دسته‌بندی نشده

انواع تیپ بدنی برای خانم ها

آیا تا به حال به این فکر کرده ‌اید که چرا با وجود تلاش‌ های مشابه، تناسب اندام برای برخی افراد آسان ‌تر از دیگران هستش؟ راز این موضوع در تیپ بدنی نهفته است. همانطور که اثر انگشت هر فرد منحصر به فرد هست، تیپ بدنی هر خانم نیز ویژگی ‌های خاص خودشو داره. بنابراین در این مقاله، انواع تیپ بدنی برای خانم ها جستجو میکنیم و رمز و راز تناسب اندام هر تیپ رو به شما میگوییم. با شناخت انواع تیپ بدنی برای خانم ها، میتونید برنامه ‌ریزی دقیق ‌تری برای تغذیه و ورزش داشته باشید و به نتایج دلخواه تون دست پیدا کنید.

پیشنهادی: رژیم کتوژنیک

انواع تیپ بدنی خانم در بدنسازی

از قدیم برای توصیف فرم بدن خانم ‌ها از اسم میوه‌ ها استفاده میکردن. مثلا به جای اینکه بگوییم یک خانم فرم بدنی “جینوئید” داره، میگیم “شبیه گلابی” هست. هر دو اصطلاح یک معنی رو میدن، ولی تشبیه به میوه خیلی ساده ‌تر و قابل فهم ‌تره. حالا وقتش رسیده که با انواع تیپ بدنی برای خانم ها آشنا بشیم.

1. مستطیلی از انواع تیپ بدنی برای خانم ها

در این تیپ بدنی پهنای شانه‌ ها، لگن و کمر تقریباً یکسان است، که به بدن شکل مستطیلی میده. اگه شما دارای این تیپ بدنی هستید، میتونید از لباس‌ هایی با یقه آبشاری یا یقه ‌هفت استفاده کنید تا شکل بدن تون رو به بهترین حالت نمایان کنید.

2. مثلثی از انواع تیپ بدنی برای خانم ها

یکی از انواع تیپ بدنی برای خانم هاست که شانه‌ ها و سینه‌ ها باریک ‌تر از لگن هستند. باسن در این نوع بدن بزرگتر از شانه‌ هاست. برای این تیپ بدنی، میتونید به سمت لباس ‌هایی برید که شانه‌ ها رو پهن ‌تر نشون میدن و توازنی بین شانه و باسن برقرار میکنن. به عنوان مثال، کت و ژاکت با آستین گشاد و یقه‌ هفت مناسب هستند. این مدل ‌ها به شما کمک میکنن تا توجه رو از باسن به سمت شانه ‌ها جلب کنید و شکل بدن تون رو متعادل کنید.

3. قاشقی از انواع تیپ بدنی برای خانم ها

تیپ بدنی قاشقی شباهتی به تیپ بدنی مثلث دارد، اما در این حالت بالاتنه بدن کشیده‌ تر و کمر باریک ‌تر هست. برای این تیپ بدنی، پیشنهاد میشه از رنگ ‌های روشن و طرح دار در بالاتنه استفاده کنید تا توجه رو کاملاً به سمت بالاتنه بدن جلب کنید. در عین حال، لباس‌ هایی که  پایین ‌تنه شون به رنگ تیره هست هم میتونن کمر باریک شما رو تا حدی پنهان کنن.

4. ساعت شنی از انواع تیپ بدنی برای خانم ها

تیپ بدنی ساعت شنی به این معنی هست که پهنای شانه و لگن تقریباً برابره و کمر باریکه. شکل بدن بسیار زیباست و شما میتونید با پوشیدن لباس‌ های جذب، ظاهری جذاب و متمایزی داشته باشید.

5. گرد یا بیضی از انواع تیپ بدنی برای خانم ها

در تیپ بدنی گرد یا بیضی، پهنای سینه‌ ها بیشتر از لگن و کمر هست و میان تنه توپره. برای این تیپ بدنی، لباس ‌های گشاد و یا اورسایز میتونن جذابیت شما رو افزایش بدن. متأسفانه اکثر خانم هایی که تیپ بدنی شون گرده، با افزایش وزن در ناحیه شکم مواجه هستن. از این رو توصیه میشه که سبک زندگی شون رو با رژیم غذایی مناسب و تمرینات روزانه تغییر بدن.

6. مثلث معکوس از انواع تیپ بدنی برای خانم ها

در تیپ بدنی مثلث معکوس، شانه ‌ها پهن ‌تر و عریض تر از لگن و کمر هستند و بالاتنه بیشتر به چشم میاد. برای این تیپ بدنی، میتونید از بلوزها و پیراهن ‌هایی استفاده کنید که توجه رو به سمت بالاتنه ببرن و توازن بین شانه و پایین ‌تنه رو ایجاد کنند. به هیچ عنوان از لباس های گشاد استفاده نکنید.

7. لوزی از انواع تیپ بدنی برای خانم ها

اگه لگن کمی بزرگتر از سینه ‌هاست و کمر و ران ‌ها توپر هستند، در تیپ بدنی لوزی یا الماسی قرار میگیرید برای این تیپ بدنی، لباس‌ هایی که تعادل بین پهنای سینه ‌ها و پایین ‌تنه ایجاد میکنن، مناسب هستند. خانم هایی با تیپ بدنی لوزی بیشتر در معرض چاقی هستن، بنابراین توصیه میشه که تغذیه مناسب و فعالیت بدنی منظم رو رعایت کنن تا وزن رو در محدوده سالمی نگه دارن.

8. سیب از انواع تیپ بدنی برای خانم ها

بالاتنه و سینه ‌ها پهن‌تر از لگن هستند و کمر نیز توپره. برای این نوع بدن، لباس ‌های گشاد و غیر چسبناک مناسبه. همچنین لباس ‌هایی که بخش کمر رو پنهان کنن و توجه رو به بالاتنه و سینه ‌ها جلب میکنن، نیز بسیار ایده آل هستن.

پیشنهادی: رژیم پروتئین

نحوه تشخیص تیپ بدنی

شناخت تیپ بدنی اولین قدم برای انتخاب برنامه ورزشی و رژیم غذایی مناسب هستش. در واقع تیپ بدنی خانم ها به ساختار اسکلتی و عضلانی افراد اشاره داره که به سه دسته اکتومورف، اندومورف و مزومورف تقسیم میشه. در این بخش مقاله، به شما خواهیم گفت که چگونه تیپ بدنی خود را به سادگی و در چند دقیقه تشخیص دهید. در ابتدا به سوالات زیر پاسخ بدید:

1. در دوران جوانی چه شکلی بودید؟

الف= لاغر

ب= توپر

ج= تنومند

2. شکل بدن شما شبیه کدام است؟

الف= مداد

ب= ساعت شنی

ج= گلابی

3. اسکلت استخوانی شما چگونه است؟

 الف= کوچک

ب= متوسط

ج= بزرگ

4.  برجسته ‌ترین بخش بدن شما کدام است؟

الف= استخوان

ب= عضله

ج= چربی

5. شلوار جین در کدام قسمت بدنتان میچسبه؟

الف= هیچ جا

ب= ران

ج= باسن/شکم

6. شانه ‌های شما از نظر اندازه در مقایسه با باسن شما چه طور به نظر میرسه؟

الف=باریک ‌تر

ب= هم ‌اندازه

ج= پهن‌ تر

 7. الگوی وزن شما چگونه است؟

الف= مشکل در افزایش/کاهش وزن

ب= آسان در افزایش/کاهش وزن

ج= اضافه کردن وزن آسان/کاهش وزن بسیار سخت

8. با چند ماه استراحت از ورزش چه اتفاقی برای بدنتان می ‌افتد؟

الف= از دست دادن عضله

ب= بدون تغییر

ج= نرم شدن

9. بعد از خوردن غذای پرکربوهیدرات مثل ماکارونی چه احساسی بهتون دست میده؟

الف= حالت طبیعی

ب= سفت شدن عضلات

ج= خستگی/نفخ

10. مچ دست راست تون رو با انگشت میانی و شست دست چپ تون بگیرید، چه وضعیتی دارند؟

الف= روی هم قرار میگیرن

ب= لمس میکنم

ج= فاصله دارن

تعداد پاسخ هاتون به “الف، ب و ج” رو بشمارید:

اگه بیشتر “الف” بود: اکتومورف (لاغر)

اگه بیشتر “ب”بود: مزومورف (متناسب)

اگه بیشتر “ج” بود: اندومورف (چاق)

اگه پاسخ‌ ها به‌طور مساوی بین “الف” و “ب” یا “ج” تقسیم شده: نوع بدن ترکیبی

در نهایت این یک تست ساده برای شناخت انواع تیپ بدنی برای خانم هاست و ممکنه برای همه افراد صدق نکنه. بنابراین برای تشخیص دقیق ‌تر در مورد شکل بدن و نوع اندام خود، بهتره با متخصص تغذیه یا مربی ورزشی مشورت کنید. آنها میتونن بر اساس مشخصات بدنی شما و نیازهای شخصیتی تون، راهنمایی ‌های دقیق ‌تری ارائه بدن.

انواع تیپ بدنی در بدنسازی

انواع تیپ بدنی در بدنسازی

پس از شناخت تیپ بدنی خود، بایستی یک برنامه ورزشی و رژیم غذایی مناسب برای خود تنظیم کنید. چگونه؟ به خوندن ادامه بدید.

اکتومورف و یا لاغر

تیپ بدنی اکتومورف یکی از انواع تیپ بدنی برای خانم هاست که بیشتربه تیپ بدنی ظریف شناخته میشه. افراد با این تیپ بدنی معمولاً دارای چارچوب بدنی کوچک و ظریفی هستند. مفاصل آنها نیز کوچکتر از متوسط ​​هست و عضلات شون خشکه. بنابراین، این افراد به طور طبیعی اندامی کشیده و ظریف دارند. یکی از چالش ‌هایی که افراد با تیپ بدنی اکتومورف مواجه هستند، عضله سازی هست. به دلیل سیستم عصبی و متابولیسم خیلی سریع شون، بدن این افراد خیلی سخت عضله میسازه.

راهکار چیست؟ در تغذیه، روی کربوهیدرات‌ های پیچیده و سالم تمرکز کنید. این شامل مواد غذایی مانند غلات کامل، سبوس، سبزیجات و میوه ‌هاست. همچنین، مصرف پروتئین کافی برای حفظ و افزایش عضلات نیز بسیار مهمه. با توصیه پزشک میتونید از مکمل‌ های پروتئینی نیز استفاده کنید. صبحانه حتماً بخورید. در ورزش، بایستی روی تمرینات هوازی و کارهایی مثل دویدن، شنا، دوچرخه ‌سواری تمرکز کنید اما باید حداقل یک روز استراحت بین جلسات تمرینی برای بازسازی عضلات و جبران بذارید.

مزومورف و یا متعادل

این دسته به عنوان تیپ بدنی ورزشکارانه شناخته میشه. این افراد عموماً شانه ‌های پهن، کمر بسیار باریک، ساعد و ران قوی دارن. یکی از چالش ‌های اصلی برای افراد مزومورف، حفظ تعادل بین عضلات و چربی بدن هستش. درسته که بدن شون عضله سازی سریعی داره اما در عین حال ممکنه به سرعت چربی بسازه.

راهکار چیست؟ برای حفظ و بهبود تیپ بدنی مزومورف، میتونید تمرینات مناسبی رو انجام بدید. حرکات چند مفصلی برای بالاتنه، با ۸ تا ۱۲ تکرار در هر ست و استراحت ۳۰ تا ۹۰ ثانیه بین ست ‌ها میتونه مفید باشد. در طول تمرینات، توصیه میشه تمرینات سنگین رو مدت ۳ تا ۴ هفته انجام داده و سپس به تمرینات سبک مراجعه کنید. در تغذیه نیز روی مصرف مواد غذایی پرکالری و پروتئین بالا متمرکز بشید. میتونید از منابعی مانند تخم ‌مرغ، ماهی و عدسی برای تأمین پروتئین استفاده کنید. در روز، سعی کنید ۵ تا ۶ وعده غذایی متعادل و منظم داشته باشید.

اندومورف و یا چاق

اندومورف ‌ها نیز یکی از انواع تیپ بدنی برای خانم هاست. این افراد معمولاً بدن شون گرده و قدشون نسبت به دو تیپ دیگه کوتاه تره. همچنین بدن شون بیشتر تمایل داره چربی ها رو در مناطقی مانند شکم، ناحیه کمر و باسن جمع کنه. توجه داشته باشید که چربی‌ های اضافه در افراد اندومورف ‌ها خیلی سرسخت و مقاوم هستن و به راحتی آب نمیشن.

راهکار چیست؟ کاهش مصرف کربوهیدرات قندی و تمرکز بر مصرف منابع کربوهیدراتی سالم مانند سبوس‌ ها و غلات کامل میتونه کمک کنه تا چربی‌ های اضافه سوزونده بشن. تا جایی که میتونید مواد غذایی حاوی فیبر مثل سبزیجات، میوه‌ ها رو بخورید چون هم احساس سیری رو بالا میبره و هم جلوی پرخوری رو میگیره. به جای مصرف وعده‌ های بزرگ در یک بار، خوردن وعده ‌های کوچک ‌تر و منظم رو ترجیح بدید. در خصوص ورزش، تمرینات هوازی مثل دویدن، شنا، پیاده‌ روی سریع و دوچرخه ‌سواری رو انجام بدید که به شدت میتونه به سوزوندن چربی ‌های اضافه بدن کمک کنه.

خلاصه مقاله

با شناخت انواع تیپ بدنی برای خانم ها و استفاده از برنامه‌ های تمرینی و رژیم غذایی مناسب، شما میتونید به تدریج به نتایج دلخواه تون در رژیم لاغری دست یابید. همچنین، مشاوره از متخصصان تغذیه و ورزشی نیز در این مسیر کمک کننده هستن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا