مشکل شایع ست که دامن گیر 7 درصد از مردان جهانه. ناباروری میتونه علل بسیار متعددی داشته باشه. کمبود ال کارنیتین هم میتونه باعث ناباروری بشه. تحقیقات نشان داده که غلظت ال کارنیتینی که در اپیدیدیم وجود دارد 2000 برابر مقدار این ماده در خونه.

ال کارنیتین در تامین انرژی حرکت اسپرم نقش زیادی داره و اگر مقدار آن در اسپرم کم بشه میتونه باعث ناباروری بشه.
استرس اکسیداتیو و افزایش رادیکال های آزاد یکی از اصلی ترین علل ناباروری در مردانه. این حالت باعث میشه ATP مایع منی فرد تخلیه بشه و اسپرم ها توانایی حرکت خودشون رو از دست بدن.

ال کارنیتین در تولید انرژی از اسید های چرب بلند زنجیر نقش حیاتی داره همچنین در بلوغ اسپرم ها نیز نقش داره. همچنین میتونه از تولید رادیکال های آزاد اکسیژن جلوگیری کنه.
قیمت قرص ال کارنیتین امریکایی :

قیمت قرص ال کارنیتین امریکایی

قیمت قرص ال کارنیتین امریکایی


کشور تولید کننده قرص و شرکتی که آن را می سازد در قیمت قرص تاثیر زیادی دارن. قرص ها بسته به اینکه در چه کشوری ساخته شده باشن و چه شرکتی آن ها را ساخته باشد متفاوت هستن. این مقوله درباره قیمت قرص هم صدق میکنه. یکی از کشورهایی که سازنده این قرصه آمریکاست.

شرکت آمریکایی که این دارو رو میسازه بایوتک ( BioTech ) نام داره. قیمت مکمل ال کارنیتین بر اساس شرکت سازنده آن متفاوته اما قرصی که این شرکت میسازه در این قیمتی حدود 500.000 تا 600.000 تومان داره.
این مکمل رو ورزشکاران و بدنسازان برای رهایی از خستگی هم استفاده میکنن.

همانطور که گفتیم این دارو کاربردهای مختلفی داره که یکی از آن ها درمان خستگی مزمنه. چون ال کارنیتین در در تولید ATP نقش پررنگی داره استفاده از این دارو میتونه خستگی مزمن رو از بین ببره و درمان کنه. به همین دلیل در بین ورزشکاران و بدنسازان طرفداران زیادی داره.

خلاصه نکات مقاله


در این مقاله درباره ال کارنیتین صحبت کردیم و نکاتی که پیرامون ان ماده و دارو آن وجود داشت رو به طور کامل توضیح دادیم. در این بخش که قسمت پایانی مقاله محسوب میشه خلاصه از تمام نکاتی که در مقاله بیان کردیم عنوان میکنیم.
● ال کارنیتین یکی از مشتقات اسید آمینه ست که باعث میشه اسیدهای چرب وارد میتوکندری بشن و تولید انرژی صورت بگیره.
● ال کارنیتین در نقاط مختلفی ذخیره میشه اصلی ترین محل برای ذخیره این ماده ماهیچه ها هستن اما در کلیه و خون هم ذخیره میشه.
● خود بدن ال کارنیتین رو میسازه و از راه غذاهای حیوانی هم وارد بدن میشه. اما اگر این منابع برای تامین ال کارنیتین بدن کافی نبودن فرد به تشخیص پزشک باید از مکمل و قرص آن استفاده کنه تا کمبود بدنش جبران بشه.


● بعضی ها ادعا دارن که قرص مکمل ال کارنیتین میتونه برای کاهش وزن مناسب باشه. تحقیقاتی که انجام شده نتونسته این اثر رو روی تمام افراد اثبات کنه و تنها اثر این دارو برای کاهش وزن در افراد مسن و چاق مشخص شده.
● یکی دیگر از کاربردهای ال کارنیتین برای از بین بردن خستگی مزمنه. با توجه به نقضی که در فرستادن اسید چرب به میتوکندری داره و تولید ATP داره استفاده از قرص این ماده میتونه باعث از بین رفتن و درمان خستگی مزمن بشه. با توجه به این تاثیر ال کارنیتین قرص آن در بین ورزشکاران و بدنسازان طرفداران زیادی داره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا