دارو و عوارض

آمپول ساکسندا

امروزه افراد زیادی هستن که از اضافه وزن خود در عذاب هستن و به دنبال روش هایی میگردن که به کمکشون بتونن وزن خودشون رو پایین بیارن . استفاده از آمپول ساکسندا یکی از روش های مناسب برای لاغریه . در این مقاله به بررسی این آمپول میپردازیم.

آمپول ساکسندا

آمپول ساکسندا

افراد زیادی هستن که از چاقی خود در عذابن و دوست دارن راه هایی پیدا کنن تا راحت تر وزن کم کنن. یکی از روش های رایجی که برای کاهش وزن وجود داره استفاده از داروهای کاهش وزنه . انواع گوناگونی از این داروها وجود داره. ما به بررسی آمپول لاغری ساکسندا میپردازیم.

برای دریافت مشاوره رایگان رژیم غذایی فرم زیر را پر کنید


آمپول ساکسندا نوعی داروی تزریقیه که برای کاهش وزن مورد استفاده قرار میگیره . دوز کم تر این دارو به اسم ویکتوزا ( victoza ) در بازار موجوده . از ویکتوزا برای درمان و کنترل دیابت نوع دو استفاده میکنن . ساکسندا آنتاگونیست گیرنده های هورمون گلوکاگونه .

معمولا داروهایی که در این دسته قرار میگیرن و آنتاگونیست گیرنده گلوکاگون هستن برای درمان دیابت استفاده میشن . اما آمپول لاغری ساکسندا به طور خاص و ویژه برای درمان چاقی و کاهش وزن استفاده داره.
افرادی که آمپول ساکسندا رو تزریق میکنن بعد از یک مدت کوتاه کاهش وزن زیادی دارن و شاهد کم شدن اشتها خود هستن . حدس زده میشه که ساکسندا روی سرکوب اشتها اثر میذاره .

هورمون لیراگلیتوییده:

ساکسندا حاوی هورمونی به نام لیراگلیتوییده . این هورمون شبه گلوکاگونه و میتونه گرسنگی و هضم غذای فرد رو کنترل کنه . ساکسندا به گیرنده های GLP-1 وصل میشه و در نهایت آدنوزین مونوفسفات رو زیاد میکنه . در نهایت باعث میشه گلوکز آزاد در خون بدون نیاز به انسولین کنترل بشه .

ساکسندا روی سرعت هضم غذا و عبورشون از معده هم اثر میذاره و باعث میشه غذا مدت بیشتری در معده بمونه . این کار باعث میشه فرد مدت بیشتری احساس سیری داشته باشه.
آمپول ساکسندا برای چه کسانی مناسبه؟ افرادی که بی ام ای بالاتر از 30 دارن میتونن از آمپول لاغری ساکسندا برای کاهش وزن استفاده کنن .

هورمون لیراگلیتوییده:

همچنین افرادی که بی ام ای بالای 27 دارن ولی اضافه وزن باعث شده به یکی از بیماری های مربوط به چاقی مبتلا بشن . بیماری هایی مثل دیابت، فشارخون بالا و بیماری های مفاصل و استخوان . میتونن برای کاهش وزن از این آمپول استفاده کنن . این دارو میتونه به عنوان مکمل کنار رژیم و ورزش استفاده بشه. ولی به تنهایی نمیتونه جایگزین رژیم و ورزش بشه.


تاثیرگذاری ساکسندا به چه صورته؟ طی آزمایشاتی که برای بررسی تاثیرگذاری آمپول ساکسندا انجام شد این نتیجه گرفته میشه که این آمپول هم در افرادی که دیابت نوع دو دارن باعث کاهش وزن میشه و هم روی افرادی اثر داره که مبتلا به دیابت نوع دو نیستن .

اما اثرگذاری ساکسندا روی کسانی که دیابت نوع دو ندارن بیشتره.
داروی لاغری ساکسندا چه عوارضی داره؟ آمپول ساکسندا مثل تمام داروهایی که در بازار موجوده عوارضی رو به همراه داره . بسته به نوع مصرف و میزان دوز مصرفی این عوارض خفیف یا شدید هستن . در ادامه تعدادی از این عوارض رو براتون عنوان می کنیم.

عوارض:

عوارض:


● کاهش اشتها و تغییر در حس چشایی ؛
● اسهال یا یبوست و حالت تهوع و استفراغ ؛
● سرگیجه ؛
● خشک شدن دهان ؛
● کوفتگی بدن ؛
● سوزش معده ؛
● احساس درد خفیف در شکم ؛
● ممکنه در محل تزریق شاهد خارش، تورم و قرمزی باشین ؛
● خستگی و اختلال خواب ؛


چه عوارض جدی به دنبال آمپول لاغری ساکسندا بروز میکنه؟ تعداد دیگری عوارض هم در اثر تزریق آمپول ساکسندا مشاهده شده که اهمیت بیشتری نسبت به عوارض قبلی که عنوان کردیم دارن.
● تغییر در ضربان قلب ؛
● کاهش آب بدن ؛
● نارسایی کبد ؛
● کاهش گلوکز خون ؛
● خارش پوست ؛
● سنگ صفرا.


آمپول لاغری ساکسندا چه عوارض حادی داره؟ یک سری عوارض حاد هم ممکنه به دنبال تزریق آمپول ساکسندا دیده بشه . مثل :
● افت شدید فشار خون ؛
● پانکراتیت ؛
● حساسیت شدید.


استفاده از داروی لاغری ساکسندا برای چه کسانی ممنوعه؟ استفاده از آمپول ساکسندا برای گروهی از افراد ممنوعه . اگر شرایطی که در ادامه عنوان میکنیم رو دارین حتما به پزشک قبل از تجویز دارو اطلاع بدین .

افرادی که نباید از این آمپول استفاده کنن عبارتند از :

افرادی که نباید از این آمپول استفاده کنن عبارتند از :


● به داروی ساکسندا و یا داروهایی که از مشتق می شود حساسیت داشته باشن ؛
● خانم های باردار نمیتونن از این دارو استفاده کنن ؛
● خانم هایی که به نوزاد خود شیر میدن نباید از آمپول لاغری ساکسندا استفاده کنن ؛
● افرادی که سابقه بیماری تیروئید دارن یا این بیماری در خانواده آن ( پدر، مادر، خواهر و برادر ) وجود داره ؛
● افرادی که به سندرم نئوپلاسم ابتلا دارن نباید از این دارو استفاده کنن.


چه نکاتی رو باید به پزشک اطلاع بدیم؟ اگر برای درمان چاقی به پزشک مراجعه کردین قبل از اینکه پزشک برای شما دارو ساکسدا تجویز کنه اگر هر یک از شرایط زیر رو دارین پزشک رو در جریان بذارین.
● اگر از داروهای آگونیست GLP-1 استفاده میکنین ؛
● مبتلا به بیماری های کبد، کلیه یا لوزالمعده هستین ؛
● اگر دوره افسردگی گذروندین یا الان دچارش هستین ؛
● در صورت حساسیت به مواد سازنده این دارو پزشک رو در جریان بذارین ؛
● اگر مشکلات اختلال هضم یا فلج معده دارین پزشک رو در جریان بذارین ؛
● در صورت بارداری یا قصد بارداری در آینده نزدیک پزشک رو در جریان بذارین. اگر در میانه مصرف دارو باردار شدین دارو رو قطع کنین و به پزشک اطلاع بدین ؛
● هنوز قطعی نشده که این دارو از راه شیر به نوزاد منتقل میشه اما اگر به نوزادتون شیر میدین حتما به پزشک اطلاع بدین ؛
● اگر باید از داروهای خاصی استفاده کنین و بیماری خاصی دارین باید پزشک خود را در جریان بذارین.

طرز استفاده از آمپول Saxenda

طرز استفاده از آمپول Saxenda


آمپول ساکسندا به صورت قلم های سه میلی گرمیه که حاوی لیراگلوتاید هستن . بسته های این دارو پنج قلم دارن که برای استفاده یک ماه مناسبن . مصرف این دارو با دوز 0.6 شروع میشه. بعد از پنج هفته دوز را به سه میلی گرم میرسونن.


ساکسندا به صورت تزریقی تجویز میشه . برای افرادی که بی ام ای بالای سی دارن و از چاقی مفرط رنج میبرن یا کسانی که بی ام ای بالای 27 دارن و به بیماری های مربوط به اضافه وزن مبتلا هستن از آمپول ساکسندا استفاده میکنن تا کاهش وزن پیدا کنن .

در کنار مصرف ساکسندا باید رژیم غذایی صحیح و کم کالری را در پیش گرفت . همچنین لازمه در کنار استفاده از ساکسندا باید فعالیت بدنی زیاد باشد و ورزش کرد.


برای مراقبت صحیح از آمپول لاغری ساکسندا باید نکات زیر رو رعایت کنین.
● ساکسندا باید در دمای بین 2 تا 8 درجه نگهداری بشه ؛
● بعد از اینکه برای اولین بار از این دارو استفاده کردین باید در دمای 30 درجه دارو رو نگهداری کنین ؛
● ساکسندا روی باروری تاثیر نداره.

قیمت آمپول لاغری ساکسندا


با توجه به افزایش قیمتی که بین داروها و محصولات بهداشتی و پزشکی به وجود اومده یکی از دغدغه های اصلی بیماران هزینه دارو و درمانه . قیمت داروها به فاکتورهای مختلفی بستگی داره . مثل شرکت سازنده دارو و اینکه این دارو در چه کشوری ساخته شده . همه این فاکتورها کنار هم قرار میگیرن تا تعیین کنن که قیمت دارو چقدره.


در رابطه با دارو ساکسندا هم همه این فاکتورها اثر دارن . نمیشه یک قیمت مشخص تعیین کرد برای آمپول ساکسندا چون براساس شرکت سازنده دارو و کشور سازنده قیمت ها متفاوته.

آمپول ساکسندا را از کجا تهیه کنیم ؟

آمپول ساکسندا را از کجا تهیه کنیم ؟


محلی که برای تهیه دارو به آن مراجعه میکنیم از اهمیت بسیار بالایی برخورداره . برای اینکه داروهای معتبر تهیه کنیم و از سلامت آن ها اطمینان داشته باشیم باید به داروخانه های معتبر جهت خرید دارو مراجعه کنیم .
برای خرید آمپول ساکسندا به داروخانه های معتبر برین .

برای اطمینان از وجود این دارو در داروخانه و اطمینان از سلامت دارو از پزشک معالج خود درخواست کنین که داروخانه معتبری رو برای شما معرفی کنه.

خرید اینترنتی آمپول لاغری ساکسندا

سایت های زیادی برای خرید دارو به وجود اومدن که با استفاده از آن ها بدون مراجعه به داروخانه یه صورت آنلاین میتونین خریدتون رو انجام بدین . اما حتما باید توجه داشته باشین که از سایت های معتبر خرید کنین و دارای نشان اعتبار باشن . بعضی از سایت ها مربوط به داروخانه های موجود در سطح شهر هستن.


همچنین با سرچ در اینترنت میتونین مطلع بشین که چه داروخانه هایی در نزدیکی شما هستن و همچنین چه داروخانه هایی در سطح شهر آمپول ساکسندا را دارن.


خرید آمپول لاغری ساکسندا saxenda :

خرید آمپول لاغری ساکسندا saxenda :


برای خرید داروی ساکسندا حتما باید توجه کنین که به داروخانه های معتبر مراجعه کنین . در زمان خرید به تاریخ انقضا دارو دقت کنین . همچنین باید توجه کنین براساس همون دوزی باشه که دکتر برای شما تجویز کرده.


خلاصه نکات مقاله :


آمپول ساکسندا یکی از داروهای قابل استفاده برای لاغریه . دوز کم تر این دارو به اسم ویکتوزا رو برای درمان دیابت نوع دو استفاده میکنن . ولی ساکسندا به طور ویژه برای کاهش وزن مورد استفاده قرار میگیره .

افرادی که می تونن از این دارو استفاده کنن باید بی ام ای بالاتر از سی داشته باشن و یا بی ام ای بیش تر از 27 داشته باشن و به یکی از بیماری هایی که در اثر اضافه وزن به وجود میان مبتلا باشن . داشتن رژیم غذایی کم کالری و انجام ورزش در کنار مصرف این دارو ضروریه.


این آمپول روی افرادی که دیابت نوع دو ندارن نسبت به افرادی که به این بیماری مبتلا هستن بهتر عمل میکنه.
این دارو یک شبه گلوکاگونه و با کنترل هضم غذا باعث میشه فرد کاهش وزن پیدا کنه . همچنین زمان عبور مواد غذایی از معده رو افزایش میده که باعث میشه فرد دیرتر سیر بشه.

همانطور که گفتیم یکی از نگرانی های بیماران افزایش قیمت داروهای مورد نیازشونه . برای آمپول ساکسندا نمیتونیم یک قیمت مشخص رو عنوان کنیم چون با توجه به شرکت سازنده و کشوری که دارو در آن تولید شده قیمت ها متفاوت هستن.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا