دارو و عوارض

آمپول سوماتریپتان برای چیست ؟

افرادی که به بیماری میگرن مبتلا هستن به احتمال زیاد با آمپول سوماتریپتان آشنایی دارن. در این مقاله این دارو را معرفی می کنیم و به بررسی نکاتی که پیرامون آن وجود داره می پردازیم.

آمپول سوماتریپتان چیست ؟

آمپول سوماتریپتان چیست ؟


آمپول سوماتریپتان برای تسکین سر درد میگرنی تجویز میشه. علاوه بر اینکه سر درد رو تسکین میده عوارض جانبی میگرن هم درمان میکنه. این دارو رو بدون نسخه پزشک نمیشه تهیه کرد. این دارو برای فاز حمله استفاده میشه و از حمله میگرن جلوگیری نمیکنه به همین دلیل نمیشه برای درمان میگرن استفاده بشه.


سوماتریپتان با نام تجاری Imigrin وارد بازار شد و چون انحصاری بود قیمت بالا یی داشت. بعد از اینکه دوره پتنت این دارو تمام شد و سایر شرکت ها تونستن سوماتریپتان تولید کنن قیمت دارو کاهش قابل توجه ای پیدا کرد.


آمپول سوماتریپتان داروی اختصاصی برای درمان سردرد میگرن محسوب میشه و در این زمینه تاثیر مثبت چشمگیری داره. این دارو علاوه بر اینکه سر درد میگرن رو تسکین میده عوارض جانبی میگرن مثل سرگیجه، حساس بودن به نور و صدا، حالت تهوع و استفراغ رو هم از بین میبره و بهبود میبخشه.

وابستگی به آمپول سوماتریپتان:


داروی سوماتریپتان باعث بهتر شدن کیفیت زندگی کسانی میشه که به میگرن مبتلا هستن به همین دلیل وابستگی زیادی به این دارو پیدا میکنن و در این شرایط ممکنه دوز زیادی از دارو رو استفاده کنن که باعث میشه عوارض جانبی این دارو در آن ها بروز پیدا کنه.
آمپول سوماتریپتان تاثیر خودش رو با ماده ای به نام سوماتریپتان سوکسینات که در آن وجود داره روی سردرد میگرنی میذاره.

به این صورت که سوماتریپتان سوکسینات میره و به گیرنده های سروتونین متصل میشه. با این اتصال ماهیچه هایی که در دیواره عروق مغز قرار دارن منقبض میشن و خونرسانی به مغز کم میشه. در نتیجه سردرد تسکین پیدا میکنه. از طرف دیگر وقتی این دارو گیرنده سروتونین رو تحریک میکنه ترشح بعضی از پروتئین ها که باعث بروز سردرد میگرنی و عوارض آن میشه رو کاهش میدن.


سی دقیقه زمان میبره که داروی سوماتریپتان اثر خودش رو روی بیمار بذاره. به همین دلیل با مشاهده اولین علائم سر درد میگرنی باید دارو رو مصرف کرد. شروع میگرن برای بعضی از افراد همراه با علائم جانبی مثل سرگیجه و تهوعه. به محض این که این علائم رو دیدین باید دارو رو مصرف کنین.


این سرعت تاثیر مربوط به قرص سوماتریپتانه. تاثیر فرم تزریقی دارو بیش تر از نوع خوراکیه و حدود 10 تا 15 دقیقه زمان میبره. نوع دیگری از این دارو وجود داره که به صورت اسپریه. زمانی که طول میکشه این نوع از دارو تاثیر خودش رو بذاره نزدیک به سی دقیقه ست.این دارو به فرم های مختلفی وجود داره که در ادامه به معرفیشون میپردازیم.

انواع داروهای سوماتریپتان عبارتند از :

انواع داروهای سوماتریپتان عبارتند از :


● قرص سوماتریپتان : اولین نوع و پرکاربردترین نوع از این دارو، فرم خوراکی و قرصه. فرم خوراکی این دارو به شکل قرص روکشدار 50 یا 100 میلی گرمیه. بزرگسالانی که سن آن ها بین 18 تا 65 ساله در زمان سردرد باید یک قرص 50 میلی گرمی استفاده کنن. اگر این قرص تاثیر خوبی نداشته باشه به تشخیص پزشک میشه از قرص 100 میلی گرمی استفاده کرد. حداکثر دوزی که میشه طی 24 ساعت استفاده کرد 200 میلی گرمه.


● آمپول سوماتریپتان : این نوع داروی سوماتریپتان به صورت آمپول های 6 میلی گرم در 0.5 میلی لیتره. تزریق این آمپول به صورت زیرجلدی تزریق میشه. جذب این نوع دارو نسبت به نوع خوراکی بیش تره و نیمه عمرش در بدن برابره با دو ساعت. این دارو به هیچ عنوان نباید در ماهیچه تزریق بشه. بیش ترین دوز تزریقی که میشه استفاده کرد برابره با 12 میلی گرم در طی 24 ساعت.


● اسپری بینی سوماتریپتان : غلظت هر پاف از این اسپری برابره با 5، 10 و 20 میلی گرم در هر پاف. اگر میخواین 10 میلی گرم از این دارو رو به صورت اسپری استفاده کنین میتونین در یک بینی یک پاف 10 میلی گرمی بزنین یا دو پاف 5 میلی گرمی بزنید و هر پاف رو در یک بینی بزنین. اگر دو ساعت گذشت و تاثیر قابل قبولی رو از این دارو به صورت اسپری مشاهده نکردین دوباره از اسپری استفاده کنید.


کاربرد آمپول سوماتریپتان در بدنسازی :


آمپول سوماتریپتان در ورزش و بدنسازی کاربردی نداره و درمان اختصاصی سر درد میگرن محسوب میشه. دارویی که گاهی اوقات در ورزش و بدنسازی استفاده میشه هورمون سوماتوتروپینه. این دارو هم در عضله سازی تاثیری نداره.
قیمت قرص سوماتریپتان :

قیمت قرص سوماتریپتان

قیمت آمپول و قرص سوماتریپتان


همونطور که در قسمت های قبل اشاره کردیم قرص سوماتریپتان به صورت قرص های 50 یا 100 میلی گرمی وجود داره. شرکت های داروسازی مختلفی در سراسر جهان این قرص رو تولید میکنن. به همین دلیل نمیشه یک قیمت معین رو برای این دارو مشخص کرد. بسته به شرکتی که دارو رو ساخته و کشوری که دارو رو تولید کرده قیمت این دارو متفاوته.


در ابتدا که این دارو با نام Imigrin تولید شد و در انحصار یک شرکت بود قیمت زیادی داشت. بعد از اینکه دوره پتنت دارو تموم شد و شرکت های دیگر هم این دارو رو تولید کردن قیمت داروی سوماتریپتان کاهش پیدا کرد.

قرص سوماتریپتان خارجی


پس از آمپول سوماتریپتان همونطور که گفتیم در سطح جهان کشورهاس مختلفی هستن که این دارو رو تولید می کنند. معمولا شرکت ها یک نام تجاری مخصوص خودشون روی داروهایی که تولید میکنن میذارن. یعنی ممکنه یک داروی مشترک که در دو شرکت مختلف ساخته شده دو نام تجاری مختلف داشته باشه. نام های تجاری قرص سوماتریپتان خارجی عبارتند از :
● Alsuma™
● Imitrex®
● Sumavel™ DosePro™

نحوه مصرف قرص سوماتریپتان


در این بخش از مقاله موارد مصرف این دارو رو در دو حالت حملات حاد میگرن و درمان حاد اپیزودهای سردرد خوشه‌ای بررسی میکنیم.


● حملات حاد میگرن :
تزریق آمپول سوماتریپتان به صورت زیرجلدی و آمپول های 6 میلی گرمی انجام میشه. حداکثر دوزی که میتونیم توی 24 ساعت استفاده کنیم برابره با دو دوز 6 میلی گرمی. زمان مورد نیاز بین تزریق دو مرحله تزریق حداقل یک ساعته.


روش مصرف نوع خوراکی این دارو به این صورته که باید ابتدا یک قرص با دوز 25 یا 100 میلی گرم به بیمار داده بشه اگر بعد از دو ساعت متوجه بهبودی و پاسخ دارو نشدیم باید دوباره قرصی با دوز 25 یا 100 میلی گرم به بیمار داده بشه. فاصله بین دوزها و تعیین اثر دارو باید حداقل دو ساعت باشه. حداقل دوزی هم که طی 24 ساعت میشه استفاده کرد 200 میلی گرمه.

هم چنین:

نحوه مصرف قرص و آمپول سوماتریپتان


اسپری سوماتریپتان رو میتونیم روزی یک بار با دوزهای 5، 10 یا 20 میلی گرم در هر پاف استفاده کنیم. بعد از گذشت دو ساعت میشه دوز دارو رو تکرار کرد و حداکثر دوز مصرفی مجاز طی 24 ساعت 40 میلی گرمه. اگر بخوایم 10 میلی گرم دوز دریافت کنیم باید از دو پاف 5 میلی گرمی استفاده کنیم و هر پاف رو در یه بینی بزنیم.


نکته : این دوزهایی که اعلام شد برای مصرف بزرگسالانه.


● درمان حاد اپیزودهای سردرد خوشه‌ای :
برای درمان اپیزودهای سر درد خوشه ای باید از نوع تزریقی استفاده میکنیم. مثل درمان سر درد میگرن تزریق باید زیرجلدی انجام بشه. حداکثر دوز مجاز در 24 ساعت هم دو دوز 6 میلی گرمیه که با حداقل فاصله یک ساعت تزریق میشه.
افرادی که نارسایی کبدی دارن نباید هر تک دوز خوراکی که استفاده میکنن بیش تر 50 میلی گرم باشه.


نکته : این دوزهایی که اعلام شد برای مصرف بزرگسالانه.


برای مصرف سوماتریپتان یک سری نکات وجود داره که باید حتما مورد توجه قرار بگیره و بهشون عمل بشه. این نکات عبارتند از :
 این دارو در کسانی که دچار بیماری های قبلی عروقی هستن باید با احتیاط تجویز و مصرف بشه چون ممکنه عوارض جدی رو برای این بیماران به دنبال داشته باشد و منجر به مرگشون بشه.


 این دارو برای پیشگیری طولانی مدت میگرن مناسب نیست. چون اگر بیش تر از ده روز در ماه استفاده بشه نه تنها سر درد رو بهبود نمیبخشه بلکه باعث شدیدتر شدن سر درد میشه.

در ادامه آمپول سوماتریپتان باید بدونید:


 برای بیش تر کردن تاثیر دارو بهتره بیمار در یک اتاق ساکت و تاریک دراز بکشه.
 این دارو نباید بیشتر از پنج تا ده بار در ماه استفاده بشه.
 زنان باردار و کسانی که در سنین باروری هستن باید با احتیاط این دارو رو مصرف کنن.


برای استفاده از داروی سوماتریپتان یک سری نکات هست که باید رعایت بشه. این نکات رو در ادامه عنوان میکنیم.
 سوماتریپتان که به صورت خوراکی و قرص هست باید کامل بلعیده بشه. پس از جویدن، شکستن و خرد کردن قرص خودداری کنین ؛
 برای افزایش تاثیر دارو بیمار باید در یک اتاق تاریک و آرام استراحت کنه ؛


 اگر با مصرف دارو بهبودی پیدا نکردین نباید دوز دارو را سرخود زیاد کنین و بهتره از داروهای دیگر استفاده کنین.
 اگر با خوردن دارو بهبودی پیدا کردین اما بعد مدتی سر درد عود کرد بهتره دوز دارو رو بیشتر کنین.
 بین هر دفعه مصرف این دارو پنج تا هفت روز زمان لازمه.


آیا قرص سوماتریپتان مورفین دارد؟

آیا قرص سوماتریپتان مورفین دارد؟


تحقیقات نشون داده که داروی سوماتریپتان اعتیاد آور نیست ولی میتونه تست اعتیاد رو به صورت کاذب مثبت کنه. مصرف این دارو باعث میشه تست اعتیاد مربوط به روان گردان LSD مثبت بشه. نوع خوراکی این دارو ممکنه تا 12 ساعت در بدن شما باقی بمونه برای همین اگر این دارو رو مصرف کردین تا دوازده ساعت نباید تست اعتیاد بدین.

عوارض قرص سوماتریپتان


برای پیشگیری طولانی مدت از سر درد های میگرنی نباید از سوماتریپتان استفاده بشه. همچنین افرادی که بیماری های قلبی عروقی دارن یا هر بیماری دارن که تنگی شریان کرونر باعث آسیب بهشون میشه و خطرناکه نباید از این دارو استفاده کنن. عوارضی که داروی سوماتریپتان میتونه به همراه داشته باشه عبارتند از :


 ممکنه به سیستم قلبی عروقی آسیب بزنه و ایسکمی و بیماری رینود ایجاد بشه؛
 انفارکتوس طحال ؛
 ممکنه به سیستم عصبی آسیب بزنه و فرد احساس سوزن سوزن شدن، گرما و سرگیجه داشته باشه ؛
 در صورتی که از آمپول سوماتریپتان ممکنه شاهد واکنش محل تزریق و گرما در جایی که تزریق ایجاد شده باشیم ؛
 ممکنه احساس درد، فشار و سفتی در قفسه سینه داشته باشین ؛
 احساس کرختی و خواب آلودگی ؛
 احساس بیهوشی ؛


 ناراحتی موضعی در فک و گلو ؛
 احساس سفتی در دور سر ؛
 ممکنه در اثر مصرف این دارو تعریق افزایش پیدا کنه ؛
 تهوع و استفراغ ؛
 سستی در عضلات ؛
 درد گردن و یا سفتی آن ؛

 سفت شدن عضلات ؛
 برونکواسپاسم ؛
 ناراحتی سینوس و بینی ؛
 ممکنه اختلالات چشایی به وجود بیاد و فرد در دهان طعم ناخوشایندی حس کنه ؛
در صورت وجود هر یک از مواردی که در ادامه عنوان میکنیم برای مصرف این دارو باید احتیاط کرد. این موارد عبارتند از :
 آریتمی قلبی ؛


 سابقه بیماری های مربوط به عروق مغزی ؛
 اختلال در عملکرد کبد و کلیه ؛
 تاکیکاردی ؛
 بارداری ؛
 دیابت ؛
 چاقی.


خلاصه نکات مقاله :


در این مقاله به طور کامل درباره داروی سوماتریپتان صحبت کردیم. این دارو یک آنتاگونیست برای گیرنده های سروتونینه که با قرار گرفتن روی این گیرنده ها باعث تنگ شدن عروق مغزی و کاهش خونرسانی به مغز میشه و درنهایت به درمان سر درد میگرن کمک میکنه.


این دارو به شکل های مختلف استفاده میشه مثل قرص، آمپول و اسپری. آمپول سوماتریپتان بیش ترین سرعت رو در جذب داره و نوع قرص این دارو شایع ترین و رایج ترین نوعی از این داروهه که استفاده میشه. تزریق آمپول باید زیر جلدی باشه.
این دارو در فاز حمله میگرن استفاده میشه و برای درمان جلوگیری از سر درد میگرنی استفاده نمیشه. اگر این دارو رو برای پیشگیری طولانی مدت استفاده کنین باعث شدید تر شدن سر درد میشه.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا